1 O GATUNKW ZWIERZT OPRACOWAA ALICJA KITA KL

  • Slides: 13
Download presentation
1 O GATUNKÓW ZWIERZĄT OPRACOWAŁA ALICJA KITA KL. 4 A

1 O GATUNKÓW ZWIERZĄT OPRACOWAŁA ALICJA KITA KL. 4 A

LENIWIEC • LENIWIEC JEST ROŚLINOŻERCĄ. MA WIELOKOMOROWY ŻOŁĄDEK, W KTÓRYM ŻYJĄ ŻYWIĄCE SIĘ CELULOZĄ

LENIWIEC • LENIWIEC JEST ROŚLINOŻERCĄ. MA WIELOKOMOROWY ŻOŁĄDEK, W KTÓRYM ŻYJĄ ŻYWIĄCE SIĘ CELULOZĄ BAKTERIE. JEDNOCZEŚNIE MA ZREDUKOWANE UMIĘŚNIENIE I POWIĘKSZONY PRZEWÓD POKARMOWY TEMPERATURA CIAŁA LENIWCA WAHA SIĘ OD 30 DO 34 °C. W PRZECIWIEŃSTWIE DO WIĘKSZOŚCI SSAKÓW, LENIWCE NIE REGULUJĄ SWOJEJ TEMPERATURY PRZEZ ZMIANĘ TEMPA METABOLIZMU, TYLKO POPRZEZ PRZECHODZENIE ZE SŁOŃCA DO CIENIA. W EFEKCIE CIAŁO LENIWCA POTRZEBUJE PRAWIE O POŁOWĘ MNIEJ KALORII NIŻ CIAŁA INNYCH SSAKÓW O PODOBNYCH ROZMIARACH. DZIĘKI TEMU POŻYWIENIE ROŚLINNE W PEŁNI MU WYSTARCZA.

FOKA • DŁUGOŚĆ CIAŁA DOROSŁYCH SAMCÓW SIĘGA 180 CM. UBARWIENIE OD JASNOSZAREGO DO CIEMNOBRĄZOWEGO.

FOKA • DŁUGOŚĆ CIAŁA DOROSŁYCH SAMCÓW SIĘGA 180 CM. UBARWIENIE OD JASNOSZAREGO DO CIEMNOBRĄZOWEGO. FOKĘ POSPOLITĄ CECHUJE SŁABY WĘCH, ALE BARDZO DOBRY SŁUCH ORAZ DOSKONAŁY WZROK. FOKA UNIKA WYPŁYWANIA NA OTWARTE WODY. ŻYJE ZAZWYCZAJ W WODACH PŁYTKICH PRZY KAMIENISTYCH WYBRZEŻACH. CZASAMI SPOTYKA SIĘ JĄ BLISKO UJŚĆ RZEK ORAZ PRZY NIEWIELKICH PIASZCZYSTYCH WYSPACH. W WODZIE FOKI SĄ NIEZWYKLE ZWINNE I DOSKONALE SOBIE RADZĄ PRZY POŁOWIE RYB, KTÓRE SĄ ICH PODSTAWOWYM POŻYWIENIEM. ZJADAJĄ GŁÓWNIE ŚLEDZIE I RYBY DORSZOWATE. DIETĘ UZUPEŁNIAJĄ BEZKRĘGOWCAMI

TYGRYS • DOKŁADNIEJ PRZEPROWADZONE BADANIA ANATOMICZNE WYKAZAŁY JEDNAK, ŻE TYGRYS MOŻE BYĆ BLISKO SPOKREWNIONY

TYGRYS • DOKŁADNIEJ PRZEPROWADZONE BADANIA ANATOMICZNE WYKAZAŁY JEDNAK, ŻE TYGRYS MOŻE BYĆ BLISKO SPOKREWNIONY Z PANTERĄ MGLISTĄ. PRZYNALEŻNOŚĆ RODZAJOWA TEGO KOTA JEST WIĘC NIEPEWNA. OBECNIE PROWADZONE SĄ SZCZEGÓŁOWE BADANIA ANATOMICZNE, GENETYCZNE ORAZ MOLEKULARNE, KTÓRYCH CELEM JEST USTALENIE RELACJI POKREWIEŃSTWA POMIĘDZY PRZEDSTAWICIELAMI PANTHERIINAE.

HUSKY • HUSKY ZOSTAŁY SPROWADZONE DO KANADY W 1909 R. PRZEZ ROSYJSKIEGO HANDLARZA FUTRAMI

HUSKY • HUSKY ZOSTAŁY SPROWADZONE DO KANADY W 1909 R. PRZEZ ROSYJSKIEGO HANDLARZA FUTRAMI WILLIAMA GOOSAKA, ALE NIE JEST WYKLUCZONE, ŻE MOGŁY SIĘ TAM PRZEDOSTAĆ ZNACZNIE WCZEŚNIEJ. GOOSAK WYSTAWIŁ ZAPRZĘG W WYŚCIGU „ALL ALASKA SWEEPSTAKE” NA DYSTANSIE 650 KM. W PORÓWNANIU Z MIEJSCOWYMI PSAMI ZAPRZĘGOWYMI WYDAWAŁY SIĘ BYĆ TAK NIEPOZORNE, IŻ POCZĄTKOWO ZOSTAŁY WYŚMIANE I OCHRZCZONE MIANEM „SYBERYJSKI SZCZUR”. ZAPRZĘG OWYCH „SZCZURÓW”, PROWADZONY PRZEZ THURNSTRUP', PO POKONANIU MORDERCZEGO DYSTANSU ZJAWIŁ SIĘ NA MECIE JAKO TRZECI. I TAK ROZPOCZĄŁ SIĘ CIĄG ZWYCIĘSTW PSÓW TEJ RASY. W 1910 R. NA TRASIE TEGO SAMEGO WYŚCIGU JOHNSON ZE SWYM ZAPRZĘGIEM HUSKY UZYSKAŁ REKORDOWY CZAS 74 H. 14 MIN. 39 SEK. , POBITY DOPIERO NIEDAWNO, W 1983 R. W LATACH 1915, 1916 I 1917 WYGRYWAŁ SŁYNNY ZAPRZĘG HUSKY LEONARDA SEPPALI.

LEW • LEW AFRYKAŃSKI ], LEW (PANTHERA LEON) – MIĘSOŻERNY GATUNEK SSAKA LĄDOWEGO Z

LEW • LEW AFRYKAŃSKI ], LEW (PANTHERA LEON) – MIĘSOŻERNY GATUNEK SSAKA LĄDOWEGO Z RODZINY KOTOWATYCH, DRUGI PO TYGRYSIE – CO DO WIELKOŚCI – WŚRÓD CZTERECH RYCZĄCYCH WIELKICH KOTÓW. JEDYNY KOT ŻYJĄCY W ZORGANIZOWANYCH GRUPACH SOCJALNYCH, ZALICZANY DO TZW. WIELKIEJ PIĄTKI AFRYKI – PIĘCIU NAJBARDZIEJ NIEBEZPIECZNYCH ZWIERZĄT AFRYKAŃSKICH (SŁOŃ, NOSOROŻEC, BAWÓŁ, LEW I LAMPART). SAMIEC LWA, ŁATWO ROZPOZNAWALNY PO GRZYWIE, MOŻE WAŻYĆ 150 -200 KG. NAJWIĘKSZY ZNANY SAMIEC WAŻYŁ 375 KG, BYŁ TO LEW O IMIENIU SIMBA, ŻYŁ ON DO 1970 ROKU W COLCHESTER ZOO. SAMICE SĄ ZNACZNIE MNIEJSZE, WAŻĄ 120– 180 KG (NAJWIĘKSZE 185 KG) I NIE MAJĄ GRZYWY. SAMCE ZAJMUJĄ SIĘ ZDOBYWANIEM I OBRONĄ TERYTORIUM ORAZ OCHRONĄ STADA I ZAPŁADNIANIEM SAMICE POLUJĄ I OPIEKUJĄ SIĘ LWIĄTKAMI. LWY ZAMIESZKIWAŁY NIEGDYŚ AFRYKĘ, AZJĘ I EUROPĘ, A JEŚLI UZNAĆ LWY AMERYKAŃSKIE ZA PODGATUNEK PANTHERA LEO – TO RÓWNIEŻ AMERYKA PÓŁNOCNĄ I POŁUDNIOWĄ. WSPÓŁCZEŚNIE WYSTĘPUJĄ TYLKO W AFRYCE, GDZIE SĄ NARAŻONE NA WYGINIĘCIE I SZCZĄTKOWO W INDIACH, GDZIE ICH STAN LICZEBNY OKREŚLONY ZOSTAŁ JAKO KRYTYCZNY.

PANDA • PANDA WIELKA ZAMIESZKUJE LASY BAMBUSOWE NA WYSOKOŚCI 1200– 4100 M N. P.

PANDA • PANDA WIELKA ZAMIESZKUJE LASY BAMBUSOWE NA WYSOKOŚCI 1200– 4100 M N. P. M. (ZIMĄ SCHODZI DO 800 M N. P. M. ). JEJ PRZYNALEŻNOŚĆ DO DRAPIEŻNYCH NIE ULEGA WĄTPLIWOŚCI, JEDNAK W RZECZYWISTOŚCI ODŻYWIA SIĘ PĘDAMI ROŚLIN (GŁÓWNIE BAMBUSA), NIE GARDZI TEŻ RYBAMI I MAŁYMI GRYZONIAMI. ZALICZENIE PANDY DO ZWIERZĄT DRAPIEŻNYCH SPOWODOWANE JEST BUDOWĄ JEJ UKŁADU POKARMOWEGO. JEST ON ZBUDOWANY JAK U ZWIERZĄT SPOŻYWAJĄCYCH POKARM MIĘSNY. Z TEGO POWODU PANDA MUSI JEŚĆ BARDZO DUŻO, NAWET DO 40 KG DZIENNIE. SPOWODOWANE JEST TO TYM, ŻE PANDA TRAWI TYLKO 25% SPOŻYTEGO POKARMU (GDY NA PRZYKŁAD KROWY TRAWIĄ 80% SPOŻYTEGO POKARMU). PRZEZ DŁUGI CZAS BYŁA ZALICZANA DO RODZINY SZOPOWATYCH JAKO ODLEGŁY KREWNY PANDY MAŁEJ, JEDNAK BADANIA GENETYCZNE WYKAZAŁY, ŻE PANDA WIELKA JEST SPOKREWNIONA Z NIEDŹWIEDZIAMI, OD KTÓRYCH ODDZIELIŁA SIĘ WE WCZESNYM ROZWOJU RODZINY NIEDŹWIEDZIOWATYCH. JEJ NAJBLIŻSZYM KREWNYM JEST NIEDŹWIEDŹ

KOALA • RODZAJ TORBACZY Z RODZINY KOALOWATYCH (PHASCOLARCTIDAE). JEDYNYM WSPÓŁCZEŚNIE ŻYJĄCYM PRZEDSTAWICIELEM JEST KOALA

KOALA • RODZAJ TORBACZY Z RODZINY KOALOWATYCH (PHASCOLARCTIDAE). JEDYNYM WSPÓŁCZEŚNIE ŻYJĄCYM PRZEDSTAWICIELEM JEST KOALA AUSTRALIJSKI.

ŻYRAFA • ŻYRAFA (GIRAFFA CAMELOPARDALIS) – AFRYKAŃSKI SSAK PARZYSTOKOPYTNY Z RODZINY ŻYRAFOWATYCH, NAJWYŻSZE ZWIERZĘ

ŻYRAFA • ŻYRAFA (GIRAFFA CAMELOPARDALIS) – AFRYKAŃSKI SSAK PARZYSTOKOPYTNY Z RODZINY ŻYRAFOWATYCH, NAJWYŻSZE ZWIERZĘ LĄDOWE I NAJWIĘKSZY Z PRZEŻUWACZY ŻYJĄCYCH W CZASACH NOWOŻYTNYCH. JEGO EPITET GATUNKOWY ODNOSI SIĘ DO PRZYPOMINAJĄCEGO WIELBŁĄDA WYGLĄDU I ŁAT NA FUTRZE, WŁAŚCIWYCH LAMPARTOWI (LEOPARDOWI, PANTHERA PARDUS). GATUNEK TEN WYRÓŻNIA SIĘ BARDZO DŁUGĄ SZYJĄ, OSIĄGA 5– 6 M WYSOKOŚCI I MASĘ (ŚREDNIO) 1600 KG W PRZYPADKU SAMCÓW I 830 KG W PRZYPADKU SAMIC. JEGO NAJBLIŻSZYM ŻYJĄCYM KREWNYM JEST OKAPI LEŚNE (RODZINA GIRAFFIDAE LICZY NA POCZĄTKU XXI W. TYLKO TE DWA GATUNKI). BAZUJĄC NA WZORZE UBARWIENIA WYRÓŻNIA SIĘ 9 PODGATUNKÓW, NATOMIAST BADANIA GENETYCZNE SUGERUJĄ PODZIAŁ GATUNKU NA CZTERY ODRĘBNE GATUNKI.

TYGRYS BIAŁY • BIAŁY TYGRYS – JEDEN Z WIELU WARIANTÓW UBARWIENIA TYGRYSA PANTHERA TIGRIS

TYGRYS BIAŁY • BIAŁY TYGRYS – JEDEN Z WIELU WARIANTÓW UBARWIENIA TYGRYSA PANTHERA TIGRIS (SSAK Z RODZINY KOTOWATYCH). JEGO CECHAMI CHARAKTERYSTYCZNYMI SĄ: KREMOWE LUB BIAŁE UMASZCZENIE SIERŚCI, RÓŻOWY NOS, NIEBIESKIE OCZY ORAZ CZARNE, SZARE LUB BRĄZOWE PASY. OSOBNIKI ALBINOTYCZNE O ŚNIEŻNOBIAŁYM KOLORZE FUTRA MAJĄ PASY SŁABO WIDOCZNE ALBO ZUPEŁNIE NIEWIDOCZNE. TAKIE TYGRYSY SĄ OSOBLIWOŚCIĄ POSZUKIWANĄ PRZEZ OGRODY ZOOLOGICZNE. • W NATURZE TYGRYSY TE ŻYJĄ JEDYNIE W SUBTROPIKALNYCH LASACH BENGALU, W PÓŁNOCNO-WSCHODNICH INDIACH. NIE SĄ ONE JEDNAK INNYMI PODGATUNKAMI, LECZ WARIANTAMI KOLORYSTYCZNYMI ŻYJĄCEGO TAM PODGATUNKU (PANTHERA TIGRIS). RZADZIEJ BIAŁE OSOBNIKI WYSTĘPUJĄ U TYGRYSA AMURSKIEGO (PANTHERA TIGRIS ALTAICA). WSZYSTKIE BIAŁE KOTY TRZYMANE W OGRODACH ZOOLOGICZNYCH POCHODZĄ OD JEDNEGO OJCA O IMIENIU MOHMAN, KTÓREGO SCHWYTANO W 1820 ROKU. RODZICAMI BIAŁYCH TYGRYSÓW MOGĄ BYĆ TAKŻE DWA NORMALNIE UBARWIONE KOTY. JEST TO JEDNAK MOŻLIWE TYLKO WTEDY, JEŚLI CO NAJMNIEJ JEDEN Z NICH JEST NOSICIELEM UPOŚLEDZONEGO GENU, ODPOWIEDZIALNEGO ZA WYTWARZANIE ODPOWIEDNIEJ ILOŚCI MELANINY. • BIBLIOGRAFIA

ZEBRA • POCZĄTKOWO WIERZONO, ŻE ZEBRY MAJĄ BIAŁĄ SIERŚĆ Z CZARNYMI PASAMI, PONIEWAŻ NIEKTÓRE

ZEBRA • POCZĄTKOWO WIERZONO, ŻE ZEBRY MAJĄ BIAŁĄ SIERŚĆ Z CZARNYMI PASAMI, PONIEWAŻ NIEKTÓRE ZEBRY MAJĄ BIAŁE PODBRZUSZA. BADANIA EMBRIOLOGICZNE DOWIODŁY JEDNAK, ŻE KOLOR TŁA ZWIERZĘCIA TO CZARNY, BIAŁE PASKI I BRZUCHY SĄ DODATKAMI, POWSTAŁYMI WSKUTEK RÓŻNYCH CZYNNIKÓW. ZEBRY ŻYJĄ STADNIE NA TRAWIASTYCH TERENACH AFRYKI, NA POŁUDNIE OD SAHARY.

ŹRÓDŁA • HTTPS: //WWW. GOOGLE. PL/SEARCH? Q=LENIWIEC&CLIENT=FIREFO-B&SOURCE=LNMS&TBM=ISCH&SA=X&VED=0 AHUKEWI 6 QK 220 IDTAHVPB 5 OKHA

ŹRÓDŁA • HTTPS: //WWW. GOOGLE. PL/SEARCH? Q=LENIWIEC&CLIENT=FIREFO-B&SOURCE=LNMS&TBM=ISCH&SA=X&VED=0 AHUKEWI 6 QK 220 IDTAHVPB 5 OKHA 3 NKQ_AUICCGB&BIW=1588&BIH=745 • HTTPS: //WWW. GOOGLE. PL/SEARCH? Q=FOKA&CLIENT=FIREFOXB&SOURCE=LNMS&TBM=ISCH&SA=X&VED=0 AHUKEWIERPKMZ 4 DTAHXECPOKHSFEBWCQ_AUICCGB&BIW=1588&BIH=745#IMGRC=WURO 2 FBMS 4 CLCM: • HTTPS: //WWW. GOOGLE. PL/SEARCH? Q=TYGRYS&CLIENT=FIREFOXB&SOURCE=LNMS&TBM=ISCH&SA=X&VED=0 AHUKEWIZJ 8 K 20 YDTAHXFCSWKHAOHA 84 Q_AUICCGB&BIW=1588&BIH=745#IMGRC=GVB 4 SJGHOJ 5 J_M : • HTTPS: //WWW. GOOGLE. PL/SEARCH? Q=LEW&CLIENT=FIREFOX-B&SOURCE=LNMS&TBM=ISCH&SA=X&VED=0 AHUKEWIAK 4 GMZLTAHVBOSWKHQTFCDWQ_AUICCGB&BIW=1600&BIH=76 • EARCH? Q=PANDA&CLIENT=FIREFOX-B&SOURCE=LNMS&TBM=ISCH&SA=X&VED=0 AHUKEWIM 76 IGM 5 LTAHUEHIWKHE 1 TDPMQ_AUICCGB&BIW=1600&BIH=767 • HTTPS: //WWW. GOOGLE. PL/SEARCH? Q=KOALA&CLIENT=FIREFOX-B&SOURCE=LNMS&TBM=ISCH&SA=X&VED=0 AHUKEWJLV 6 TINJLTAHWJC 5 OKHEFKC 0 YQ_AUICCGB&BIW=1600&BIH=767 • HTTPS: //WWW. GOOGLE. PL/SEARCH? Q=%C 5%BCYRAFA&CLIENT=FIREFOX-B&SOURCE=LNMS&TBM=ISCH&SA=X&VED=0 AHUKEWIA 2 KHWNZLTAHXELCWKHRY 7 BCMQ_AUICCGB&BIW=1600&BIH=767 • HTTPS: //WWW. GOOGLE. PL/SEARCH? Q=TYGRYS+POLARNY&CLIENT=FIREFOXB&SOURCE=LNMS&TBM=ISCH&SA=X&VED=0 AHUKEWJGQO_VNPLTAHVJJYWKHWNMDQOQ_AUICCGB&BIW=1600&BIH=767#TBM=ISCH&Q=TYGRYS+POLARNY+MA%C 5%82 Y&IMGRC • HTTPS: //WWW. GOOGLE. PL/SEARCH? Q=ZEBRA&CLIENT=FIREFOX-B&SOURCE=LNMS&TBM=ISCH&SA=X&VED=0 AHUKEWJKJSNDOJLTAHVSJJOKHRSBBBCQ_AUIBIGB&BIW=1600&BIH=767=C 88 DMLVPFTWDM:

DZIĘKUJĘ ZA OBEJRZENIE PREZENTACJI

DZIĘKUJĘ ZA OBEJRZENIE PREZENTACJI