Zote zasady dobrego wychowania uczniw Szkoy Podstawowej Nr
Złote zasady dobrego wychowania uczniów Szkoły Podstawowej Nr 109 im. Ludwiki Wawrzyńskiej w Łodzi
Żyjemy wśród ludzi. Nasze liczne i wielostronne kontakty determinują obyczaje, wśród których wyróżniamy reguły dobrego wychowania. Kultura towarzyska ma swe źródło w tradycyjnych, ogólnie przyjętych obyczajach i zwyczajach cywilizowanego świata i stanowi część składową kultury ogólnoludzkiej. Jest ona zewnętrznym odbiciem cech charakteru, zasad moralnych, etycznych, obyczajowych, stylu życia, słowem - osobistej kultury człowieka.
Należy zwrócić uwagę, że w naszej obecnej rzeczywistości ludzie nie chcą udawania, pozorowania życzliwości. Pragną oprzeć wzajemne stosunki na poszanowaniu godności człowieka z racji jego osobistych cech, tolerancji, uprzejmości, życzliwości.
Problemy zgodnego współżycia między ludźmi noszą nazwę - etykieta, savoir-vivre, bon ton, dobre maniery, dobre obyczaje. Jedną z ważniejszych cech człowieka jest uprzejmość. Obowiązuje ona zawsze, wszędzie i wobec każdego !
W kontaktach międzyludzkich poważną rolę odgrywa wygląd człowieka - ubiór, uczesanie, postawa i twarz. Odzwierciedla ona nastrój człowieka, jego stosunek do innych ludzi.
W jakim stopniu dorośli będą przestrzegać przyjęte reguły obyczajowe, w taki sposób dzieci będą uczyć się i przestrzegać określone normy i zasady.
Savoir-vivre - podstawowe zasady: - jeśli coś pożyczasz, pamiętaj, by oddać - nie zaglądaj do cudzych szuflad - nie podsłuchuj - nie zapomnij o używaniu słów: proszę, dziękuję, przepraszam - nie obrażaj innych - nie przerywaj, kiedy mówią inni - pozostawiaj po sobie porządek - myj ręce przed jedzeniem - nie oglądaj książek podczas jedzenia - nie oblizuj talerzy - nie rozmawiaj z pełnymi ustami - nie oglądaj filmów przeznaczonych dla dorosłych - nie hałasuj w lesie, to przeszkadza zwierzętom - nie jedz w kinie, np. cukierków w szeleszczących papierkach - ustąp miejsca w autobusie starszej osobie.
ZŁOTE ZASADY dobrego wychowania Nie zapominaj dobrych słów w domu, w szkole, na ulicy: „witam, dzień dobry, dobry wieczór „ Młodsi pierwsi witają starszych, a chłopcy pierwsi zwracają się z dobrymi słowami do dziewczynek.
Kiedy zwracasz się do kogoś w bibliotece, w szpitalu lub na ulicy, najpierw się ukłoń, - będzie to oznaką powitania. Nie zapominaj przy tym o drugim dobrym słowie „proszę!”.
Po otrzymaniu prezentu, zakupionego towaru czy odpowiedzi na swoje pytanie zapominaj jeszcze o dobrym słowie – „dziękuję!”.
Jeśli przypadkiem kogoś potrąciłeś lub uraziłeś, niezwłocznie go przeproś.
Umiej odróżnić szczere słowa od pochlebstw. Zdarza nam się niekiedy słyszeć fałszywe pochlebstwa. Ci, którzy je wypowiadają, jedynie udają naszych przyjaciół. Bo z Tobą to tak jest… Nie ma Cię, a jesteś Cieszę się, gdy Cię widzę, Gdy rozmawiam, gdy się śmieję. Cieszę się że mogę Cię nazwać przyjacielem.
KODEKS KULTURALNEGO UCZNIA KULTURALNY UCZEŃ : 1. Nie używa wulgarnych słów. 2. Nie przeszkadza podczas lekcji. 3. Nie bije się, nie dokucza innym. 4. Nie niszczy mienia szkolnego i cudzej własności. 5. Często używa słów proszę, dziękuję, przepraszam. 6. Pomaga innym, zwłaszcza starszym osobom. 7. Jest punktualny. 8. Umie słuchać innych. 9. Nie śmieci. 10. Dba o higienę osobistą. 11. Odpowiednio zachowuje się przy stole. 12. Nie wyśmiewa się z innych.
ZŁOTE ZASADY PRZYJAŹNI Odnoś się do innych tak jak chcesz, by odnoszono się do ciebie. Jak znaleźć przyjaciół? Sam bądź dobrym przyjacielem. Przyjaźń może łączyć bardzo różnych ludzi. Jeśli pragniesz mieć wielu przyjaciół, nigdy nie oszukuj i nie kłam. Kiedy się jest w trudnej sytuacji, przyjaciele zawsze przychodzą z pomocą. Bronimy przyjaciół przed łobuzami.
Po czym można rozpoznać kulturalnego człowieka nawet, jeśli byłby ubrany w łachmany? To ruch ciała, mimika, sposób bycia, wysławiania się, uśmiechu, postępowania nawet w drobnych spawach – wszystko to mówi nam o tym, kim jesteśmy.
To dobre wychowanie czyni z nas kulturalnych ludzi, budzących sympatię i szacunek.
SAVOIR- VIVRE obowiązuje również w komunikacji internetowej
Netykieta- jest to zbiór zasad kultury obowiązującej wszystkich(!) w Internecie ("Internet" jest nazwą własną konkretnej, największej na świecie sieci, pisze się ją zatem dużą literą). Co chyba najgorsze, bardzo wiele osób nawet nigdy nie słyszało o czymś takim jak netykieta. Niniejsza netykieta nie jest zbiorem sztywnych nakazów, ma na celu uświadomienie, pouczenie i zwrócenie uwagi na pewne zachowania i sytuacje. Służyć ma ona uświadomieniu bądź przypomnieniu pewnych zasad obowiązujących w bardzo już licznej społeczności internautów. A zasady służą nam wszystkim - mnie, Tobie i "im" - byśmy wszyscy mogli tworzyć zdrową społeczność w kraju (sieci) bez granic. Zasady każdej netykiety są aktualne niezależnie od daty jej napisania! To, że czasem coś gdzieś w sieci zauważyłeś, nie oznacza wcale, że to jest dobre i poprawne. 3 główne zasady: · Myśl(!) · Nie działaj na czyjąś szkodę · Nie nadużywaj
q NETYKIETA OBOWIĄZUJE W: E- MAILACH NA PORTALACH- internetowy serwis informacyjny CZATACH- pogawędka – rodzaj rozmowy między dwoma lub wieloma użytkownikami komputerów za pośrednictwem Internetu lub innej sieci komputerowej, polegającej na naprzemiennym przesyłaniu wiadomości tekstowych W POSTACH- komentarz, głos w dyskusji - wiadomość, informacja wysłana na grupę lub forum dyskusyjne FORACH DYSKUSYJNYCH KOMENTARZACH NA BLOGACH- rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, uporządkowane chronologicznie wpisy
SAVOIR- VIVRE W JĘZYKU… • SYNONIMY- WYRAZY BLISKOZNACZNE, WYRAZY O PODOBNYM ZNACZENIU, LECZ RÓŻNYM BRZMIENIU • SAMOCHÓD- AUTO • HOMONIMY - wyrazy o takim samym BRZMIENIU i ZAPISIE, lecz o innym ZNACZENIU • przykłady homonimów: • zamek - wysoka budowla • - zamknięcie drzwi • - suwak • golf - gra • - samochód • - sweter • ANTONIMY- wyrazy o przeciwnym znaczeniu: gorący- zimny • WYRAZY BLISKOZNACZNE- wyrazy mające cząstkę wspólną z innymi, podobnie znaczenie, góra- góralka- górski
EUFEMIZMY- omówienia często stosowane, by kogoś nie urazić • odszedł, zasnął w Panu - zamiast - umarł; • jesień życia, trzeci wiek, zaawansowany wiek - zamiast starość • puszysty - zamiast - gruby • mija się z prawdą - zamiast - kłamie, łże • ma lepkie ręce - zamiast - kradnie • urodzony w niedzielę - zamiast - leniwy • tam gdzie król piechotą chadza lub ustronne miejsce zamiast - ubikacja • pojechać do Rygi - zamiast - zwymiotować • do diaska - zamiast - do diabła • mieć żółte papiery - zamiast - być chorym psychicznie • przyjaciółka - zamiast - kochanka
A w czym tkwi istota savoir vivre? Po prostu to wgląd na innych. W tym tkwi ambaras dobrego wychowania, aby obcować z ludźmi w sposób kulturalny.
Jak więc już wiesz, dobre maniery są dla Ciebie tym, czym lakier dla karoserii samochodu - one dodadzą Ci blasku! BĄDŹ UPRZEJMY A ŚWIAT BĘDZIE PIĘKNIEJSZY!! To się opłaci! Samorząd Uczniowski SP 109
- Slides: 24