VODN DOPRAVA DOPRAVA NKLADOV PO MORI Pod 150

  • Slides: 31
Download presentation
VODNÁ DOPRAVA

VODNÁ DOPRAVA

DOPRAVA NÁKLADOV PO MORI § Pod 150 rôznymi zástavami križuje dnes svetovými oceánmi 65

DOPRAVA NÁKLADOV PO MORI § Pod 150 rôznymi zástavami križuje dnes svetovými oceánmi 65 tis. nákladných lodí. § Hospodárnosť naftového motora, pohotovosť k prevádzke a jednoduchá obsluha – naftový pohon stredné a malé nákladné lode § Vodnú dopravu v Európe môžeme rozdeliť na dva druhy: morská doprava a riečna doprava. Námorná doprava zásobuje tovarom a surovinami len prímorské štáty Európy.

DOPRAVA PO MORI § Medzi Európske krajiny s najväčšou námornou flotilou patria Veľká Británia,

DOPRAVA PO MORI § Medzi Európske krajiny s najväčšou námornou flotilou patria Veľká Británia, Nemecko, Fínsko, Švédsko. Menšie sú Island, Francúzsko, Španielsko a Portugalsko. § Najväčším prepravným artiklom je hlavne ropa a zemný plyn a potom ostatné nerastné suroviny.

Právny rámec prepravy nákladu po mori § Z hľadiska prepravno-právnych podmienok prepravy nákladu po

Právny rámec prepravy nákladu po mori § Z hľadiska prepravno-právnych podmienok prepravy nákladu po mori neexistujú v súčasnosti jednotné pravidlá, a to z dôvodu existencie troch medzinárodných dohovorov upravujúcich túto problematiku.

Právny rámec prepravy nákladu po mori § Haagské pravidlá – medzinárodná dohoda o zjednotení

Právny rámec prepravy nákladu po mori § Haagské pravidlá – medzinárodná dohoda o zjednotení niektorých pravidiel vo veci konosamentov 1924 § Haagsko- visbyské pravidlá - dohoda o zjednotení niektorých pravidiel vo veci konosamentov 1968 § Hamburské pravidlá – dohoda OSN o námornej preprave tovaru 1978 § Rotterdamské pravidlá 2010

Právny rámec prepravy nákladu po mori § Dohovor OSN o zmluvách o medzinárodnej preprave

Právny rámec prepravy nákladu po mori § Dohovor OSN o zmluvách o medzinárodnej preprave nákladu (úplne alebo čiastočne) po mori - Rotterdamské pravidlá Cieľom tvorcov tohto dohovoru bolo, aby dohovor svojou jednoduchosťou a efektívnosťou podporil rozvoj svetového obchodu, ktorého celých 80% je realizovaných práve po mori. §

Rotterdamské pravidlá § Dohovor bol prijatý valným zhromaždením OSN 11. decembra 2008 a kladie

Rotterdamské pravidlá § Dohovor bol prijatý valným zhromaždením OSN 11. decembra 2008 a kladie si za cieľ nahradiť staršie dohovory. § Dohovor definuje zmluvu o preprave ako zmluvu uzatvorenú medzi odosielateľom a dopravcom, ktorou sa dopravca zaväzuje, že za úhradu prepraví náklad z jedného miesta do iného miesta. Zmluva musí zahŕňať námornú prepravu, ale môže sa týkať aj prepravy inými druhmi dopravy v nadväznosti na námornú prepravu.

Rotterdamské pravidlá § Týmto pravidlami sa bude riadiť zmluva o námornej preprave nákladu, pokiaľ

Rotterdamské pravidlá § Týmto pravidlami sa bude riadiť zmluva o námornej preprave nákladu, pokiaľ miesto prijatia nákladu na prepravu a miesto doručenia nákladu ležia v dvoch rôznych štátoch a pokiaľ v dvoch rôznych štátoch ležia prístav nakládky a prístav vykládky, za predpokladu, že sa aspoň miesto prijatia nákladu na prepravu, miesto doručenia nákladu, prístav nalodenia alebo prístav vylodenia nachádzajú v zmluvnom štáte Rotterdamských pravidiel.

Rotterdamské pravidlá § Dôležitým ustanovením v dohovore je vymedzenie zodpovednosti (predovšetkým zodpovednosti dopravcu) pri

Rotterdamské pravidlá § Dôležitým ustanovením v dohovore je vymedzenie zodpovednosti (predovšetkým zodpovednosti dopravcu) pri preprave nákladu. § Doba dopravcovej zodpovednosti začína od okamihu, keď dopravca alebo vykonávajúca strana prevezme náklad na prepravu a končí v okamihu, keď je náklad dodaný príjemcovi.

Rotterdamské pravidlá § Dopravca je zodpovedný za stratu alebo poškodenie nákladu ako aj za

Rotterdamské pravidlá § Dopravca je zodpovedný za stratu alebo poškodenie nákladu ako aj za oneskorené dodanie, pokiaľ oprávnený preukáže, že strata, poškodenie, oneskorené dodanie, prípadne udalosti či okolnosti viažuce sa k tomu, nastali v dobe dopravcovej zodpovednosti. Oprávnený musí teda preukázať nielen dobu, v ktorej došlo k vzniku škody, ale aj príčinu vzniku škody.

Rotterdamské pravidlá § dopravca zbavený zodpovednosti – medzi ne patrí napr. „zásah vyššej moci“,

Rotterdamské pravidlá § dopravca zbavený zodpovednosti – medzi ne patrí napr. „zásah vyššej moci“, vojna, ozbrojený konflikt, požiar na lodi, snaha zachrániť život či majetok na mori a pod. § K zaujímavým príčinám patrí napr. škoda vzniknutá v dôsledku odôvodniteľných opatrení dopravcu v záujme zabránenia škôd na životnom prostredí alebo štrajk.

Náhrada škody RP § Pre určenie výšky náhrady škody v prípade straty alebo poškodenia

Náhrada škody RP § Pre určenie výšky náhrady škody v prípade straty alebo poškodenia nákladu je rozhodujúca hodnota nákladu v mieste a dobe dodania. § Hodnota nákladu je viazaná na burzovú hodnotu, ak náklad (tovar) nemá burzovú hodnotu, potom na jeho tržnú hodnotu a ak ani jedna z týchto hodnôt nie je zistiteľná, hodnota nákladu predstavuje bežnú hodnotu tovaru rovnakého druhu a kvality v mieste dodania.

Náhrada škody RP § Pokiaľ ide o oneskorené dodanie, nárok na náhradu škody zaniká,

Náhrada škody RP § Pokiaľ ide o oneskorené dodanie, nárok na náhradu škody zaniká, ak nebola podaná reklamácia z dôvodu oneskoreného dodania nákladu do 21 dní od vydania nákladu. Ak sú reklamácie uplatnené vo vzťahu k vykonávajúcej strane, ktorá náklad dodala, majú rovnaký účinok, ako keby boli uplatnené voči samotnému dopravcovi. Platí to aj obrátene.

Náhrada škody RP § Výška zodpovednosti dopravcu je týmto dohovorom obmedzená , a to

Náhrada škody RP § Výška zodpovednosti dopravcu je týmto dohovorom obmedzená , a to na 875 ZPČ (tzv. zvláštne práva čerpania určené Medzinárodným menovým fondom) za prepravovanú jednotku alebo 3 ZPČ za kilogram hrubej hmotnosti podľa toho, ktorá čiastka je vyššia.

Náhrada škody RP § Dopravca má možnosť si s odosielateľom dohodnúť vyšší limit zodpovednosti,

Náhrada škody RP § Dopravca má možnosť si s odosielateľom dohodnúť vyšší limit zodpovednosti, odosielateľ má tiež právo v prepravnej zmluve deklarovať vyššiu hodnotu zásielky. Zodpovednosť dopravcu za straty z dôvodu oneskoreného dodania nákladu je obmedzená na 2, 5 násobok prepravného.

Najvýznamnejšie zmeny oproti starším dohovorom § možnosť použiť túto zmluvu aj pre hromadný tovar

Najvýznamnejšie zmeny oproti starším dohovorom § možnosť použiť túto zmluvu aj pre hromadný tovar (bulk cargo) použitím charter party, ak sa pripojí všeobecná doložka (paramount clauses) o jej použití, § možnosť vydať aj iný prepravný doklad ako konosament,

Najvýznamnejšie zmeny oproti starším dohovorom § možnosť do obchodovateľného konosamentu zaviesť inštitút "dokumentového odosielateľa

Najvýznamnejšie zmeny oproti starším dohovorom § možnosť do obchodovateľného konosamentu zaviesť inštitút "dokumentového odosielateľa (documentary shipper)", § možnosť použiť prepravný objemový kontrakt (volume contract)

Najvýznamnejšie zmeny oproti starším dohovorom § zvýšenie zodpovednosti za poškodený nákladu na 875 ZPČ

Najvýznamnejšie zmeny oproti starším dohovorom § zvýšenie zodpovednosti za poškodený nákladu na 875 ZPČ za prepravovanú jednotku alebo na 3 SDR za kilogram hrubé hmotnosti podľa toho, ktorá čiastka je vyššia § možnosť použiť tzv. priebežný (trought) konosament, ktorý pod jeden konosament zahrňuje nielen hlavnú dopravu po mori, ale aj prepravu predchádzajúcu námornej preprave a prepravu nasledujúcu po námornej preprave.

Účinnosť RP § Pre nadobudnutie účinnosti Rotterdamských pravidiel je potrebné, aby ich ratifikovalo aspoň

Účinnosť RP § Pre nadobudnutie účinnosti Rotterdamských pravidiel je potrebné, aby ich ratifikovalo aspoň 20 štátov. Účinnosť má nadobudnúť prvý deň mesiaca nasledujúceho po uplynutí jedného roku od uloženia 20. ratifikácie tohto dohovoru.

Účinnosť RP § K 31. augustu 2010 podpísalo tento dohovor 22 štátov [4], v

Účinnosť RP § K 31. augustu 2010 podpísalo tento dohovor 22 štátov [4], v ktorých začal ratifikačný proces. Je treba zdôrazniť že Rotterdamské pravidlá, aj keď nadobudnú účinnosť, budú záväzné iba pre štáty, ktoré ich ratifikovali a že bude existovať okruh štátov, ktoré budú naďalej aplikovať Haagske pravidlá o konosamentoch a iné štáty zase budú aplikovať Hamburské pravidlá.

RIEČNA DOPRAVA § Riečna doprava využíva v Európe dobre vybudovanú sieť prieplavov. Medzi najvýznamnejšie

RIEČNA DOPRAVA § Riečna doprava využíva v Európe dobre vybudovanú sieť prieplavov. Medzi najvýznamnejšie prieplavy patria Rýn-Mohan. Dunaj, Severná Dvina-Suchona-Fínsky záliv, Seina-Loire-Rhone, Dneper-Bug-Visla. Najväčšia sieť prieplavov sa nachádza vo Francúzsku. Význam riečnej dopravy spočíva hlavne v tom, že sa skracuje vzdialenosť medzi morami – čiže sa nemusia oboplávať polostrovy. . .

PRÍSTAVY § Medzi najvýznamnejšie prístavy v Európe patria Amsterdam, Rotterdam, Londýn, Kiel, Rostock, Le

PRÍSTAVY § Medzi najvýznamnejšie prístavy v Európe patria Amsterdam, Rotterdam, Londýn, Kiel, Rostock, Le Havre, Porto, Lisabon. Menšieho významu sú Barcelona, Marseille, Rím, Atén, Odesa, Gdansk, Štokholm, St, Peterburg. Ich prepojením sa zaoberá projekt Ferrmed.

PREPRAVNÉ DOKUMENTY § V líniovej preprave je základným dokumentom konosament, najčastejšie sa používa konosament

PREPRAVNÉ DOKUMENTY § V líniovej preprave je základným dokumentom konosament, najčastejšie sa používa konosament na rad a k boku lode. - konosament na rad – možná prevoditeľnosť – na rube sa menia majitelia, posledný uvedený je súčasný majiteľ - konosament k boku lode – tovar preberá lodiar obvykle v sklade l. línie v prístave

ZÁKLADNÉ FUNKCIE KONOSAMENTU § 1. cenný papier – obchodovateľný cenný papier 2. potvrdenie o

ZÁKLADNÉ FUNKCIE KONOSAMENTU § 1. cenný papier – obchodovateľný cenný papier 2. potvrdenie o prepravnej zmluve (len 1 podpis – lodiar, maklér, nie je zmluvou) 3. potvrdenie o prijatí tovaru lodiarom Z právneho hľadiska je konosament legitimačný, dispozičný a prezentačný papier

TRAMPOVÁ DOPRAVA § V trampovej doprave je základným dokumentom charter party (CP), ktorý je

TRAMPOVÁ DOPRAVA § V trampovej doprave je základným dokumentom charter party (CP), ktorý je prepravnou zmluvou (2 podpisy, obvykle makléra lodiara a makléra chartera – prenajímateľa lode). Maklér lodiara sa na burze dohodne s maklérom majiteľa tovaru o cene. Prepravná zmluva vzniká zaknihovaním lodného priestoru.

Základné ekonomické ukazovatele ND § 1. priestornosť lode § 2. nosnosť lode § 3.

Základné ekonomické ukazovatele ND § 1. priestornosť lode § 2. nosnosť lode § 3. rentabilita PRIESTORNOSŤ - udáva sa v registrovaných tonách (RT), 1 RT = 100 kubických stôp = 2, 83 m 3 - hrubá priestornosť – brutto BRT, celková priestornosť - čistá priestornosť – netto NRT, obchodne využiteľná priestornosť - obvykle pomer 3: 2 pri nákladných lodiach, 2: 1 pri osobných lodiach (polovica lode sa nepoužíva pre cestujúcich)

Základné ekonomické ukazovatele ND § NOSNOSŤ - udáva sa v dlhých tonách, 1 LT

Základné ekonomické ukazovatele ND § NOSNOSŤ - udáva sa v dlhých tonách, 1 LT = 2 240 libier = približne 1 016 kg - hrubá nosnosť – DWL – obvyklý údaj v registroch, koľko tovaru sa môže nalodiť na loď, aby voda dosiahla strednú čiaru ponoru - čistá nosnosť- rozdiel medzi spodnou a strednou čiarou ponoru, váha tovaru loď má tri čiary ponoru, spodná – loď sama pláva, stredná a vrchná – ešte sa loď netopí RENTABILITA - v námornej doprave kapitálová rentabilita ČZ/kapitál x 100

Preprava nákladu po Dunaji – v medzinárodnej vodnej doprave medzi jednotlivými dunajskými prístavmi nakládky

Preprava nákladu po Dunaji – v medzinárodnej vodnej doprave medzi jednotlivými dunajskými prístavmi nakládky a vykládky sa realizuje v súlade s aktualizovanými a doplnenými časťami a ustanoveniami „Dohody o všeobecných podmienkach prepravy nákladu“. – Náklad na prepravu preberá dopravca na základe „Objednávky na prepravu“.

V objednávke na prepravu sa spravidla uvádza: § § § názov a adresa odosielateľa,

V objednávke na prepravu sa spravidla uvádza: § § § názov a adresa odosielateľa, názov a adresa príjemcu, pomenovanie nákladu, jeho množstvo (hmotnosť, objem, počet kusov a pod. , druh balenia, prípadne rozmery jednotlivých kusov, § čas pristavenia plavidla pod nakládku, § prístav nakládky a vykládky, § osobitné podmienky a požiadavky prepravcu

Naloďovací príkaz § Potvrdená objednávka na prepravu tvorí podklad pre uzatvorenie prepravnej zmluvy, na

Naloďovací príkaz § Potvrdená objednávka na prepravu tvorí podklad pre uzatvorenie prepravnej zmluvy, na základe ktorej sa dopravca zaväzuje prepravcovi prepraviť náklad z prístavu odoslania do prístavu určenia a odovzdať ho príjemcovi. § Prepravca je povinný najneskôr 24 hodín pred začiatkom nakládky, odovzdať dopravcovi v prístave odoslania „Naloďovací príkaz“ (ložný list) a všetky listiny požadované prístavnými, colnými, hygienickými a inými orgánmi alebo predpismi.

Dunajský nákladný list § Na základe dispozícií uvedených v naloďovacom príkaze a po ukončení

Dunajský nákladný list § Na základe dispozícií uvedených v naloďovacom príkaze a po ukončení nakládky plavidla, prepravca/odosielateľ vyhotoví „Dunajský nákladný list“, v ktorom uvedie, že preprava sa uskutočňuje podľa podmienok Bratislavských dohôd. Prepravca vyplní nákladný list najmenej v piatich vyhotoveniach.