ZARZDZANIE ZMIAN W RODOWISKU MIEJSKIM JAK KSZTATOWA PRZESTRZE

  • Slides: 12
Download presentation
ZARZĄDZANIE ZMIANĄ W ŚRODOWISKU MIEJSKIM - JAK KSZTAŁTOWAĆ PRZESTRZEŃ ULIC ŚRÓDMIEJSKICH, ABY BYŁY ATRAKCYJNE

ZARZĄDZANIE ZMIANĄ W ŚRODOWISKU MIEJSKIM - JAK KSZTAŁTOWAĆ PRZESTRZEŃ ULIC ŚRÓDMIEJSKICH, ABY BYŁY ATRAKCYJNE DLA TRANSPORTU NIEZMOTORYZOWANEGO I PIESZEGO? Łukasz MALINOWSKI – Dyrektor zarządzający pionu TOR Wydawnictwo Prof. Wojciech SUCHORZEWSKI – Zespół Inżynierii Komunikacyjnej, Instytut Dróg i Mostów, Politechnika Warszawska Adam ZAJĄC – Koordynator ds. dostępności technicznej, Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie Igor SZÓSTAKOWSKI – Gdański Zarząd Dróg i Zieleni Łukasz FRANEK – Zastępca Dyrektora ds. Transportu w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie Grzegorz HAYDER – Zastępca Prezydenta Przemyśla

Futurama —the Metropolis City of 1960 Makieta przygotowana przez zespół Normana Bel Geddesa dla

Futurama —the Metropolis City of 1960 Makieta przygotowana przez zespół Normana Bel Geddesa dla GM na Wystawę Światową roku 1939. Pokazuje miasto przyszłości, czyli miasto roku 1960!

Warszawa przyszłości Tak Warszawę przyszłości wyobrażał sobie Aleksander Bernaciński, który stworzył okładkę „Młodego Technika”

Warszawa przyszłości Tak Warszawę przyszłości wyobrażał sobie Aleksander Bernaciński, który stworzył okładkę „Młodego Technika” z czerwca roku 1960.

Warszawa przyszłości Współczesna wizja zielonego Paryża przyszłości.

Warszawa przyszłości Współczesna wizja zielonego Paryża przyszłości.

Zurych 2016 Piesi, rowerzyści i tramwaje w Zurychu.

Zurych 2016 Piesi, rowerzyści i tramwaje w Zurychu.

Jak projektować śródmiejskie ulice? Wybrane rozwiązania dla różnych rodzajów ulic wg Urban Street Design

Jak projektować śródmiejskie ulice? Wybrane rozwiązania dla różnych rodzajów ulic wg Urban Street Design Guide • Neighborhood Street • Transit Corridor • Residential Boulevard • Neighborhood Main Street Źródło: National Association of City Transportation Officials

Zarządzanie zmianą w środowisku miejskim Ulica nie tylko dla samochodów, ale także jako forma

Zarządzanie zmianą w środowisku miejskim Ulica nie tylko dla samochodów, ale także jako forma przestrzeni życia miejskiego. Jakie podejmować działania, zarówno w zakresie inwestycji infrastrukturalnych, jak i innych rozwiązań, aby uporządkować przestrzeń miejską i uczynić ją bardziej bezpieczną, atrakcyjną i funkcjonalną. Jak planować ulice, które przyczynią się do rewitalizacji terenów śródmiejskich?

Temat 1. Jakiej infrastruktury transportowej potrzebują nowoczesne miasta? • Przez ostatnie dziesięciolecia infrastruktura transportowa

Temat 1. Jakiej infrastruktury transportowej potrzebują nowoczesne miasta? • Przez ostatnie dziesięciolecia infrastruktura transportowa w miastach była rozbudowywana głównie z myślą o transporcie indywidualnym. Jakie są tego skutki? • Przebudowa miast z myślą o pieszych przy jednoczesnym zwiększaniu roli transportu publicznego kosztem motoryzacji indywidualnej jest obecnie dominującym trendem. W jaki sposób miasta powinny definiować cele polityki transportowej? Co poprzez zmiany chcemy osiągnąć? • W jaki sposób miasta powinny planować rozbudowę i przebudowę infrastruktury transportowej? Jakimi przesłankami się kierować i na czym opierać analizy. Jaką rolę mają do odegrania badania ruchu i big data?

Temat 2. Ulica przyjazna dla mieszkańców • Ograniczanie ruchu kołowego, zwężanie ulic, wprowadzanie stref

Temat 2. Ulica przyjazna dla mieszkańców • Ograniczanie ruchu kołowego, zwężanie ulic, wprowadzanie stref Tempo 30, tworzenie woonerfów czy całkowite zamykanie niektórych ulic dla samochodów. Pomysłów na oddanie ulicy pieszemu jest wiele. W jaki sposób wybrać ten, który dla danej lokalizacji będzie najkorzystniejszy? • Kładki, przejścia podziemne, wysokie krawężniki, schody – poprawa dostępności ulic i dzielnic często wymaga drobnych zmian. W jaki sposób dostosować ulice do potrzeb osób o ograniczonych zdolnościach ruchowych? • Jeszcze kilkanaście lat temu w miastach mówiono tylko o konieczności prowadzenia inwestycji. Teraz coraz częściej mówi się o ich jakości. W jaki sposób na poczucie jakości życia w mieście wpływają rozwiązania architektoniczne? Jakie ulice podobają się ludziom?

Temat 3. Ograniczenie ruchu w miastach a transport publiczny • Ograniczanie ruchu kołowego w

Temat 3. Ograniczenie ruchu w miastach a transport publiczny • Ograniczanie ruchu kołowego w miastach dotyka także komunikację miejską. W jaki sposób odnajdujecie się w nowych czasach? W jaki sposób wkomponować przystanki i inną infrastrukturę transportu miejskiego w modernizowane ulice? • W wizerunek wielu starszych dzielnic miast zachodnich bardzo dobrze wpisały się tramwaje. Dlaczego w Polsce ten rodzaj transportu nie cieszy się wielkim uznaniem? • Samochodów z miasta nie da się całkiem wyrugować. Te które już są powinny mieć gdzie zaparkować. Jak Kraków radzi sobie z brakiem miejsc parkingowych?

Temat 4. Jak wciągnąć mieszkańców w projektowanie ulic? • W jaki sposób miasta powinny

Temat 4. Jak wciągnąć mieszkańców w projektowanie ulic? • W jaki sposób miasta powinny kształtować swoją politykę przestrzenną? Jak bardzo szczegółowe powinny być wytyczne, co do projektowania i urządzania ulic? • Kto i w jakim trybie powinien decydować o tym jak należy przebudowywać miejskie ulice? W jaki sposób wciągnąć do dyskusji mieszkańców. • Samochody z ulic naszych miast w najbliższym czasie nie znikną. Jak przekonać kierowców (wyborców) do zmian.

Dziękujemy za uwagę Namiary na moderatora: lukasz. malinowski@zdgtor. pl

Dziękujemy za uwagę Namiary na moderatora: lukasz. malinowski@zdgtor. pl