Jak zachci uczniw do pisania prac domowych Prezenacj

  • Slides: 17
Download presentation
Jak zachęcić uczniów do pisania prac domowych Prezenację przygotowała Justyna Kosmulska, wychowawczyni klas 5

Jak zachęcić uczniów do pisania prac domowych Prezenację przygotowała Justyna Kosmulska, wychowawczyni klas 5 C i 5 D szkoły SEN

Szkoła on-line … ma swoje wyzwania. Dla niektórych nauczycieli największym było zachęcanie uczniów do

Szkoła on-line … ma swoje wyzwania. Dla niektórych nauczycieli największym było zachęcanie uczniów do pisania prac domowych i wysyłanie ich drogą mailową. Dla mnie nie! Uwielbiam słowo pisane, i staram się tym zarazić moich uczniów. Wypracowałam kilka technik, które sprawiły, że aż 95% uczniów co tydzień wysyła mi prace domowe! Zostałam przy tym systemie nawet po powrocie do szkoły.

Główne zasady: ➔ Dwa tematy do wyboru Uczniowie mają wybór, a to sprawia, że

Główne zasady: ➔ Dwa tematy do wyboru Uczniowie mają wybór, a to sprawia, że czują się ważni. Mogą sami podjąć decyzję, dzięki czemu chętniej (i więcej) piszą ➔ Zawartość emocjonalna Tematy muszą łączyć się w jakiś sposób z życiem codziennym, rzeczywistością znaną dzieciom (mama, tata, szkoła, dom, jedzenie) ➔ Feedback , czyli informacja zwrotna Jeśli już uczeń zrobił ten wysiłek, na 100% trzeba przeczytać i odpowiedzieć. Żadna praca nie może zostać bez odpowiedzi.

Ile czasu musisz poświęcić, aby sprawdzić wszystkie prace domowe? Minusy. . . Zdecydowana większość

Ile czasu musisz poświęcić, aby sprawdzić wszystkie prace domowe? Minusy. . . Zdecydowana większość uczniów przysyła prace ostatniego dnia ( deadline )… i to jeszcze wieczorem… Część uczniów prace robiła wcześniej w tygodniu, ale to rodzice robili im zdjęcia i wysyłali na ostatnią chwilę!

Tylko jeden wieczór – piątek (Chyba, że wyznaczysz uczniom wcześniejszy termin, na przykład -

Tylko jeden wieczór – piątek (Chyba, że wyznaczysz uczniom wcześniejszy termin, na przykład - czwartek w samo południe). Plusy Nie musisz marnować czasu na sprawdzanie prac podczas lekcji. Możesz dla powtórzenia pokazać niektóre prace w formie prezentacji. Jeżeli uczeń koniecznie chce zaprezentować pracę domową całej klasie, wiesz już, ile to zajmie.

Przykłady wyboru tematów: ➔ Dla chłopaka/dziewczyny: 1. Jesteś architektem króla podziemi, Hadesa. Hades kazał

Przykłady wyboru tematów: ➔ Dla chłopaka/dziewczyny: 1. Jesteś architektem króla podziemi, Hadesa. Hades kazał Ci skopiować pałac swojego brata, Posejdona. Jak będzie wyglądał pałac Hadesa? 2. W imieniu Amfitryty napisz list do Okeanosa (swojego ojca). Opisz życie królowej mórz lub jej królestwo. Zastosuj się do wskazówek. Nie zapomnij o takich elementach listu, jak. . . ➔ Różne formy literackie: A. Recenzja obejrzanego w klasie filmu Gdyby okazało się , że Twoja mama/Twój tata mieszka na Olimpie i jest grecką boginią/greckim bogiem, to byś. . . no właśnie - co byś zrobił/zrobiła ? To zadanie dla wyobraźni: gdzie byś pojechał? Jakie byś miał super moce? Jakie byś chciał przeżyć przygody? Kogo byś mógł spotkać? Życzę wesołego wymyślania! B. “Temat wolny” czyli coś na wyobraźnię:

Pytania naprowadzające Jesteś architektem króla podziemi, Hadesa. Hades kazał Ci skopiować pałac swojego brata,

Pytania naprowadzające Jesteś architektem króla podziemi, Hadesa. Hades kazał Ci skopiować pałac swojego brata, Posejdona. Jak będzie wyglądał pałac Hadesa? Jak byś go zaprojektował? Skorzystaj z opisu we wklejonym tekście, ale pozmieniaj szczegóły. Przecież pod ziemią warunki będą inne niż pod wodą. Pamiętaj: masz nieograniczone fundusze (Hades był również patronem bogactwa. . . ) a więc do dzieła! Pamiętasz te dzieła sztuki, które wykonaliśmy w klasie?

Poznajcie Zuzię Klasowa “Rozrabiara”, ale lubi komiksy i “niektóre książki”, jak się sama wyraziła.

Poznajcie Zuzię Klasowa “Rozrabiara”, ale lubi komiksy i “niektóre książki”, jak się sama wyraziła. Prace domowe pisze z oporem, ale zaskoczyła mnie kilka razy szczególnie gdy temat dotyczył… jej samej! Nie zamieszczam zdjęcia uczennicy z powodu ochrony danych, ale mogę zamieścić jej autoportret : )

Nawet, jeśli uczeń napisze pracę domową raz w miesiącu, należy to zauważyć i docenić.

Nawet, jeśli uczeń napisze pracę domową raz w miesiącu, należy to zauważyć i docenić. Uczeń pisze mail, praca jest w załączniku: Moja odpowiedź: przepraszam ze tak puzno ale nie mialem czasu Drogi Marcelu. Dziękuję za pracę. Ciekawy ma format. Już przeczytałam, mam jednak wrażenie, że napisana została w pośpiechu. . . MAMA i TATA jeżdzą na olimp, któregoś dnia w drodze powrotnej okrad ich minotaur. Widziałem ze coś bylo nie tak więc spytałem 'co śie stało? "MAMA opowiedziała mi co się stało. Smutny byłem jak zwiedziłem Grecji wdrapałem si na jakomś góre spotkałem jakomś chmure chmura zawsałama mnie. Odkrylem swoj ą moc śćelam piorunami. Tata w tym czasie znalazłminotaura który ich okrad tata wyslal go do hadesu. Jest w niej jedno słowo, którego nie rozumiem, ale o tym pogadamy sobie jutro. Do zobaczenia!!!

Można tak. . . Przepis na babeczki, Tymek, 4 klasa

Można tak. . . Przepis na babeczki, Tymek, 4 klasa

a można i tak!!! Teczowe babeczki Projekt Kaylii G. (4 klasa)

a można i tak!!! Teczowe babeczki Projekt Kaylii G. (4 klasa)

Wolę jednak, gdy uczniowie piszą prace ręcznie i wysyłają mi zdjęcia, bo w ten

Wolę jednak, gdy uczniowie piszą prace ręcznie i wysyłają mi zdjęcia, bo w ten sposób mózg się lepiej rozwija. Powtarzam to uczniom ciągle, bo przecież chcą mieć duże mózgi : ) Wskazówka Nie przedstawiaj danych bez kontekstu. Zawsze przedstawiaj je na tle opowiedzianej historii https: //wyborcza. pl/7, 1570 35, 23292366, nauka-kaligrafii -i-robione-recznie-notatkirozwijajamozg. html? disable. Redirects =true

A wszystko zaczęło się od PRZYKŁADU. PROSTE: PRZECZYTAŁAM IM BAJKĘ, KTÓRĄ SAMA NAPISAŁAM Źródło:

A wszystko zaczęło się od PRZYKŁADU. PROSTE: PRZECZYTAŁAM IM BAJKĘ, KTÓRĄ SAMA NAPISAŁAM Źródło: zeszyt “Życie jest podróżą, nie wyścigiem”, zima 2015

Reakcja dzieci Bajka była całkiem długa, miała 16 zapisanych stron zeszytowych, zrobiliśmy nawet jedną

Reakcja dzieci Bajka była całkiem długa, miała 16 zapisanych stron zeszytowych, zrobiliśmy nawet jedną krótką przerwę, mimo to dzieci (przed ekranami komputerów) słuchały z uwagą, a później domagały się kolejnych moich bajek! ➔ Zgodnie z programem W 4 klasie tworzenie bajek było w programie, nawet w zeszycie ćwiczeń, z którego korzystamy (“Między nami”) ➔ Wybór Po przeczytaniu bajki zadałam pracę domową: napisanie własnej (według poznanych wcześniej zasad) w zeszycie lub wykonanie w ćwiczeniach gotowych poleceń na temat tworzenia bajek

Bajka Tymka: Październik 2015 Sierpień 2015 Listopad 2015

Bajka Tymka: Październik 2015 Sierpień 2015 Listopad 2015

Pytania? Jak poprawiać błędy w tych pracach? Czy w ogóle poprawiać błędy? Zazwyczaj w

Pytania? Jak poprawiać błędy w tych pracach? Czy w ogóle poprawiać błędy? Zazwyczaj w odpowiedzi mailowej zamieszczam zdanie “Zwróć uwagę na. . . “ albo “Pamiętaj, że … piszemy…, proszę znajdź w pracy i popraw”, ale maksymalnie 2! W zasadzie nie! Najważniejsze, żeby uczniowie czuli się swobodni w wypowiedziach, żeby jak najwięcej korzystali z języka. Czytanie tych wszystkich prac to najprzyjemniejsza część mojej pracy! : ) Jak oceniać prace? Stawiam same piątki : ) do dziennika, uczniowie i tak tego nie widzą; czwórki też. . . Kiedy chciałam zachęcić do dłuższego pisania, stawiałam szóstki za powyżej 10 zdań… ale to się nie sprawdziło

Dziękuję!

Dziękuję!