Klijentske i serverske tehnologije Milena Kostadinovi Klijentsko serverska

  • Slides: 9
Download presentation
Klijentske i serverske tehnologije Milena Kostadinović

Klijentske i serverske tehnologije Milena Kostadinović

– Klijentsko – serverska tehnologija opisuje vezu između programa koji traže usluge, i onih

– Klijentsko – serverska tehnologija opisuje vezu između programa koji traže usluge, i onih koji te usluge pružaju. – Jedan od programa, nalazi se na klijentu, postavlja zahtev, a drugi progrm nalazi se na serveru, odgovara na postavljeni zahtev. – Klijentski deo se obično izvršava na personalnim računarima, dok se serverski deo izvršava na većim računarima, tzv. serverima.

– Na serverima se skladište fajlovi cele aplikacije (i klijentski i serverski deo). –

– Na serverima se skladište fajlovi cele aplikacije (i klijentski i serverski deo). – Klijentski deo ne mora biti stalno aktivan, dok je serverski deo stalno aktivan. – Obično više klijenata pristupa jednom serveru, ali može i da jedan klijent ima pristup više servera.

Primer – Web browser – Klijentski program koji korisniku omogućava pristup sadržajima web stranica

Primer – Web browser – Klijentski program koji korisniku omogućava pristup sadržajima web stranica sa udaljenih servera i njihov prikaz na lokalnom računaru. – Korisnik može zaustaviti browser kada hoće, dok je server stalno aktivan. – Na njemu se nalaze traženi sadržaji, tako da klijenti mogu bilo kada da traže pristup tim sadržajima.

Klijentska strana aplikacije – Osnova klijentske strane je prezentacija sadržaja. – Najčešće se koriste

Klijentska strana aplikacije – Osnova klijentske strane je prezentacija sadržaja. – Najčešće se koriste sledeći opisni jezici za izgled web stranice: • HTML • XML • CSS

– Interakcija između stranice i korisnika koji je pregleda može se ostvariti na više

– Interakcija između stranice i korisnika koji je pregleda može se ostvariti na više načina. Korišćenjem skript jezika (Java. Script, Visual. Basic. . . ) u web stranicu dodajemo izvorni programski kod koji se interpretira i izvršava. – Interakciju je moguće ostvariti i dodavanjem aktivnih objekata u obliku prevedenog (kompajliranog) koda koji se izvršava u web pretraživaču, korišćenjem dodatnog softvera. – Često se aktivni objekti dodaju u vidu apleta koji se pišu u programskom jeziku Java, ili dodavanjem Active. X kontrola koje se pišu u raznim programskim jezicima (C++, C#, Visual Basic).

Serverska strana aplikacije – Postoje posebni jezici i serverska programska okruženja pomoću kojih pišemo

Serverska strana aplikacije – Postoje posebni jezici i serverska programska okruženja pomoću kojih pišemo programe koji se izvršavaju na serveru i čije rezultate, najčešće u obliku web stranica, šaljemo klijentu. – Primer: Pristup nekoj stranici koja zahteva username i password.

Statički i dinamički web – Web stranice mogu biti statičke i dinamičke. – Statička

Statički i dinamički web – Web stranice mogu biti statičke i dinamičke. – Statička web stranica je najjednostavnija web stranica – dokument koji se nalazi na serveru i prikazuje se korisniku bez potrebne obrade na serveru. Sadržaj dokumenta se retko menja, i pri tome autor menja sadržaj, a ne korisnik. – Dinamička web stranica nema unapred definisan sadržaj, već ima mogućnost prilagođavanja svog izgleda u različitim situacijama koje često zavise od interakcije sa korisnikom. Ove stranice (ili njihovi delovi), kreiraju se od strane servera uvek kada dobije zahtev od nekog klijenta. Često je uključen i rad sa BP i izvršenje raznih programa. (npr. stranica sa inform. o vremenskoj prognozi za dato mesto. )

Oblak (Cloud) – Posebna vrsta klijent – server tehnologije. – Pristupa se računarskim resursima,

Oblak (Cloud) – Posebna vrsta klijent – server tehnologije. – Pristupa se računarskim resursima, nezavisno od njihove lokacije. – Koristi se virtuelni prostor za skladištenje podataka, a adresa servera nam je nepoznata kao i lokacija.