DZIADY cz II ADAM MICKIEWICZ Z tej prezentacji

  • Slides: 7
Download presentation
DZIADY cz. II ADAM MICKIEWICZ

DZIADY cz. II ADAM MICKIEWICZ

Z tej prezentacji dowiesz się: gdzie i kiedy toczy się akcja dramatu, kim są

Z tej prezentacji dowiesz się: gdzie i kiedy toczy się akcja dramatu, kim są bohaterowie, jakie grzechy mieli na sumieniu, jaka spotkała ich kara i co z tego wynika, jakie jest motto i przesłanie utworu.

Czas i miejsce wydarzeń Czas: jesienna noc Miejsce: kaplica cmentarza

Czas i miejsce wydarzeń Czas: jesienna noc Miejsce: kaplica cmentarza

Duchy, czyli najważniejsi bohaterowie 1. Duchy lekkie: dzieci Józio i Rózia – aniołki fruwające

Duchy, czyli najważniejsi bohaterowie 1. Duchy lekkie: dzieci Józio i Rózia – aniołki fruwające pod sklepieniem kaplicy. 2. Sposób przywołania: podpalenie lnu lub konopii. 3. Wina: nigdy nie doświadczyły cierpienia, bólu, smutku. 4. Kara: bezcelowe błąkanie po świecie. 5. Prośba: o dwa ziarnka gorczycy; mają być namiastką cierpienia, jeśli dzieci chwilę pocierpią, zostaną wpuszczone do raju. 6. Przestroga: „Kto nie dozna goryczy ni razu, ten nie dozna słodyczy w niebie”. Jeśli nie zazna się za życia choć odrobiny cierpienia, nie można po śmierci cieszyć się szczęściem w niebie.

Duchy, czyli najważniejsi bohaterowie c. d. 1. Duch średni: Zosia, mieszkanka wsi; piękna, młoda

Duchy, czyli najważniejsi bohaterowie c. d. 1. Duch średni: Zosia, mieszkanka wsi; piękna, młoda dziewczyna w białej sukience i wiankiem na włosach. 2. Sposób przywołania: podpalenie wianka z ziół. 3. Wina: brak uczucia; nigdy nikogo nie kochała, drwiła z uczuć wielbicieli, pragnęła pochlebców, ważna była dla niej tylko uroda. 4. Kara: błąkanie po świecie, pragnienie prawdziwej więzi z drugim człowiekiem. 5. Prośba: chce, aby chłopcy pochwycili ją za rękę i na chwilę ściągnęli na ziemię. Mimo ich wysiłków, zjawa odfruwa. Jeszcze dwa lata ma potrwać jej męka, później trafi do nieba. 6. Przestroga: „Kto nie dotknął ziemi ni razu, ten nigdy nie może być w niebie”.

Duchy, czyli najważniejsi bohaterowie c. d. 1. Duch ciężki: Widmo złego pana – zmarły

Duchy, czyli najważniejsi bohaterowie c. d. 1. Duch ciężki: Widmo złego pana – zmarły 3 lata temu pan tej wioski 2. Sposób przywołania: podpalenie kotła z wódką 3. Wina: krzywdzenie poddanych – wychłostał biedaka, który sadzie kilka jabłek; w wigilię kazał wypędzić na mróz matkę pomoc, oboje zamarzli. zerwał w proszącą o 4. Kara: wieczna męka, ból, pragnienie i zimno – palą go piekielne ognie, ptaki dziobią i szarpią jego ciało, zabierają mu jedzenie i picie, 5. Prośba: Męka zakończyłaby się, gdyby któryś z poddanych ze szczerego serca ofiarował mu pożywienie. Niestety, gromada ptaków zabiera każdy okruch. 6. Przestroga: „Bo kto nie był ni razu człowiekiem, temu człowiek nic nie pomoże”. Jeśli ktoś czynił zło drugiemu człowiekowi, nie może liczyć później na pomoc.

Motto i przesłanie utworu „Są dziwy w niebie i na ziemi, o których ani

Motto i przesłanie utworu „Są dziwy w niebie i na ziemi, o których ani się śniło waszym filozofom” (Shakespeare) – taki cytat, pochodzący z innego utworu, zamieszczony został pod tytułem. Sugeruje, że świat jest pełen tajemnic i nie wszystko da się wytłumaczyć w racjonalny sposób. Inne przesłania: - możemy ulżyć w niedoli nieszczęśliwym duszom z innego świata, - istnieją tak wielkie zbrodnie, że nie można ich odkupić, - za złe czyny spotyka człowieka nieuchronna kara.