Jezus historii Zastanw si 1 Czy Jezus Chrystus

  • Slides: 14
Download presentation
Jezus historii

Jezus historii

Zastanów się: 1. Czy Jezus Chrystus to postać rzeczywiście historyczna? 2. Czy spotykasz się

Zastanów się: 1. Czy Jezus Chrystus to postać rzeczywiście historyczna? 2. Czy spotykasz się z opinią, że Jezus jest fikcją, a Ewangelia legendą? 3. Czy dzięki nauce i dostępnym źródłom historycznym jesteśmy w stanie wykazać autentyczność istnienia i działalności Jezusa? 4. Dlaczego odpowiedź na te i tym podobne pytania stanowi o sensie chrześcijaństwa?

Postaci historyczne Wiemy z pewnością o ich życiu Juliusz Cezar Napoleon Bonaparte Diana Spancer

Postaci historyczne Wiemy z pewnością o ich życiu Juliusz Cezar Napoleon Bonaparte Diana Spancer John Fitzgerald Kennedy Ks. Jerzy Popiełuszko

Postać historyczna Wszystkie wymienione postaci są historyczne. O każdej z tych osób wiemy: kiedy

Postać historyczna Wszystkie wymienione postaci są historyczne. O każdej z tych osób wiemy: kiedy się urodziła, na jakiej szerokości geograficznej żyła, czego dokonała, jaka jest data i przyczyna śmierci. • • SKĄD CZERPIEMY WIEDZĘ O CZŁOWIEKU? Dokumenty urzędowe (akt urodzenia) Książka będąca efektem prac naukowych Fotografia Artykuł w gazecie

Sens chrześcijaństwa opiera się na wydarzeniu Jezusa z Nazaretu • Gdyby Jezus nie był

Sens chrześcijaństwa opiera się na wydarzeniu Jezusa z Nazaretu • Gdyby Jezus nie był prawdziwym człowiekiem wiara w Chrystusa Syna Bożego byłaby po prostu efektem ludzkiej wyobraźni, tak jak postaci z baśń czy legend. • Gdyby Jezus nigdy nie przyszedł na świat, nie umarł i nie zmartwychwstał Ewangelia byłaby tylko moralizującą filozofią.

Źródła świadczące o Jezusie jako postaci historycznej 1. Źródło biblijne: 2. Źródła pozabiblijne -

Źródła świadczące o Jezusie jako postaci historycznej 1. Źródło biblijne: 2. Źródła pozabiblijne - Nowy Testament - np. archeologiczne Jezus prawdziwy człowiek i Jezus z Nazaretu prawdziwy Bóg prawdziwy człowiek

1. Ewangelia jako źródło historyczne • Spisanie Ewangelii nastąpiło do końca I w. n.

1. Ewangelia jako źródło historyczne • Spisanie Ewangelii nastąpiło do końca I w. n. e. Jej treść stanowią jednak opisy jakie powstały w czasach, gdy jeszcze żyli naoczni świadkowie życia, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa • Autentyczność życia Jezusa potwierdzają sami Apostołowie, którzy zginęli męczeńsko dając tym samym najpełniejsze świadectwo tego czego doświadczyli jako Jego uczniowie. • Absurdem byłoby przelanie krwi za postać legendarną, wymyśloną.

2. Źródła pozabiblijne: 2. 1. Świadectwo Józefa Flawiusza • Historyk pochodzenia żydowskiego, żyjący w

2. Źródła pozabiblijne: 2. 1. Świadectwo Józefa Flawiusza • Historyk pochodzenia żydowskiego, żyjący w latach 37 -103, mieszkający w Rzymie. • Autor dwóch dzieł historycznych: Wojna żydowska i Dawne dzieje Izraela. • Był świadkiem powstania antyrzymskiego w Palestynie.

Flawiusz opisuje działanie żydowskiego Sanhedrynu wobec Jakuba – brata Jezusa zwanego Chrystusem Autor osadza

Flawiusz opisuje działanie żydowskiego Sanhedrynu wobec Jakuba – brata Jezusa zwanego Chrystusem Autor osadza wydarzenie w konkretnym czasie posługując się przywołaniem autentycznych postaci: - Festus prokurator rzymski od 60 roku. - Albinus następca Festusa na urzędzie prokuratora. - Jakub biskup Jerozolimy, syn Kleofasa i Marii. Mianem , , brat” określano w kulturze Izraela także dalszych krewnych. - Chrystus musiał być zatem powszechnie znany.

2. Źródła pozabiblijne: 2. 2 Talmud: • Jest zbiorem norm prawnych i przepisów religijnych,

2. Źródła pozabiblijne: 2. 2 Talmud: • Jest zbiorem norm prawnych i przepisów religijnych, rabinistyczny komentarz do Tory. • Zredagowany w latach 350 -400 po Chrystusie. Fragment z podręcznika opisuje imiennie Jezusa. Wskazuje Wigilię Paschy jako moment Jego śmierci. Nieprawidłowość polega na sposobie wykonania egzekucji przez ukamienowanie, a nie ukrzyżowanie jak podaje Ewangelia.

2. Źródła pozabiblijne 2. 3. Świadectwo rzymskie Korneliusz Tacyt • Historyk rzymski, żyjący ok

2. Źródła pozabiblijne 2. 3. Świadectwo rzymskie Korneliusz Tacyt • Historyk rzymski, żyjący ok 55 -120 r. n. e. • Wydał dzieło Roczniki o dziejach Cesarstwa Rzymskiego w latach 14 -69 oraz Dzieje poświęcone historii od 69 do 96 roku po Chrystusie. W Rocznikach opisuje znane wydarzenie jakim był pożar Rzymu w 64 roku, za panowania cesarza Nerona.

Neron za wszelką cenę postanowił znaleźć przyczynę pożaru Rzymu. Winnych uznano mieszkańców gmin chrześcijańskich,

Neron za wszelką cenę postanowił znaleźć przyczynę pożaru Rzymu. Winnych uznano mieszkańców gmin chrześcijańskich, znienawidzonych przez ówczesne społeczeństwo rzymskie. Tacyt pisze, iż początek nazwie chrześcijan dał Chrystus, skazany na śmierć przez Poncjusza Piłata za panowania Tyberiusza. Wskazuje także podległą Cesarstwu Rzymskiemu Judeę jako kolebkę chrześcijaństwa.

2. Źródła pozabiblijne 2. 4. Świadectwo rzymskie Swetoniusz • Gajusz Swetoniusz Trankwillus (75 -150

2. Źródła pozabiblijne 2. 4. Świadectwo rzymskie Swetoniusz • Gajusz Swetoniusz Trankwillus (75 -150 r. ), historyk, sekretarz cesarza Hadriana. • Autor cennych dzieł historycznych tj. Żywot dwunastu cesarzy. W żywocie Nerona opisuje, iż poddani zostali torturom chrześcijanie, wyznający zbrodniczą wiarę.

Znaczenie wymienionych źródeł Dla chrześcijan wierzących w Chrystusa źródła biblijne, jak i pozabiblijne w

Znaczenie wymienionych źródeł Dla chrześcijan wierzących w Chrystusa źródła biblijne, jak i pozabiblijne w kontekście historycznym mają istotne znaczenie. Dla ludzi wyznających religię inną niż chrześcijaństwo, ateistów naukowców, ludzi szukających Boga ogromną rolę odgrywają źródła pozabiblijne dające się poddać analizie rozumowej na wzór nauk przyrodniczych, dające szereg odpowiedzi, uwierzytelniających autentyczność Jezusa historii.