Vznam a posln zoologickch zahrad Chov divokch zvat

  • Slides: 51
Download presentation
Význam a poslání zoologických zahrad

Význam a poslání zoologických zahrad

Chov divokých zvířat v zajetí je historicky doložen již z období starověku. Zvířata byla

Chov divokých zvířat v zajetí je historicky doložen již z období starověku. Zvířata byla chována pro užitek, k náboženským účelům, ale také z důvodů mocenské reprezentace a předvádění. Právě tato poslední motivace předznamenala vznik pozdějších zoologických zahrad. Nejstarší doklady pocházejí z Egypta, kde byla některá zvířata chována v chrámových či palácových zahradách už v období Staré říše, např. ve městě Nechen již v 1. polovině 4. stol. př. n. l. Později, ve 2. tis. př. n. l. byla zvířata chována i v jiných městech, např. ve Vesetu. Někteří faraoni, např. Hatšepsut nebo Thutmose III. dováželi divoká zvířata ze země Penet na východě Afriky. K chovaným druhům patřily opice, zejména pavián pláštíkový, krokodýli, antilopy, pštrosi nebo kočkovité šelmy. Často se jednalo zároveň o zvířata uctívaná ve staroegyptském náboženství a jejich chov měl i kultickou funkci, např. v případě krokodýlů, býků, adaxů, ibisů či jiných ptáků. O málo později je chov divokých zvířat doložen také v Mezopotámii, zejména ve středoasyrské a novobabylónské říši. Asyrští králové Tiglatpilesar III. , Aššurnasirpal II. , Sinacherib či Aššurbanipal chovali ve svých palácích lvy, levharty, velbloudy, kozorožce, slony a jiná zvířata, která byla vystavována a v některých případech předváděna poddaným. Z doby krále Aššurnasirpala II. pochází tento nápis: „Všechna kolik jen jich je, zvířata nížin i hor, jsem přivedl a shromáždil v hlavním městě, abych je ukázal svým poddaným.

Thovt – bůh písma a moudrosti

Thovt – bůh písma a moudrosti

Zvířata chovali ve svých palácích také féničtí či izraelští panovníci, např. Šalomon podle první

Zvířata chovali ve svých palácích také féničtí či izraelští panovníci, např. Šalomon podle první knihy královské choval ve svém paláci v Jeruzalémě pávy a opice. Perští králové z dynastie Achajmenovců chovali ve svých palácích lvy, kterým někdy předhazovali zločince odsouzené k smrti, což dokládá biblická kniha Daniel. Méně zpráv máme o chovu zvířat v antickém Řecku, ve 4. stol. existovala zoologická zahrada v makedonské Pelle, založená Alexandrem Velikým, zde prováděl výzkumy Aristotelés. Ve starověkém Římě se divoká zvířata, zejména používala ke krutým gladiátorským zápasům. V aréně byla zvířata zabíjena speciálně vycvičenými gladiátory – venatiory, štvána proti sobě navzájem nebo jim byli předhazováni odsouzenci. Tato forma popravy se v římském právu označovala jako ad bestias. Zvířata byla do Říma dovážena z Afriky, Asie i severní Evropy, jednalo se hlavně o lvy, tygry, levharty, medvědy, ale také krokodýly, slony, nosorožce, pratury, divoká prasata či zubry. V císařském období byla dovážena i neškodná zvířata, například žirafy, pštrosi, mufloni, jeleni, tuleni či antilopy, které venatioři zabíjeli pro pobavení publika. Dovoz zvířat postupem času dosáhl nestvůrných rozměrů, např. za vlády císaře Trajána bylo zabito v arénách víc než 11 000 různých zvířat. Zápasy se zvířaty neskončily ani po nástupu křesťanství, ukončil je v 6. stol. ostrogótský král Theoderich. V Byzanci zanikly až po roce 680 n. l.

Od nejstarších dob byla divoká zvířata chována také ve starověké Indii a Číně, často

Od nejstarších dob byla divoká zvířata chována také ve starověké Indii a Číně, často jako součást palácových zahrad. Již ve 12, století př. n. l. zřídila královna Ta-ťi z dynastie Šang u města An-Jang palác Lu tchaj „Jelení terasový pavilon“, kde byli chováni jeleni i jiná zvířata. Jen o málo později zřídil v dnešní provincii Šensi zakladatel dynastie Čou, král Wen park o rozloze 6, 1 km² zvaný „Zahrada moudrosti“ (Č’-chuej č’ jüan), dnes „Posvátná zahrada“ (Ling-ju), kde byli chováni jeřábi, bažanti a jeleni. Zahradu s divokými zvířaty měl u hlavního města Sienjang také první čínský císař Čchin Š´-chuang-ti. Podle svědectví básníka S´-ma Siang -žua zde žili různí ptáci, jeleni milu, pandy velké, opice, poletuchy, nosorožci, divocí koně, kiangové, jaci i sloni, v klecích byli chováni tygři, lvi a „draci“, zřejmě krokodýli. Byla tu i jezírka s chovem želv a okrasných ryb, včetně závojnatek a koi kaprů. Zvěřinec existoval nejméně 240 let. Pozdější čínští císařové vlastnili lovecký park Nan -jüan či Nan-chaj-c’ nedaleko Pekingu, kde byli chováni zejména jeleni milu. Další park Si-č´-men určený pro císařskou rodinu byl vybaven zmenšenými jezírky, potůćky s vodopády, kopečky a stromy, kde žila ochočená zvěř a ptáci. Roku 1906 byl tento park otevřen veřejnosti a stal se tak první veřejně přístupnou zoologickou zahradu v Číně. V Indii existovaly zahrady se zvířaty za vlády dynastie Maurjů ve 3 stol. př. n. l. Byli v nich chováni jeleni, antilopy, ptáci, ale také tygři. Později, za vlády dynastie Guptovů, se dochovaly zprávy o chovu ptáků, jimž byla v palácích vyhrazena celá nádvoří. Například v divadlení hře Hliněný vozíček (Mrččhakatika) je popsána voliéra, kde byli chováni jeřábi, pávi, koroptve, holubi, loskutáci, papoušci i labutě. Odděleně chovali dravce k sokolnickým účelům.

Rovněž v Americe se objevovaly panovnické zvěřince. Mayští a toltéčtí panovníci chovali především posvátná

Rovněž v Americe se objevovaly panovnické zvěřince. Mayští a toltéčtí panovníci chovali především posvátná zvířata ke kultickým úcelům, patřili k nim jaguáři, hadi i draví ptáci. Nejvíce informací se vztahuje ke zvěřinci aztéckých panovníků. Ti měli u svého paláce v Tenochtitlánu zahradu s rybníky, kde žili krocani, křepelové a mnoho různých druhů vodních ptáků, zatímco dravci, papoušci, kvesalové a další druhy ptáků byly chovány v dřevěných voliérách v budově zvané Totocalli „ptačí dům“. Ptáci v zajetí hnízdili, byli pečlivě krmeni a jejich peří se využívalo při výrobě uměleckých předmětů. Naproti stála druhá budova Tecuancalli „dům šelem“, kde byli chováni jaguáři, pumy, kojoti, kajmani, leguáni a hadi, ale také sbírka abínů, hrbáčů, trpaslíků a dalších tělesně postižených lidí. O zvířata i lidské kuriozity se staralo více než šest set ošetřovatelů

Kvesal chocholatý (Pharomachrus mocinno) je největší zástupce řádu trogonů. Ocasní pera tohoto ptáka sloužila

Kvesal chocholatý (Pharomachrus mocinno) je největší zástupce řádu trogonů. Ocasní pera tohoto ptáka sloužila v minulosti jako prostředek obchodu s mayskou civilizací. Dnes tohoto ptáka Guatemalané považují za svého národního ptáka, dokonce je vyobrazen na guatemalském státním znaku a tamní měna - quetzal - je pojmenována po něm.

Ve středověké Evropě byl známým chovatelem zvířat Karel Veliký. Na svém dvoře v Cáchách

Ve středověké Evropě byl známým chovatelem zvířat Karel Veliký. Na svém dvoře v Cáchách choval velbloudy jednohrbé, lvy, ptáky i slona indického jménem Abbás, který zde žil 8 let. Zvířata tehdy chovali také muslimští chalífové a sultáni, jimž za vlády Abbásovců patřil velký zvěřinec v mezopotámském městě Samarra. Své zvěřince měli také čínští a japonští císařové. Ti dávali přednost spíš chovu jelenů a okrasných ptáků, v parku čínských císařů byli chováni jeleni milu i poté, co byl tento druh vyhuben v přírodě. Počátkem 15. století byla do Číny admirálem Čeng Che dovezena první žirafa. V Evropě chovali od 11. století zejména dravé ptáky, medvědy a lvy angličtí, francouzští i římskoněmečtí panovníci, ale také papežové. Známými milovníky zvířat byli angličtí králové Vilém Dobyvatel, Jinřich III. či Eduard II. Ve 13. století choval Fridrich II. Sicilský ve zvěřincích v Luceře a Palermu např. velbloudy, slony, žirafu nebo ledního medvěda. Když se roku 1234 císař vypravil do Německa potrestat odbojného syna Jindřicha, nechal za sebou ve slavnostním průvodu německými městy vést zvěřinec včetně žirafy.

Zejména lvy chovali také čeští králové. První zmínka o lvech v Praze je z

Zejména lvy chovali také čeští králové. První zmínka o lvech v Praze je z roku 1280, kdy benátský dóže upomíná královnu Kunhutu o zaplacení dvou lvů. Chov lvů rozšířili Karel IV. a zvláště Václav IV. , který choval kočkovité šelmy, medvědy i dravé ptáky. Vladislav II. Jagellonský choval kolem roku 1500 bílého kakadu, kterého dostal darem od své manželky královny Anny. O století později, za vlády Ferdinanda I. , byl vystavěn Lví dvůr a v oborách na místě dnešní Stromovky či Jeleního příkopu byli chováni různí kopytníci či exotičtí ptáci. Ferdinand Tyrolský a Rudolf II. zvěřinec dále rozšiřovali, za Rudolfa II. v něm byly chovány i opice a údajně i dronte mauricijský. Zvěřinec pražského hradu přežil třicetiletou válku a zanikl až v průběhu 18. stol. , za vlády Marie Terezie, přibližně v téže době, kdy byla založena menažerie (pozdější zoo) ve vídeňském Schönbrunnu.

https: //www. zoo-olomouc. cz/lev-berbersky

https: //www. zoo-olomouc. cz/lev-berbersky

V 16. a 17. století byla do Evropy v souvislosti se zámořskými plavbami dovážena

V 16. a 17. století byla do Evropy v souvislosti se zámořskými plavbami dovážena zvířata z Asie, Afriky i Ameriky. Zvěřince byly nezbytnou součástí panovnických zahrad v celé Evropě od Moskvy po Edinburgh a Lisabon. Chovali se zvláště lvi a tygři, medvědi nebo sloni. Ve zvěřincích byly předváděny i souboje zvířat, zejména lvů a medvědů s velkými psy, ale také např. slona s tygrem (poč. 18. stol. v Paříži) či nosorožcem (v 16. stol v Lisabonu). Zápasy většinou nekončily zabitím zvířat, zejména z důvodu jejich vysoké ceny a obtížné dostupnosti. Sloni či medvědi také defilovali před panovníkem nebo předváděli různé kousky, právě proto se ubikace zvěřinců nazývaly zwingery (od něm. slovesa zwingen – „nutit“). Zvířecí zápasy zakázala na území Habsburská monarchie až Marie Terezie roku 1752, např. ve Španělsku či Rusku ale tato tradice přežila až do počátku 19. století.

Dovážely se také opice, papoušci a další zvířata. V průběhu 16. stol. byl do

Dovážely se také opice, papoušci a další zvířata. V průběhu 16. stol. byl do Lisabonu dovezen nosorožec indický a dva sloni, do Neapole zebra, do Ferrary tygr, do Florencie krokodýl, žirafa a slon africký, do Pisy čínští bažanti. Ve Vídni žil v 2. polovině 16. století jeden slon indický více než 20 let. Někteří panovníci, jako např. Jindřich IV. Navarrský nebo habsburský císař Leopold I. v tomto období chovali gepardy, které používali k lovu. Na konci 15. století je poprvé doložen termín Tiergarten, používaný pro zoo i v současné němčině, a to pro zvěřinec hrabat württemberských ve Stuttgartu.

Podle vzoru panovníků budovali zvěřince na svých sídlech bohatí šlechtici. Obyvateli hradních příkopů byli

Podle vzoru panovníků budovali zvěřince na svých sídlech bohatí šlechtici. Obyvateli hradních příkopů byli zejména medvědi. Koncem 15. století choval jihočeský magnát Půta Švihovský z Rýznburka na hradě Rabí opici, snad paviána. Od 16. století nastal rozvoj budování obor, bažantnic a zámeckých parků, kde byli chováni bažanti, pávi, okrasné kachny a husy, různí jeleni nebo cizokrajná plemena domácích zvířat. Tato zařízení, určená k chovu okrasných i užitkových zvířat, se označovala francouzským termínem la ménagerie „hospodářství“. Kromě šlechticů je zřizovaly také kláštery, zejména ve Francii a tehdejším Burgundsku.

Většina panovnických zvěřinců ve středověku a raném novověku nebyla přístupná veřejnosti. Výjimkou byl zvěřinec

Většina panovnických zvěřinců ve středověku a raném novověku nebyla přístupná veřejnosti. Výjimkou byl zvěřinec v londýnském Toweru, založený roku 1204 a od konce 16. stol. přístupný veřejnosti, v 17. století jej mohl navštívit každý, kdo s sebou přinesl slepici, psa nebo jiné zvíře jako krmení pro šelmy. Veřejnosti byla zvířata předváděna v kočovných zvěřincích a od 2. pol. 18. století také v cirkusech. Tato zařízení měla zábavní a komerční charakter, předváděla nejen exotická zvířata, ale také různé kuriozity, abnormality a zrůdy, jako např. srostlé jedince domácích zvířat, zvířata s nadbytečnými končetinami, též trpaslíky a jinak postižené lidi. Výklad byl barvitý, doprovázený skandálními podrobnostmi, zvěřince předváděly lidožravé tygry, třistaleté krokodýly, dvacetimetrové hroznýše, mumifikované mořské panny, neškodní kaloni byli vydáváni za upíry atd. Životní podmínky zvířat v těchto zařízeních byly otřesné, zvířata byla chována v malých pojízdných klecích nebo pouze přivázaná na řetěze a neodborně krmena různými zbytky a odpadky jídla. Totéž platí i o medvědářích, kteří od středověku až do 20. stol. předváděli ochočené „tancující“ medvědy a někdy i jiná zvířata, jako např. opice či velbloudy. V současné době se s nimi můžeme setkat v jihovýchodní Evropě nebo Indii. Jejich medvědi jsou obvykle ve špatném zdravotním stavu, metody drezury jsou velmi tvrdé, často za hranicemi týrání.

Za první skutečnou zoologickou zahradu je odborníky považována zoo ve vídeňském Schönbrunnu otevřená v

Za první skutečnou zoologickou zahradu je odborníky považována zoo ve vídeňském Schönbrunnu otevřená v roce 1752. Až do 19. stol. však byla určená především pro členy habsburského dvora. Naproti tomu zoo v Paříži, zřízená rozhodnutím Konventu roku 1789 v prostorách botanické zahrady Jardin des plantes, kam byla přivezena zvířata z královského zvěřince ve Versailles, byla určena primárně pro veřejnost a pro vědecký výzkum. Termín zoologická zahrada byl poprvé použit pro londýnskou zoo, založenou v Regent´s Parku roku 1828 a populární zkratka ZOO o dva roky později v Dublinu.

Mnoho zoologických zahrad bylo v 19. století založeno buďto pod patronátem bohatých mecenášů, spolky

Mnoho zoologických zahrad bylo v 19. století založeno buďto pod patronátem bohatých mecenášů, spolky nadšenců a milovníků zvířat, nebo obchodníky a hostinskými z reklamních důvodů. Např. zřízení zoo ve Frankfurtu nad Mohanem sponzoroval filozof Artur Schopenhauer, zahradu v Drážďanech založil spolek chovatelů drůbeže, zoo v Norimberku vznikla jako reklama při jednom hostinci atd. Pouze výjimečně byly zoologické zahrady zakládány vědci jako odborné instituce nebo na náklady státu. Zvláštním fenoménem byly v 19. stol. aklimatizační zahrady, v nichž se prováděly pokusy s aklimatizací cizokrajných, zejména tropických živočichů na evropské klima. Některé z nich se podobaly oborám nebo pozdějším safari parkům, neboť v nich byla zvířata, zvláště kopytníci, ale také např. pštrosi či klokani, chována volně, v přirozených skupinách. Vynikající úroveň měla např. zahrada hraběte z Derby v Knowsley u Liverpoolu nebo park vévody z Bedfordu Woburn Abbey, který sehrál významnou roli při záchraně jelenů milu.

Podmínky chovu zvířat v prvních zoo se moc neodlišovaly od zvěřinců. Zvířata byla chována

Podmínky chovu zvířat v prvních zoo se moc neodlišovaly od zvěřinců. Zvířata byla chována v klecích nebo úzkých výbězích zvaných zwingery. Ubikace byly řazeny systematicky, bez ohledu na požadavky na životní prostředí, někdy i ve dvou patrech nad sebou. Od poloviny 19. stol. se rozšířila móda chovu zvířat v ubikacích napodobujících exotické budovy, např. sloni byli chováni v indických pagodách, velbloudi v mešitách, žirafy ve staroegyptských chrámech atd. Podobné budovy lze dodnes vidět např. v zoo v Antwerpách, Wroclawi či v Lipsku. I v dnešních zoo někdy bývají např. výběhy bizonů vyzdobeny indiánskými totemy, budují se různé africké vesničky či japonské zahrady, atraktivní zejména pro děti. Jde však spíš o dekorace než zařízení určená přímo k chovu zvířat. V 19. a počátkem 20. stol. bývali jako atrakce vystavováni také domorodci z Afriky, Latinské Ameriky či Tichomoří, často i s ukázkami folklóru a tradičního způsobu života. Vzácná a exotická zvířata se těšila mimořádné přízni veřejnosti. Úplnou senzaci vyvolala žirafa jménem Zarafa, jíž věnoval roku 1827 egyptský místokrál Muhammad Alí francouzskému králi Karlu X. Vlna obdivu a nadšení ze žirafy se tehdy odrazila ve výtvarném umění, v hudbě a dokonce i v dámské módě. Podobně slavný byl hroch Obavsch, dovezený roku 1850 do Londýna a obdivovaný královnou Viktorií.

Revoluční změnu v koncepci zoologických zahrad zavedl Karl Hagenbeck, obchodník s exotickými zvířaty a

Revoluční změnu v koncepci zoologických zahrad zavedl Karl Hagenbeck, obchodník s exotickými zvířaty a jejich milovník. Ten při zakládání nové zoologické zahrady ve Stellingenu u Hamburku v roce 1907 započal s chovem zvířat ve volných výbězích, ohrazených pouze příkopy, výstavbou umělých skal pro medvědy, kozorožce či paviány a budováním velkých voliér pro ptáky. Tento trend je v různých obměnách využíván v zoologických zahradách dodnes. Hagenbeck inicioval výstavbu podobných výběhů i v jiných zoologických zahradách, např. v Římě či v Budapešti. V pražské zoo je památkou na Hagenbecka výběh pand červených umístěný naproti hlavnímu vchodu, původně určený pro vlky.

Od poloviny 20. stol. začaly být v západní Evropě i USA zřizovány safari parky,

Od poloviny 20. stol. začaly být v západní Evropě i USA zřizovány safari parky, chovající zvířata ve velkých společných výbězích, nabízející návštěvníkům bezprostřední kontakt se zvířaty. Návštěvníci mohou přes prostor safari projíždět buďto svými vlastními automobily nebo specializovaným dopravním prostředkem (autobus, vláček). Vzhledem k tomu, že hluk automobilových motorů a výfukové plyny poškozují zdraví zvířat, ale také z bezpečnostního hlediska, je výhodnější využití specializovaných vozidel. Zvlášť dobře se osvědčují elektromobily. Obdobným trendem jsou průchozí expozice, zejména ptáků. V nich mohou návštěvníci procházet přímo prostorem výběhu nebo voliéry. Průchozí expozice jsou sice atraktivní, ale zároveň riskantní z hlediska bezpečnosti návštěvníků i chovaných zvířat. Nelze v nich chovat silná a nebezpečná zvířata, uplatňují se zde proto hlavně ptáci, ze savců např. klokani, hlodavci (mara stepní, psoun prériový), letouni (noční pavilony netopýrů a kaloňů) nebo drobné šelmy (mangusty, surikaty). Někdy se do podobných ubikací umisťují i opice či lemuři, což je ale spojeno s řadou rizik (nebezpečí pokousání, škodlivé přikrmování „žebrajících“ opic, krádeže předmětů). Z důvodů ochrany chovaných zvířat před týráním, krádeží (např. v případě papoušků, hlodavců, želv) či nepovoleným krmením ze strany návštěvníků je vhodné, aby byly průchozí expozice opatřeny dozorem nebo alespoň monitorovány kamerou.

https: //www. tripadvisor. cz/Attraction_Review-g 297695 -d 1024228 -Reviews. Bali_Safari_Marine_Park-Gianyar_Regency_Bali. html

https: //www. tripadvisor. cz/Attraction_Review-g 297695 -d 1024228 -Reviews. Bali_Safari_Marine_Park-Gianyar_Regency_Bali. html

Změnilo se i poslání zoologickách zahrad. Namísto vystavování jednotlivých zvířat se snaží zoologické zahrady

Změnilo se i poslání zoologickách zahrad. Namísto vystavování jednotlivých zvířat se snaží zoologické zahrady prezentovat celé skupiny živočichů v ubikacích, napodobujích jejich přirozené prostředí. Vedle zábavní a vzdělávací funkce zahrad je kladen důraz i na vědecký výzkum a záchranu ohrožených druhů živočichů. Mezi hlavní cíle moderních zoologických zahrad patří chov a rozmnožování ohrožených druhů zvířat a programy na jejich zpětné vysazování do přírody. Významným propagátorem této úlohy zoo byl Gerald Durell, v Česku Josef Vágner, Zdeněk Veselovský. Mezi hlavní úspěchy zoologických zahrad patří záchrana druhů živočichů, vyhubených v přírodě, jež se podařilo zachránit jen díky chovu v zajetí. Patří k nim např. kůň Převalského, zubr, jelen milu, přímorožec arabský a šavlorohý, z ptáků berneška havajská, bažant mantžuský, ibis skalní nebo hrdlička sokorská. Samozřejmostí je vedení plemenných knih ohrožených druhů. Zahrady ovšem nadále slouží i ke vzdělávacím, výzkumným, rekreačním a estetickým účelům.

Gerald Durrell (7. ledna 1925 – 30. ledna 1995) byl britský spisovatel, humorista, zoolog

Gerald Durrell (7. ledna 1925 – 30. ledna 1995) byl britský spisovatel, humorista, zoolog a popularizátor ochrany přírody

Zoologická zahrada Praha Jednou z nejznámějších českých zoo je v OPraze. Chová přes 600

Zoologická zahrada Praha Jednou z nejznámějších českých zoo je v OPraze. Chová přes 600 druhů zvířat, z nichž typický je kůň Převalského, kterého má zahrada i ve znaku a jehož celosvětovou plemennou knihu vede. Dalšími atraktivními zvířaty jsou sloni, tygři, lachtani, tučňáci a gorily, v poslední době varani komodští a gaviálové.

https: //www. zoopraha. cz/aktualne/novinky-u-zvirat/10730 -v-prazske-zoo-se-narodilo-hribekone-prevalskeho

https: //www. zoopraha. cz/aktualne/novinky-u-zvirat/10730 -v-prazske-zoo-se-narodilo-hribekone-prevalskeho

https: //www. zoopraha. cz/vse-ozoo/press/fotografie-ke-stazeni/7911 -zviratazoo-praha

https: //www. zoopraha. cz/vse-ozoo/press/fotografie-ke-stazeni/7911 -zviratazoo-praha

Zoologickou zahradou smí být v Česku označováno pouze zařízení, které od MŽP obdrželo licenci

Zoologickou zahradou smí být v Česku označováno pouze zařízení, které od MŽP obdrželo licenci k provozování zoologických zahrad. To ji vydává na základě zákona č. 162/2003 Sb. , o podmínkách provozování zoologických zahrad, který vychází z evropské směrnice č. 1999/22/ES. Při vydávání licence se posuzuje zejména, zda zařízení: • má vhodné zařízení na ustájení živočichů z pohledu jejich zdraví a vhodných životních podmínek • má zavedené opatření k zabránění úniků živočichů • má zajištěnu pravidelnou veterinární péči • provádí výchovu veřejnosti k ochraně přírody (zejména poskytováním informací o vystavených druzích, jejich přírodních staveništích a úloze v ekosystémech) • účastní se výzkumu prospěšného pro ochranu druhů • má dostatek odborného personálu vzhledem k počtu chovaných živočichů.

Nejstarší zoologická zahrada na českém území je v Liberci, která byla založena v roce

Nejstarší zoologická zahrada na českém území je v Liberci, která byla založena v roce 1919. Po pražské zoo je nejnavštěvovanější zoo ve Zlíně, umístěná v atraktivním prostředí anglického parku u zámku Lešná. Následují nově zrekonstruována zoo v Ostravě a zoo v plzni, která v rámci České republiky chová nejvíce zvířat, žije zde téměř 7000 zvířat v 1210. Proslulá je zoo Dvůr Králové, kterou proslavil zejména v 70. letech 20. století její tehdejší ředitel, vynikající zoolog a cestovatel Josef Vágner. Založil zde v Česku unikátní africké safari: 30 ha velké výběhy s volně vypuštěnými stády afrických kopytníků a ptáků. Návštěvníky vozí přímo mezi zvířata safaribusy. Forma safari je k dispozici také v chomutovském zooparku, který je rozlohou největší z českých zoo, rozkládá se na 112 hektarech a specializuje se na chov zvířat z oblasti Eurasie. Safari má rovněž zoo v olomouci a významná je také zoo v Ústí nad Labem. Nejmenší rozlohu má zoo Hodonín a zoo Chleby.

https: //www. tyden. cz/rubriky/relax/zvirata/video-mladata-bilych-tygru-v-zoo-liberecuz-vidi-navstevnici_381132. html

https: //www. tyden. cz/rubriky/relax/zvirata/video-mladata-bilych-tygru-v-zoo-liberecuz-vidi-navstevnici_381132. html

Biolog Marc Bekoff ve své knize „Na zvířatech záleží“ uvádí následující fakta jako protiargumenty

Biolog Marc Bekoff ve své knize „Na zvířatech záleží“ uvádí následující fakta jako protiargumenty proti tvrzení, že zoo přispívá k rozvoji znalostí a podporuje myšlenku ochranu přírody: Michael Kruger z Informačního centra pohody zvířat zjistil, že doba, kterou stráví průměrný návštěvník zoo před jednou expozicí, se pohybuje od 30 sekund do dvě minuty. Informační panely čtou návštěvníci jen některé. Dle průzkumů je převážným důvodem návštěvy zoo touha pobavit se. Dle studie provedené v Edinburské zoo pouhá 4 % návštěvníků jdou do zoo kvůli vzdělání. Nikdo vysloveně neuvedl, že by šel do zoo kvůli podpoření myšlenky na ochranu přírody. Dokladů pro tvrzení, že v zoo se lidé něčemu naučí nebo že návštěva zoo rozvine postoj vedoucí k ochraně přírody, je velmi málo. V Evropě je situace poněkud lepší, zvláště u oblíbených a návštěvnicky atraktivních druhů zvířat jako jsou kočkovité šelmy, medvědi, primáti, žirafy, sloni, z ptáků např. papoušci a tučňáci. V každé zoo jsou však chována i zvířata, která pro návštěvníky moc atraktivní nejsou, jako např. většina druhů antilop, divoké kozy a ovce nebo vrubozobí ptáci (husy, kachny), přestože se často jedná o zvířata velmi cenná z hlediska záchranných programů a ochrany ohrožených druhů.

Počátky chovu zvířat u nás se datují do období před druhou světovou válkou, na

Počátky chovu zvířat u nás se datují do období před druhou světovou válkou, na různých panstvích byla chována zvěř většinou v oborách. Většina zoologických zahrad (zoo) vznikla až po roce 1945. V Československé socialistické republice byly všechny zoologické zahrady řízeny státem. Spadaly do resortu Ministerstva kultury, které vydávalo podle zákona č. 52/1959 statut zoologické zahrady. Ten v první etapě získalo deset zoo: Brno, Děčín, Dvůr Králové nad Labem, Lešná, Liberec, Olomouc, Ostrava, Praha, Plzeň, Ústí nad Labem.

Voliéra v plzeňské ZOO https: //www. blesk. cz/clanek/regiony-plzen/545466/plzenska-zoo-se-chlubi-obri-volierouma-tam-ptaky-kteri-ziji-jen-na-jedinem-miste-na-svete. html

Voliéra v plzeňské ZOO https: //www. blesk. cz/clanek/regiony-plzen/545466/plzenska-zoo-se-chlubi-obri-volierouma-tam-ptaky-kteri-ziji-jen-na-jedinem-miste-na-svete. html

Safari ZOO Hradec Králové https: //www. hkregion. cz/dr-cs/101063 -. html

Safari ZOO Hradec Králové https: //www. hkregion. cz/dr-cs/101063 -. html

Zoologické zahrady se významně podílejí na zastavení procesu vymírání. Stále více do popředí vystupuje

Zoologické zahrady se významně podílejí na zastavení procesu vymírání. Stále více do popředí vystupuje význam zoo jako genových bank. Mají však omezené plochy a jsou schopny trvale udržet pouze omezené počty druhů. Především nižší živočichové a bezobratlí jsou pro zoologické zahrady obtížně prezentovatelní. K jejich záchraně přispívají zoo svou osvětovou činností.

Ohrožené druhy zvířat v zoologických zahradách tvoří uzavřené populace, jejich chovy musí být řízeny.

Ohrožené druhy zvířat v zoologických zahradách tvoří uzavřené populace, jejich chovy musí být řízeny. Proto byly ustaveny záchovné programy, které jsou řízeny předními odborníky na daný druh. Úkolem takového programu je rozvíjení chovu v daném regionu, chovatelské a krmivářské plány a v neposlední řadě sledování heterozygotnosti. Cílem je dlouhodobé udržení reprodukce schopných populací.

Pro dosažení životní pohody v chovech zvířat bylo Britskou radou pro ochranu hospodářských zvířat

Pro dosažení životní pohody v chovech zvířat bylo Britskou radou pro ochranu hospodářských zvířat FAWC (Farm Animal Welfare Council) stanoveno pět podmínek a to: 1. Odstranění hladu, žízně a podvýživy – nutné zajištění neomezeného přístupu ke krmivu a čerstvé vodě v dostatečném množství. 2. Odstranění příčin vzniku bolesti, zranění a nemoci – prevence onemocnění, popřípadě rychlé ošetření. 3. Odstranění fyzikálních a tepelných faktorů nepohody – zajištění optimálního prostředí včetně zabezpečení před nepříznivým počasím a zajištění pohodlného místa k odpočinku. 4. Odstranění strachu a deprese – vyloučit možnost takových podmínek, které by mohly způsobit psychické strádání, nebo utrpení. 5. Možnost projevů normálního chování – zajistit dostatečný prostor, vhodného vybavení a možnost sociálního kontaktu s ostatními jedinci Hranice spokojenosti jsou ale pro každé chované zvíře jiné, v podmínkách, kde je jedno zvíře spokojeno, jiné zvíře může trpět (VEČEREK a kol. , 2001)

Na přelomu 19. a 20. stol. se v zoo podařilo zachránit bizona, o pár

Na přelomu 19. a 20. stol. se v zoo podařilo zachránit bizona, o pár desetiletí později zubra, koně Převalského, bernešku havajskou, přímorožce arabského, kondora kalifornského a některé další druhy.

Čtyři nejvýznamnější funkce zoologických zahrad: 1) společenská a rekreační funkce, 2) vzdělávání a osvěta

Čtyři nejvýznamnější funkce zoologických zahrad: 1) společenská a rekreační funkce, 2) vzdělávání a osvěta veřejnosti, 3) věda a výzkum, 4) ochrana ohrožených druhů.

Jestliže uvažujeme, kudy se práce zoologických zahrad bude ubírat, je jasné, že bychom se

Jestliže uvažujeme, kudy se práce zoologických zahrad bude ubírat, je jasné, že bychom se neměli pokoušet zachraňovat ohrožené druhy zvířat jen v zoo, ale pokud možno hlavně v jejich původním prostředí. Zahrady by se neměly představovat jako novodobé archy Noemovy už proto, že záchrana druhu sama o sobě není řešení, pokud není jasné, zda budou zvířata v přírodě mít kde žít.

https: //www. zoopraha. cz/navrat-divokych-koni/2014/8642 -do-mongolska-odletely-triklisny-kone-prevalskeho

https: //www. zoopraha. cz/navrat-divokych-koni/2014/8642 -do-mongolska-odletely-triklisny-kone-prevalskeho

Nejlepší světové zoologické zahrady 1. Loro Parque (Puerto de la Cruz, Španělsko) 2. San

Nejlepší světové zoologické zahrady 1. Loro Parque (Puerto de la Cruz, Španělsko) 2. San Diego Zoo (Sand Diego, USA) 3. Chester Zoo (Chester, V. Británie) 4. Singapore Zoo (Singapur) 5. Zoo Praha (Praha, Česká Republika) 6. St. Louis Zoo (St. Louis, USA) 7. Tiergarten Schönbrunn – Zoo Vienna (Vídeň, Rakousko) 8. Zoo. Parc de Beauval (Saint-Aignan, Francie) 9. Bioparc Valencia (Valencie, Španělsko) 10. Folly Farm (Begelly, V. Británie)

https: //www. ihoppers. com/en/spain/canary-islands/tenerife/playa-de-las-americas/loroparque-ticket-with-bus-option-to-puerto-de-la-cruz

https: //www. ihoppers. com/en/spain/canary-islands/tenerife/playa-de-las-americas/loroparque-ticket-with-bus-option-to-puerto-de-la-cruz

Zdroje KŮS, E. Zoologické zahrady na scestí nebo na rozcestí? . Živa. 2011, 1,

Zdroje KŮS, E. Zoologické zahrady na scestí nebo na rozcestí? . Živa. 2011, 1, s. 49.

1. Volf, Jiří - Tylínek, Erich - Samková, Zuzana: ZOO útočiště zvířat. Praha: Panorama,

1. Volf, Jiří - Tylínek, Erich - Samková, Zuzana: ZOO útočiště zvířat. Praha: Panorama, 1992, s. 23. 2. ↑ Dunkle, Roger: Gladiátoři. Praha: Vyšehrad, 2011, s. 297 -318 3. ↑ http: //www. wzd. cz/zoo_history/hist_ancient_china. htm 4. ↑ http: //hua. umf. maine. edu/China/Modern. Beijing/Beijing_Zoo/index. html 5. ↑ Zbavitel Dušan a Vacek Jaroslav: Průvodce dějinami staroindické literatury, Arca Ji. Mfa, Třebíč 1996, str. 241– 242 6. ↑ Martín del Campo y Sánchez, Rafael. "El parque zoológico de Moctezuma en Tenochtitlán" (PDF). Retrieved 9 August 2017. 7. ↑ Davies, Norman-Moorhouse, Roger: Mikrokosmos. Protrét jednoho středoevropského velkoměsta. Praha: BB/art, 2006, s. 305 -306 8. ↑ Stavy zvířat [online]. Zoo Praha [cit. 2009 -09 -23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009 -09 -18. 9. ↑ ČTK. Nejstarší zoo v ČR - ZOO Liberec - slaví devadesátiny [online]. České noviny [cit. 2010 -04 -26]. Dostupné online. 10. ↑ 15 Jahre ZOO - Reichenbergs Tiergarten [online]. 1934 [cit. 2010 -04 -26]. Dostupné online. (německy) 11. ↑ Výroční zpráva 2012 [online]. Unie českých a slovenských zoologických zahrad, 2013 [cit. 0201 -12 -18]. Kapitola Ekonomické údaje o výkonech zoo v roce 2012. Dostupné online. 12. ↑ Unie českých a slovenských zoologických zahrad [online]. Unie českých a slovenských zoologických zahrad, 2012 [cit. 2012 -03 -13]. Kapitola Členské zoo. Dostupné online. 13. ↑ Zoologické zahrady v ČR a jejich zapojení do ochrany biologické rozmanitosti [online]. Ministerstvo životního prostředí, 2007 -31 -12 [cit. 2012 -03 -13]. Dostupné online. 14. ↑ Sbírka zákonů [online]. Nakladatelství Sagit [cit. 2012 -03 -12]. Kapitola Zákon ze dne 18. dubna 2003 o podmínkách provozování zoologických zahrad a o změně některých zákonů (zákon o zoologických zahradách). Dostupné online. 15. ↑ Směrnice Rady 1999/22/ES ze dne 29. března 1999 o chovu volně žijících živočichů v zoologických zahradách [online]. Eur. Lex, 1999 [cit. 2012 -03 -15]. Dostupné online. (česky) 16. ↑ Grech, Kali S. "Overview of the Laws Affecting Zoos", Michigan State University College of Law, Animal Legal & Historical Center, 2004. 17. ↑ BEKOFF, Marc. Na zvířatech záleží. 1. vyd. Praha: Triton, 2009. 224 s. ISBN 978 -80 -7387 -322 -6. S. 112.

Kontrolní otázky 1/ Co víte o chovu zvířat v péči člověka z historického hlediska?

Kontrolní otázky 1/ Co víte o chovu zvířat v péči člověka z historického hlediska? 2/ Jaká pozitiva a negativa vidíte v chovu zvířat v zoologických zahradách? 3/ Kde najdeme v ČR zoologické zahrady? Která je nejstarší? 4/ Čím je ve světě známá pražská ZOO? 5/ Jak se dají ZOO využít ve výuce zoologie, ekologie a etologie?