• Slides: 16
Download presentation
ZESPOŁOWE GRY SPORTOWE Michał Gutowski

ZESPOŁOWE GRY SPORTOWE Gra zespołowa to dyscyplina sportu, w której biorą udział dwie drużyny

ZESPOŁOWE GRY SPORTOWE Gra zespołowa to dyscyplina sportu, w której biorą udział dwie drużyny o określonej ilości zawodników rywalizujących ze sobą. § § Najpopularniejszymi grami zespołowymi na świecie są: piłka nożna piłka koszykowa piłka siatkowa piłka ręczna Gry zespołowe odbywają się na ściśle wyznaczonym placu gry (boisko, lodowisko) a ich celem jest na ogół umieszczenie przedmiotu gry (piłki, krążka) w miejscu dającym punkty (kosz, bramka) zależnie od rodzaju gry przy pomocy rąk, nóg lub specjalnego przyrządu używanego w danej grze zespołowej (np. kije w hokeju na lodzie). Gier zespołowych nie należy mylić z konkurencjami drużynowymi w indywidualnych dyscyplinach sportu (rywalizacja drużynowa w narciarstwie, szermierce, wyścigach motocyklowych na żużlu itp. ).

PIŁKA SIATKOWA HISTORIA ZASADY MISTRZOWIE PIŁKA NOŻNA HISTORIA ZASADY MISTRZOWIE PIŁKA RĘCZNA HISTORIA ZASADY MISTRZOWIE PIŁKA KOSZYKOWA HISTORIA ZASADY MISTRZOWIE

Pomysłodawcą reguł gry w piłkę siatkową był Amerykanin William Morgan – na co dzień

Pomysłodawcą reguł gry w piłkę siatkową był Amerykanin William Morgan – na co dzień nauczyciel wychowania fizycznego w Young Men's Christian Associaton (YMCA) w mieście Holyoke w stanie Massachusetts. 9 lutego 1895 odbył się w tamtejszej sali gimnastycznej premierowy pokaz stworzonej przez niego dyscypliny, którą wówczas nazywano Mintonette. W 1947 r. podczas Kongresu w Paryżu, powołano do życia Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB). Jej pierwszym prezydentem wybrano Francuza Paula Libaud (sprawował on tę funkcję aż do 1984), zaś jednym z jego zastępców został Polak Zygmunt Nowak. Wśród założycieli FIVB była Polska. W 1949 zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Świata mężczyzn, a w 1952 Mistrzostwa Świata kobiet. Mistrzostwa Europy mężczyzn wprowadzono do kalendarza w 1948, a Mistrzostwa Europy kobiet w 1949. Do programu olimpijskiego siatkówka (zarówno w wydaniu kobiet, jak i mężczyzn) weszła w 1964, podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. menu

ZASADY GRY Celem gry jest przebicie piłki nad siatką tak, by upadła na polu

ZASADY GRY Celem gry jest przebicie piłki nad siatką tak, by upadła na polu drużyny przeciwnej lub zmuszenie rywali do popełnienia błędu. Piłkę można odbijać (nie może być złapana lub rzucana) dowolną częścią ciała. Jeden i ten sam zawodnik nie może odbić piłki dwa razy z rzędu (z wyjątkiem pierwszego odbicia następującego po bloku), a drużyna może piłkę odbić co najwyżej trzy razy (nie licząc dotknięcia piłki przez blok), zanim przebije ją na pole przeciwnika. Piłka przebijana na pole przeciwnika musi przelecieć nad siatką w przestrzeni ograniczonej: od dołu – górną krawędzią siatki, na bokach – przez antenki. W przeciwieństwie do większości gier zespołowych, czas gry nie jest limitowany. Mecz toczy się aż jedna z drużyn wygra 3 sety (tak więc gra się co najwyżej 5 setów). Piąty, decydujący set rozgrywany jest obecnie jako tie-break (do 15 punktów). Drużyna wygrywa set, jeśli zdobędzie co najmniej 25 punktów i ma co najmniej 2 punkty przewagi nad przeciwnikiem. Zagrywka inaczej serw, wykonywany musi być spoza linii końcowej boiska z pola zagrywki sposobem dolnym lub górnym. Piłka po zagrywce może dotknąć siatki pod warunkiem, iż przeleci na stronę przeciwnika. Podczas zagrywki, drużyna przeciwna nie może atakować i blokować bezpośrednio piłki, musi nastąpić rozegranie. Wymiary boiska i wysokość siatki Boisko do gry jest prostokątem o wymiarach 18 × 9 m, otoczonym strefą wolną o szerokości co najmniej 3 m z każdej strony Oś linii środkowej dzieli boisko na dwa równe pola o wymiarach 9 × 9 m każde. Na każdej stronie wyznaczone jest pole ataku, ograniczone linią środkową, liniami bocznymi i linią ataku znajdującą się 3 m od osi linii środkowej i wpisaną w pole ataku. Ponadto istnieje pole zagrywki o szerokości 9 m i głębokości równej szerokości wolnej strefy, znajdujące się poza każdą linią końcową. Boisko przedzielone jest siatką, umieszczoną nad osią linii środkowej. Jej górna krawędź powinna znajdować się na wysokości 2, 43 m dla mężczyzn i 2, 24 m dla kobiet (dla młodzików 2, 35 m i młodziczek 2, 15 m w rozgrywkach w Polsce). Na dwóch końcach siatki (nad liniami bocznymi) wysokość siatki powinna być taka sama, jednak nie może być większa niż 2 cm ponad wysokość przepisową. Do siatki mocowane są tzw. antenki– pręty wystające 80 cm ponad taśmę górną. Ograniczają one strefę przejścia piłki nad siatką. menu

https: //www. youtube. com/watch? v=7 TOo. SX_YE 0 U R 26 anking aktualny na

https: //www. youtube. com/watch? v=7 TOo. SX_YE 0 U R 26 anking aktualny na 1 października 2018[2] kobiety Ranking aktualny na 1 października 2018[1] mężczyźni Miejsce Reprezenta cja 1. Serbia 2. Chiny 3. Włochy Stany Zjednoczon e 4. Brazylia 4. POLSKA 5. Rosja 6. Japonia 6. Kanada 7. Holandia 7. Argentyna 8. Włochy 8. Iran 9. Francja Korea Południowa 10. Serbia 10. Dominikan a Miejsce Reprezenta cja 1. Brazylia 2. Stany Zjednoczon e 3. Polska Mistrzowie Świata Mężczyzn 2014 i 2018!!! 26 menu POLSKA

Źródeł piłki ręcznej należy szukać w dalekiej przeszłości. Gry takie jak: urania w starożytnej

Źródeł piłki ręcznej należy szukać w dalekiej przeszłości. Gry takie jak: urania w starożytnej Grecji, herpastum w starożytnym Rzymie czy fangballspiel w średniowiecznych Niemczech, były zbliżone do współczesnej piłki ręcznej. Współczesna piłka ręczna uformowała się pod koniec XIX wieku w północnej Europie, głównie w Danii, Niemczech, Norwegii i Szwecji. Duńczyk Holger Nielsen spisał pierwsze zasady i reguły nowoczesnej piłki ręcznej (håndbold) w 1898 roku. Rok 1917 przyjmuje się jako rok narodzin piłki ręcznej. Pierwszy mecz międzypaństwowy rozegrano 13 września 1925 roku w Halle: Niemcy Austria 6: 3. Podczas igrzysk olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku, powstała pierwsza Międzynarodowa Federacja Amatorskiej Piłki Ręcznej (IAHF). Pierwsze mistrzostwa świata drużyn męskich 7 - (tzw. wersja duńska) i 11 -osobowych (tzw. wersja niemiecka) rozegrano w 1938 roku w Niemczech. Mistrzostwa świata kobiet rozgrywane są natomiast od 1957 roku. W Polsce sport w wersji niemieckiej (11 -osobowej) zaczął być uprawiany w 1917 w Szczypiornie (obecnej dzielnicy Kalisza) przez internowanych polskich żołnierzy Legionów Polskich, stąd pochodzi nazwa szczypiorniak. Za rok narodzin piłki ręcznej w Polsce uznaje się rok 1918. Reprezentantem polskiej piłki ręcznej jest od 1928 roku Związek Piłki Ręcznej w Polsce. menu

ZASADY GRY v v v W grze biorą udział dwie drużyny po 7 zawodników.

ZASADY GRY v v v W grze biorą udział dwie drużyny po 7 zawodników. Zawodnicy występują na pozycjach: bramkarz obrotowy (koło) rozgrywający: lewe pół, prawe pół, środek (za kołowym) skrzydłowi: lewe skrzydło, prawe skrzydło Celem gry jest zdobycie większej liczby bramek niż drużyna przeciwna. Gol jest zdobyty, gdy piłka przekroczy linię bramkową całym obwodem i znajdzie się wewnątrz bramki. Mecz dzieli się na dwie połowy po 30 minut z 10 -minutową przerwą. Piłka może być rzucana, popychana, łapana, uderzana, zatrzymywana. Zawodnicy mogą dotykać piłki wszystkimi częściami ciała oprócz podudzia i stóp. Jeżeli zawodnik nie kozłuje piłki, może ją trzymać jedynie 3 sekundy. Tylko bramkarz znajdujący się w polu bramkowym (w obrębie linii 6 metrów) jest zwolniony z przestrzegania tych zasad. Mecz rozpoczyna drużyna, która wygrała piłkę po rzucie monetą. Zawodnik tej drużyny wykonuje podanie do partnera z zespołu, trzymając jedną stopę na linii środkowej boiska do chwili, gdy piłka opuści jego dłonie. Gracze podczas początku i wznowienia gry muszą przebywać na swoich połowach boiska. Gracz będący w posiadaniu piłki może ją podać, kozłować lub trzymać nie dłużej niż 3 sekundy. Nie może również wykonać więcej niż trzech kroków trzymając piłkę. Po zdobyciu bramki przez jedną z drużyn, zespół który ją stracił wznawia grę rzutem ze środka boiska. Gdy zawodnik jednej z drużyn wykonuje rzut do bramki, musi uważać by nie przekroczyć linii znajdującej się 6 metrów od bramki. Gdy jednak ją przekroczy jest rzut wolny dla drużyny przeciwnej. W wypadku gdy obrońca znajdzie się we własnym polu bramkowym w czasie obrony, sędziowie dyktują rzut karny. Jest on wykonywany z odległości 7 metrów od bramki. Zawodnik wykonujący rzut karny znajduje się sam na sam z bramkarzem. menu

Najwybitniejsze zawodniczki w historii polskiej piłki ręcznej * Małgorzata Byzdra * Izabela Czapko *

Najwybitniejsze zawodniczki w historii polskiej piłki ręcznej * Małgorzata Byzdra * Izabela Czapko * Anna Ejsmont * Dagmara Kot (Kowalska-Kot) * Izabela Kowalewska * Wioletta Luberecka * Iwona Łącz * Iwona Nabożna * Iwona Pabich * Sabina Włodek (Soja-Włodek) * Monika Studzińska * Elżbieta Olszewska * Małgorzata Majerek * Monika Jurak PIŁKA RĘCZNA MĘŻCZYZN Mistrzostwa Świata: • 3 miejsce 1982 • 2 miejsce 2007 • 3 miejsce 2009 • 3 miejsce 2015 • Najwybitniejsi zawodnicy: • Sławomir Szmal • Karol Bielecki • Bogdan Wenta • Bartosz Jurecki https: //www. youtube. com/watch? v=f 1 wrgx 1 k 1 L 8 menu

W grę przypominającą dzisiejszą piłkę nożną grano już w przedkolumbijskiej Ameryce (rytualne zawody Azteków),

W grę przypominającą dzisiejszą piłkę nożną grano już w przedkolumbijskiej Ameryce (rytualne zawody Azteków), czy średniowiecznej Wenecji (calcio). Sam termin football pojawił się prawdopodobnie w średniowieczu w Anglii, a używano go do określania różnych gier, jednakże nie tych, które polegały na kopaniu piłki, ale tych, w które grano "na piechotę" (czy też na stopie, po angielsku on foot). Właśnie w Anglii w połowie XIX wieku zainaugurowano pierwsze rozgrywki. Tam też, w połowie wieku, po raz pierwszy spisano przepisy gry w piłkę nożną. . Pierwsze przepisy, w kształcie zbliżonym raczej do współczesnej gry rugby, powstały w Trinity College, ale zasad tych nie udało się szerzej rozpowszechnić. Te sytuacje przyspieszyły powstanie The Football Association, Angielskiego Związku Piłki nożnej (zobacz: piłka nożna w Anglii), która w 1863 roku ostatecznie ustaliła jednolite przepisy. Obecnie zasady gry reguluje International Football Association Board (IFAB). W 1904 roku w Paryżu powstała Międzynarodowa Federacja Związków Piłkarskich. Zadeklarowała ona zaakceptowanie zasad ustalonych przez IFAB. Pierwsze próby organizowania życia piłkarskiego na ziemiach polskich w bardziej zwięzłych strukturach miały miejsce jeszcze pod koniec XIX wieku. Naturalnym zapleczem stały się poszczególne towarzystwa sokole, a z czasem również placówki pedagogiczne (szkoły realne, gimnazja, uczelnie wyższe), w których pracę dydaktyczną podejmowali młodzi ludzie coraz bardziej ogarniani futbolową pasją. To właśnie uczniowie lwowskich szkół – pod przewodnictwem swych opiekunów – założyli trzy pierwsze polskie kluby piłkarskie: Lechię, Czarnych oraz Pogoń. 4 czerwca 1906 doszło w Krakowie do wielkiego rewanżu na linii Lwów – Kraków sprzed 12 lat. W Parku Jordana naprzeciw piłkarzy lwowskich Czarnych oraz IV Gimnazjum stanęła młodzież krakowska. Wizyta ta stała się bodźcem do gwałtownego rozwoju piłkarstwa w "grodzie Kraka" i . już niebawem z luźnych drużyn wykształciły się potężne kluby: Cracovia, a później Wisła menu

ZASADY GRY W meczu biorą udział dwie drużyny. Na boisku może przebywać 11 zawodników

ZASADY GRY W meczu biorą udział dwie drużyny. Na boisku może przebywać 11 zawodników z każdej drużyny, w tym z każdej po jednym bramkarzu. Gra polega na strzelaniu bramek bez pomocy kończyn górnych. Dopuszcza się grę nogami, głową i niektórymi częściami tułowia. W obrębie pola karnego chwytać piłkę rękoma ma prawo wyłącznie bramkarz drużyny broniącej. Gol pada w momencie, gdy piłka przekroczy linię bramkową całym swoim obwodem. Mecz wygrywa drużyna, która strzeli więcej goli. Dopuszczalny jest remis, choć w niektórych sytuacjach, gdzie wynik musi zostać rozstrzygnięty dopuszcza się przedłużenie czasu gry o dwie tyle samo trwające dogrywki. Gdy dogrywki nie przyniosą rozstrzygnięcia, następuje konkurs rzutów karnych. Czas gry Każdy mecz trwa 2 połowy, obie po 45 minut. Między poszczególnymi częściami gry powinna odbyć się przerwa, które nie może przekroczyć 15 minut. Do każdej połowy może zostać doliczony dodatkowy czas z powodu wymiany zawodników, wymuszonych przez kontuzje czasów w grze. Za niedozwolone zagranie lub przewinienie drużyna przeciwna rozpoczyna grę różnymi rzutami. Rzut wolny pośredni wykonuje się, kiedy zawodnik: kopie lub usiłuje kopnąć przeciwnika, podcina nogę przeciwnikowi, skacze, atakuje, uderza lub popycha przeciwnika. Rzut wolny wykonywany jest, kiedy zawodnik łamiący zasady: atakuje przeciwnika nogami, wchodzą w kontakt z przeciwnikiem przed dotknięciem piłki, trzyma bądź pluje na przeciwnika, a także, gdy dotyka piłkę ręką. Nie dotyczy to bramkarza ze własnym polu karnym. Rzut wolny pośredni wykonywany jest, kiedy bramkarz we własnym polu karnym popełnia jedno z wykroczeń: przetrzymuję piłkę w rękach dłużej niż 6 sekund, łapie piłkę kopniętą przez zawodnika z tej samej drużyny, łapię piłkę, którą do gry z rzutu wprowadzał współpartner oraz gdy gra na czas. Rzut karny następuje, gdy w polu karnym zostanie sfaulowany zawodnik, który atakuję bramkę przeciwnika. Jest on wykonywany z odległości 11 metrów, bezpośrednim uderzeniem na bramkę. Niedozwolone jest także takie zagranie, które doprowadza do opuszczenia przez piłkę boiska. Następuję wtedy strata piłki. W takiej sytuacji grę rozpoczyna drużyna przeciwna. Jeżeli piłka puści linie boczną, to wykonywany jest rzut z autu. Gdy piłka przekroczy linię bramkową, grę rozpoczyna bramkarz, gdy wybił ją zawodnik z drużyny atakującej lub gra rozpoczynana jest rzutem rożnym z narożnika boiska w przypadku wybicia piłki przez broniących. menu

Mistrzowie Polski 2012 - Legia Warszawa’ 2013 -Legia Warszawa 2014 - Lech Poznań 2015

Mistrzowie Polski 2012 - Legia Warszawa’ 2013 -Legia Warszawa 2014 - Lech Poznań 2015 - Legia Warszawa 2016 - Legia Warszawa 2017 -Legia Warszawa https: //www. youtube. com/watch? v=8 IJo. Gyy_c 2 M Klasyfikacja medalowa Mistrzostw Świata Lp. Państwo złoto srebro brąz 1. Brazylia 5 2 2 2. Niemcy 4 4 4 3. Włochy 4 2 1 4. Argentyna 2 3 0 5. Francja 2 1 2 6. Urugwaj 2 0 0 7. Anglia 1 0 0 … Chorwacj a 14. Polska 0 0 2 menu

W grudniu 1891 roku dr James Naismith, kanadyjski profesor pracujący na uniwersytecie Mc. Gill

W grudniu 1891 roku dr James Naismith, kanadyjski profesor pracujący na uniwersytecie Mc. Gill oraz instruktor na Springfield College, wymyślił sport zwany koszykówką, aby utrzymać swoich uczniów w dobrej formie. Na początku zasady koszykówki były bardzo proste i zostały spisane przez twórcę tego sportu. Gra ta stawała się coraz bardziej znana, a jej zasady zmieniały się. Wkrótce koszykówka była znana w całej Ameryce Północnej. 6 czerwca 1946 zostało założone BAA (Basketball Association of America), które później (jesienią 1949) przybrało Nazwę NBA (National Basketball Association). Koszykówka przybyła do naszego kraju na początku XX stulecia. Na początku jej rozwojem zajmowała się jedna z sekcji powołanego w 1928 r. Polskiego Związku Gier Sportowych. W 1957 roku powstał Polski Związek Koszykówki. menu

ZASADY GRY W koszykówkę grają dwie drużyny, po pięciu zawodników każda. Celem każdej z

ZASADY GRY W koszykówkę grają dwie drużyny, po pięciu zawodników każda. Celem każdej z drużyn jest zdobywanie punktów za celne rzuty do kosza przeciwnika i zapobieganie zdobywaniu punktów przez drużynę przeciwną. Zwycięzcą meczu zostaje drużyna, która na koniec czasu gry uzyska większą liczbę punktów. Punkty otrzymuje się za umieszczenie piłki w koszu: * 1 punkt za udany rzut osobisty z linii rzutów wolnych * 2 punkty za rzut z akcji wykonany z odległości mniejszej niż linia rzutów za trzy punkty * 3 punkty za rzut zza linii rzutów za trzy punkty (6, 25 m) Błędy: § błąd 3 sekund – Gracz ataku przebywa w polu 3 sekund nie podając lub oddając rzutu. § błąd 5 sekund – Gracz po wznowieniu np. po zdobyciu punktów, lub autu przez rywala, trzyma piłkę i przez 5 sekund nie rozpoczyna akcji swojej drużyny – drużyna traci piłkę na korzyść przeciwnika. § błąd 8 sekund – Drużyna musi wyprowadzić piłkę ze swojej połowy (obrony) w ciągu 8 sekund. § błąd 24 sekund – Drużyna musi w ciągu 24 sekund oddać rzut na kosz, a piłka musi dotknąć obręczy. Jeśli to nie nastąpi, drużyna przeciwna rozpoczyna grę z autu. § błędy kozłowania § Aut – piłka opuszcza boisko, przeciwnik rozpoczyna grę w miejscu, gdzie piłka opuściła pole gry (linia boczna lub końcowa). § Faule – Zawodnik opuszcza parkiet popełniając 5. (FIBA) lub 6. (NBA) przewinienie. Faule dzielą się na: ofensywne (popełniane przez zawodnika atakującego) oraz defensywne (popełniane przez zawodnika broniącego) W grze obowiązują następujące podstawowe przepisy: - Piłka może być podawana, rzucana lub kozłowana rękami. - Uderzenie piłki pięścią lub nogą jest przekroczeniem przepisów. - Poruszanie się z piłką jest możliwe tylko wówczas, gdy zawodnik odbija ją o podłogę (kozłuje), co dwa kroki. - Kozłować wolno tylko jedną ręką. Po schwytaniu piłki nie można ponownie kozłować. Czas gry: v 4 kwarty po 10 minut każda, v w każdej kwarcie po czwartym faulu drużyny, każdy następny faul vbędzie karany rzutami wolnymi vprzerwa w połowie meczu - 15 minut, vmiędzy 1 i 2 kwartą oraz między 3 i 4 kwartą dwuminutowe przerwy, vw 1, 2 i 3 kwarcie 1 przerwa na żądanie oraz 2 przerwy na żądanie w 4 kwarcie, vprzerwa na żądanie musi trwać 1 minutę. menu

MISTRZOSTWA ŚWIATA W KOSZYKÓWCE MĘŻCZYŹNI 2002 - Jugosławia 2006 -Hiszpania 2010 - Stany Zjednoczone

MISTRZOSTWA ŚWIATA W KOSZYKÓWCE MĘŻCZYŹNI 2002 - Jugosławia 2006 -Hiszpania 2010 - Stany Zjednoczone 2014 - Stany Zjednoczone KRÓLOWIE STRZELCÓW - POLSKA KOBIETY 2002 - Stany Zjednoczone 2006 - Australia 2010 - Stany Zjednoczone 2014 - Stany Zjednoczone Lp. Zawodnik Punkty Mecze 1. Eugeniusz Kijewski 10 185 395 2. Adam Wójcik 10 097 651[18] 3. Edward Jurkiewicz 9 832 306 4. Jerzy Binkowski 9 204 586[19] 5. Mieczysław Młynarski 9 026 357 https: //www. youtube. com/watch? v=ERg. Wvp. YHp. XQ menu

Literatura Piłka siatkowa - http: //pl. wikipedia. org/wiki/Piłka_siatkowa Piłka nożna - http: //pl. wikipedia.

Literatura Piłka siatkowa - http: //pl. wikipedia. org/wiki/Piłka_siatkowa Piłka nożna - http: //pl. wikipedia. org/wiki/Piłka_nożna Piłka ręczna - http: //pl. wikipedia. org/wiki/Piłka_ręczna Pika koszykowa - http: //pl. wikipedia. org/wiki/Piłka_koszykowa • http: //gify. joe. pl/animowane/sporty start