ycie i dokonania Constantina Carathodoryego Opracowa Pawe Korczyski

  • Slides: 32
Download presentation
Życie i dokonania Constantina Carathéodory’ego Opracował: Paweł Korczyński klasa IV b Zespół Szkolno -

Życie i dokonania Constantina Carathéodory’ego Opracował: Paweł Korczyński klasa IV b Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 12 w Gliwicach Szkoła Podstawowa nr 15 w Gliwicach im. I. J. Paderewskiego

Chciałbym wam przedstawić pewną osobę. Jest nią Constantin Carathéodory słynny grecki matematyk.

Chciałbym wam przedstawić pewną osobę. Jest nią Constantin Carathéodory słynny grecki matematyk.

Urodził się 13 września w 1873 r. w Berlinie. Zmarł 2 lutego w 1950

Urodził się 13 września w 1873 r. w Berlinie. Zmarł 2 lutego w 1950 r. w Monachium.

DZIECIŃSTWO Gdy mały Constantin miał roczek jego rodzice przeprowadzają się do Konstantynopola. A następnie

DZIECIŃSTWO Gdy mały Constantin miał roczek jego rodzice przeprowadzają się do Konstantynopola. A następnie w 1875 r. do Brukseli

DZIECIŃSTWO ZDJĘCIA PRZEDSTAWIAJĄCE CONSTANTINA CARATHÉODORY’EGO W DZIECIŃSTWIE

DZIECIŃSTWO ZDJĘCIA PRZEDSTAWIAJĄCE CONSTANTINA CARATHÉODORY’EGO W DZIECIŃSTWIE

EDUKACJA W 1881 r. poszedł do prywatnej szkoły Vandestock. Dwa lata później wyjechał na

EDUKACJA W 1881 r. poszedł do prywatnej szkoły Vandestock. Dwa lata później wyjechał na Riwierę Włoską do San Remo gdzie uczęszczał do prywatnej szkoły podstawowej do 1885 r.

EDUKACJA W 1886 r. jako trzynastoletni chłopiec trafił do szkoły Athénée Royal d’Ixelles we

EDUKACJA W 1886 r. jako trzynastoletni chłopiec trafił do szkoły Athénée Royal d’Ixelles we Francji gdzie odkrył swoją miłość do matematyki.

EDUKACJA W 1891 r. wstąpił do akademii wojskowej Ecole Militarie de Belgique wydział saperów.

EDUKACJA W 1891 r. wstąpił do akademii wojskowej Ecole Militarie de Belgique wydział saperów. Lubił te szkołę ze względu na ćwiczenia wojskowe, jazdę konną, sztukę fortyfikacji. Jednak najbardziej uwielbiał w szkole geometrię rzutową gdzie mógł ją zastosować praktycznie w mechanice i termodynamice.

KARIERA ZAWODOWA W 1895 r. Constantin podejmuje swoją pierwszą pracę jako inżynier przy budowie

KARIERA ZAWODOWA W 1895 r. Constantin podejmuje swoją pierwszą pracę jako inżynier przy budowie dróg na wyspie Samos. W 1897 r. przez wojnę grecko-turecką przenosi się do Londynu i Paryża. W 1898 r. wyjeżdża na dwuletni kontrakt do Egiptu przy budowie tam na Nilu w Asuanie i Asjucie.

ARCHEOLOGIA W Egipcie poznaje brytyjskiego archeologa Archibalda Sayce’a, który zainteresował go archeologią. Zajmuje się

ARCHEOLOGIA W Egipcie poznaje brytyjskiego archeologa Archibalda Sayce’a, który zainteresował go archeologią. Zajmuje się w Egipcie pomiarami piramidy Cheopsa. Poznaje też Howarda Carter’a brytyjskiego archeologa z którym odkrywa wejście do grobu Tutenchamona.

ARCHEOLODZY Archibald Sayce Howard Carter

ARCHEOLODZY Archibald Sayce Howard Carter

ARCHEOLOGIA W Atenach Constantin dokonuje pomiarów kolumn Partenonu. Pisze swoją pierwszą książkę pt. „Egipt”,

ARCHEOLOGIA W Atenach Constantin dokonuje pomiarów kolumn Partenonu. Pisze swoją pierwszą książkę pt. „Egipt”, która została wydana w Aleksandrii.

ULUBIONA MATEMATYKA W chwilach wolnych Constantin zajmuje się matematyką. Studiuje analizy Camile’a Jordana i

ULUBIONA MATEMATYKA W chwilach wolnych Constantin zajmuje się matematyką. Studiuje analizy Camile’a Jordana i Salmona Fiedlera, które doprowadzają go do życiowej decyzji aby zająć się poważnie matematyką. W 1900 r. porzuca karierę inżyniera, aby rozpocząć studia matematyczne na Uniwersytecie w Berlinie.

STUDIA MATEMATYCZNE W 1900 r. rozpoczyna studia matematyczne w Berlinie u znanych profesorów: Ferdinanda

STUDIA MATEMATYCZNE W 1900 r. rozpoczyna studia matematyczne w Berlinie u znanych profesorów: Ferdinanda Georga Frobeniusa, Hermana Amandusa Schwarza. W 1902 r. przenosi się do Getyngi gdzie studiuje u znanych matematyków Feliksa Kleina, Hermana Minkowskiego i Davida Hilberta. W 1904 r. Constantin obronił swoją pracę doktorską. W tym samym czasie zainteresował się rachunkiem wariacyjnym. Rachunek wariacyjny- dziedzina analizy matematycznej zajmująca się szukaniem funkcjonałów przestrzeni funkcyjnych.

PROFESOROWIE CONSTANTINA CARATHÉODORY’EGO FERDINAND GEORGE FROBENIUS HERMAN AMANDUS SCHWARZ FELIKS KLEIN HERMAN MINKOWSKI DAVID

PROFESOROWIE CONSTANTINA CARATHÉODORY’EGO FERDINAND GEORGE FROBENIUS HERMAN AMANDUS SCHWARZ FELIKS KLEIN HERMAN MINKOWSKI DAVID HILBERT

PRACA NA WYŻSZYCH UCZELNIACH W 1905 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego w Katedrze Filozofii

PRACA NA WYŻSZYCH UCZELNIACH W 1905 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego w Katedrze Filozofii w Getyndze na której do 1908 r był wykładowcą. Ze znanych matematyków i fizyków poznał tam: Ludwiga Prandla, Gustawa Herglotza, Ottona Toeplitza i Paula Koebe.

ZNANI MATEMATYCY I FIZYCY LUDWIG PRANDL FIZYK GUSTAW HERGLOTZ MATEMATYK OTTO TOEPLITZ MATEMATYK PAUL

ZNANI MATEMATYCY I FIZYCY LUDWIG PRANDL FIZYK GUSTAW HERGLOTZ MATEMATYK OTTO TOEPLITZ MATEMATYK PAUL KOEBE MATEMATYK

PRACA NA WYŻSZYCH UCZELNIACH W 1908 r. Constantin pracuje w Bonn. Rok później zostaje

PRACA NA WYŻSZYCH UCZELNIACH W 1908 r. Constantin pracuje w Bonn. Rok później zostaje profesorem w Technische Hohschule w Hanowerze. Zajmuje się tam nie tylko matematyką ale zaczyna coraz bardziej zajmować się fizyką w dziedzinie termodynamiki. TERMODYNAMIKA-dział fizyki zajmujący się TERMODYNAMIKA badaniem energetycznych efektów wszelkich przemian fizycznych i chemicznych, które wpływają na zmiany energii wewnętrznej analizowanych układów.

PRACA NA WYŻSZYCH UCZELNIACH Wrocław W 1910 r. za swój udział w nauce zostaje

PRACA NA WYŻSZYCH UCZELNIACH Wrocław W 1910 r. za swój udział w nauce zostaje mianowany profesorem w Królewskiej Szkole Technicznej we Wrocławiu (obecnie Politechnika Wrocławska ). W uroczystym otwarciu Politechniki uczestniczy 29 listopada 1910 r. wraz z Kaiserem Wilhelmem II.

PRACA NA WYŻSZYCH UCZELNIACH Wrocław W latach 1910 -1913 r. Constantin organizuje na Politechnice

PRACA NA WYŻSZYCH UCZELNIACH Wrocław W latach 1910 -1913 r. Constantin organizuje na Politechnice katedrę matematyki, jest członkiem senatu oraz jest odpowiedzialny za organizację całej uczelni jako prorektor.

Tablica pamiątkowa Odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Constantinowi Carathéodry’emu. We Wrocławiu w instytucie matematyki 13

Tablica pamiątkowa Odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Constantinowi Carathéodry’emu. We Wrocławiu w instytucie matematyki 13 września 2002 r. Zdjęcie ze strony Politechniki Wrocłskiej

PRACA NA WYŻSZYCH UCZELNIACH W 1913 r. zostaje profesorem matematyki na Uniwersytecie w Getyndze.

PRACA NA WYŻSZYCH UCZELNIACH W 1913 r. zostaje profesorem matematyki na Uniwersytecie w Getyndze. W 1919 r. zostaje członkiem Pruskiej Akademii Nauk oraz zostaje mianowany w Grecji rektorem Uniwersytetu Jońskiego w Smyrnie. W 1918 r. obejmuje katedrę matematyki na Uniwersytecie w Berlinie. W latach 1922 -1924 r. jest profesorem na Uniwersytecie i Politechniki Ateńskiej.

PRACA NA WYŻSZYCH UCZELNIACH 24 lutego 1924 r. przenosi się do Monachium gdzie zostaje

PRACA NA WYŻSZYCH UCZELNIACH 24 lutego 1924 r. przenosi się do Monachium gdzie zostaje kierownikiem katedry matematyki. W Monachium Constantin zamieszkiwał przy ulicy Rauchstrasse 8 w Bogehasen. Po upadku premiera Venizelosa wraca do Monachium i pracuje tam już do 1938 r. gdzie przechodzi na emeryturę. W 1930 r. przyjmuje propozycję reorganizacji uczelni greckich w tym samym roku zostaje honorowym przewodniczącym Politechniki Ateńskiej i honorowym profesorem Uniwersytetu Ateńskiego.

ŻYCIE PRYWATNE CONSTANTINA CARATHÉODRY’ EGO W 1908 r. we Wrocławiu Constantin Carathéodory ożenił się

ŻYCIE PRYWATNE CONSTANTINA CARATHÉODRY’ EGO W 1908 r. we Wrocławiu Constantin Carathéodory ożenił się ze swoją daleką kuzynką Eufosiną Carathéodory. Urodziło im się dwoje dzieci syn Stefanos i córka Despina. Był bardzo wysportowany i uwielbiał piesze wędrówki. Lubił podróżować, szybko uczył się języków obcych. Oprócz greckiego i francuskiego opanował perfekcyjnie niemiecki, angielski, włoski, turecki, holenderski. Znał również języki starożytne.

Constantin- grecki nauczyciel Alberta Einsteina Pierwsze kontakty Constantina i Alberta Einsteina rozpoczęli we Wrocławiu.

Constantin- grecki nauczyciel Alberta Einsteina Pierwsze kontakty Constantina i Alberta Einsteina rozpoczęli we Wrocławiu. Korespondencja trwała między nimi w latach 1916 r. -1930 r. , była bardzo intensywna i dość bliska. W listach sam Albert Einstein określił go swoim nauczycielem i uznał jego wkład w teorię względności ze strony matematycznej. Albert Einstein krótko przed śmiercią w 1955 r. powiedział że jego największym nauczycielem był Constantin Carathéodory słowami: „Panowie moim wielkim nauczyciel był nie kto inny, tylko niesamowity Grek-Constantin Carathéodory, któremu nie tylko ja osobiście, ale i matematyka, fizyka oraz mądrość XX wieku zawdzięczają wszystko. ”

ZDJĘCIA PAMIĄTKOWE CONSTANTIN CARATHÉODORY I ALBERT EINSTEIN

ZDJĘCIA PAMIĄTKOWE CONSTANTIN CARATHÉODORY I ALBERT EINSTEIN

OSIĄGNIĘCIA CONSTANTINA CARATHÉODORY’EGO Wiele pomysłów Constantina inspirowało prace innych matematyków. Wniósł istotny wkład do

OSIĄGNIĘCIA CONSTANTINA CARATHÉODORY’EGO Wiele pomysłów Constantina inspirowało prace innych matematyków. Wniósł istotny wkład do teorii funkcji zmiennej, rzeczywistej, rachunku wariacyjnego, teorii miary i równań Różniczkowych. W 1930 r. zapoczątkował aksjomatyczną formułę termodynamiki. Był jednym z uczonych, którzy nieśli kluczowy wkład w podstawy współczesnej fizyki. Napisał wiele prac naukowych oraz książek. Rachunek wariacyjny - dziedzina analizy matematycznej zajmująca się szukaniem ekstremów funkcjonałów określonych na przestrzeniach funkcyjnych

KSIĄŻKI CONSTANTINA CARATHÉODORY’EGO ❶ Egipt (po grecku), Aleksandria 1901 r. ❷ Investigation into Foundations

KSIĄŻKI CONSTANTINA CARATHÉODORY’EGO ❶ Egipt (po grecku), Aleksandria 1901 r. ❷ Investigation into Foundations of Thermodynamics, Berlin 1909 r. ❸ Vorlesungen Über Reelle Funktionen, 1918 r. ❹ Conformal Representations, 1932 r. ❺ Geometrische Optik, 1937 r. ❻ Reelle Funktionen, 1939 r. ❼ Algebraic Theory of Measure and Integration, 1939 r. ❽ Calculus of Variations and Partial Differential Equations of the First Order, 1939 r. ❾ Gesmmelte Mathematiche Schriften I-V, 1954 r. -1957 r. W latach 1901 r. -1950 r. Carathéodory opublikował 164 prace naukowe, a 9 prac nie zostało wydanych.

BIBLIOGRAFIA ❶ Aleksander Weron (Wrocław) Babias Wojas (Larissa, Grecja) – Constantin Carathéodory. ❷ Wikipedia

BIBLIOGRAFIA ❶ Aleksander Weron (Wrocław) Babias Wojas (Larissa, Grecja) – Constantin Carathéodory. ❷ Wikipedia Wolna Encyklopedia – Constantin Carathéodory ❸ Math-info – Constantin Carathéodory ❹ The Editors of Encyklopedia Brittannica See Article History – Constantin Carathéodory Grek – German Mathematician ❺ www. google. plus Many People Constantin Carathéodory – the Grek teacher of Einstein ❻ www. szkolnictwo. pl – Constantin Carathéodory ❼ www. syros. aegean. gr zdjęcia Constantin Carathéodory’ego dzięki uprzejmości zmarłej córki Despiny Rodopoulou – Carathéodory slajd 5 ❽ Wikipedia Wolna Encyklopedia zdjęcia znanych archeologów slajd 11

BIBLIOGRAFIA ❾ Wikipedia Wolna Encyklopedia profesorowie Constantina Carathéodory’ego slajd 15 ❿ Wikipedia Wolna Encyklopedia

BIBLIOGRAFIA ❾ Wikipedia Wolna Encyklopedia profesorowie Constantina Carathéodory’ego slajd 15 ❿ Wikipedia Wolna Encyklopedia zdjęcia znanych matematyków i fizyków slajd 17 ⓫ Politechnika Wrocławska zdjęcie odsłonięcia tablicy pamiątkowej

DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ZA OBEJRZENIE MOJEJ PREZENTACJI

DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ZA OBEJRZENIE MOJEJ PREZENTACJI

koniec

koniec