Vyjmenovan slova po M VY32Inovace18 MT 4 autor

  • Slides: 21
Download presentation
Vyjmenovaná slova po M VY_32_Inovace_18 MT- 4 autor: Mgr. Tereza Mačková ZŠ a MŠ

Vyjmenovaná slova po M VY_32_Inovace_18 MT- 4 autor: Mgr. Tereza Mačková ZŠ a MŠ Nedašov

Anotace Autor Datum zhotovení Prezentace slouží jako motivace k úvodní hodině vyjmenovaných slov. Prezentace

Anotace Autor Datum zhotovení Prezentace slouží jako motivace k úvodní hodině vyjmenovaných slov. Prezentace seznamuje žáky s pořadím vyjmenovaných slov po m a jejich základním významem. Součástí jsou i nejčastější příbuzná slova k jednotlivým vyjmenovaným slovům. Tereza Mačková Leden 2012 Očekávaný výstup český Umí vyjmenovat ve správném pořadí vyjmenovaná slova, chápe jejich význam, ovládá jejich pravopis Speciální vzdělávací potřeby žádné Klíčová slova Vyjmenovaná slova po M Druh učebního materiálu Prezentace Druh interaktivity aktivita Cílová skupina žák Jazyk Stupeň a typ vzdělávání základní vzdělávání – první stupeň Typická věková skupina 3. ročník Celková velikost 5, 87 MB

Trable pana hlemýždě s myšákem fešákem Zmýlil jste se, pane hlemýžď, nebudete mít svůj

Trable pana hlemýždě s myšákem fešákem Zmýlil jste se, pane hlemýžď, nebudete mít svůj klid. Myslel jste, že ani o píď nemusíte ustoupit. My před myší zamykáme všechny dveře, všechna vrata, ta se jenom ochomýtne a je uvnitř natotata. Můžete sebou smýkat doleva, doprava, jak myš s vámi bydlí, tak je to otrava. Je to ještě mladý myšák s řídkým chmýřím na těle, jen se myje, chce být fešák a nevylézá z postele. Rozdmýchává hádky a stále by jen jed. Nebude to lehké, vezměte nato jed! S myší je to jako s hmyzem, nemohou se vymýtit. Jak se jednou nastěhují, nedají se vyhodit. V Litomyšli v jednom sklepě žije pěkná slečna myška. Zajděte tam – myšák jistě bude ji chtít vidět zblízka. Pak už to jen na vás je. Kdo uteče – vyhraje!

Vyjmenovaná slova po M MY MÝT MYSLIT MÝTIT ZAMYKAT MÝLIT SE SMÝKAT DMÝCHAT HMYZ

Vyjmenovaná slova po M MY MÝT MYSLIT MÝTIT ZAMYKAT MÝLIT SE SMÝKAT DMÝCHAT HMYZ MYŠ HLEMÝŽĎ CHMÝŘÍ NACHOMÝTNOUT SE LITOMYŠL

Já a několik dalších osob Pozor! my ( všichni) mi ( mně, jedné osobě)

Já a několik dalších osob Pozor! my ( všichni) mi ( mně, jedné osobě) Podej mi tu knihu. Mohl bys mi pomoci? My všichni ti přijdeme pomoci. My jsme vymysleli hezkou básničku.

Odstraňovat špínu, čistit vodou Slova příbuzná umýt, vymýt, myčka, mýdlo, mycí, mydliny, umyvadlo, umývárna

Odstraňovat špínu, čistit vodou Slova příbuzná umýt, vymýt, myčka, mýdlo, mycí, mydliny, umyvadlo, umývárna Pozor! mýt (umývat) myla (umývala) mít (něco vlastnit) milá (moje milá maminka) Pomohl jsem umýt tátovi auto. Maminka používá myčku na nádobí.

Přemýšlet, uvažovat Slova příbuzná vymyslet, zamyslet se, usmyslit si, přemýšlet, myšlenka, výmysl, nesmysl, Přemysl,

Přemýšlet, uvažovat Slova příbuzná vymyslet, zamyslet se, usmyslit si, přemýšlet, myšlenka, výmysl, nesmysl, Přemysl, myslivec Vymyslel mi novou přezdívku. Budeš na mě myslet, až odjedu?

Být na omylu, splést se, nemít pravdu Slova příbuzná omyl, mýlka, zmýlit se, zmýlená,

Být na omylu, splést se, nemít pravdu Slova příbuzná omyl, mýlka, zmýlit se, zmýlená, pomýlit se, neomylný Omluvte, prosím, můj omyl. Mýlit se je lidské

Drobní živočichové Slova příbuzná hmyzožravec, hmyzí Ukázal mi na mýtině několik druhů hmyzu. Nadřazené

Drobní živočichové Slova příbuzná hmyzožravec, hmyzí Ukázal mi na mýtině několik druhů hmyzu. Nadřazené slovo ke slovu brouci a motýli je hmyz.

Drobný hlodavec, škodí na polích i v lidských obydlích Slova příbuzná myšák, myšička myší,

Drobný hlodavec, škodí na polích i v lidských obydlích Slova příbuzná myšák, myšička myší, myšina Na poli běhá šedá myš.

Suchozemský plž, šnek Slova příbuzná hlemýždí, hlemýžďovitý Hlemýžď je býložravec, který má na dvou

Suchozemský plž, šnek Slova příbuzná hlemýždí, hlemýžďovitý Hlemýžď je býložravec, který má na dvou tykadlech hlemýždí oči a při ohrožení se stáhne do ulity.

Kácet Slova příbuzná vymýtit, mýtina, Vysoké Mýto Nemocné stromy musí dřevorubci kácet neboli mýtit.

Kácet Slova příbuzná vymýtit, mýtina, Vysoké Mýto Nemocné stromy musí dřevorubci kácet neboli mýtit.

Zamykat pomocí zámku a klíče Slova příbuzná odemykat, přimykat se, vymykat Každý večer musíš

Zamykat pomocí zámku a klíče Slova příbuzná odemykat, přimykat se, vymykat Každý večer musíš zamykat dveře.

Táhnout, vláčet Slova příbuzná smýčit, vysmýčit, smyčec, smyčcový, smyčka, smyk Vysmýčila místnost do posledního

Táhnout, vláčet Slova příbuzná smýčit, vysmýčit, smyčec, smyčcový, smyčka, smyk Vysmýčila místnost do posledního smítka. Ke smyčcovým nástrojům patří neodmyslitelně smyčec.

Vhánět vzduch, foukat Slova příbuzná dmychadlo, rozdmýchávat Kovář musí dmýchat vzduch do ohně.

Vhánět vzduch, foukat Slova příbuzná dmychadlo, rozdmýchávat Kovář musí dmýchat vzduch do ohně.

Jemné chloupky, peří Slova příbuzná ochmýřit se Z květů pampelišek létá bílé chmýří.

Jemné chloupky, peří Slova příbuzná ochmýřit se Z květů pampelišek létá bílé chmýří.

Objevit se, vyskytnout se Slova příbuzná nachomýtnout se, ochomýtat se Proč se musíš nachomýtnout

Objevit se, vyskytnout se Slova příbuzná nachomýtnout se, ochomýtat se Proč se musíš nachomýtnout vždy u nějaké lumpárny?

Rodné město skladatele Bedřicha Smetany Slova příbuzná litomyšlský

Rodné město skladatele Bedřicha Smetany Slova příbuzná litomyšlský

Pojďme se společně naučit písničku Táta auto nezamyká, chce ho ještě dneska mýt. On

Pojďme se společně naučit písničku Táta auto nezamyká, chce ho ještě dneska mýt. On se mýlí, když si myslí, že ho nemá mu kdo vzít. Všude bylo plno hmyzu, do oka mu moucha vlítla. Dupnul na to, šel do smyku, na mýtinu škoda slítla. Nachomýtnul se pak tady jeho syn, co nedbá rady. Jako myš sem míří, má pod nosem chmýří. Pak to bouchlo, auto chytlo, vítr oheň rozdmýchal, Kdyby my tam zrovna nešli, mladík dodýchal. Klukovi to prostě nedá, za volant si rychle sedá. I když jako hlemýžď jede, poslyšte, co nevyvede:

Metodika Na úvod jako motivaci přečteme dětem pohádku Trable pana hlemýždě s myšákem fešákem.

Metodika Na úvod jako motivaci přečteme dětem pohádku Trable pana hlemýždě s myšákem fešákem. Následuje pořadí vyjmenovaných slov. Učitel postupně seznamuje žáky s jednotlivými vyjmenovanými slovy, vysvětluje jejich význam, slova příbuzná, užití ve větách. Na závěr se společně naučíme písničku od Dády Patrasové.

Použité zdroje http: //www. vyletnik. cz/fotogalerie/vychodni-cechy/svitavsko/10387/ http: //www. pension-kraus. cz/html/tipy-na-vylet. html http: //skolakov 3

Použité zdroje http: //www. vyletnik. cz/fotogalerie/vychodni-cechy/svitavsko/10387/ http: //www. pension-kraus. cz/html/tipy-na-vylet. html http: //skolakov 3 b. sweb. cz/vyjmenovana_slova_po_M/pribuzna/prirazovani-M 1 a. htm Vyjmenovaná slova hravě-nově , Hana Mulhauserová Škola hrou – Hana Sedláčková