Centra Usug Wsplnych konsolidacja dziaa wspomagajcych realizacj podstawowych

  • Slides: 14
Download presentation
Centra Usług Wspólnych -konsolidacja działań wspomagających realizację podstawowych zadań w samorządzie terytorialnym. Beata Potemska

Centra Usług Wspólnych -konsolidacja działań wspomagających realizację podstawowych zadań w samorządzie terytorialnym. Beata Potemska Sylwia Menkarska-Milczarek

Wspólna obsługa w samorządzie do 1. 01. 2016 roku. • Dotychczasowy system prawny nie

Wspólna obsługa w samorządzie do 1. 01. 2016 roku. • Dotychczasowy system prawny nie przewidywał możliwości zorganizowania wspólnej obsługi funkcji wsparcia w stosunku do innych jednostek organizacyjnych niż oświatowo-wychowawcze. • W efekcie do każdej z pozostałych jednostek organizacyjnych gminy miały zastosowanie przepisy art. 53 i art. 54 ustawy o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885 z późn. zm. ) obligujące kierowników samorządowych jednostek organizacyjnych oraz głównych księgowych do zapewnienia obsługi finansowej w każdej jednostce sektora finansów publicznych.

Dwie podstawowe formy organizacji usług wsparcia w odniesieniu do placówek oświatowo-wychowawczych • System tradycyjny

Dwie podstawowe formy organizacji usług wsparcia w odniesieniu do placówek oświatowo-wychowawczych • System tradycyjny – oparty na dotychczasowej praktyce rozproszenia obsługi administracyjnej i finansowej, tj. zorganizowaniu jej w każdej placówce oświatowej. • System scentralizowany – oparty na konsolidacji obsługi finansowo- księgowej i administracyjnej w wyodrębnionej jednostce organizacyjnej – tzw. ZEAS-sie.

Wspólna obsługa w samorządzie od 1. 01. 2016 roku. • co z dalszym funkcjonowaniem

Wspólna obsługa w samorządzie od 1. 01. 2016 roku. • co z dalszym funkcjonowaniem ZEAS-ów powołanych na podstawie przepisów ustawy o systemie oświaty?

Analiza doktryny, przepisów prawa oraz odpowiedzi strony rządowej na interpelacje poselskie wskazuje, iż akceptowane

Analiza doktryny, przepisów prawa oraz odpowiedzi strony rządowej na interpelacje poselskie wskazuje, iż akceptowane są następujące warianty: • Dostosowanie prawno-organizacyjne funkcjonującego na dotychczasowych zasadach zespołu ekonomiczno-administracyjnego szkół oraz placówek oświatowych do nowych przepisów ustawy samorządzie gminnym. • Likwidacja z jednoczesnym powołaniem nowej jednostki, albo o dokonanie decentralizacji skonsolidowanych do tej pory usług pomiędzy poszczególne jednostki, które były obsługiwane. • Włączenie funkcjonujących na dotychczasowych zasadach ZEAS-ów do utworzonego po 1 stycznia 2016 roku Centrum Usług Wspólnych.

W przypadku nie podjęcia jakichkolwiek działań do końca 2016 roku ZEAS utraci byt prawny.

W przypadku nie podjęcia jakichkolwiek działań do końca 2016 roku ZEAS utraci byt prawny. Nie powinno się dopuścić do takiej sytuacji ! • • należności i zobowiązania gminy przynależne ZEAS-owi przejdą na urząd gminy, natomiast stosunki pracy nie zostaną przekształcone w stosunek pracy z CUW lub z urzędem gminy (nie będzie miał tu zastosowania art. 23 1 kodeksu pracy).

Każda gmina, na terenie której została zorganizowana wspólna obsługa w ramach ZEAS-u musi przeanalizować

Każda gmina, na terenie której została zorganizowana wspólna obsługa w ramach ZEAS-u musi przeanalizować swoją sytuację i odpowiedzieć na pytania: • czy utrzymać dotychczasowy zakres podmiotowy i przedmiotowy dotychczasowej wspólnej obsługi i jedynie dostosować sposób funkcjonowania dotychczasowego ZEAS-u do obowiązujących aktualnie przepisów? • czy rozszerzyć kompetencje tej jednostki i utworzyć CUW? • a może dokonać jej likwidacji i przywrócić obsługę administracyjną, finansową i organizacyjną w każdej szkole i placówce, które były do tej pory jednostkami obsługiwanymi?

Dokonując wyboru należy kierować się racjonalnymi przesłankami i nie zapominać o idei zorganizowania wspólnej

Dokonując wyboru należy kierować się racjonalnymi przesłankami i nie zapominać o idei zorganizowania wspólnej obsługi w samorządzie. • Z jednej strony ma ona doprowadzić do zredukowania kosztów związanych z obsługą usług wsparcia. • Z drugiej do usprawnienia funkcjonowania jednostek organizacyjnych gminy zaliczanych do sektora finansów publicznych i podniesienia jakości świadczonych przez nie usług. Jednostka powołana do wspólnej obsługi nie może być kolejnym biurokratycznym tworem zorganizowanym jedynie „dla obsługi samego siebie”, który jeszcze bardziej podniesie, utrzymujące się i tak na bardzo wysokim poziomie, wydatki budżetowe na obsługę administracyjno – finansową.

Najbardziej odpowiednie do konsolidacji są procesy: • Rutynowe • Powtarzalne • Charakteryzujące się dużą

Najbardziej odpowiednie do konsolidacji są procesy: • Rutynowe • Powtarzalne • Charakteryzujące się dużą ilością podobnych transakcji, które angażują istotne zasoby • Nie wymagają bezpośredniej interakcji z klientami zewnętrznymi

Usługi CUW - przykłady Finansowo-księgowe Kadrowo-płacowe Administracyjne Informatyczne Zakupy Ewidencja księgowa Rekrutacja Ochrona mienia

Usługi CUW - przykłady Finansowo-księgowe Kadrowo-płacowe Administracyjne Informatyczne Zakupy Ewidencja księgowa Rekrutacja Ochrona mienia Zarządzanie bazami danych Wspólne zakupy Planowanie i Rozwój Zarządzanie dostawcami towarów i usług Utrzymanie czystości Sprawozdawczość Szkolenia Ewidencja składników majątkowych Administracja kadrowa Obsługa nieruchomości Obsługa należności i zobowiązań Doradztwo Zarządzanie flotą samochodową Archiwizacja Pomoc prawna Udostępnianie informacji Pomoc użytkownikom

Warianty CUW w samorządzie ZAKRES OBSŁUGI - Wyspecjalizowane (sektorowe, wąskie) - Kompleksowe (wiele dziedzin,

Warianty CUW w samorządzie ZAKRES OBSŁUGI - Wyspecjalizowane (sektorowe, wąskie) - Kompleksowe (wiele dziedzin, szeroki zakres) RODZAJ INSTYTUCJI OBSŁUGUJĄCEJ - Jednostka organizacyjna jednostki samorządu terytorialnego - Urząd gminy/starostwo powiatowe/urząd marszałkowski ZASIĘG TERYTORIALNY - Lokalny, tj. tworzony przez i dla JST - Ponadlokalny, tj. dla związku międzygminnego, powiatowy, powiatowo-gminny Wybór modelu organizacyjnego CUW zależy od wewnętrznych uwarunkowań każdego samorządu. Samorząd może utworzyć jednostkę organizacyjną do wąskiego zakresu usług (np. obsługi finansowej oświaty). Może również pójść dalej i objąć tą obsługą również inne jednostki budżetowe, a nawet samorządowe instytucje kultury z terenu gminy.

Indywidualne podejście • Decyzje w przedmiocie zorganizowania wspólnej obsługi zarówno w wymiarze przedmiotowym, jak

Indywidualne podejście • Decyzje w przedmiocie zorganizowania wspólnej obsługi zarówno w wymiarze przedmiotowym, jak i podmiotowym powinny stanowić autonomiczne rozstrzygnięcia organów jednostek samorządu terytorialnego i muszą wynikać ze specyfiki danej jednostki, jej kondycji finansowej oraz zakresu realizowanych zadań.

Nie możemy zatem mówić o uniwersalnym modelu CUW, stworzonym na potrzeby administracji samorządowej. Istnieje

Nie możemy zatem mówić o uniwersalnym modelu CUW, stworzonym na potrzeby administracji samorządowej. Istnieje konieczność indywidualnego podejścia do zorganizowania wspólnej obsługi funkcji wsparcia w każdej JST.

Dziękujemy za uwagę. Beata Potemska Sylwia Menkarska-Milczarek

Dziękujemy za uwagę. Beata Potemska Sylwia Menkarska-Milczarek