SVTOV MIGRACE A PRACOVN SLA NRST SVTOV MIGRACE

  • Slides: 9
Download presentation
SVĚTOVÁ MIGRACE A PRACOVNÍ SÍLA

SVĚTOVÁ MIGRACE A PRACOVNÍ SÍLA

NÁRŮST SVĚTOVÉ MIGRACE V posledních letech neustále stoupá počet lidí, kteří hledají lepší práci

NÁRŮST SVĚTOVÉ MIGRACE V posledních letech neustále stoupá počet lidí, kteří hledají lepší práci za hranicemi svých zemí. Na poč. 21. st. je na světě každý 35. člověk běžencem. Pokud by všichni tito lidé žili na jednom místě, vytvořili by pátý nejlidnatější stát světa.

SVĚTOVÁ MIGRACE NA MAPĚ Migrace se dotýká každé země – buď jsou zeměmi původními,

SVĚTOVÁ MIGRACE NA MAPĚ Migrace se dotýká každé země – buď jsou zeměmi původními, přestupními anebo cílovými. Zatímco většina lidí odchází z rozvojových zemí, ne všechny hostitelské země jsou vyspělé. Odhaduje se, že v roce 2000 západní vyspělé země přijaly kolem 40 procent běženců.

ODKUD PŘICHÁZEJÍ UPRCHLÍCI Důvodem proč lidé opouštějí své země je touha po lepších příležitostech.

ODKUD PŘICHÁZEJÍ UPRCHLÍCI Důvodem proč lidé opouštějí své země je touha po lepších příležitostech. Miliony lidí jsou ale k emigraci donuceni strachem z pronásledování, válek, náboženského vyznání …

KAM UPRCHLÍCI NEJČASTĚJI MÍŘÍ Více než 140 zemí ratifikovalo mezinárodní úmluvu, která je zavazuje

KAM UPRCHLÍCI NEJČASTĚJI MÍŘÍ Více než 140 zemí ratifikovalo mezinárodní úmluvu, která je zavazuje dodržovat práva uprchlíků. Debata o právech uprchlíků se týká jak vyspělých zemí Evropy, USA, tak i některých afrických a asijských zemí. Řada států svou azylovou politiku zpřísňuje, což podle OSN v některých případech vede ke snížení počtu uznaných uprchlíků.

Arménie (250 000) - etničtí Arménci, kteří utekli z Ázerbajdžánu během války o Náhorní

Arménie (250 000) - etničtí Arménci, kteří utekli z Ázerbajdžánu během války o Náhorní Karabach v letech 1988 – 1993 Čína (300 000) - podle odhadů asi 400 000 uprchlíků a uchazečům o azyl, až 300 000 z nich byli etničtí Číňané z Vietnamu, zbytek byl zejména ze Severní Koreje Kongo (330 000) - uprchlíci zejména z Angoly, Súdánu, Burundi a Ugandy Německo (980 000) - většina emigrantů pochází z Jugoslávie, Turecka, Iráku a Íránu Írán (1 300 000) - přibližně jeden milion z nich jsou Afghánci, zbytek jsou Iráčané Pákistán (1 200 000) - většina z nich jsou Afghánci Srbsko a Černá Hora (350 000) - většinou etničtí Srbové, kteří uprchli z Chorvatska a Bosny a Hercegoviny během v let 1991 a 1995 Súdán (330 000) - 280 000 uprchlíků z Eritreje, 5 000 z Ugandy a 2 000 z Etiopie Tanzanie (690 000) - ze sousedních zemí Burundi, Demokratické republiky Kongo a Rwandy USA (485 000) - navzdory zpřísnění azylových zákonů po útocích na New York a Washington 11. září 2001 poskytují USA útočiště polovině všech utečenců světa Nejčastěji pocházejí ze Střední Ameriky pak Asie a Afriky.

PŘISTĚHOVALCI JAKO PRACOVNÍ SÍLA Přistěhovalci tvoří významnou část pracovní síly v mnoha nejvyspělejších zemí

PŘISTĚHOVALCI JAKO PRACOVNÍ SÍLA Přistěhovalci tvoří významnou část pracovní síly v mnoha nejvyspělejších zemí světa. Podle Organizace pro spolupráci a rozvoj (OECD) mají tyto země zájem o nové pracovníky z řad imigrantů, částečně kvůli stárnutí jejich obyvatel. Mnoho průmyslových zemí se snaží získat vysoce kvalifikované zahraniční pracovníky.

KAM MÍŘÍ VYDĚLANÉ PENÍZE Peníze, posílané přistěhovalci zpět do svých zemí, jsou stále významnějším

KAM MÍŘÍ VYDĚLANÉ PENÍZE Peníze, posílané přistěhovalci zpět do svých zemí, jsou stále významnějším zdrojem financí v mnoha rozvojových zemích – po zahraničních investicích do soukromých společností jsou druhým největším zdrojem peněz ze zahraničí. V roce 2001 činily odeslané obnosy do rozvojových zemí 72, 3 miliard.

POJMY PRO OPAKOVÁNÍ Migrace - trvalá - dočasná - nucená - dobrovolná Emigrace Imigrace

POJMY PRO OPAKOVÁNÍ Migrace - trvalá - dočasná - nucená - dobrovolná Emigrace Imigrace Uprchlík Levná pracovní síla Stárnutí populace Přirozený přírůstek - úbytek