Pravidl komunikcie uite iak Pravidl komunikcie v triede

  • Slides: 6
Download presentation
Pravidlá komunikácie učiteľ - žiak

Pravidlá komunikácie učiteľ - žiak

Pravidlá komunikácie v triede – striedanie prehovorov učiteľa a žiakov, prísne organizovaný priebeh, –

Pravidlá komunikácie v triede – striedanie prehovorov učiteľa a žiakov, prísne organizovaný priebeh, – upravujú správanie učiteľa a žiakov v jednotlivých aspektoch komunikácie, – dôležité pre organizáciu práce v triede – poznanie pravidiel je regulatívnym činiteľom pre obidvoch partnerov komunikácie – dominantnosť učiteľa – sčasti kodifikované, sčasti konvenciálne

Autokratické komunikačné pravidlá pre frontálne vyučovanie Pravidlá pre učiteľa UČITEĽ má v triede právo

Autokratické komunikačné pravidlá pre frontálne vyučovanie Pravidlá pre učiteľa UČITEĽ má v triede právo hovoriť: 1. kedykoľvek, 2. s kým chce – s jednotlivcom, so skupinou, 3. o čom chce, rozhodovať o téme komunikácie, 4. v rámci vyučovacej hodiny tak dlho, ako sám chce, 5. v rámci učebne, kde chce, 6. v pozícii, ktorú sám považuje za vhodnú.

Autokratické komunikačné pravidlá pre frontálne vyučovanie Pravidlá pre žiaka ŽIAK má právo hovoriť: 1.

Autokratické komunikačné pravidlá pre frontálne vyučovanie Pravidlá pre žiaka ŽIAK má právo hovoriť: 1. len vtedy, keď mu učiteľ udelí slovo, 2. s tým, kto mu bol určený, 3. len o tom, čo mu bolo určené, 4. len tak dlho, ako mu bolo určené, 5. na mieste, ktoré mu bolo určené, 6. v pozícii, ktorá mu bola stanovená.

Stratégie žiakov na získanie časti právomocí Liberálne komunikačné pravidlá – zachovávajú dominanciu učiteľa, ale

Stratégie žiakov na získanie časti právomocí Liberálne komunikačné pravidlá – zachovávajú dominanciu učiteľa, ale sú voči žiakom viac znášanlivé a tolerantné,

Kedy učiteľ stanovuje komunikačné pravidlá? - iniciačné obdobie Spôsoby zavedenia pravidiel - venovať časť

Kedy učiteľ stanovuje komunikačné pravidlá? - iniciačné obdobie Spôsoby zavedenia pravidiel - venovať časť jednej vyučovacej hodiny, príp. keď vznikne problém. 1. Pravidlo uvedie učiteľ bez vysvetlenia alebo zdôvodnenia. 2. Pravidlo uvedie učiteľ s vysvetlením alebo zdôvodnením. 3. Pravidlo vznikne z dohody medzi učiteľom a žiakom.