Rozhlasov technika VY32INOVACERypkova 04 3 03 en elektromagnetickch

  • Slides: 11
Download presentation
Rozhlasová technika VY_32_INOVACE_Rypkova_ 04 -3 -03 -Šíření elektromagnetických vln Ing. Božena Rypková Tento výukový

Rozhlasová technika VY_32_INOVACE_Rypkova_ 04 -3 -03 -Šíření elektromagnetických vln Ing. Božena Rypková Tento výukový materiál byl zpracován v rámci projektu EU peníze středním školám - OP VK 1. 5. CZ. 1. 07/1. 5. 00/34. 0195 – Individualizace a inovace výuky

Anotace DUM bude použit k získání základních znalostí

Anotace DUM bude použit k získání základních znalostí

Šíření elektromagnetických vln Podmínky pro šíření elektromagnetických vln jsou proměnlivé. Závisí na : •

Šíření elektromagnetických vln Podmínky pro šíření elektromagnetických vln jsou proměnlivé. Závisí na : • • • počasí ročním období atmosférickém tlaku vlnové délce vertikálním složení atmosféry…….

Rozhlasové vlny a jejich šíření Od vysílací antény se šíří elektromagnetická vlna k přijímači

Rozhlasové vlny a jejich šíření Od vysílací antény se šíří elektromagnetická vlna k přijímači různými cestami: P 1: - povrchová vlna - její útlum závisí na vlnové délce vlnoplochy Povrchová vlna – kopíruje zemský povrch, snadno se ohýbá. Touto vlnou se šíří DV a SV vlny.

P 2: - přímá prostorová - není ovlivněna zemským povrchem ani ionosférou (KV, SV).

P 2: - přímá prostorová - není ovlivněna zemským povrchem ani ionosférou (KV, SV). Ve dne je vlna tlumena, v noci dosahuje velké intenzity. Dosahuje až do vzdálenosti 4000 km. Použití: letecká pohyblivá i pevná spojení, pozemní pohyblivá, rozhlasová, amatérské rádia…. .

P 3: - ionosférická přímá prostorová vlna - pro spojení na větší vzdálenosti -

P 3: - ionosférická přímá prostorová vlna - pro spojení na větší vzdálenosti - odráží se nebo ohýbá v ionizovaných vrstvách atmosféry P 4: - přímá prostorová vlna - spojení země-kosmos, kosmos-země odráží se od ionosféry zpět k zemskému povrchu a od něj opět do ionosféry. Obíhá zeměkouli. Je ovlivňována vlastnostmi ionosféry. Touto vlnou se šíří KV a SV Země P 5: - spojení družice-družice

Co se děje s vyzářeným signálem Ø Signál pronikne troposférou, pak se odrazí od

Co se děje s vyzářeným signálem Ø Signál pronikne troposférou, pak se odrazí od další vrstvy. Ø Aby byl paprsek schopen odrazu musí být vyzářen šikmo, jinak by pronikl do exosféry. Ø Úhel dopadu musí být menší než 90ᵒ. Ø Při dopadu na zem se paprsek opět odrazí.

Rozdělení elektromagnetických vln Vlny Zkratka Délka vlny (m) Kmitočet Dlouhé DV, LW 2000 -1050

Rozdělení elektromagnetických vln Vlny Zkratka Délka vlny (m) Kmitočet Dlouhé DV, LW 2000 -1050 150 -285 KHz Střední SV, MW 572 -187 525 -1605 KHz Krátké KV, SW, KW 49 -11 6 -26 MHz Velmi krátké VKV, FM, UKV 4, 5 -4, 11 66 -73 MHz

Pamatuj! Čím je kmitočet vyšší, tím kratší je délka vlny.

Pamatuj! Čím je kmitočet vyšší, tím kratší je délka vlny.

Opakování Dlouhé vlny DV – pro rozhlasové vysílání DV, nezávisí na sluneční činnosti, jsou

Opakování Dlouhé vlny DV – pro rozhlasové vysílání DV, nezávisí na sluneční činnosti, jsou nejvíce rušeny Střední vlny SV – jsou ovlivňovány slunečním zářením, počasím, denní dobou. Šíří se vlnou povrchovou a prostorovou Krátké vlny KV – odráží se od ionosféry, vytváří pásmo ticha. Šíří se vlnou prostorovou na menší vzdálenosti. Velmi krátké vlny VKV – jen na přímou viditelnost, pro kvalitní přenos stereofonního vysílání. Šíří se pomocí přímé vlny.

POUŽITÁ LITERATURA KESL, Jan. Elektronika 2 – přenosová technika. 2. vyd. Praha: BEN technická

POUŽITÁ LITERATURA KESL, Jan. Elektronika 2 – přenosová technika. 2. vyd. Praha: BEN technická literatura, 119 s. ISBN 978 -80 -7300 -206 -0. Použité obrázky: vlastní tvorba autorky v programu Power. Point.