Zasady uycia pasz w ywieniu poszczeglnych gatunkw zwierzt

  • Slides: 13
Download presentation
Zasady użycia pasz w żywieniu poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich z uwzględnieniem grupy produkcyjnej i

Zasady użycia pasz w żywieniu poszczególnych gatunków zwierząt gospodarskich z uwzględnieniem grupy produkcyjnej i wiekowej Podjąć decyzje dotyczącą użycia paszy w żywieniu określonego gatunku

Jakie są te zasady ? Trzeba pamiętać że tylko pasza strawiona jest dostępna dla

Jakie są te zasady ? Trzeba pamiętać że tylko pasza strawiona jest dostępna dla organizmu. A kiedy będzie strawiona? Czy czas przechodzenia paszy przez układ pokarmowy zwierzęcia gwarantuje jej rozłożenie do cząstek pierwotnych i ich resorpcję w struktury organizmu? Czy można nakarmić bydło odpadami z ubojni ? Czy świnia przyrośnie karmiona sianem ? Jaką produkcję prowadzimy? Intensywną czy ekstensywną ? Czy cielaka żywimy tym co jego matkę? Czy chore zwierzę w tym samym stopniu strawi paszę co zdrowe? (stan fizjologiczny) Czy wysokomleczna krowa utrzyma swoją wydajność, żywiona jak inna mniej wydajna krowa? (ilość i jakość)

Żywienie musi być RACJONALNE, czyli uzyskujemy max produkcji przy minimum poniesienia kosztów Jakie są

Żywienie musi być RACJONALNE, czyli uzyskujemy max produkcji przy minimum poniesienia kosztów Jakie są te zasady ? Ilość i jakość paszy, którą żywimy zwierzęta to bardzo złożone zagadnienie, ściśle związane z naszym dochodem uzyskanym w cyklu produkcji żywca. Dodatkową rolę odgrywa też techniczna strona żywienia, a więc przygotowanie paszy do pobrania i sposób jej zadawania. Jeśli zwierzę nie jest w stanie pobrać paszy to po co ją w ogóle zadawać? Jeśli zwierzę nie jest w stanie strawić paszy to po co ją zadawać?

Aby poznać zasady żywienia trzeba przypomnieć sobie kilka podstawowych wiadomości:

Aby poznać zasady żywienia trzeba przypomnieć sobie kilka podstawowych wiadomości:

Co to jest gatunek? jest to zbiór organizmów, najczęściej mających taki sam (lub bardzo

Co to jest gatunek? jest to zbiór organizmów, najczęściej mających taki sam (lub bardzo zbliżony) wygląd zewnętrzny oraz mające zdolność do krzyżowania się i ich potomstwo jest płodne. (niektóre organizmy dwóch odrębnych gatunków mogą się skrzyżować, ale ich potomstwo pozostaje bezpłodne).

Wymień gatunki zwierząt gospodarskich Bydło Trzoda chlewna Konie Drób Owce Kozy ………. . To

Wymień gatunki zwierząt gospodarskich Bydło Trzoda chlewna Konie Drób Owce Kozy ………. . To podstawowe gatunki

Przeżuwacze to? podrząd ssaków z rzędu parzystokopytnych. Są to ssaki o stosunkowo wysokich kończynach,

Przeżuwacze to? podrząd ssaków z rzędu parzystokopytnych. Są to ssaki o stosunkowo wysokich kończynach, gęstym futrze i czaszce uzbrojonej w rogi lub poroże. Przeżuwacze są roślinożerne, a ponieważ połykają pokarm słabo pogryziony, ulega on później przeżuciu, w chwilach, gdy zwierzęta się nie pasą. W żołądkach przeżuwaczy występują mikroorganizmy symbiotyczne trawiące błonnik. Żołądek u większości gatunków składa się z czterech komór (żwacz, czepiec, księgi i trawieniec).

Zwierzęta monogastryczne to które gatunki? Monogastryczne to te których żołądek zbudowany jest z jednej

Zwierzęta monogastryczne to które gatunki? Monogastryczne to te których żołądek zbudowany jest z jednej komory. Wśród podstawowych gatunków zwierząt gospodarskich są to; - Konie - Świnie - Drób

Od noworodka do zwierzęcia produkcyjnego: Podziel każdy gatunek na grupy wiekowe Bydło - ciele;

Od noworodka do zwierzęcia produkcyjnego: Podziel każdy gatunek na grupy wiekowe Bydło - ciele; jałowizna; zwierzę dorosłe Świnie - prosiak; warchlak; tucznik; zwierzę dorosłe Konie - źrebak; roczniak; dwulatek; zwierzę dorosłe Kozy - koźlę, młodzież; kozy dorosłe Owca - jagnię; młodzież; owce dorosłe Kury - kurczęta; kury dorosłe

Produkują określony produkt - jajko, mięso, wełnę, mleko Wyróżnij w poszczególnych gatunkach grupy produkcyjne

Produkują określony produkt - jajko, mięso, wełnę, mleko Wyróżnij w poszczególnych gatunkach grupy produkcyjne Wyróżnienie grup produkcyjnych lub technologicznych, dokonuje się w realnej produkcji, przy założeniu określonego kryterium podziału. Cielęta ssące, cielęta na białe mięso, jałówki do pierwszego roku, jałówki cielne, pierwiastki, krowy w drugiej laktacji, krowy dojące porównywalne ilości mleka o zbliżonych parametrach mające porównywalną masę ciała, krowy po wycieleniu, krowy zasuszone itd. . Prosięta; warchlaki; tuczniki w trzech grupach wagowych; lochy nisko prośne; lochy wysoko prośne; lochy karmiące; knury itd. .

Przedstawmy to na najprostszym przykładzie: Jesteś producentem cielęciny, a więc żywisz cielęta. Jaką paszę

Przedstawmy to na najprostszym przykładzie: Jesteś producentem cielęciny, a więc żywisz cielęta. Jaką paszę użyjesz dla grupy wiekowej? Cielęcina – mięso cieląt w wieku od 2 tygodni do 6 miesięcy. Większość zwierząt zabijanych na cielęcinę to buhajki ras mlecznych, zatem nieprzydatne w produkcji mleka. Najlepszej jakości mięso pochodzi ze zwierząt 4 -8 tygodniowych, karmionych głównie mlekiem, jednakże większość cieląt w wielkoprzemysłowych hodowlach karmi się ubogą w żelazo karmą zastępczą. Wywołana w ten sposób anemia zapewnia atrakcyjny wizualnie, blady kolor mięsa. Dla uproszczenia przyjmijmy, że Twoje podstawowe stado to stado krów mięsnych, dostarcza Ci ono materiału produkcyjnego dla Twojej głównej produkcji, czyli CIELĄT.

Praca domowa: Masz do dyspozycji : 1. Siano 2. Kiszonkę 3. Marchew pastewną 4.

Praca domowa: Masz do dyspozycji : 1. Siano 2. Kiszonkę 3. Marchew pastewną 4. Słomę 5. Mleko pełne 6. Siarę 7. Mleko odtłuszczone 8. Preparat mleko zastępczy dla cieląt 9. Ziarno różnych zbóż Czym będziesz żywił cielaka od urodzenia przez kolejne 6 miesięcy? Wyszczególnij etapy rozwoju układu pokarmowego cielaka i napisz jakie pasze zastosujesz.

Rozumiesz zasadę?

Rozumiesz zasadę?