A KRNYEZETSZENNYEZS FORRSAI ksztette Varga Istvn Krnyezetvdelmi alapfogalmak

  • Slides: 13
Download presentation
A KÖRNYEZETSZENNYEZÉS FORRÁSAI készítette Varga István

A KÖRNYEZETSZENNYEZÉS FORRÁSAI készítette Varga István

Környezetvédelmi alapfogalmak

Környezetvédelmi alapfogalmak

A környezet fogalma és veszélyeztetettsége A környezet mindazon tényezők összessége, amelyek az élőlényre tényleges

A környezet fogalma és veszélyeztetettsége A környezet mindazon tényezők összessége, amelyek az élőlényre tényleges hatással vannak. q Az ember környezete a bennünket körülvevő világnak az a része, amelyben él és tevékenységét kifejti. q Ez térbeli kiterjedését tekintve azonos az élővilág életterével, a bioszférával. q üLitoszféra üHidroszféra üAtmoszféra.

q A környezet legfontosabb elemei: § I. A FÖLD üAlapközet üÁsványvagyon üBarlangok üTermőföld, talaj

q A környezet legfontosabb elemei: § I. A FÖLD üAlapközet üÁsványvagyon üBarlangok üTermőföld, talaj üDomborzat § II. VÍZ üFelszíni vizek üFelszín alatti vizek

§ III. Levegő üAlsó légkör üFelső légkör § IV. ÉLŐVILÁG üNövényvilág Øerdők Øgyepek Ønádasok

§ III. Levegő üAlsó légkör üFelső légkör § IV. ÉLŐVILÁG üNövényvilág Øerdők Øgyepek Ønádasok Ømezőgazdasági növények

ü Állatvilág Øvadon élő védett állatok Øvadon élő nem védett állatok Øvédett háziállatok Ønem

ü Állatvilág Øvadon élő védett állatok Øvadon élő nem védett állatok Øvédett háziállatok Ønem védett háziállatok ü Mikroorganizmusok § V. TÁJ ü Védett természetes táj ü Nem védett kultúrtáj

§ VI. TELEPÜLÉSI KÖRNYEZET üTelepülések (lakóterületek) üIpartelepek üMezőgazdasági területek üKözlekedési útvonalak. v A környezet

§ VI. TELEPÜLÉSI KÖRNYEZET üTelepülések (lakóterületek) üIpartelepek üMezőgazdasági területek üKözlekedési útvonalak. v A környezet alkotóelemei egymással szorosan összefüggenek!

q Környezetszennyezés: a környezetet, ill. az embert közvetve, vagy közvetlenül veszélyeztető, károsító jelenség, amely

q Környezetszennyezés: a környezetet, ill. az embert közvetve, vagy közvetlenül veszélyeztető, károsító jelenség, amely valamelyik környezeti elem fizikai, kémiai v. biológiai szennyeződését, károsodását eredményezi.

q A környezeti terhelés, ill. szennyezés hatásai, azaz a környezeti hatások lehetnek: Ø helyi

q A környezeti terhelés, ill. szennyezés hatásai, azaz a környezeti hatások lehetnek: Ø helyi jelentőségűek (pl. egy üzem zajszennyezése, hulladéklerakó helyi hatásai, stb. ) Ø regionális jelentőségűek ( pl. vízadó réteg elszennyeződése nagy területen is) Ø globális hatások (energiatermelés, esőerdők irtása, globális felmelegedés, ózonlyuk, stb. ) q A környezetvédelem olyan intézkedések és tevékenységek összessége, amelyek az emberi életfeltételek a természetes- és mesterséges környezet állapotromlásának megelőzésére, állapotának fenntartására, állapotminőségének javítását igyekszik szolgálni.

A környezetünk védelme mindannyiunk egyik legfontosabb feladata, hogy ezáltal biztosítsuk mindenki számára az egészséges

A környezetünk védelme mindannyiunk egyik legfontosabb feladata, hogy ezáltal biztosítsuk mindenki számára az egészséges életre való jogot, a kiegyensúlyozott viszonyt az ipar fejlődése és a bennünket körülvevő környezet között.

q A környezetvédelem célja, az ember egészségének és fennmaradásának biztosítása, anyagi és szellemi javaink

q A környezetvédelem célja, az ember egészségének és fennmaradásának biztosítása, anyagi és szellemi javaink védelme. • Károkat megelőző védelem • Okozott károk megszüntetése • Emberi környezet fejlesztése • Természeti erőforrásokkal való ésszerű gazdálkodás.

q A Környezeti monitoring alatt a környezetben végbement változásokat megfigyelő, mérő, értékelő rendszert értjük.

q A Környezeti monitoring alatt a környezetben végbement változásokat megfigyelő, mérő, értékelő rendszert értjük. q Emisszió, kibocsátás alatt a különböző típusú forrásokból időegység alatt kibocsátott szennyezőanyag mennyiségét értjük. q Az IMMISSZIÓ a légszennyezettség mértékét megadó mérőszám.

q Kibocsátási határérték: a környezetnek vagy valamely elemének jogszabályban vagy hatósági határozatban meghatározott olyan

q Kibocsátási határérték: a környezetnek vagy valamely elemének jogszabályban vagy hatósági határozatban meghatározott olyan mértékű terhelése, amely kizárja a környezetkárosítást. q RIZIKÓ alatt valamely aktivitás környezetre gyakorolt közvetlen vagy közvetett veszélyeztető hatásának megfelelő valószínűségét értjük. q UDES je iznenadni i nekontrolisan događaj nastao nekontrolisanim oslobađanjem, izlivanjem ili rasipanjem opasnih materija pri proizvodnji, upotrebi, prevozu, transportu, skladištenju, prometu, odlaganju ili dugotrajnom nadekvatnom čuvanju.