Karolcia Maria Krger Maria Krger ur 6 wrzenia

  • Slides: 14
Download presentation
Karolcia Maria Krüger

Karolcia Maria Krüger

Maria Krüger (ur. 6 września 1904[1] w Warszawie, zm. 13 sierpnia 1999 tamże) –

Maria Krüger (ur. 6 września 1904[1] w Warszawie, zm. 13 sierpnia 1999 tamże) – polska pisarka literatury dziecięcej oraz dziennikarka w prasie dla dorosłych czytelników, z zawodu ekonomistka. Córka Edmunda Krügera i Anieli Pauliny z Dobosiewiczów oraz starsza siostra Haliny Bielińskiej. Ukończyła studia na Wydziale Humanistycznym UW oraz na Akademii Nauk Politycznych w Warszawie. Debiutowała w 1928 w „Płomyczku”. Pisała również do czasopism: „Świerszczyk”, „Płomyk” oraz przedwojennych: „Dziatwa”, „Słonko” i „Poranek”. Podczas okupacji współdziałała z grupą „Epoka”. Uczestniczyła w powstaniu warszawskim. Wymyśliła znaną telewizyjną audycję „Miś z okienka”, do której długo pisała teksty. Jej najbardziej znana książka dla dzieci to Karolcia (1959), przetłumaczona na kilka języków. Ukazała się także część druga pt. Witaj Karolciu!. W 1995 powstał spektakl telewizyjny na jej podstawie. W 2008 roku książka została zekranizowana (reż. Jowita Gondek). Jej najbardziej znana książka dla młodzieży to powieść pt. Godzina pąsowej róży (1960), która doczekała się adaptacji filmowej i radiowej. Film zrobił swojego czasu prawdziwą furorę wśród nastolatek, m. in. dlatego, iż grały tam ówczesne sławy polskiego kina – Elżbieta Czyżewska, Lucyna Winnicka, Barbara Ludwiżanka. Na XV MFF dla Dzieci i Młodzieży w Wenecji film otrzymał „Złotego Lwa”. Napisała również „Szkołę narzeczonych”.

Czas i miejsce akcji Czas akcji nie został określony. Można jedynie stwierdzić, że są

Czas i miejsce akcji Czas akcji nie został określony. Można jedynie stwierdzić, że są to czasy współczesne autorce, czyli zapewne przełom lat 50. i 60. XX wieku, gdy została napisana Karolcia, gdyż miasto wygląda jak zwyczajne współczesne miasto - jeżdżą autobusy, samochody, taksówki, czasem zdarzają się korki na ulicach. Akcja Karolci toczy się w mieście, którego nazwa nie zostaje podana. Wiemy, że Karolcia mieszka przy ulicy Kwiatowej (potem nazwanej Szczęśliwym Zaułkiem). Miasto jest prawdopodobnie dość spore, jest w nim ratusz, duże centrum handlowe, rozległy ogród, zoo, ma swojego prezydenta.

Charakterystyka bohaterów Karolcia - ośmioletnia dziewczynka, ma jasne włosy i zielone oczy. Jest jedynaczką,

Charakterystyka bohaterów Karolcia - ośmioletnia dziewczynka, ma jasne włosy i zielone oczy. Jest jedynaczką, mieszka z rodzicami i ciotką. Ma też małego kotka. Podczas przeprowadzki do nowego mieszkania znajduje magiczny błękitny koralik, który potrafi spełniać życzenia. Karolcia jest miłą, grzeczną i życzliwą dziewczynką. Chętnie wszystkim pomaga, część jej życzeń dotyczy takiej pomocy (np. prosi o kurę, gdy ciotce nie chce się iść po zakupy, zmienia się w dorosłą, bo mama wspomina o tym, że gdyby była starsza, mogłaby ją wyręczyć w części obowiązków). Ma też współczujące serduszko - pomaga sąsiadce nieść ciężkie zakupy. Jest też dobrze wychowana i nie lubi osób nieuprzejmych i niemiłych dla słabszych - razem z Piotrem wpycha do kałuży chłopca dokuczającego młodszym dzieciom i daje nauczkę niegrzecznej sprzedawczyni w domu handlowym, uderza też w nos chłopaka popychającego staruszkę podczas wsiadania do autobusu. Nie zastanawia się ani chwili i postanawia pomóc w sprawie ogrodu, bo wie, że to miejsce jest ważne nie tylko dla niej, ale i dla wszystkich okolicznych mieszkańców, którzy tylko tam mogą wychodzić na spacery. Również ostatnie życzenie dziewczynki świadczy o tym, że jest osobą odpowiedzialną i zawsze myślącą o innych - Karolcia prosi koralik, by spełnił marzenia innych ludzi, i szczerze się cieszy ich szczęściem. Karolcia jest bardzo towarzyska i łatwo nawiązuje kontakty z innymi dziećmi. Szybko zaprzyjaźnia się z dziećmi z nowego domu, zwłaszcza z Piotrem.

Charakterystyka bohaterów c. d. Piotr - ma dziewięć lat, jest sąsiadem Karolci i szybko

Charakterystyka bohaterów c. d. Piotr - ma dziewięć lat, jest sąsiadem Karolci i szybko się z nią zaprzyjaźnia. Staje się jej towarzyszem w przygodach z koralikiem. Jest miłym i dobrze wychowanym chłopcem. Podobnie jak Karolcia, nie lubi osób niegrzecznych i niemiłych dla innych. To on sugeruje Karolci ostatnie życzenie dla koralika, z czego można wnioskować, że jest osobą współczującą i wrażliwą na innych. Mama i tata Karolci - bardzo kochają swoją córkę i troszczą się o nią. Mama Karolci pracuje w szpitalu, gdzie leczy chore dzieci. Jest bardzo zabiegana i często nie ma na nic czasu. Tata Karolci często czyta gazety i zawsze ma najświeższe informacje o tym, co dzieje się w mieście. Ciotka Agata - ciotka Karolci, mieszka razem z nią i jej rodzicami, zajmuje się domem, między innymi przygotowuje obiady. Niedowidzi, dlatego nosi okulary. Jest trochę nerwowa, np. pogania wszystkich podczas przeprowadzki. Filomena - zła czarownica, chce za wszelką cenę odebrać Karolci koralik. Nie wiadomo, do czego planuje go użyć, ale na pewno nie jest to nic dobrego. Pojawia się pod wieloma postaciami, między innymi jako sprzedawczyni i sekretarka prezydenta. Nic bliższego o niej nie wiemy. Pod koniec książki małpki zamykają ją w klatce w zoo, a Piotr podpisuje jako „dziwne zwieżę”. Prezydent miasta - bardzo miły i sympatyczny człowiek, mimo wielu obowiązków znajduje czas, aby pojechać z Karolcią i Piotrem do ogrodu i odwołać decyzję o jego zamknięciu. Jako chłopiec marzył o niewidzialności i teraz szczerze się cieszy, gdy koralik mu to umożliwia. Potrafi się bawić jak mały chłopiec - zjeżdża po poręczy, ślizga się po posadzce ratusza, bawi się z dziećmi na zjeżdżalni.

Krótkie streszczenie Karolcia to mała dziewczynka, która mieszka z mamą, tatą i ciotką. Pewnego

Krótkie streszczenie Karolcia to mała dziewczynka, która mieszka z mamą, tatą i ciotką. Pewnego dnia, podczas przeprowadzki do nowego mieszkania, znajduje w szparze podłogi niebieski koralik. Szybko okazuje się, że jest on magiczny i potrafi spełniać życzenia. Sprawia, że z talerza znika niesmaczna owsianka, w domu pojawia się żywa kura, a nawet potrafi zmienić Karolcię w dorosłą osobę, co jednak nie jest zabawne, bo gubi koralik, a mama i ciotka jej nie poznają i nie chcą wpuścić do domu obcej kobiety. Koralik może tez mówić, ale tylko, gdy się go pomoczy wodą.

W nowym domu Karolcia zaprzyjaźnia się z sąsiadem Piotrem. Dzięki koralikowi Karolcia wraz ze

W nowym domu Karolcia zaprzyjaźnia się z sąsiadem Piotrem. Dzięki koralikowi Karolcia wraz ze swoim nowym kolegą, Piotrem, przeżywa wiele ciekawych i zabawnych przygód. Muszą jednak uważać, gdyż koralika szuka zła czarownica, Filomena, która chce go wykorzystać do swoich celów. Po jakimś czasie okazuje się też, że koralik nie ma nieograniczonej mocy - każde życzenie sprawia, że staje się coraz bledszy, aż w końcu kiedyś zniknie. Od tej pory dzieci postanawiają używać go ostrożniej.

Pewnego dnia Karolcia i Piotr dowiadują się, że jedyny w okolicy park, do którego

Pewnego dnia Karolcia i Piotr dowiadują się, że jedyny w okolicy park, do którego można wyjść na spacer, ma zostać zamknięty. Dzieci postanowiły przy pomocy koralika dostać się do ratusza do prezydenta miasta i poprosić go, by nie zamykał ogrodu. Pomagają im też dwa magiczne kamienne lwy, stojące przy ratuszu. Mimo działań Filomeny, pracującej jako sekretarka prezydenta, udaje im się. Prezydent okazuje się bardzo sympatycznym człowiekiem, jedzie wraz z dziećmi do ogrodu i nakazuje, aby go nie zamykano. Lwy postanawiają pozostać w parku i id tej pory są drewniane.

Po tej przygodzie koralik robi się tak blady, że może spełnić już tylko jedno

Po tej przygodzie koralik robi się tak blady, że może spełnić już tylko jedno życzenie. Karolcia prosi więc, aby spełnił marzenia wszystkich ludzi. W jednej chwili tak się dzieje i wszyscy są bardzo szczęśliwi. Dzieci dostają nowe zabawki, sąsiadka zdrowieje, sąsiad zostaje sławnym muzykiem, a mama Karolci wraca ze szpitala, wołając, że wszystkie dzieci pod jej opieką wyzdrowiały. Koralik znika, a Karolcia cieszy się, że właśnie takie życzenie wypowiedziała.

Plan wydarzeń 1. Przeprowadzka rodziny Karolci i znalezienie błękitnego koralika. 2. Pierwsze życzenie -

Plan wydarzeń 1. Przeprowadzka rodziny Karolci i znalezienie błękitnego koralika. 2. Pierwsze życzenie - latająca taksówka. 3. Wizyta w domu handlowym, zakup kapelusza przez ciotkę i poznanie czarownicy Filomeny. 4. Umycie koralika przez Karolcię i opowiedzenie przez niego o swojej mocy. 5. Pojawienie się i zniknięcie kury. 6. Karolcia dorosła i powrót do prawdziwego wieku. 7. Koralik przez przypadek w rękach ciotki Agaty - ciastka i goście. 8. Niegrzeczny chłopak a przystanku autobusowym. 9. Karolcia i Piotr niewidzialni w domu handlowym. 10. Wizyta w piernikowym domku u Baby Jagi - magiczne pierniczki i pojawienie się Filomeny.

11. Ucieczka dzieci z domu handlowego i włożenie przez Karolcię koralika do kieszeni płaszcza

11. Ucieczka dzieci z domu handlowego i włożenie przez Karolcię koralika do kieszeni płaszcza mamy. 12. Odzyskanie koralika i koniec niewidzialności. 13. Druga rozmowa z koralikiem - wyczerpywanie się jego mocy. 14. Wieść o planach zamknięcia ogrodu. 15. Karolcia i Piotr w drodze do prezydenta miasta - pomoc kamiennych lwów. 16. Próba zatrzymania dzieci przez Filomenę-sekretarkę i pojawienie się prezydenta. 17. Przyłączenie się prezydenta do dzieci i wyprawa do ogrodu. 18. Pościg za prezydentem, wizyta w zoo i zamknięcie Filomeny w klatce przez małpki. 19. Decyzja prezydenta o niezamykaniu ogrodu i pozostanie w nim lwów. 20. Ostatnie życzenie Karolci - spełnienie marzeń wszystkich ludzi. 21. Zniknięcie koralika.

Problematyka Karolcia to powieść o przygodach małej dziewczynki, która staje się posiadaczką magicznego koralika

Problematyka Karolcia to powieść o przygodach małej dziewczynki, która staje się posiadaczką magicznego koralika spełniającego życzenia. Z pewnością każde dziecko marzy o tym, aby mieć taką możliwość. Karolcia ją dostaje - i przekonujemy się, że jest bardzo miłą, życzliwą i pozbawioną egoizmu dziewczynką. W zasadzie żadne z życzeń, jakie wypowiada, nie dotyczy tylko jej samej. A nawet jeśli, jak np. niewidzialność, to i tak Karolcia wykorzystuje ją, aby pomagać innym. Największa przygoda, w jakiej bierze udział Karolcia dzięki koralikowi, to wielki plan ratowania ogrodu miejskiego przed zamknięciem. Dziewczynka robi to nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla każdego dziecka i dorosłego, którzy wychodzą do ogrodu na spacer i cieszą się jego widokiem. Moc koralika pozwala więc pokazać, jaka naprawdę jest Karolcia - i mała bohaterka wychodzi z tej próby zwycięsko. Koralik pozwala także Karolci, a wraz z nią czytelnikom, odkryć jeszcze jedną ważną prawdę. Można być szczęśliwym, spełniając swoje życzenia - na pewno Karolcia cieszyłaby się, gdyby mocą ostatniego życzenia dostała wymarzoną lalkę. Jednak o wiele więcej radości i prawdziwego szczęścia sprawiło jej spełnienie marzeń otaczających ją ludzi. Tym sposobem koralik nauczył Karolcię, że najszczęśliwszy człowiek jest wtedy, gdy przyczynia się do szczęścia innych.

Zachęcam do przeczytania części drugiej pt. Witaj Karolciu!

Zachęcam do przeczytania części drugiej pt. Witaj Karolciu!