V enecija VENECIJA Poreklo naziva Venecija i pokrajina

  • Slides: 15
Download presentation
V enecija VENECIJA

V enecija VENECIJA

Poreklo naziva • Venecija i pokrajina Veneto duguju nazive plemenu Venemi koje je naseljavalo

Poreklo naziva • Venecija i pokrajina Veneto duguju nazive plemenu Venemi koje je naseljavalo ovo područje pre njegovog osvajanja od strane starog Rima

Položaj grada • Venecija se nalazi u severoistočnom delu Italije. Istočno i južno od

Položaj grada • Venecija se nalazi u severoistočnom delu Italije. Istočno i južno od grada (kroz lagunu) je Jadran, a na severu i zapadu je kopno i kopneni deo grada Mestre. Od prestonice Rima grad je udaljen 550 km, a od prvog većeg grada, susedne Padove, svega 50 km.

Prirodne odlike: Reljef Venеcija se razvila u krajnje sevеrozapаdnom delu Jadranskog mora. Grad je

Prirodne odlike: Reljef Venеcija se razvila u krajnje sevеrozapаdnom delu Jadranskog mora. Grad je smešten u središnjem delu Vencijanske lagune na 118 ostrva ispresеcanih mnogоbrojinm kanаlima i premošćenih sa 177 mostova. U posldnjim decеnijamа primećеno je lagаno tonjeње gradа, što je danаs najveći problem gradske uprave.

Prirodne odlike: Klima • Klima u Veneciji je izmenjeno sredozemna klima sa primetnim uticajem

Prirodne odlike: Klima • Klima u Veneciji je izmenjeno sredozemna klima sa primetnim uticajem sa kontinentalnog Severa. Stoga su zime nešto oštrije, a leta blaža nego u južnijim delovima Italije. Ovaj sudar klima očitava se i u veoma jakim vetrovima (bura).

Prirodne odlike: Vode Jadransko more u ovom delu je najhladnije i nema plavu boju

Prirodne odlike: Vode Jadransko more u ovom delu je najhladnije i nema plavu boju kao u južnim delovima. Položaj grada u Venecijanskoj laguni dodatno menja svojstva morske vode. Zbog severnijeg položaja i zatvorenosti bilo je uobičajeno da se pojedinih godina laguna zaledi. Voda je zbog močvarnog karaktera okoline uvek bila mutna i prljava, ali je zbog preterane urbanizacije lagune ona danas poznata i kao veoma zagađena.

Stanovništvo Venecija je 2008. godine imala nešto blizu 270. 000 stanovnika, gotovo isto kao

Stanovništvo Venecija je 2008. godine imala nešto blizu 270. 000 stanovnika, gotovo isto kao na početku 20. veka. Opšte opadanje stanovništva tokom proteklih decenija odražava se i na gradsko stanovništvo je izuzetno staro - prosečan Vencijanac ima 46 godina. Prirodni priraštaj u gradu je među najmanjim od svih značajnijih italijanskih gradova. Grad danas ima značajan udeo imigrantskog stanovništva. 94% stanovnika su građani Italije. Ostalih 6% su doseljenici iz svih krajeva sveta, ali najviše sa Balkana.

Stanovništvo Venecije danas mahom živi na kopnu, u delu grada Mestre, 176. 000 stanovnika.

Stanovništvo Venecije danas mahom živi na kopnu, u delu grada Mestre, 176. 000 stanovnika. , dok u starom delu grada živi svega 62. 000 stanovnika, a ostala ostrva u laguni (Murano, Burano, Lido) imaju zajedno 31. 000 stanovnika. Život u starom delu grada i danas je sličan onom pre nekoliko vekova. Stara Venecija je udaljena 4 kilometra od kopna i 2 kilometra od otvorenog mora. Živeti u Veneciji zapravo znači zaboraviti na komfor automobila, na autobuse, na gradsku vrevu, biti uvek spreman na česte poplave, guste magle, vlažnost i pešačenje

Gradska arhitektura Venecija ima mnogo poznatih građevinskih i umetničkih spomenika: Duždeva palata, Most uzdaha,

Gradska arhitektura Venecija ima mnogo poznatih građevinskih i umetničkih spomenika: Duždeva palata, Most uzdaha, čuvena Crkva svetog Marka u Veneciji i devedeset drugih crkava, bogati muzeji, umetničke galerije, čuvena akademija lepih umetnosti (Accademia di Belle Arti), opservatorija i druge naučne i kulturne ustanove.

Gradska privreda Tradicija Venecije su specifični i visokocenjeni zanati, koji su i danas živi,

Gradska privreda Tradicija Venecije su specifični i visokocenjeni zanati, koji su i danas živi, mada osavremenjeni. Zanatska proizvodnja se bazira na izrada predmeta od stakla, (prepoznatljivo obojeno staklo sa ostrva Murano), čipki, srebra, zlata, kože. Savremena industrija nalazi se na kopnu, gde se nalazi savremeni grad i industrijska zona Mestre. Može se smatrati i nekom vrstom predgrađa Venecije, ali danas ima mnogo više stanovnika nego što ima sama Venecija.

Turizam je danаs najvаžnija delatnost Venеcije i njen pokretač. Grad nudi prelеpu arhitekturu i

Turizam je danаs najvаžnija delatnost Venеcije i njen pokretač. Grad nudi prelеpu arhitekturu i ambijentе, mnogоbrojna mesta puna emocija i romantike, brojne crkve, muzejе, galerije. U gradu se tokоm godine dеšavаju mnoge manifestacije, od kojih su najpozantije filmski festival u Venеciji, Venеcijanski bиjenale i karneval u Venеcijи. U blizиni Venеcije su mnogоbrojne plaže, od kojih je najpoznatija Lido, poznatа još оd krajа 18. veka. Danаs je vеoma poznatа i turistиčka zona Lido дi Jesolо.

Saobraćaj Unutargradski saobraćaj je u najvećem delu vodeni. Venecija ima 177 kanala po kojima

Saobraćaj Unutargradski saobraćaj je u najvećem delu vodeni. Venecija ima 177 kanala po kojima se saobraća gondolama, čamcima, malim parabrodima i motornim brodovima. Javni gradski prevoz u Veneciji se takođe obavlja kanalima. Koriste se brodovi koji se nazivaju Vaporeto. Glavna saobraćajnica grada, arterija Venecije je Kanal Grande (Veliki kanal) koji grad deli na dva dela. On je najveći kanal i na njemu je čuveni most Rialto, a oko 380 manjih i većih mostova služi za prelaz preko mnogih drugih kanala. Grad je do danas uspeo da sačuva tipografsku numeraciju ulica (koje se u Veneciji zovu kale, poprečne su ramo) koja datira iz 1171. godine kada je ceo grad podeljen u šest zona: tri sa jedne strane Velikog kanala i tri sa druge. S kopnom Venecija je povezana železničkom prugom i auto-putem preko velikog „lagunskog mosta“. Na ostrvu Lido nalazi se aerodrom Venecija-Lido, dok se novi, moderni Aerodrom „Marko Polo“ nalazi na kopnu.

Moja poseta Veneciji

Moja poseta Veneciji