Realne zagroenia pynce ze zmian klimatcznych Rekordowe temperatury

  • Slides: 16
Download presentation

Realne zagrożenia płynące ze zmian klimatcznych

Realne zagrożenia płynące ze zmian klimatcznych

Rekordowe temperatury - fale upałów W ciągu ostatnich 13 lat, 12 z nich należało

Rekordowe temperatury - fale upałów W ciągu ostatnich 13 lat, 12 z nich należało do najcieplejszych w historii pomiarów. Najbardziej oczywistym następstwem globalnego ocieplania się klimatu są rekordowe temperatury. Naukowcy przewidują, że w ciągu kolejnych 100 lat średnie roczne temperatury w Polsce mogą wzrosnąć nawet o 4°C. Styczeń może stać się cieplejszy średnio nawet o 5°C. Latem możemy spodziewać się częstych temperatur sięgających 35°C, a nierzadko nawet upałów rzędu 40°C.

Topnienie lodów Arktyki Arktyka - system wczesnego ostrzegania. Niknie w oczach. Arktyka to obszar

Topnienie lodów Arktyki Arktyka - system wczesnego ostrzegania. Niknie w oczach. Arktyka to obszar wyjątkowo czuły na zmiany klimatu, a zachodzące w niej zmiany można traktować jak system wczesnego ostrzegania dla klimatu planety. Wzrost temperatury powoduje topnienie lodu, na którego miejsce pojawia się woda lub ziemia. Lód odbijał energię słoneczną, woda i ziemia pochłaniają ją. Wzrasta temperatura i topnieje jeszcze więcej lodu. Spirala nakręca się. Tempo rozpadu pokrywy lodowej Arktyki zaskoczyło nawet najbardziej pesymistycznie nastawionych naukowców. Jeśli obecny trend się utrzyma, to w przeciągu kilku lat możemy mieć wolny od lodu biegun północny!

Wzrost poziomu oceanów Stopnienie lodów Grenlandii oznacza podniesienie się poziomu mórz o 7 metrów,

Wzrost poziomu oceanów Stopnienie lodów Grenlandii oznacza podniesienie się poziomu mórz o 7 metrów, a Antarktydy o 60 metrów. Za obserwowanym podnoszeniem się poziomu oceanów stoją dwie przyczyny - termiczne rozszerzanie się wody wraz ze wzrostem jej temperatury oraz spływanie do oceanów wody z topniejących lodowców lądowych. W ostatnim stuleciu poziom wody podniósł się raptem o 20 centymetrów, jednak proces ten przyspiesza, wyprzedzając prognozy naukowców. Do końca obecnego stulecia poziom oceanów wzrośnie o nawet 1 -1, 5 m, a później stopniowo nawet o kilkadziesiąt metrów. Gdybyśmy żyli w namiotach lub szałasach, nie byłoby wielkiego problemu. Kluczowym problemem jest nasza niemobilna infrastruktura.

Zmiany prądów oceanicznych Prądy oceaniczne - kształtują klimat i usuwają dwutlenek węgla z atmosfery.

Zmiany prądów oceanicznych Prądy oceaniczne - kształtują klimat i usuwają dwutlenek węgla z atmosfery. Ciepły prąd oceaniczny Golfstrom ogrzewa Europę leżącą na szerokości geograficznej Labradoru i Kamczatki. Po dotarciu na północny Atlantyk woda ochładza się i tonie. Pomaga w tym również wytrącanie się soli z powstającego lodu, co dodatkowo czyni wodę gęstszą. Co może się stać, jeśli woda w Arktyce stanie się cieplejsza i mniej słona? Czy Golfstrom zaniknie? Mogłoby to trwać raptem kilka lat. , Wydaje się, że Golfstrom już słabnie, ale większość naukowców uważa, że do końca stulecia raczej nie zniknie.

Zmiany w opadach Większa temperatura to większe parowanie z oceanów i więcej wody w

Zmiany w opadach Większa temperatura to większe parowanie z oceanów i więcej wody w atmosferze. Będzie padać więcej, ale także w innych miejscach i okresach. Podnoszenie się temperatury powietrza pociąga za sobą wzrost zgromadzonej w atmosferze energii i wzrost dynamiki zachodzących w niej zjawisk. Rezultat to gwałtowne opady i powodzie opadowe, burze, sztormy i osunięcia wzgórz. Zabezpieczenia, dotychczas projektowane tak, aby nic mniejszego niż "katastrofa możliwa raz na tysiąc lat" ludziom nie zagroziło, okazują się niewystarczające w sytuacji, kiedy ekstremalne zjawiska zamiast raz na 1000 lat, zdarzają się co lat kilkanaście, jak ostatnio powodzie na Missisipi.

Pożary Wzrost ilości pożarów. Co mają z tym wspólnego zmiany klimatu? Pożary, szczególnie te

Pożary Wzrost ilości pożarów. Co mają z tym wspólnego zmiany klimatu? Pożary, szczególnie te największe - megapożary, są nasilane przez kilka czynników. Potrzebne są wysokie temperatury, susza, nagromadzenie łatwopalnych materiałów i wiatr. Dokładnie tego mogą dostarczyć zmiany klimatu.

Greenpeace to niezależna międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Organizacja koncentruje

Greenpeace to niezależna międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Organizacja koncentruje swoje działania na najbardziej istotnych, zarówno globalnych jak i lokalnych, zagrożeniach dla bioróżnorodności i środowiska. Kampanie prowadzone przez Greenpeace obejmują sześć głównych obszarów: ● ● ● ochronę lasów naturalnych ochronę oceanów i mórz ochronę przed substancjami toksycznymi walkę z globalnym ociepleniem i zmianami klimatycznymi promocję rewolucji energetycznej i odejście od brudnych źródeł energii promocję ekologicznego rolnictwa i walkę przeciwko wprowadzaniu do środowiska organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO)

School strike 4 climate To międzynarodowy ruch uczniów, którzy nie decydując się uczestniczyć w

School strike 4 climate To międzynarodowy ruch uczniów, którzy nie decydując się uczestniczyć w zajęciach i zamiast wziąć udział w demonstracjach domagać się działań , aby zapobiec dalszemu globalne ocieplenie i zmiany klimatu.

Fridays for future To globalny ruch uczniów i studentów powstały dla ochrony klimatu. Idąc

Fridays for future To globalny ruch uczniów i studentów powstały dla ochrony klimatu. Idąc za przykładem inicjatorki Grety Thunberg, uczniowie w piątki podczas zajęć lekcyjnych protestują na ulicach. Protest odbywa się na całym świecie i jest organizowany przez samych uczniów i studentów. Na całym świecie uczestniczyło 1, 789, 235 osób w demonstracjach FFF 15 marca 2019 roku.

Greta Thunberg

Greta Thunberg