PREVENTVNY PROGRAM PRE KLIENTOV S RIZIKOVM SPRVANM Ph

  • Slides: 15
Download presentation
PREVENTÍVNY PROGRAM PRE KLIENTOV S RIZIKOVÝM SPRÁVANÍM Ph. Dr. Emília Nuberová Mgr. Jana Pankuchová

PREVENTÍVNY PROGRAM PRE KLIENTOV S RIZIKOVÝM SPRÁVANÍM Ph. Dr. Emília Nuberová Mgr. Jana Pankuchová Ph. Dr. Martina Šályová

Zameranie programu • indikovaný program • Cieľová skupina: − klienti predškolského veku pred ich

Zameranie programu • indikovaný program • Cieľová skupina: − klienti predškolského veku pred ich nástupom do ZŠ, t. j. v rozpätí 5 – 7 rokov (aj pre deti s odloženou povinnou školskou dochádzkou) − žiaci 2. – 4. ročníka ZŠ − rodičia • Indikácia: Klienti, u ktorých boli v prostredí rodiny, materskej/ základnej školy alebo širšieho sociálneho okolia pozorované prejavy rizikového správania, následne diagnostikované psychológom, špeciálnym pedagógom, lekárom, príp. iným odborníkom.

Rizikové správanie Súbor aktivít a prejavov dieťaťa, ktoré vedú k ohrozeniu jeho integrity alebo

Rizikové správanie Súbor aktivít a prejavov dieťaťa, ktoré vedú k ohrozeniu jeho integrity alebo sociálnych vzťahov k užšiemu či širšiemu sociálnemu prostrediu (napr. problémy s adaptáciou na kolektív, ťažkosti s nadväzovaním kontaktov s rovesníkmi, problémy v kontakte s dospelými, negativizmus, hyperaktivita, agresívne prejavy v správaní, . . . ).

Ciele programu v práci s klientmi ü Prispieť k včasnému zachyteniu signálov rizikového správania

Ciele programu v práci s klientmi ü Prispieť k včasnému zachyteniu signálov rizikového správania už v predškolskom a mladšom školskom veku. ü Rozvíjať sociálne zručnosti a upevňovať sociálne žiaduce prejavy v správaní detí a žiakov. ü V spolupráci s rodičmi, učiteľkami MŠ/ZŠ a inými odborníkmi predchádzať tomu, aby sa problémy v správaní fixovali a prerástli do porúch správania. ü Prispieť k optimálnemu priebehu zaškolenia detí s rizikovým správaním.

Ciele programu v práci s rodičmi ü Prehlbovať sebapoznanie rodičov v oblasti ich vlastného

Ciele programu v práci s rodičmi ü Prehlbovať sebapoznanie rodičov v oblasti ich vlastného výchovného pôsobenia na deti. ü Obohatiť repertoár výchovných postupov a metód o nové formy. ü Umožniť vzájomnú výmenu skúseností medzi rodičmi s deťmi s podobnými ťažkosťami.

Obsah programu Hry so sociálno-psychologickým potenciálom (prevažne z programu Dr. Kopasovej a Mgr. Mačišákovej

Obsah programu Hry so sociálno-psychologickým potenciálom (prevažne z programu Dr. Kopasovej a Mgr. Mačišákovej Intervenčný program rozvíjania prosociálneho správania pre deti predškolského/mladšieho školského veku) zamerané na rozvíjanie základných zručností, podporujúcich prosociálne správanie: • iniciálne sociálne zručnosti (predstavenie sa, poďakovanie, schopnosť počúvať, konverzačné zručnosti. . . ), • pokročilé sociálne zručnosti (opytovanie sa, požiadanie o pomoc, ospravedlnenie sa, aktívna účasť na spoločnej činnosti, prezentácia svojho názoru, sebapresadenie sa, návrh riešenia, dodržiavanie riešenia. . . ), • zručnosti viažuce sa na pocity (rozpoznávanie vlastných pocitov iných ľudí, vyjadrenie vlastných pocitov, reakcia pri pocitoch strachu, reakcia na hnev, videnie situácie očami druhého, sebaodmeňovanie. . ), • formy správania, nahrádzajúce agresívne správanie (žiadosť o dovolenie, schopnosť rozdeliť sa s inými o niečo, pomáhanie druhým, sebakontrola, odmietnutie, vyhýbanie sa konfliktu. . . ).

Obsah je doplnený o ďalšie aktivity: • cvičenia na rozvoj pozornosti vo forme hier

Obsah je doplnený o ďalšie aktivity: • cvičenia na rozvoj pozornosti vo forme hier a pracovných listov, pretože väčšinou sú v skupinách viaceré deti s oslabenou pozornosťou (či už na podklade vývinovej nezrelosti CNS alebo hyperkinetickej poruchy); § relaxačné cvičenia a hry, ktoré nie sú pevnou súčasťou programu jednotlivých stretnutí, ale zaraďujú sa podľa aktuálnej situácie a potrieb detí v priebehu stretnutí. Preto musia tvoriť repertoár zručností a vedomostí vedúcich skupín. Ide o techniky „Lopta“, „Lietadlo“, „Ako rastie strom“, „Obor a trpaslík“ a pod. Aktivity sú často sprevádzané relaxačnou hudbou v pozadí.

Organizácia programu • Personálne zabezpečenie: 2 lektori (2 psychológovia, resp. 1 psychológ a 1

Organizácia programu • Personálne zabezpečenie: 2 lektori (2 psychológovia, resp. 1 psychológ a 1 sociálny pedagóg) • Počet detí zaradených do skupiny je 5 – 8. • Trvanie jednotlivých stretnutí je približne 60 minút (detské skupiny) / 90 minút (kombinované skupiny detí a rodičov). • 9 – 10 stretnutí jeden krát týždenne, spravidla v období od apríla až mája do konca júna. V tomto čase prebieha väčšina stretnutí. Jedno stretnutie, ktoré má overiť adjustáciu detí v školskom prostredí (v ZŠ či MŠ), efekty programu a posilniť pozitívne zmeny v správaní detí i výchovnom pôsobení rodičov, sa realizuje v októbri až novembri. V individuálnych prípadoch je možné nadviazať na tento program dlhodobejšou starostlivosťou – pokračovaním v skupinovej práci pre žiakov ZŠ s problémami v správaní.

Sledovanie efektivity programu je realizované na základe: üspätných informácií od rodičov detí po ukončení

Sledovanie efektivity programu je realizované na základe: üspätných informácií od rodičov detí po ukončení programu aj s odstupom cca 3 – 4 mesiacov po programe. (Na aktuálne podnety a potreby vyjadrené rodičmi počas trvania programu sa reaguje bezprostredne. ) üposudzovacích škál zameraných na vybrané oblasti správania detí – použili sme Eybergov hodnotiaci dotazník pre rodičov a pre učiteľov, upravený pre potreby programu(Administrujeme ho rodičom pred začatím a po ukončení programu, učiteľkám MŠ pred a učiteľom ZŠ po ukončení programu s odstupom cca 3 – 4 mesiacov. ) übezprostredné spätné väzby vyjadrované v priebehu a po skončení vzdelávacej aktivity pre učiteľky MŠ (ak je súčasťou programu).

Hodnotenie efektivity Zmeny sledované prostredníctvom Eybergovho dotazníka pre rodičov a učiteľov a spätné väzby

Hodnotenie efektivity Zmeny sledované prostredníctvom Eybergovho dotazníka pre rodičov a učiteľov a spätné väzby rodičov poukázali na znížený výskyt ťažkostí u väčšiny detí po absolvovaní programu. Pozitívne zmeny nastali najmä v týchto oblastiach: Ø Ø koncentrácia pozornosti, hyperaktivita, negativizmus, odvaha prejaviť sa v skupine.

Z programu: Stavba spoločného domu (posilňovanie kooperácie)

Z programu: Stavba spoločného domu (posilňovanie kooperácie)

Z programu: Stavba spoločného domu (posilňovanie kooperácie)

Z programu: Stavba spoločného domu (posilňovanie kooperácie)

Strom našich úspechov (posilňovanie pozitívneho sebaobrazu)

Strom našich úspechov (posilňovanie pozitívneho sebaobrazu)

Zo Stromu našich úspechov:

Zo Stromu našich úspechov:

Zo Stromu našich úspechov:

Zo Stromu našich úspechov: