UNESCO mantojums tepat aiz loga Strves eodziskais loks

  • Slides: 14
Download presentation
UNESCO mantojums tepat aiz loga Strūves ģeodēziskais loks Informāciju sagatavoja Jēkabpils Tūrisma informācijas centrs

UNESCO mantojums tepat aiz loga Strūves ģeodēziskais loks Informāciju sagatavoja Jēkabpils Tūrisma informācijas centrs Jēkabpils, Brīvības iela 140/142 tic@jekabpils. lv www. jekabpils. lv 2011

Tepat Strūves parkā. . . Tepat parkā, kuru kopš 1992. gada sauc par Strūves

Tepat Strūves parkā. . . Tepat parkā, kuru kopš 1992. gada sauc par Strūves parku, atrodas daļa no starptautiski nozīmīga objekta, kas būtiski ietekmēja zinātnes turpmāko attīstību. 1797. gadā Jēkabpils plānā vietā, kur tagad atrodas Strūves parks, bija iezīmētas pilsētas ganības. 1820. gadā šo teritoriju klaušu kārtā sāka apstādīt ar kokiem, lai izveidotu dārzu. Strūves parks agrāk saukts - Kroņa dārzs vēlāk Puškina parks, bija bagāto jēkabpiliešu iecienīta atpūtas un izpriecu vieta. Vakaros te spēlēja orķestris, darbojās restorāns. Par ieeju bija jāmaksā. Parku slavenu padarīja Tērbatas universitātes astronomijas profesors Vilhelms Strūve, kurš 1826. gada vasarā parkā veica ģeodēziskos un astronomiskos mērījumus meridiāna loka aprēķiniem. . tikai retais no pilsētniekiem zināja, ka vienā no dārza stūriem atrodas necils akmens, kas Jēkabpils vārdu padarījis pazīstamu ģeodēzijas zinātņu pasaulē. . .

Kas ir ģeodēzija? Ģeodēzija (grieķu: zemes sadalīšana) — zinātne par zemes mērīšanu, Zemes veidu,

Kas ir ģeodēzija? Ģeodēzija (grieķu: zemes sadalīšana) — zinātne par zemes mērīšanu, Zemes veidu, formu un lielumu. Ģeodēzija kā zinātne ir cieši saistīta ar daudzām zinātnes nozarēm, piemēram, matemātiku un fiziku, it sevišķi ar ģeofiziku. Praktiskais ģeodēzijas uzdevums ir izdarīt mērījumus apvidū un to rezultātus izmantot dažādiem aprēķiniem, lai noteiktu attālumu, platību, augstumu utt. Tā palīdz sastādīt precīzas kartes un teritoriju plānus.

Kas ir Strūves ģeodēziskais loks? Strūves ģeodēziskais loks kā uzmērījumu sistēma bija pirmā mērīšanas

Kas ir Strūves ģeodēziskais loks? Strūves ģeodēziskais loks kā uzmērījumu sistēma bija pirmā mērīšanas metode, kurā ar instrumentu palīdzību tika noteikts precīzs Zemes izmērs un forma. Tā mērījumus veica laikā no 1816. gada līdz 1855. gadam (Jēkabpilī 1826. g) Un tas ir unikāls tā laika starpvalstu sadarbības piemērs. Ģeodēziskā loka mērījumu rezultāti apstiprināja Īzaka Ņūtona teoriju, ka Zemei nav precīza lodes forma, bet tā ir saplacināta starp poliem.

Kas ir Strūves ģeodēziskais loks? Zemes izmēra un formas jautājums iedvesmoja vācu izcelsmes Krievijas

Kas ir Strūves ģeodēziskais loks? Zemes izmēra un formas jautājums iedvesmoja vācu izcelsmes Krievijas astronomu F. G. V. Strūvi uzsākt praktiskus mērījumus. Strūve 20 gadus bija Tērbatas observatorijas direktors, vēlāk pārcēlās uz Pulkovu, lai dibinātu un vadītu Krievijas impērijas centrālo cara Nikolaja I observatoriju. Fridrihs Georgs Vilhelms Strūve bija viens no pirmajiem Krievijas impērijā, kas sāka izmantot tā saucamo (1793 -1864) triangulācijas metodi Karls Tenners (1783 -1859) Vairāk nekā 40 gadus Strūve veltīja zinātniskiem pētījumiem un vadīja grandiozus starptautiski organizētus praktiskos darbus, arī Latvijas teritorijā. Te Strūvem piepulcējās Karls Tenners – militārists, astronoms, ģeodēzists un arī viens no pirmajiem triangulācijas sistēmas veidotājiem Krievijā.

Kas ir Strūves ģeodēziskais loks? Strūves ģeodēziskais loks atrodas 10 valstu teritorijā sākot no

Kas ir Strūves ģeodēziskais loks? Strūves ģeodēziskais loks atrodas 10 valstu teritorijā sākot no Norvēģijas Ledus okeāna līdz Melnajai jūrai. Tas šķērso Norvēģiju, Zviedriju, Somiju, Krieviju, Igauniju, Latviju, Lietuvu, Baltkrieviju, Ukrainu un Moldovu. Tā kopgarums ir 2822 kilometri. Uz zemes virsmas meridiāna loks ir atzīmēts ar ģeodēziskiem punktiem. Kopā to bija ap 260. Liela daļa no tiem nav atrodami vai ir iznīcināti.

Kā tika veikti mērījumi? Mērījumu veikšanai tika celti augsti koka torņi, kuros izvietoja mērierīces.

Kā tika veikti mērījumi? Mērījumu veikšanai tika celti augsti koka torņi, kuros izvietoja mērierīces. Attēlos redzams standarta triangulācijas tornis un mērierīce teodolīts (astrolābija), ko mērniecībā plaši izmantoja 19. gadsimta otrajā pusē. Ģeodēziskie punkti tika atzīmēti ar īpašām metālā vai akmenī veidotām zīmēm. Ģeodēzisko uzmērījumu punkti “Jēkabpils” un “Sestukalns”

Kā tika veikti mērījumi? Mērījumi Latvijā tika saistīti ar Vidzemes trigonometriskās mērīšanas darbiem, jo

Kā tika veikti mērījumi? Mērījumi Latvijā tika saistīti ar Vidzemes trigonometriskās mērīšanas darbiem, jo saimnieciski augošajam reģionam bija nepieciešama jauna karte ar muižu zemju plāniem. Mērījumus veica izmantojot jau pieminēto triangulācijas metodi – pēc šīs metodes mērāmo apvidu sadala trīsstūros, kuru leņķus un dažas malas izmēra, bet pārējo malu garumu aprēķina. Sākuma punkts mērījumiem bija Tērbatas observatorija, kam jau bija noteiktas ģeogrāfiskās koordinātas. No šī sākuma punkta trīsstūru tīkls tika virzīts līdz pat apdzīvotai vietai Krustpils, tad pa Daugavas labo krastu līdz Rīgai.

Mērījumu norise Jēkabpilī Sākotnēji veicot Vidzemes astronomisko un trigonometrisko uzmērīšanu 1816. - 1818. gados,

Mērījumu norise Jēkabpilī Sākotnēji veicot Vidzemes astronomisko un trigonometrisko uzmērīšanu 1816. - 1818. gados, par ģeodēzisko instrumentu stāvpunktu V. Strūve izmantoja Krustpils torni. Taču 1826. gadā, kad V. Strūve izdarīja meridiāna loka garuma mērījumus, pils īpašnieks barons Korfs, iespējams, baidoties no spiegošanas, neļāva izmantot pils torni, un vajadzēja meklēt citu stāvpunktu. Cita versija gan vēsta, ka tornis vienkārši neesot bijis piemērots tik liela skaita astronomisko mērierīču izvietošanai. . . 1826. gadā parkā pāri Daugavai tika uzcelts ģeodēziskais tornis, no kura bija pārredzami vajadzīgie triangulācijas punkti. Tas vēl 1939. gadā bija pilsētas vēsturisks objekts. 1931. gadā vietā, kur bija ekspedīcijas instrumentu stāvpunkts, uzstādīja piemiņas akmeni «Strūves astronomiskais punkts. Novērots 1826. g. Atjaunots 1931. g. »

UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā Latvijā pavisam ir 16 vēsturiskie Strūves meridiāna punkti. “Jēkabpils” ir

UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā Latvijā pavisam ir 16 vēsturiskie Strūves meridiāna punkti. “Jēkabpils” ir ievērojamākais astronomisko novērojumu punkts. Tas noslēdza Tērbatas – Krustpils triangulācijas daļu. Tālāk mērījumi saistījās ar tīkliem Kurzemē un Lietuvā. UNESCO Pasaules kultūras mantojuma sarakstā kopš 2005. gada ir iekļauti divi Latvijas punkti - “Jēkabpils” un “Sestukalns” ( Ērgļu novads). Pavisam šajā sarakstā ir 34 punkti desmit valstu teritorijās. UNESCO sarakstā Strūves loks ir kopā ar Ēģiptes piramīdām, Lielo kanjonu ASV, Tadžmahalu Indijā u. c. nozīmīgām pasaules dabas un kultūras vērtībām!

Strūves loks šodien Laika gaitā astronomiskais punkts “Jēkabpils saglabājās neizpostīts. 1931. gadā Strūves punktu

Strūves loks šodien Laika gaitā astronomiskais punkts “Jēkabpils saglabājās neizpostīts. 1931. gadā Strūves punktu no jauna nostiprināja un pārklāja ar piemiņas akmeni, ko savai pilsētai uzdāvināja Jēkabpils ģimnāzijas dabas mācības skolotājs Eduards Valters. Uz tā ir iekalts : «Strūves astronomiskais punkts. Novērots 1826. g. Atjaunots 1931. g. » 2006. gada 17. jūnijā te atklāja piemiņas plāksni par godu objekta iekļaušanai UNESCO sarakstā. 2008. gadā parkā uzstādija triangulācijas torņa maketu (Autors Arvīds Endziņš). 2011. gadā tika izdots pastmarku bloks “Strūves meridiāna loks” (Māksliniece Arta Ozola. Jaunarājas)

Strūves loks šodien Šovasar entuziastu grupa no Krievijas devās populārzinātniskā bezceļu ekspedīcijā ar mērķi

Strūves loks šodien Šovasar entuziastu grupa no Krievijas devās populārzinātniskā bezceļu ekspedīcijā ar mērķi apsekot zināmos un atrastu laika gaitā nopostītos Strūves loka punktus, tajā skaitā arī punktu “Jēkabpils”. 2008. gadā tiek atrasts trešais Strūves loka punkts “Arbidāni”. Šī gada augustā Latvijas ģeodēzisti kopā ar Rīgas Tehniskās universitātes pārstāvjiem atklāj ceturto no 16 autentiskajiem Strūves loka punktiem Latvijā “Bristen”. Strūves loks joprojām rosina interesentu, profesionāļu, ģeodēzistu un tūristu interesi. Tas pārsteidz ar savu zinātnisko pamatīgumu, precizitāti un teritoriālo plašumu laikos, kad atsevišķos reģionos vēl pastāv dzimtbūšana, kad nav precīzu mērierīču, mobilo telefonu un satelītu. .

Strūves punkti pasaulē Fuglenes, Norvēģija Mērījumu sākumpunkts Tērbatas (Tartu) observatorija, Igaunija Čekutska, Baltkrievija Fuglenes,

Strūves punkti pasaulē Fuglenes, Norvēģija Mērījumu sākumpunkts Tērbatas (Tartu) observatorija, Igaunija Čekutska, Baltkrievija Fuglenes, Norway. Avasaksa, Somija Baranivka, Ukraina Paliepiukai, Lietuva Gogland, Krievija

 Kultūras un dabas mantojumam arvien vairāk draud izzušana, iznīcināšana, ko izraisa nezināšana un

Kultūras un dabas mantojumam arvien vairāk draud izzušana, iznīcināšana, ko izraisa nezināšana un neizpratne par objektu vērtību pilsētas, valsts un pasaules mērogā. Ceram, ka šis materiāls mudinās Jūs novērtēt tās vērtības, kas ir mums tepat blakus. Paldies! Jēkabpils Tūrisma informācijas centrs 2011