Czy rozumem mona pozna tajemnice wiata Faust J

  • Slides: 15
Download presentation
Czy rozumem można poznać tajemnice świata? Faust J. W. Goethego

Czy rozumem można poznać tajemnice świata? Faust J. W. Goethego

Cele lekcji: • poznanie legendy o Fauście; • określanie motywacji bohatera; • określenia istoty

Cele lekcji: • poznanie legendy o Fauście; • określanie motywacji bohatera; • określenia istoty postawy faustycznej; • odczytywanie uniwersalnej wymowy postawy tytułowego bohatera.

Zapoznaj się z filmem na temat biografii i twórczości J. W. Goethego J. W.

Zapoznaj się z filmem na temat biografii i twórczości J. W. Goethego J. W. Goethe

O utworze Arcydzieło Goethego składa się z dwóch części. Pierwsza ukazała się w 1808

O utworze Arcydzieło Goethego składa się z dwóch części. Pierwsza ukazała się w 1808 roku, a druga w 1832. Uwagę zwracają inspirowana Szekspirem szkatułkowa konstrukcja dramatu oraz luźna kompozycja. Jako wprowadzenie pojawia się dedykacja, następnie - Prolog w teatrze i Prolog w niebie. Kolejne sceny sugerują różnorodność ujęć: Sen nocy Walpurgii, Noc, Przed bramą, Pracownia, Kuchnia czarownicy, Ulica, Pokoik Małgorzatki, Katedra, U studni i inne. Akcja poematu obejmuje trzy tysiące lat.

Geneza Goethe pracował nad Faustem niemal całe swoje dorosłe życie. Była to praca żmudna

Geneza Goethe pracował nad Faustem niemal całe swoje dorosłe życie. Była to praca żmudna i wyczerpująca – nieustannie coś zmieniał, dopisywał nowe fragmenty, wyrzucał zaś partie, które przestały mu się podobać. I część dramatu ukazała się drukiem w 1779 roku, druga już po śmierci twórcy (1832). Dzieło nie spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem – racjonaliści zarzucali autorowi kuglarstwo i mistycyzm. Teolodzy zaś niemal z miejsca uznali dzieło za bluźniercze.

Geneza Artystę zafascynowała historia półlegendarnego mędrca i alchemika. Georg lub Johannes Faust podobno istniał

Geneza Artystę zafascynowała historia półlegendarnego mędrca i alchemika. Georg lub Johannes Faust podobno istniał naprawdę. Żył na początku XVI wieku i wśród ówczesnych zdobył sławę jako alchemik, mag i astrolog. Budził podziw, ale i niechęć jako oszust i szarlatan. Był bardzo wykształcony – studiował medycynę, astrologię i alchemię w Wittenberdze, Heidelbergu i podobno w Krakowie. Goethe na pewno znał dwa wcześniejsze dzieła, których bohaterem był Faust: • Johanna Spiessa – Dzieje doktora Johanna Fausta, słynnego czarnoksiężnika i mistrza czarnej magii (1587). • Christophera Marlowe’a – Tragiczne dzieje doktora Fausta (1588, wyd. 1601).

Johann Wolfgang Goethe Faust. Tragedia PROLOG W NIEBIE Pan; Zastępy niebieskie; Archaniołowie: Rafał, Gabriel,

Johann Wolfgang Goethe Faust. Tragedia PROLOG W NIEBIE Pan; Zastępy niebieskie; Archaniołowie: Rafał, Gabriel, Michał; Mefistofeles. [. . . ] PAN Znasz ty Fausta? MEFISTOFELES Doktora? PAN Tak! Mojego sługę! MEFISTOFELES Przedziwnie on Ci służy! Myślą nieodgadłą! Nieczłowieczy jest jego napitek i jadło. Rozterka gna go w otchłań, spokój ducha płoszy, pożądań obłąkanych zalewa go fala, z nieba pożąda skrzących gwiazd – z ziemi – rozkoszy, w tej zamieszce od Ciebie czucia swe oddala; jego serce znękane ciągłą wrzawą boju zapomniało, co miłość i błękit spokoju. PAN W tej służbie jego opacznej, w tej myśli jego opornej, pomocą podam mu rękę, światło wykrzeszę w pomroce: każde drzewo w ogrodzie zna ogrodnik przezorny i dokładnie wie, jakie i kiedy wyda owoce. MEFISTOFELES O zakład idę – utracisz go, Panie! daj zezwolenie, a ja go w otchłanie zawiodę zgrabnie i niespostrzeżenie. PAN Dopóki żyje na ziemi, wódź go na pokuszenie – z błędem jest ożenione wszelkie człowiecze dążenie.

Określ podobieństwa i różnice między ks. Hioba a Faustem Ks. Hioba podobieństwa różnice wnioski

Określ podobieństwa i różnice między ks. Hioba a Faustem Ks. Hioba podobieństwa różnice wnioski Faust

Określ podobieństwa i różnice między ks. Hioba a Faustem Ks. Hioba Faust podobieństwa Rozmowy

Określ podobieństwa i różnice między ks. Hioba a Faustem Ks. Hioba Faust podobieństwa Rozmowy Boga i szatana na temat „sług Pańskich” Hioba i Fausta determinują życie obu bohaterów ( z czego Ci nie zdają sobie sprawy); pozwalają czytelnikowi obu utworów przyglądać się poczynaniom obu bohaterów niejako z góry. różnice Bóg chwali Hioba za jego pobożność Mefistofeles drwi z wysiłków człowieka, nazywa go głupcem, który nie wie, do czego dąży. Bóg chwali go właśnie za to dążenie, jest gotów nawet usprawiedliwić nim grzech ( „bo póty błądzi, póki dąży człowiek”) wnioski Bóg przyzwala na cierpienie Hioba Bóg przyzwala na błądzenie Fausta

Analiza tekstu • Przeczytaj fragment Fausta zamieszczony w podręczniku na str. 158. • Określ

Analiza tekstu • Przeczytaj fragment Fausta zamieszczony w podręczniku na str. 158. • Określ na podstawie tekstu: 1)Co osiągnął Faust? 2)Czego pragnie bohater?

Kim jest Faust? buntownik • geniusz zuchwały • bluźnierca poszukiwacz • pyszałek

Kim jest Faust? buntownik • geniusz zuchwały • bluźnierca poszukiwacz • pyszałek

Dążenia Fausta a dążenia człowieka XXI wieku. Czego pragnie Faust? pełni szczęścia niekończącej się

Dążenia Fausta a dążenia człowieka XXI wieku. Czego pragnie Faust? pełni szczęścia niekończącej się satysfakcji absolutnego poznania (nieosiągalnego na drodze rozumowej) przeniknięcia tajemnicy świata odrzucenia wszelkich ograniczeń pełnej wolności pełni władzy Czego pragnie człowiek XXI w. ?

Motyw faustowski To odwieczny motyw dążenia człowieka do nieśmiertelności, do zapanowania nad czasem i

Motyw faustowski To odwieczny motyw dążenia człowieka do nieśmiertelności, do zapanowania nad czasem i poznania niedostępnych ludzkiemu umysłowi tajemnic życia i śmierci – zagadki istnienia. To także pragnienie wiecznej młodości i protest przeciwko przemijaniu, choćby za cenę paktu z diabłem. To również swoisty motyw maski, bycia kimś innym, magicznego odrzucenia obecnej postaci. Tu: czartowskiego odmłodzenia Fausta.

Bohater faustowski dręczony nieustannym pragnieniem wiedzy, doskonalenia się tragicznie świadomy swoich ograniczeń buntuje się

Bohater faustowski dręczony nieustannym pragnieniem wiedzy, doskonalenia się tragicznie świadomy swoich ograniczeń buntuje się przeciwko tym ograniczeniom (a więc przeciwko własnej, ludzkiej naturze!) jest gotowy nawet na zawarcie sojuszu z siłami zła, byle tylko zaspokoić własne tęsknoty i pragnienia

Faustyzm odwieczne dążenie człowieka do nieśmiertelności, panowania nad czasem i przemijaniem dążenie do poznania

Faustyzm odwieczne dążenie człowieka do nieśmiertelności, panowania nad czasem i przemijaniem dążenie do poznania niedostępnych naszemu rozumowi tajemnic życia i śmierci pragnienie wiecznej młodości przywdzianie pewnej maski, odrzucenie obecnej postaci