UMOWA O PRAC Umowa o prac czynno prawna

  • Slides: 17
Download presentation
UMOWA O PRACĘ Umowa o pracę - czynność prawna, która polega na złożeniu przez

UMOWA O PRACĘ Umowa o pracę - czynność prawna, która polega na złożeniu przez pracownika i pracodawcę zgodnych oświadczeń woli, które potwierdzają zobowiązanie pracownika do wykonywania określonego rodzaju pracy na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie przez niego wyznaczonym. Natomiast pracodawca przez umowę o pracę zobowiązuje się do zatrudnienia pracownika za wynagrodzeniem. Umowa o pracę powinna być sporządzona na piśmie. W innym przypadku pracodawca powinien najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić przedstawione ustalenia na piśmie (strony umowy, rodzaj umowy, warunki umowy). Przepisy Kodeksu Pracy określają rodzaje umów o pracę, jakie mogą być zawierane z pracownikami. Umowa o pracę może zostać zawarta: • na okres próbny, • na czas nieokreślony, • na czas określony (w tym w celu zastępstwa pracownika).

UMOWA O PRACĘ Co zawiera umowa o pracę Umowa o pracę wskazuje: • strony

UMOWA O PRACĘ Co zawiera umowa o pracę Umowa o pracę wskazuje: • strony umowy, • rodzaj umowy, • datę jej zawarcia • warunki pracy i płacy, a w szczególności: • rodzaj pracy; • miejsce wykonywania pracy; • wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia; • wymiar czasu pracy; • termin rozpoczęcia pracy. Rozwiązanie umowy o pracę. Umowę o pracę rozwiązuje się: • na mocy porozumienia stron, • za wypowiedzeniem, • bez wypowiedzenia, • po upływie czasu, na który została zawarta, • z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.

UMOWA ZAWARTA NA OKRES PRÓBNY Umowa na okres próbny zgodnie z art. 25 §

UMOWA ZAWARTA NA OKRES PRÓBNY Umowa na okres próbny zgodnie z art. 25 § 2 k. p. jest najczęściej pierwszą umową zawieraną z pracodawcą, a czas jej trwania może wynosić maksymalnie 3 miesiące. W trakcie obowiązywania tej umowy zarówno pracodawca, jak i pracownik mają możliwość wzajemnego sprawdzenia się – pracodawca pod kątem umiejętności i kwalifikacji pracownika oraz możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy, pracownik pod kątem warunków świadczenia pracy, zakresu czynności czy panującej atmosfery. Taka umowa może być zawarta tylko raz. Po upływie okresu próbnego można zawrzeć umowę, np. na czas określony lub nieokreślony. Pracodawca może również nie zawierać z pracownikiem żadnej dalszej umowy, w wyniku czego następuje rozwiązanie stosunku pracy.

UMOWA NA CZAS OKREŚLONY Okres zatrudnienia na podstawie umowy lub umów o pracę na

UMOWA NA CZAS OKREŚLONY Okres zatrudnienia na podstawie umowy lub umów o pracę na czas określony zawieranych między tym samym pracodawcą i pracownikiem, nie może przekraczać 33 miesięcy. Umowy na czas określony mogą być zawierane przez danego pracodawcę z jednym pracownikiem jedynie trzykrotnie. Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony lub jeśli łączny okres zatrudnienia na podstawie umów na czas określony będzie dłuższy niż 33 miesiące automatycznie będzie oznaczało zawarcie umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 251 § 3 k. p. ). Tak samo będzie w przypadku jeżeli liczba umów na czas określony będzie większa niż 3.

UMOWA NA CZAS OKREŚLONY Wyjątek od tej zasady dotyczy umów o pracę (art. 251

UMOWA NA CZAS OKREŚLONY Wyjątek od tej zasady dotyczy umów o pracę (art. 251 § 4 k. p. ) zawartych na czas określony: 1. w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, 2. w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym, 3. w celu wykonywania pracy przez okres kadencji, 4. w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie. W trakcie trwania umowy na czas określony pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego, zwolnienia chorobowego, bezpłatnej opieki zdrowotnej, wynagrodzenia oraz okresu wypowiedzenia.

UMOWA NA CZAS NIEKREŚLONY Umowa o pracę na czas nieokreślony zgodnie z art. 25

UMOWA NA CZAS NIEKREŚLONY Umowa o pracę na czas nieokreślony zgodnie z art. 25 § 1 k. p. jest umową bezterminową, zawieraną bez oznaczenia końcowego terminu trwania stosunku pracy. Zakłada ona istnienie stałej więzi prawnej między pracodawcą i pracownikiem oraz gwarantuje stabilność zatrudnienia. Jest to najkorzystniejsza dla pracownika forma zatrudnienia, która stwarza najdalej idące gwarancje, przede wszystkim w zakresie trwałości stosunku pracy. niezbędność uzasadnienia decyzji o rozstaniu, a w niektórych przypadkach konieczność konsultacji wypowiedzenia ze związkami zawodowymi działającymi w zakładzie pracy.

UMOWA NA CZAS NIEKREŚLONY Pracownikowi zatrudnionemu na podstawie tej umowy zapewnia się wszystkie przywileje

UMOWA NA CZAS NIEKREŚLONY Pracownikowi zatrudnionemu na podstawie tej umowy zapewnia się wszystkie przywileje wynikające z kodeksu pracy, a mianowicie: • ubezpieczenie (emerytalne, rentowe, chorobowe, zdrowotne), • ochronę wynagrodzenia (nie może być niższe od minimalnego oraz musi być wypłacane w określonym terminie), • ochronę czasu pracy, • trwałość stosunku pracy (okres wypowiedzenia), • uprawnienia urlopowe, • ochronę dla niektórych grup (kobiety, młodociani, niepełnosprawni), • uprawnienia szczególne dla określonych grup zawodowych.

UMOWA O TELEPRACĘ Telepraca jest jedną z najmłodszych form świadczenia pracy, która zawdzięcza swój

UMOWA O TELEPRACĘ Telepraca jest jedną z najmłodszych form świadczenia pracy, która zawdzięcza swój rozwój coraz szerszemu dostępowi społeczeństwa do nowoczesnych technologii teleinformatycznych. Wprowadzenie w 2007 r. do kodeksu pracy regulacji dotyczących telepracy było wynikiem zarówno rosnącego znaczenia wykorzystywania nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych w firmach, jak i zobowiązań wynikających z Europejskiego Ramowego Porozumienia w Sprawie Telepracy z dnia 16 lipca 2002 roku. Zgodnie z art. 675 § 1 k. p. telepraca to praca wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

OKRESY WYPOWIEDZENIA UMOWY O PRACĘ Okres wypowiedzenia umowy o pracę jest to czas, jaki

OKRESY WYPOWIEDZENIA UMOWY O PRACĘ Okres wypowiedzenia umowy o pracę jest to czas, jaki musi upłynąć od dnia złożenia wypowiedzenia umowy do dnia jej rozwiązania. Okres ten jest uzależniony od czasu zatrudnienia u danego pracodawcy. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi: • 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni, • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie, • 2 tygodnie jeżeli okres próbny wynosi co najmniej 3 miesiące. Okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony i nieokreślony wynosi: • 2 tygodnie, jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, • 1 miesiąc, jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, • 3 miesiące, jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

OKRESY WYPOWIEDZENIA UMOWY O PRACĘ W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę

OKRESY WYPOWIEDZENIA UMOWY O PRACĘ W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę, pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie nowej pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 37 § 1 k. p. ). Wymiar zwolnienia wynosi: • 2 dni robocze – w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia, • 3 dni robocze – w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia.

Umowy zawierane na podstawie Kodeksu Cywilnego O zatrudnieniu na podstawie umów cywilnoprawnych można mówić

Umowy zawierane na podstawie Kodeksu Cywilnego O zatrudnieniu na podstawie umów cywilnoprawnych można mówić wtedy, gdy zatrudniający nawiązuje z osobą fizyczną lub prawną, stosunek prawny, który nie podlega regulacjom Kodeksu pracy, lecz regulowany jest przepisami Kodeksu cywilnego. Przy zawieraniu umów cywilnoprawnych istnieje większa swoboda, jeśli chodzi o kształtowanie treści umów. Nie jest ona jednak jednoznaczna z całkowitą dowolnością. Prawo cywilne także wyznacza określone granice, których strony umowy nie mogą przekroczyć. Wśród wielu umów przewidzianych w Kodeksie Cywilnym najszersze zastosowanie, jako podstawa świadczenia pracy, mają: • umowa zlecenia, • umowa o dzieło, • umowa agencyjna

UMOWA ZLECENIE Przedmiotem umowy zlecenia jest wykonanie, przez przyjmującego zlecenie, określonej czynności prawnej (odpłatnie

UMOWA ZLECENIE Przedmiotem umowy zlecenia jest wykonanie, przez przyjmującego zlecenie, określonej czynności prawnej (odpłatnie lub nieodpłatnie) na rzecz zleceniodawcy (art. 734 k. c. ). Stronami umowy zlecenia mogą być dowolne osoby fizyczne lub osoby prawne z zastrzeżeniem, że posiadają one zdolności do czynności prawnych. Zleceniodawca zleca wykonanie określonych czynności, a zleceniobiorca wykonuje zlecenie. Umowa zlecenie może mieć charakter odpłatny lub nieodpłatny. W przypadku zlecenia odpłatnego wysokość wynagrodzenia powinna być ustalona w umowie w taki sposób, aby wynagrodzenie za każdą godzinę wykonywania zlecenia nie było niższe niż wysokość minimalnej stawki godzinowej.

UMOWA ZLECENIE Umowa zlecenia podobnie jak umowa o pracę, wiąże się z obowiązkiem opłacania

UMOWA ZLECENIE Umowa zlecenia podobnie jak umowa o pracę, wiąże się z obowiązkiem opłacania składki zdrowotnej, chyba że pracownik ma składki opłacane z innego tytułu (np. jest studentem i nie ukończył 26 roku życia, ma umowę o pracę lub też prowadzi działalność gospodarczą – ale w innym zakresie niż przedmiot objęty umową). Opłata składki chorobowej jest dobrowolna. Zgodnie z art. 746 k. c. umowa zlecenia może być wypowiedziana przez każdą ze stron i w każdym czasie.

UMOWA O DZIEŁO Zawierając umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego

UMOWA O DZIEŁO Zawierając umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Umowa o dzieło zgodnie z art. 627 k. c. jest typową umową rezultatu, umową odpłatną i dwustronnie zobowiązującą. Warunkiem zaistnienia umowy o dzieło jest określenie w umowie, jakie dzieło ma wykonać przyjmujący zamówienie. Dzieło może mieć charakter materialny, np. stworzenie bazy danych, napisanie artykułu lub niematerialny, np. organizacja wycieczki. Umowa musi określać rodzaj dzieła, termin wykonania, sposób i wysokość zapłaty. Jeżeli przedmiot umowy będzie niewłaściwie lub nieterminowo wykonany, zamawiający może od niej odstąpić. Taka umowa nie daje pracownikowi żadnej ochrony socjalnej, pracodawca zaś nie bierze odpowiedzialności za zapewnienie warunków BHP, urlopu, odprawy pieniężnej czy zasiłku

UMOWA O DZIEŁO Umowa o dzieło, w przeciwieństwie do umów o pracę i umów

UMOWA O DZIEŁO Umowa o dzieło, w przeciwieństwie do umów o pracę i umów zleceń, nie wiąże się z koniecznością opłacania składek z tytułu ubezpieczenia (z wyjątkiem sytuacji, gdy wykonawca dzieła świadczy pracę na rzecz swojego pracodawcy). Dodatkowo w przypadku kiedy dzieło ma charakter działalności twórczej, a umowa o dzieło przenosi prawa autorskie na zamawiającego można zastosować dosyć wysokie koszty uzyskania przychodu – 50%. W pozostałych przypadkach koszty uzyskania przychodu wynoszą odpowiednio - 20%.

UMOWA AGENCYJNA Kolejnym rodzajem zatrudnienia niepracowniczego jest umowa agencyjna. Sednem i funkcją tej umowy

UMOWA AGENCYJNA Kolejnym rodzajem zatrudnienia niepracowniczego jest umowa agencyjna. Sednem i funkcją tej umowy jest uregulowanie świadczenia usług pośrednictwa między stronami umowy. Podpisując umowę agencyjną zgodnie z art. 758 § 1 k. c. przyjmujący zlecenie (agent), zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy, albo do zawierania ich w jego imieniu. Zleceniodawca zobowiązuje się do zapłaty agentowi umówionego wynagrodzenia (prowizji). Umowa agencyjna może być zawarta na czas określony lub nieokreślony. Rozwiązanie umowy zawartej na czas nieokreślony lub określony, a wykonywanej przez strony po upływie terminu na jaki została zawarta następuje: • z wyprzedzeniem jednego miesiąca, w pierwszym roku trwania umowy; • z wyprzedzeniem dwóch miesięcy, w drugim roku trwania umowy; • z wyprzedzeniem trzech miesięcy, w trzecim i następnych latach trwania umowy

PODSUMOWANIE WIĘCEJ INFORMACJI O UMOWACH O PRACĘ ZNAJDZIESZ NA STRONIE O PONIŻSZYM LINKU. https:

PODSUMOWANIE WIĘCEJ INFORMACJI O UMOWACH O PRACĘ ZNAJDZIESZ NA STRONIE O PONIŻSZYM LINKU. https: //wupwarszawa. praca. gov. pl/documents/47726/695264/Rodzaje%20 um%C 3%B 3 w %20 przy%20 podejmowaniu%20 zatrudnienia_2018. pdf/29288 f 8 b-1654 -4817 -bf 057 d 9 c 0 aa 0539 e ZAPOZNAJ SIĘ Z TYM MATERIAŁEM