EEN TROJHELNK Mgr Martina Fainov POZNMKY ve formtu

  • Slides: 10
Download presentation
ŘEŠENÍ TROJÚHELNÍKŮ Mgr. Martina Fainová POZNÁMKY ve formátu PDF TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM

ŘEŠENÍ TROJÚHELNÍKŮ Mgr. Martina Fainová POZNÁMKY ve formátu PDF TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČR

Řešení trojúhelníka = určení základních prvků ze zadaných prvků 1) pravoúhlý Ø Pythagorova věta

Řešení trojúhelníka = určení základních prvků ze zadaných prvků 1) pravoúhlý Ø Pythagorova věta Ø Euklidovy věty (o výšce, o odvěsně) Ø goniometrické funkce 2) obecný Ø Sinová věta Ø Kosinová věta trigonometrie = početní metody řešení užitím goniometrických funkcí

Pythag. věta a goniom. fce - pro pravoúhlý ABC s přeponou c Obsah čtverce

Pythag. věta a goniom. fce - pro pravoúhlý ABC s přeponou c Obsah čtverce sestrojeného nad přeponou je roven součtu obsahů čtverců nad jeho odvěsnami. c 2 = a 2 + b 2 Sinus úhlu = protilehlá odvěsna / přepona Kosinus úhlu = přilehlá odvěsna / přepona Tangens úhlu = protilehlá odv. / přilehlá odv. Kotangens úhlu = přilehlá odv. / protilehlá odv.

Euklidovy věty - pro pravoúhlý ABC s přeponou c Euklidova věta o výšce: Obsah

Euklidovy věty - pro pravoúhlý ABC s přeponou c Euklidova věta o výšce: Obsah čtverce sestrojeného nad výškou pravoúhlého je roven obsahu obdélníka sestrojeného z obou úseků přepony. v 2 = c a cb Euklidova věta o odvěsně: Obsah čtverce sestroj. nad odvěsnou pravoúhlého je roven obsahu obdélníka sestroj. z přepony a úseku přepony k této odvěsně přilehlé. v 2 = c a cb

Cvičení: Příklad 1: V rovnostranném ABC o straně délky a určete velikost výšky. Příklad

Cvičení: Příklad 1: V rovnostranném ABC o straně délky a určete velikost výšky. Příklad 2: Ve čtverci ABCD o straně délky a určete velikost úhlopříčky. Příklad 3: V kvádru o hranách délky a, b, c určete velikost tělesové úhlopříčky. Příklad 4: Rozhodněte, zda každý , jehož strany mají délky 2 n, n 2 + 1, n 2 - 1 je pravoúhlý. Příklad 5: Je dána kružnice k(S, r = 5 cm). Vypočtěte délku tětivy AB na sečně, která je od středu S vzdálena 3 cm. (Pyth. věta)

Cvičení: Příklad 6: Vypočítejte zbývající prvky (a, b, c, ca, cb, v, , )

Cvičení: Příklad 6: Vypočítejte zbývající prvky (a, b, c, ca, cb, v, , ) v pravoúhlém ABC, je-li dáno: a) c = 10 cm, ca = 7 cm b) a = 5 cm, ca = 4 cm c) b = 5 cm, c = 13 cm Příklad 7: Obdélník ABCD má rozměry a, b. V jakém poměru rozděluje úhlopříčku BD bod M, který je patou kolmice z bodu A na přímku BD? Příklad 8: Užitím Euklidovy věty o odvěsně sestrojte úsečky o délce

Obvod a obsah trojúhelníka OBVOD : o=a+b+c OBSAH : o = 3 a pro

Obvod a obsah trojúhelníka OBVOD : o=a+b+c OBSAH : o = 3 a pro rovnostranný vyjádření výšek pomocí hran a vnitřních úhlů ?

Obsah trojúhelníka Heronův vzorec: Příklad: Odvoďte vzorce pro obsah pravoúhlého a rovnostranného . Příklad:

Obsah trojúhelníka Heronův vzorec: Příklad: Odvoďte vzorce pro obsah pravoúhlého a rovnostranného . Příklad: Odvoďte vzorce pro obsah obecného , je-li dán poloměr kružnice opsané a vepsané.

Cvičení: Příklad 1: Vypočtěte obvod a obsah o stranách a = 8 cm, b

Cvičení: Příklad 1: Vypočtěte obvod a obsah o stranách a = 8 cm, b = 11 cm, c = 13 cm. Příklad 2: Dopočítejte zbývající strany a úhly v pravoúhlém ABC, je-li dáno S = 230 cm 2, c = 29 cm. Příklad 3: Vypočtěte strany o obsahu 84 cm 2, platí-li a: b: c = 10: 17: 21. Příklad 4: Vypočtěte obvod a obsah , je-li dáno: a = 56, 28 m, c = 34, 75 m, = 63 24´ Příklad 5: Základna rovnoramenného je 20 cm, obsah je 240 cm 2. Vypočítejte obvod tohoto trojúhelníku.

Cvičení: Příklad 6: Vypočtěte délky stran pravoúhlého ABC s přeponou c, je-li ta =

Cvičení: Příklad 6: Vypočtěte délky stran pravoúhlého ABC s přeponou c, je-li ta = 10 cm, tb = 4 10 cm. Příklad 7: Vypočtěte obsah rovnoramenného , jehož základna má délku 10 cm a rameno je o 3 cm delší než základna. Příklad 8: Vypočtěte délku strany rovnostranného , který má stejný obsah jako daný pravoúhlý trojúhelník s odvěsnami a, b. Příklad 9: Trojúhelníky ABC a A´B´C´ jsou podobné s poměrem podobnosti k. Co platí o poměru jejich obvodů a obsahů: