Adam Mickiewicz Natalia Ratajczyk Adam Mickiewicz Polski poeta

  • Slides: 11
Download presentation
Adam Mickiewicz Natalia Ratajczyk

Adam Mickiewicz Natalia Ratajczyk

Adam Mickiewicz Polski poeta, działacz polityczny, publicysta, tłumacz, filozof, działacz religijny, mistyk, organizator i

Adam Mickiewicz Polski poeta, działacz polityczny, publicysta, tłumacz, filozof, działacz religijny, mistyk, organizator i dowódca wojskowy, nauczyciel akademicki. Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego uważany za największego poetę polskiego romantyzmu, zaliczany do grona tzw. Trzech Wieszczów.

Młodość Adam Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 roku w Zaosiu. Był synem Mikołaja

Młodość Adam Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 roku w Zaosiu. Był synem Mikołaja Mickiewicza i Barbary Mickiewicz. Miał braci Aleksandra i Franciszka. W 1812 r. 16 maja zmarł jego ojciec. Mickiewicz miał wówczas, zaledwie 14 lat. W 1815 roku Adam wyjechał do Wilna na studia, ukończył je w 1819 roku ze stopniem magistra. Studiował nauki humanistyczne.

W 1819 Mickiewicz rozpoczął pracę jako nauczyciel w gimnazjum w Kownie, gdzie mieszkał, uczył

W 1819 Mickiewicz rozpoczął pracę jako nauczyciel w gimnazjum w Kownie, gdzie mieszkał, uczył literatury, historii i prawa. W 1823 roku został aresztowany i uwięziony w klasztorze, w Wilnie, a następnie skazany za udział w tajnych młodzieżowych organizacjach na zesłanie w głąb Rosji na posadę nauczyciela z prawem wyboru miejsca pobytu. Cały okres patriotycznej młodości wileńsko -kowieńskiej i zesłania w głąb Rosji zaowocowały później, napisanymi podczas pobytu w Dreźnie, Dziadami cz. III. W 1831 roku przyjechał do Wielkopolski z zamiarem przekroczenia granicy i udania się do ogarniętej powstaniem Polski, lecz ostatecznie pozostał w Dreźnie do roku 1832.

Życie w Paryżu Z Drezna pojechał do Paryża, gdzie osiadł na stałe i spędził

Życie w Paryżu Z Drezna pojechał do Paryża, gdzie osiadł na stałe i spędził ponad 20 lat. W 1834 ożenił się z Celiną Szymanowską, miał sześcioro dzieci – córki Marię i Helenę oraz czterech synów: Władysława, Józefa, Aleksandra i Jana. W Paryżu współpracował z działaczami emigracyjnymi, pisał artykuły i pisma publicystyczne. W czasie Wiosny Ludów utworzył we Włoszech legion polski. Po powrocie do Paryża został współzałożycielem i redaktorem pisma Trybuna Ludów. Jego ostatni utwór jest przypuszczalnie napisaną po łacinie odą na cześć Napoleona III.

Ostatnie lata życia i śmierć We wrześniu 1855 roku – podczas wojny krymskiej, po

Ostatnie lata życia i śmierć We wrześniu 1855 roku – podczas wojny krymskiej, po śmierci żony i zostawieniu nieletnich dzieci – wyjechał do Stambułu, aby tworzyć legion polski, a także legion żydowski, czyli oddział złożony z żydów, do walki z carską Rosją. Zmarł w domu wdowy po kapitanie wojsk tureckich, gdzie zamieszkiwał. Nagły zgon nastąpił podczas epidemii cholery (prawdopodobnie zmarł na tę chorobę, choć są sugestie, o otruciu arszenikiem lub doznaniu udaru mózgu). Został pochowany w tymczasowym grobie w Stambule. Następnie ciało Mickiewicza zostało przewiezione do Paryża i w 1855 pochowane na cmentarzu Les Champeaux w Montmorency, a w roku 1890 przeniesione na Wawel.

Najważniejsze dzieła

Najważniejsze dzieła

“Pan Tadeusz” Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie – poemat epicki wydany w

“Pan Tadeusz” Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie – poemat epicki wydany w dwóch tomach w 1834 w Paryżu przez Aleksandra Jełowickiego. Ta epopeja narodowa powstała w latach 1832– 1834 w Paryżu. Składa się z dwunastu ksiąg pisanych wierszem

“Dziady” Dziady – cykl dramatów romantycznych Adama Mickiewicza publikowany w latach 1823– 1860. Składają

“Dziady” Dziady – cykl dramatów romantycznych Adama Mickiewicza publikowany w latach 1823– 1860. Składają się na niego cztery luźno powiązane części.

“Oda do młodości” Oda do młodości, właśc. Do młodości – oda Adama Mickiewicza, napisana

“Oda do młodości” Oda do młodości, właśc. Do młodości – oda Adama Mickiewicza, napisana 26 grudnia 1820, uznawana za entuzjastyczną pochwałę młodości w duchu filomackim.