Druhy VV opakovn Rozlien vty hlavn a vedlej

  • Slides: 12
Download presentation
Druhy VV - opakování

Druhy VV - opakování

Rozlišení věty hlavní a vedlejší • Věta hlavní – je mluvnicky nezávislá na jiné

Rozlišení věty hlavní a vedlejší • Věta hlavní – je mluvnicky nezávislá na jiné větě = může stát samostatně, nemohu se na ni zeptat • Věta vedlejší – je mluvnicky závislá na větě hlavní = nemůže stát samostatně, ptám se na ni větou hlavní a tázacím výrazem Přišel jsem se pozdě, protože jsem zaspal. Proč jsem přišel pozdě? Abych jí udělal radost, koupil jsem jí kytku. Proč jsem jí koupil kytku?

Ústní procvičování - rozliš větu hlavní a vedlejší I když byl děda unavený, přijel

Ústní procvičování - rozliš větu hlavní a vedlejší I když byl děda unavený, přijel k nám. Povídal si s mužem, který procestoval svět. Protože pršelo, šli raději domů. Jakmile natankujeme benzín, vyrazíme. Jelikož brzy vstával, hodně toho stihl. Zdálo se, že začíná pršet. Překvapil mě, protože přišel včas. Abychom chránili prostředí, třídíme. Když mi pomůžeš, budeme dříve hotovi. Nevím, co na to říct. Šel, kam ho nohy nesly. Řekni mi, proč jsi tak zamyšlený. Kam mě pošleš, tam půjdu. Že přijde večer, to mě nenapadlo.

Druhy vedlejších vět – zapiš do sešitu (pouze druh VV, otázku a příklad souvětí)

Druhy vedlejších vět – zapiš do sešitu (pouze druh VV, otázku a příklad souvětí) • PODMĚTNÁ – vyjadřuje podmět věty hlavní -ptáme se otázkou KDO, CO? Věta jednoduchá Zúčastnit se finále je pro nás hlavní. (kdo, co je hlavní? – zúčastnit se) Převedeme do souvětí Hlavní je, že se zúčastníme finále. (kdo, co je hlavní? – že se zúčastníme finále)

Druhy vedlejších vět – zapiš do sešitu (pouze druh VV, otázku a příklad souvětí)

Druhy vedlejších vět – zapiš do sešitu (pouze druh VV, otázku a příklad souvětí) • PŘEDMĚTNÁ – vyjadřuje předmět věty hlavní -ptáme se PÁDOVÝMI OTÁZKAMI (kromě kdo, co) Věta jednoduchá Dohodli jsme se na sestupu do údolí. (na kom, čem jsme se dohodli? – na sestupu) Převedeme do souvětí Dohodli jsme se, že sestoupíme do údolí. (na kom, čem jsme se dohodli? – že sestoupíme do údolí)

Druhy vedlejších vět – zapiš do sešitu (pouze druh VV, otázku a příklad souvětí)

Druhy vedlejších vět – zapiš do sešitu (pouze druh VV, otázku a příklad souvětí) • PŘÍSLOVEČNÁ – vyjadřuje příslovečné určení věty hlavní Věta jednoduchá Při nedostatku času vás nebudu trénovat. (za jaké podmínky vás nebudu trénovat? – při nedostatku času) Převedeme do souvětí Když nebudu mít čas, nebudu vás trénovat. (za jaké podmínky vás nebudu trénovat? – když nebudu mít čas)

Druhy příslovečných vět – zapiš do sešitu • • Místní – Půjdeme tam, kde

Druhy příslovečných vět – zapiš do sešitu • • Místní – Půjdeme tam, kde rostou houby. (kam? ) Časová – Až vyrosteš, budeš řídit auto. (kdy? ) Způsobová – Zpíval, jak nejlíp dovedl. (jak? ) Měrová – Utíkal rychle, že sotva dech popadl. (jak moc? ) Příčinná – Neběhal, protože ho bolely nohy. (proč? ) Účelová – Přišel, aby nás potěšil. (proč, za jakým účelem? ) Podmínková – Přijde-li včas, uvidí to. (kdy, za jaké podmínky? ) • Přípustková – Nezastavila, přestože ji dvakrát volal. (i přes co? )

Druhy vedlejších vět – zapiš do sešitu (pouze druh VV, otázku a příklad souvětí)

Druhy vedlejších vět – zapiš do sešitu (pouze druh VV, otázku a příklad souvětí) • PŘÍVLASTKOVÁ – vyjadřuje přívlastek podstatného jména věty hlavní -ptáme se otázkou JAKÝ, KTERÝ, ČÍ Věta jednoduchá Vyprávěl příhody z rodného kraje. (z jakého kraje? – rodného) Převedeme do souvětí Vyprávěl příhody z kraje, kde se narodil. (z jakého kraje? – kde se narodil)

Druhy vedlejších vět – zapiš do sešitu • DOPLŇKOVÁ – vyjadřuje doplněk věty hlavní

Druhy vedlejších vět – zapiš do sešitu • DOPLŇKOVÁ – vyjadřuje doplněk věty hlavní -závisí většinou na slovese smyslového vnímání (vidět, slyšet, cítit, připadat si) Věta jednoduchá Pozoroval jsem koťata hrající si s klubkem. (jaká koťata? co dělající? – hrající si s klubkem) Převedeme do souvětí Pozoroval jsem koťata, jak si hrají s klubkem. (co dělají koťata? – hrají si s klubkem)

Druhy vedlejších vět – zapiš do sešitu (pouze druh VV, otázku a příklad souvětí)

Druhy vedlejších vět – zapiš do sešitu (pouze druh VV, otázku a příklad souvětí) • PŘÍSUDKOVÁ – vyjadřuje jmennou část přísudku jmenného se sponou věty hlavní -ptáme se otázkou JAKÝ? Věta jednoduchá Princezna byla jako začarovaná. (jaká byla? – jako začarovaná) Převedeme do souvětí Princezna byla, jako by ji začaroval. (jaká byla? – jako by ji začaroval)

Ústní procvičování - určuj druhy vedlejších vět Tetu zajímalo, co strýc dělá. Protože sníh

Ústní procvičování - určuj druhy vedlejších vět Tetu zajímalo, co strýc dělá. Protože sníh tál, bylo hodně vody. Budeme-li hotovi, půjdeme ven. Když jsme přišli, bylo už pozdě. Ministr varuje, že kouření škodí. Kdo chce startovat, musí zaplatit. Lidé vždy nejsou, jací se tváří. Z hotelu viděl, jak vychází slunce. Viděl srnky, jak běží kolem silnice. Když bude hezky, půjdeme plavat. Peče dorty, které jsou nejlepší. Běhal tak, že ho nikdo nedohonil. Dělal to, jak nejlíp dovedl. Podmětná (kdo, co? ) Příslovečná příčinná (proč? ) Příslovečná podmínková (kdy? ) Příslovečná časová (kdy? ) Předmětná (před kým, čím? ) Podmětná (kdo, co? ) Přísudková (jací? ) Předmětná (koho, co? ) Doplňková (jaké, co dělali? ) Příslovečná podmínková (kdy? ) Přívlastková (jaké? ) Příslovečná měrová (jak rychle? ) Příslovečná způsobová (jak? )

 • Příloha 6 Druhy vedlejších vět – stáhni a doplň do textu Hotový

• Příloha 6 Druhy vedlejších vět – stáhni a doplň do textu Hotový úkol odešli na e-mail: dlouha@zsmecholupy. cz do 24. 4. 2020 • Procvičovat můžeš na: https: //www. skolasnadhledem. cz/game/570 https: //www. skolasnadhledem. cz/game/572 https: //www. skolasnadhledem. cz/game/571 https: //www. skolasnadhledem. cz/game/788 https: //www. pravopisne. cz/category/vetnerozbory/skladba-vet-syntax/veta-a-souveti/page/4/ http: //kaminet. cz/ces/souveti/druhy. VV 1. php