4 Parametry powietrza temperatura Temperatura jedna z podstawowych

  • Slides: 12
Download presentation
4. Parametry powietrza – temperatura.

4. Parametry powietrza – temperatura.

Temperatura – jedna z podstawowych wielkości fizycznych (parametrów stanu) w termodynamice. Temperatura jest związana

Temperatura – jedna z podstawowych wielkości fizycznych (parametrów stanu) w termodynamice. Temperatura jest związana ze średnią energią kinetyczną ruchu i drgań wszystkich cząsteczek tworzących dany układ i jest miarą tej energii. Temperatura jest miarą stanu cieplnego danego ciała. Jeśli dwa ciała mają tę samą temperaturę, to w bezpośrednim kontakcie nie przekazują sobie ciepła, gdy zaś temperatura obu ciał jest różna, to następuje przekazywanie ciepła z ciała o wyższej temperaturze do ciała o niższej – aż do wyrównania się temperatury obu ciał.

Skale temperatury. Termodynamiczna definicja temperatury pozwala porównywać jej wartości, ale nie określa jej skali.

Skale temperatury. Termodynamiczna definicja temperatury pozwala porównywać jej wartości, ale nie określa jej skali. Na przykład nie określa – kiedy temperatura jednego ciała jest dwa razy wyższa od temperatury drugiego. Dlatego fizycy konstruują skale temperatury. Skala temperatury zawiera charakterystyczne wartości temperatury i odpowiadające im zjawiska określające stan cieplny. Pierwotnie skale były konstruowane w oparciu o charakterystyczne wartości temperatury zmian stanów skupienia i przy założeniu, że rozszerzalność cieczy jest liniowa, później konstrukcje opierano na właściwościach gazów, współcześnie definiuje się temperaturę poprzez odwołanie do fizyki statystycznej.

Pierwsi konstruktorzy termometrów i skal temperatury opierali swe skale na znanych im zjawiskach, najczęściej

Pierwsi konstruktorzy termometrów i skal temperatury opierali swe skale na znanych im zjawiskach, najczęściej przyjmowano, że zmiana temperatury jest proporcjonalna do zmiany objętości cieczy (alkoholu, rtęci). W skalach tych, jako punkty odniesienia, przyjmowano wartości temperatury dwóch zjawisk zachodzących w dobrze określonych warunkach.

Skala Celsjusza. W skali Celsjusza przyjmuje się, że 0 °C odpowiada temperaturze zamarzania wody,

Skala Celsjusza. W skali Celsjusza przyjmuje się, że 0 °C odpowiada temperaturze zamarzania wody, a 100 °C, to temperatura wody wrzącej pod normalnym ciśnieniem (choć Celsjusz pierwotnie przyjmował odwrotnie). W tak skonstruowanych skalach mogą występować wartości ujemne temperatury.

Skala Kelvina (skala bezwzględna) jest skalą termometryczną absolutną, tzn. zero w tej skali oznacza

Skala Kelvina (skala bezwzględna) jest skalą termometryczną absolutną, tzn. zero w tej skali oznacza najniższą teoretycznie możliwą temperaturę, jaką może mieć ciało. Jest to temperatura, w której (według fizyki klasycznej) ustały wszelkie drgania cząsteczek. Temperatury tej nie da się jednak osiągnąć – obliczono ją na podstawie funkcji uzależniającej temperaturę od energii kinetycznej w gazach doskonałych. Funkcję tę opracował William Thomson, lord Kelvin, na którego cześć nazwano skalę i jednostkę temperatury.

Skala Fahrenheita (symbol °F) jedna ze skal pomiaru temperatury, zaproponowana w 1724 roku i

Skala Fahrenheita (symbol °F) jedna ze skal pomiaru temperatury, zaproponowana w 1724 roku i nazwana od nazwiska jej twórcy Daniela Gabriela Fahrenheita (1686– 1736). Była używana do pomiaru temperatury w krajach stosujących imperialne jednostki miar do połowy XX wieku, kiedy została wyparta przez skalę Celsjusza. Obecnie używana jest w USA, Kajmanach, Bahamach oraz Belize. W Kanadzie istnieje jako skala uzupełniająca. 32 °F odpowiadają temperaturze topnienia lodu, a 212 °F – wrzenia wody.

Fahrenheit wzorował się podczas jej opracowania na skali Ole Rømera. Poznał go nawet osobiście.

Fahrenheit wzorował się podczas jej opracowania na skali Ole Rømera. Poznał go nawet osobiście. Skala Rømera opiera się na czterech wartościach: temperaturze zamarzania solanki (0 °Rø), zamarzaniu wody (7, 5 °Rø), temperatury ludzkiego ciała (22, 5 °Rø) i temperaturze wrzenia wody (60 °Rø). Fahrenheit postanowił zwiększyć precyzję swojej skali, mnożąc wartości Rømera przez 4 oraz ponownie ją kalibrując.

Przyjął trzy punkty odniesienia dla swojej skali: • 0 °F – temperaturę zamarzania mieszaniny

Przyjął trzy punkty odniesienia dla swojej skali: • 0 °F – temperaturę zamarzania mieszaniny wody, lodu i salmiaku w proporcjach 1: 1: 1 (− 17, 78 °C), • 32 °F – temperaturę lodu i wody w proporcjach 1: 1 • 96 °F – temperaturę ludzkiego ciała (3 razy wyższa niż temperatura zamarzania wody, 3× 32°F=96°F). Już po ogłoszeniu w 1724 roku swojej skali, kilka lat przed śmiercią, Fahrenheit dokonał ostatniej modyfikacji. Ustalił temperaturę wrzenia wody na 212 °F, 180° więcej niż mieszanki wody i lodu, jako ważniejszą w nauce niż temperatura ludzkiego ciała. Od tego czasu temperatura ciała człowieka wynosi 98, 6 °F.

Przydatne linki: • • • Skala Celsjusza: http: //www. scholaris. pl/resources/run/id/48138 Skala Kelvina: http:

Przydatne linki: • • • Skala Celsjusza: http: //www. scholaris. pl/resources/run/id/48138 Skala Kelvina: http: //www. scholaris. pl/resources/run/id/48141 Skala Fahrenheita: http: //www. scholaris. pl/resources/run/id/48139 Temperatura: http: //www. scholaris. pl/resources/run/id/48134 Temperatura: http: //www. scholaris. pl/resources/run/id/48142 Rozszerzalność gazów a skala Kelvina: http: //www. scholaris. pl/resources/run/id/50707