Szkolenie z poddziaania 19 2 w zakresie podejmowania

  • Slides: 26
Download presentation
Szkolenie z poddziałania 19. 2 w zakresie podejmowania działalności gospodarczej Buk, 16 września 2020

Szkolenie z poddziałania 19. 2 w zakresie podejmowania działalności gospodarczej Buk, 16 września 2020 roku

Podstawa prawna Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 września 2015 roku

Podstawa prawna Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 września 2015 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

O pomoc może się ubiegać podmiot będący: 1) osobą fizyczną, jeżeli: a. jest obywatelem

O pomoc może się ubiegać podmiot będący: 1) osobą fizyczną, jeżeli: a. jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, b. jest pełnoletnia, c. ma miejsce zamieszkania obszarze wiejskim objętym LSR d. miejsce oznaczone adresem, pod którym wykonuje działalność gospodarczą, wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o działalności Gospodarczej, znajduje się na obszarze wiejskim objętym LSR. 2) osobą prawną, z wyłączeniem województwa, jeżeli siedziba tej osoby lub jej oddziału znajduje się na obszarze wiejskim objętym LSR, 3) jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, jeżeli siedziba tej jednostki lub jej oddziału znajduje się na obszarze wiejskim objętym LSR, z tym że spółka kapitałowa w organizacji może ubiegać się wyłącznie o pomoc na operację w zakresie określonym w § 2 ust. 1 pkt 2 lit. A.

Pomoc jest przyznawana wnioskodawcy: któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym

Pomoc jest przyznawana wnioskodawcy: któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie pomocy koszty kwalifikowane operacji nie są współfinansowane z innych środków publicznych, operacja będzie realizowana nie więcej niż w 2 etapach, a złożenie wniosku o płatność końcową nastąpi w terminie 2 lat od dnia zawarcia umowy, operacja zakłada realizację inwestycji na obszarze wiejskim objętym LSR. Realizacja operacji nie jest możliwa bez udziału środków publicznych.

 Inwestycja w ramach operacji będzie realizowana na nieruchomości będącej własnością lub współwłasnością podmiotu

Inwestycja w ramach operacji będzie realizowana na nieruchomości będącej własnością lub współwłasnością podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy lub podmiot ten posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele zawarte we wniosku o przyznanie pomocy co najmniej przez okres realizacji operacji oraz okres podlegania zobowiązaniu do zapewnienia trwałości operacji. Operacja musi być uzasadniona ekonomicznie i będzie realizowana zgodnie z biznesplanem. Minimalna całkowita wartość operacji wynosi nie mniej niż 50 000, 00 zł.

Numer identyfikacyjny (producenta) Przed złożeniem wniosku na działania PROW 2014 – 2020, czyli na

Numer identyfikacyjny (producenta) Przed złożeniem wniosku na działania PROW 2014 – 2020, czyli na konkursy ogłaszane przez Lokalne Grupy Działania w ramach poddziałania 19. 2 należy wystąpić do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu ( ul. Strzeszyńska 36) z wnioskiem o wpisanie do ewidencji producentów. Formularze wniosków wraz z instrukcjami są dostępne na stronie: http: //www. arimr. gov. pl/dla-beneficjenta/wszystkiewnioski/ewidencja-producentów. html

Pomoc na operację nie przysługuje, jeżeli działalność gospodarcza jest sklasyfikowana jako: Działalność usługowa wspomagająca

Pomoc na operację nie przysługuje, jeżeli działalność gospodarcza jest sklasyfikowana jako: Działalność usługowa wspomagająca rolnictwo i następująca po zbiorach, górnictwo i wydobywanie, działalność usługowa wspomagająca górnictwo i wydobywanie, przetwarzanie i konserwowanie ryb, skorupiaków i mięczaków, wytwarzanie i przetwarzanie koksu i produktów rafinacji ropy naftowej, produkcja chemikaliów oraz wyrobów chemicznych, produkcja podstawowych substancji farmaceutycznych oraz leków i pozostałych wyrobów farmaceutycznych, produkcja metali, produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oraz motocykli, transport lotniczy i kolejowy, gospodarka magazynowa.

Podejmowanie działalności gospodarczej: dotacja – 50 000, 00 zł

Podejmowanie działalności gospodarczej: dotacja – 50 000, 00 zł

Podejmowanie działalności gospodarczej Pomoc na podejmowanie działalności gospodarczej jest przyznawana jeżeli: podmiot ubiegający się

Podejmowanie działalności gospodarczej Pomoc na podejmowanie działalności gospodarczej jest przyznawana jeżeli: podmiot ubiegający się o jej przyznanie: a. nie podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy i w pełnym zakresie, chyba że podejmuje działalność gospodarczą sklasyfikowaną w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. Nr 251, poz. 1885 oraz z 2009 roku Nr 59, poz. 489) jako produkcja artykułów spożywczych lub produkcja napojów, b. w okresie 3 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie wykonywał działalności gospodarczej, do której stosuje się przepisy ustawy z dnia 6 marca 2017 roku – Prawo przedsiębiorców.

 operacja zakłada podjęcie we własnym imieniu działalności gospodarczej, do której stosuje się przepisy

operacja zakłada podjęcie we własnym imieniu działalności gospodarczej, do której stosuje się przepisy z ustawy z dnia 6 marca 2018 roku – Prawo przedsiębiorców i jej wykonywania oraz: a. zgłoszenie podmiotu ubiegającego się o przyznanie pomocy do ubezpieczenia emerytalnego, ubezpieczeń rentowych i ubezpieczenia wypadkowego na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych z tytułu wykonywania tej działalności lub b. utworzenie co najmniej jednego miejsca pracy w przeliczeniu na pełne etaty średniorocznie i utrzymanie tego miejsca pracy.

 Beneficjent realizuje zobowiązania wynikające z Rozporządzenia w zakresie: a. wykonywania działalności gospodarczej, b.

Beneficjent realizuje zobowiązania wynikające z Rozporządzenia w zakresie: a. wykonywania działalności gospodarczej, b. podlegania ubezpieczeniom, c. utrzymania miejsca pracy przez łącznie co najmniej 2 lata w okresie od dnia zawarcia umowy do dnia, w którym upływają 2 lata od dnia wypłaty płatności końcowej. Zobowiązanie w zakresie podlegania ubezpieczeniom uznaje się również za realizowane, jeżeli – w przypadku zbiegu tytułu do ubezpieczeń społecznych z powodów objęcia beneficjenta obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi z tytułu zasiłku macierzyńskiego – beneficjent podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu wykonywania działalności gospodarczej, do której stosuje się przepisy ustawy z dnia 6 marca 2018 roku – Prawo przedsiębiorców.

 W przypadku operacji: Podejmowanie działalności gospodarczej, pomoc wypłacana jest w dwóch transzach, z

W przypadku operacji: Podejmowanie działalności gospodarczej, pomoc wypłacana jest w dwóch transzach, z tym że: a. I transza obejmuje 80% kwoty przyznanej pomocy i jest wypłacana jeżeli beneficjent: • złożył wniosek o wpis działalności gospodarczej, która będzie podjęta we własnym imieniu oraz dokonano tego wpisu do CEi. DG, • uzyskał pozwolenia, zezwolenia i inne decyzje, w tym ostateczna decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, których uzyskanie jest wymagane przez odrębne przepisy do realizacji inwestycji objętych operacją; b. II transza pomocy obejmuje 20% kwoty przyznanej pomocy i jest wypłacana jeżeli: • operacja została zrealizowana zgodnie z biznesplanem, • beneficjent podjął we własnym imieniu działalność gospodarczą oraz:

v zgłosił się do ubezpieczenia emerytalnego, ubezpieczeń rentowych i ubezpieczenia wypadkowego na podstawie przepisów

v zgłosił się do ubezpieczenia emerytalnego, ubezpieczeń rentowych i ubezpieczenia wypadkowego na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych z tytułu wykonywania tej działalności również w przypadku, gdy korzystał z uprawnienia, o którym mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 roku ( beneficjent w bieżącym lub poprzedzającym roku kalendarzowym w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej) lub w przypadku zbiegu tytułu do ubezpieczeń społecznych z powodu objęcia beneficjenta obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi z tytułu zasiłku macierzyńskiego – zgłosił się do ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu wykonywania tej działalności lub v utworzył co najmniej jedno miejsce pracy w przeliczeniu na pełne etaty średnioroczne i zatrudnił osobę, dla której zostało utworzone to miejsce pracy na podstawie umowy o pracę lub zgłosił się do ubezpieczenia emerytalnego, ubezpieczeń rentowych i ubezpieczenia wypadkowego na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych z tytułu wykonywania tej działalności o podlega tym ubezpieczeniom.

Koszty: ogólne, o których mowa w art. 45 ust. 2 lit. c rozporządzenia nr

Koszty: ogólne, o których mowa w art. 45 ust. 2 lit. c rozporządzenia nr 1305/2013, zwane dalej „kosztami ogólnymi”, (10 % pozostałych kosztów kwalifikowanych takie jak honoraria architektów, inżynierów, opłaty za konsultacje, opłaty za doradztwo w zakresie zrównoważenia środowiskowego i gospodarczego, w tym studia wykonalności. ) zakupu robót budowlanych lub usług, zakupu lub rozwoju oprogramowania komputerowego oraz zakupu patentów, licencji lub wynagrodzeń za przeniesienie autorskich praw majątkowych lub znaków towarowych, najmu lub dzierżawy maszyn, wyposażenia lub nieruchomości, zakupu nowych maszyn lub wyposażenia zakupu środków transportu, z wyłączeniem zakupu samochodów osobowych przeznaczonych do przewozu mniej niż 8 osób łącznie z kierowcą, (30% pozostałych kosztów kwalifikowanych), zakupu rzeczy innych niż wymienione w pkt 5 i 6, w tym materiałów, podatku od towarów i usług

Wniosek o przyznanie pomocy – składanie wniosku Składanie wniosku odbywa się w terminie i

Wniosek o przyznanie pomocy – składanie wniosku Składanie wniosku odbywa się w terminie i w godzinach wskazanych w głoszeniu o naborze wniosków, bezpośrednio w siedzibie Stowarzyszenia LGD „Źródło”. Wniosek należy złożyć w 2 egzemplarzach, w osobnych segregatorach. Kompletny egzemplarz wniosku powinien zawierać: a. wniosek o przyznanie pomocy wraz z załącznikami, b. biznesplan, c. informację dodatkową, d. wersję elektroniczną z wnioskiem i biznesplanem na płycie CD.

 Jeżeli w trakcie rozpatrywania wniosku o udzielenie wsparcia konieczne jest uzyskanie wyjaśnień lub

Jeżeli w trakcie rozpatrywania wniosku o udzielenie wsparcia konieczne jest uzyskanie wyjaśnień lub dokumentów niezbędnych do oceny zgodności operacji z LSR, wyboru operacji lub ustalenia kwoty wsparcia, LGD wzywa wnioskodawcę do złożenia tych wyjaśnień lub dokumentów. Wezwanie do uzupełnień wydłuża termin oceny projektu o 7 dni. Pismo o konieczności złożenia wyjaśnień/uzupełnień wysyłają pracownicy biura LGD mailem z potwierdzeniem lub listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru, wzywając wnioskodawcę do uzupełnień w terminie 3 dni od dnia doręczenia pisma. W terminie 7 dni od dnia dokonaniu wyboru, Zarząd Stowarzyszenia przekazuje listę wybranych i niewybranych projektów, która została sporządzona w formie uchwały Rady Stowarzyszenia oraz uchwały dotyczące poszczególnych wniosków. W trakcie trwania naboru wniosków wnioskodawca ma prawo do wycofania wniosku. Sytuacja taka umożliwia podmiotowi ponowne złożenie wniosku w ramach danego naboru.

Wniosek o przyznanie pomocy Wniosek rozpatruje się w terminie 4 miesięcy od dnia przekazania

Wniosek o przyznanie pomocy Wniosek rozpatruje się w terminie 4 miesięcy od dnia przekazania wniosku przez LGD do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. W przypadku stwierdzenia, że wniosek zawiera braki lub oczywiste omyłki, UM pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia wzywa podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy do usunięcia tych braków lub poprawienia omyłek w terminie 14 dni od dnia otrzymania przez wnioskodawcę wezwania. W terminie 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy (przekazania wniosku do UM), UM: a. wzywa podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy do zawarcia umowy – w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, b. Informuje podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy o odmowie przyznania pomocy – w przypadku, gdy nie są spełnione warunki przyznania pomocy.

 Podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy, w przypadku jej przyznania, będzie zobligowany do

Podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy, w przypadku jej przyznania, będzie zobligowany do informowania i rozpowszechniania informacji i pomocy otrzymanej z EFRROW, zgodnie z przepisami Załącznika III do rozporządzenia nr 808/2014 opisanymi w Księdze wizualizacji znaku PROW na lata 2014 – 2020, opublikowanej na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz z uwzględnieniem zasad określonych przez LGD w trakcie realizacji operacji, w terminie od dnia zawarcia umowy. Ponadto, w przypadku gdy podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy zamierza prowadzić własną stronę internetową, w przypadku przyznania pomocy, powinien zamieścić informację o pomocy otrzymanej z EFRROW na tej stronie internetowej. Podmiot, który otrzyma środki jest zobowiązany do prowadzenia odrębnej ewidencji księgowej dla operacji.

Kryteria oceny Nazwa kryterium Zasady oceny kryterium Punkty Wnioskodawca jest bezrobotna kobietą – 6

Kryteria oceny Nazwa kryterium Zasady oceny kryterium Punkty Wnioskodawca jest bezrobotna kobietą – 6 pkt Operacja jest Wnioskodawca jest ukierunkowana na bezrobotnym mężczyzną – 4 zaspokojenie potrzeb pkt grup defaworyzowanych Wnioskodawca nie jest osobą bezrobotną – 0 pkt 0/4/6 Uzasadnienie mierzalności kryterium Kryterium jest mierzalne na podstawie danych osobowych oraz informacji od beneficjenta. Punkty są przyznawane gdy beneficjent przedstawi zaświadczenie z Urzędu pracy o statusie osoby bezrobotnej

Podstawę działalności będą stanowiły lokalne produkty rolne – 1 pkt. Operacja promuje rolne 0/1

Podstawę działalności będą stanowiły lokalne produkty rolne – 1 pkt. Operacja promuje rolne 0/1 produkty lokalne Podstawę działalności nie będą stanowiły lokalne produkty rolne – 0 pkt Kryterium jest mierzalne dzięki weryfikacji wniosków aplikacyjnych oraz biznesplanu beneficjentów. Punkty są przyznawane na operacje polegające na stworzeniu działalności zajmującej się sprzedażą artykułów przygotowanych z produktów rolnych wytwarzanych na obszarze objętym lokalną strategią rozwoju lub tych produktów.

Osiągniecie wskaźników Operacja w sposób bezpośredni przyczynia się do osiągnięcia wskaźnika produktu i rezultatu

Osiągniecie wskaźników Operacja w sposób bezpośredni przyczynia się do osiągnięcia wskaźnika produktu i rezultatu – 6 pkt Operacja nie przyczynia się do osiągnięcia wskaźnika produktu i rezultatu – 0 pkt 0/6 Kryterium jest mierzalne na podstawie dokumentacji poświadczającej osiąganie wskaźników przygotowanej przez Biuro LGD na podstawie wniosku. Punkty zostaną przyznane gdy operacja w sposób bezpośredni przyczynia się do osiągnięcia wskaźnika produktu.

Operacja przyczyni się Tak – 3 pkt do wzrostu funkcji rekreacyjnych obszaru. Nie –

Operacja przyczyni się Tak – 3 pkt do wzrostu funkcji rekreacyjnych obszaru. Nie – 0 pkt 0/3 Projekt zakłada zastosowanie rozwiązań sprzyjających ochronie środowiska lub klimatu– 2 pkt Zastosowanie rozwiązań sprzyjających ochronie Projekt nie zakłada środowiska lub klimatu zastosowania rozwiązań sprzyjających ochronie środowiska lub klimatu – 0 pkt 0/2 Kryterium jest badane na podstawie opisu wniosku o dofinansowanie oraz opisu w informacji dodatkowej. Punkty zostaną przyznane gdy operacja będzie polegała na realizacji operacji z branży turystycznej, rekreacyjnej, inwestycji w tereny przy Jeziorach lub przy Źródełku, działalność gastronomiczną. Kryterium jest mierzalne na podstawie opisu operacji, jej celów zawartych we wniosku oraz informacji dodatkowej oraz specyfikacji planowanych do zakupu maszyn. Punkty zostaną przyznane gdy operacja zakłada inwestycje w urządzenia proekologiczne a fakt ten jest potwierdzony opinią lub specyfikacja od producenta.

Doświadczenie wnioskodawcy przy pozyskiwaniu środków krajowych z budżetów takich jak: budżety jednostek samorządu terytorialnego,

Doświadczenie wnioskodawcy przy pozyskiwaniu środków krajowych z budżetów takich jak: budżety jednostek samorządu terytorialnego, budżety jednostek państwowych (wojewódzkich i ministerialnych). Doświadczenie wnioskodawcy przy realizacji projektów z wykorzystaniem środków pochodzących z funduszy strukturalnych UE, takich jak: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Europejski Fundusz Społeczny, Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wnioskodawca posiada doświadczenie – 2 pkt Wnioskodawca nie posiada doświadczenia– 0 pkt 0/2 Kryterium jest mierzalne dzięki możliwości przedstawienia przez beneficjenta dokumentów potwierdzających korzystanie ze środków krajowych. Punkty przyznawane gdy wnioskodawca przedstawi: zawartą umowę, rozliczenie lub sprawozdanie lub inne dokumenty potwierdzające przyznanie dotacji dotyczące jednego projektu. Kryterium jest mierzalne Dzięki możliwości przedstawienia przez wnioskodawcę tytuł projektu, źródła finansowania oraz numeru umowy, na podstawie której wcześniejszy projekt został sfinansowany. Punkty będą przyznane gdy wnioskodawca przedłoży kopie dokumentów potwierdzających realizacje wniosku z UE tj. umowy przyznania pomocy, wniosek o płatność dotyczące jednego projektu.

Wnioskodawca korzystał z doradztwa, w tym: - osobistego w Biurze LGD „Źródło”, - szkolenia

Wnioskodawca korzystał z doradztwa, w tym: - osobistego w Biurze LGD „Źródło”, - szkolenia przeprowadzonego przez LGD „Źródło”, - konsultacji telefonicznej z pracownikiem biura LGD „Źródło”. Wnioskodawca wykazał doradztwo – 1 pkt Wnioskodawca nie wykazał doradztwa – 0 pkt 0/1 Projekt jest innowacyjny w skali kraju lub regionu w przypadku przedstawienia przez Wnioskodawcę opinii o innowacyjności operacji wydanej przez jednostkę naukową Projekt wykazuje znaczące podpisaną przez rektora lub elementy innowacyjne, dyrektora wydziału w danej które nie są dziedzinie. – 6 pkt 0/2/4/6 rozpowszechnione na Projekt jest innowacyjny w skali terytorium LGD – 4 pkt Projekt jest innowacyjny w skali Gminy – 2 pkt Projekt jest innowacyjny w skali miejscowości lub nie jest innowacyjny – 0 pkt Kryterium jest mierzalne dzięki prowadzonym rejestrom doradztwa w Biurze LGD oraz listom obecności na szkoleniach. Punkty będą przyznawane zgodnie z zasada oceny po weryfikacji własnoręcznych podpisów beneficjentów na karcie doradztwa lub na liście obecności na szkoleniu. Kryterium jest mierzalne na podstawie opisu operacji oraz jej celów zawartych we wniosku oraz informacji dodatkowej oraz specyfikacji planowanych do zakupu maszyn. Punkty zostaną przyznane gdy operacja zakłada inwestycje w urządzenia proekologiczne a fakt ten jest potwierdzony opinią lub specyfikacja od producenta.

Wniosek o płatność Agencja dokonuje wypłaty środków finansowych z tytułu pomocy, po pozytywnym rozpatrzeniu

Wniosek o płatność Agencja dokonuje wypłaty środków finansowych z tytułu pomocy, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosków o płatność i otrzymaniu zlecenia płatności, w terminie: a. 30 dni od dnia złożenia wniosku o płatność pierwszej transzy pomocy, tj. 40 000, 00 zł b. 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku o płatność drugiej transzy, tj. 10 000, 00 zł

Dziękuję za uwagę. Biuro LGD „Źródło”

Dziękuję za uwagę. Biuro LGD „Źródło”