Prava djeteta i pravni odnos roditelja i djeteta

  • Slides: 12
Download presentation
Prava djeteta i pravni odnos roditelja i djeteta 1. 2. 3. 4. 5. Prava

Prava djeteta i pravni odnos roditelja i djeteta 1. 2. 3. 4. 5. Prava djeteta općenito, UN Konvencija o pravima djeteta, Pravobranitelj za djecu Prava i dužnosti djeteta te stjecanje poslovne sposobnosti djeteta Roditeljska skrb Ostvarivanje roditeljske skrbi Ostvarivanje osobnih odnosa s djetetom

1. Prava djeteta; UN Konvencija o pravima djeteta (1989); (potpisnice sve države osim SAD)

1. Prava djeteta; UN Konvencija o pravima djeteta (1989); (potpisnice sve države osim SAD) Postoje različite podjele dječjih prava: - ciljna podjela (prevencija, zaštita, pogodnosti i sudjelovanje) - podjela u psihologiji (sigurnost, skrb, sudjelovanje) - temeljna prava (pravo na život, zdravlje, život s roditeljima, odgoj obrazovanje, podrijetlo, tjelesni, duševni i emocionalni razvoj. . ) - podjela u pravu (osobna prava, građanska prava, obrazovna prava, zdravstvena prava, socijalna prava, ekonomska prava, kulturna prava, pravosudna zaštita) Odbor za prava djece – razmatra izvješća o stanju prava djece u zemljama članicama periodično

2. Prava i dužnosti djeteta (Obiteljski zakon) Osobna prava djeteta (čl. 84): Ø Pravo

2. Prava i dužnosti djeteta (Obiteljski zakon) Osobna prava djeteta (čl. 84): Ø Pravo na život i zdravlje; Ø Pravo na sigurnost i odgoj u obitelji u skladu s tjelesnim, psihološkim i razvojnim potrebama djeteta Ø Pravo na život s roditeljima, a ako roditelji žive zajedno na roditeljsku skrb oba roditelja; Ø Pravo na osobne odnose s roditeljima i dr. bliskim osobama, pravo na informaciju o važnim okolnostima u vezi s roditeljima i dr. bliskim osobama Ø Pravo na izbor obrazovanja, zanimanja i zapošljavanja u skladu sa sposobnostima i dobrobiti djeteta

2. Prava i dužnosti djeteta (Obiteljski zakon) Informirani pristanak djeteta na medicinske zahvate (88.

2. Prava i dužnosti djeteta (Obiteljski zakon) Informirani pristanak djeteta na medicinske zahvate (88. ) Ø Ø Dijete koje je navršilo 16. godina i koje je prema ocjeni doktora medicine dovoljno zrelo za donošenje odluke o preventivnom, dijagnostičkom ili terapijskom postupku u vezi sa svojim zdravljem ili liječenjem, može samostalno dati pristanak na pregled, pretragu ili medicinski postupak (informirani pristanak). Ako se prema procjeni doktora medicine radi o medicinskom postupku koji je povezan s rizicima teških posljedica za fizičko ili psihičko zdravlje djeteta, uz pristanak djeteta potrebna je i suglasnost roditelja ili drugog zakonskog zastupnika. U slučaju spora između djeteta i roditelja o poduzimanju rizičnog medicinskog zahvata odluku donosi sud u izvanparničnom postupku za zahtjev djeteta ili roditelja. Ako se radi o neodgodivoj medicinskoj intervenciji, primjenjuju se odredbe posebnog propisa koji uređuje prava pacijenata.

2. Prava i dužnosti djeteta (Obiteljski zakon) Pravo na poduzimanje pravnih radnji - ograničena

2. Prava i dužnosti djeteta (Obiteljski zakon) Pravo na poduzimanje pravnih radnji - ograničena poslovna sposobnost djeteta (čl. 85. ) ØDijete od navršenih 15 godina i koje zarađuje* može samostalno poduzimati pravne radnje i sklapati pravne poslove, te preuzimati obveze u visini iznosa koji zarađuje, te raspolagati zaradom, ako ne ugrožava svoje uzdržavanje. ØAko navedene pravne radnje i poslovi djeteta bitno utječu na njegova osobna i imovinska prava, potrebno je odobrenje roditelja ili dr. zakonskog zastupnika * Poslovna sposobnost maloljetnika za sklapanje ugovora o radu Članak 20. Zakona o radu (NN 93/14) (1) Ako zakonski zastupnik ovlasti maloljetnika s petnaest godina i starijeg od petnaest godina za sklapanje određenog ugovora o radu, osim maloljetnika koji pohađa obvezno osnovno obrazovanje, maloljetnik je poslovno sposoban za sklapanje i raskidanje toga ugovora te za poduzimanje svih pravnih radnji u vezi s ispunjenjem prava i obveza iz toga ugovora ili u vezi s tim ugovorom.

2. Prava i dužnosti djeteta (Obiteljski zakon) Pravo djeteta na izražavanje mišljenja (čl. 86)

2. Prava i dužnosti djeteta (Obiteljski zakon) Pravo djeteta na izražavanje mišljenja (čl. 86) Ø Ø Roditelji i druge osobe koje skrbe o djetetu dužni su poštovati mišljenje djeteta u skladu s njegovom dobi i zrelošću. U svim postupcima u kojima se odlučuje o nekom djetetovu pravu ili interesu dijete ima pravo na prikladan način: Ø Ø a) saznati važne okolnosti slučaja, b) dobiti savjet i izraziti svoje mišljenje te c) biti obaviješteno o mogućim posljedicama poštivanja njegova mišljenja. Mišljenje djeteta se uzima u obzir u skladu s njegovom dobi i zrelošću.

2. Prava i dužnosti djeteta (Obiteljski zakon) Izražavanje mišljenja djeteta (u sudskim postupcima, čl.

2. Prava i dužnosti djeteta (Obiteljski zakon) Izražavanje mišljenja djeteta (u sudskim postupcima, čl. 360) Ø Ø Ø U postupcima u kojima se odlučuje o osobnim i imovinskim pravima i interesima djeteta sud će omogućiti djetetu da izrazi svoje mišljenje, osim ako se dijete tome protivi. Prikladno mjesto i nazočnost stručne osobe, ako je potrebno. Ako je dijete mlađe od 14 – posredstvom posebnog skrbnika („dječjeg odvjetnika”) ili dr. stručne osobe (psiholog) * Pravilnik o načinu pribavljanja mišljenja djeteta (NN 123/2015)

2. Prava i dužnosti djeteta (Obiteljski zakon) Izražavanje mišljenja djeteta (u sudskim postupcima, čl.

2. Prava i dužnosti djeteta (Obiteljski zakon) Izražavanje mišljenja djeteta (u sudskim postupcima, čl. 360) Ø Ø Ø Sud koji vodi postupak nije dužan utvrđivati mišljenje djeteta kad za to postoje posebno opravdani razlozi koji se u odluci moraju obrazložiti. Dijete mora biti obaviješteno o predmetu, tijeku i mogućem ishodu postupka na način koji je prikladan njegovoj dobi i ako ne postoji opasnost za razvoj, odgoj i zdravlje djeteta. Obvezu obavještavanja djeteta imaju posebni skrbnik djeteta, sud ili stručna osoba centra za socijalnu skrb, ovisno o okolnostima slučaja, o čemu je sud dužan voditi računa.

2. Prava i dužnosti djeteta (Obiteljski zakon) Pravo djeteta na pokretanje postupaka (čl. 87)

2. Prava i dužnosti djeteta (Obiteljski zakon) Pravo djeteta na pokretanje postupaka (čl. 87) Ø Ø Dijete koje je navršilo 14. godina ima pravo samostalno pokrenuti postupke pred nadležnim tijelima u vezi s ostvarivanjem svojih prava i interesa sukladno članku 359. Ob. Z. Dijete ima pravo na posebnog skrbnika sukladno čl. 240. Ob. Z.

2. Prava i dužnosti djeteta (Obiteljski zakon) Postupovna (procesna) sposobnost djeteta (čl. 359. )

2. Prava i dužnosti djeteta (Obiteljski zakon) Postupovna (procesna) sposobnost djeteta (čl. 359. ) Ø Ø U stvarima u kojima se odlučuje o osobnim pravima i interesima djeteta sud će na zahtjev djeteta rješenjem dopustiti djetetu koje je navršilo 14. g. da iznosi činjenice, predlaže dokaze, podnosi pravne lijekove i poduzima druge radnje u tom postupku, ako je sposobno shvatiti značenje i pravne posljedice tih radnji. Sud je prethodno dužan zatražiti mišljenje i prijedlog czs.

Dužnosti djeteta (Obiteljski zakon) Dužnosti djeteta u obitelji (čl. 89. ) Dijete je dužno

Dužnosti djeteta (Obiteljski zakon) Dužnosti djeteta u obitelji (čl. 89. ) Dijete je dužno poštovati svoje roditelje i pomagati im u obavljanju poslova u obiteljskoj zajednici u skladu sa svojom dobi i zrelošću te biti obzirno prema članovima obitelji. Dužnost djeteta doprinositi uzdržavanju (čl. 90. ) Dijete koje je navršilo 15. godina i stječe imovinu radom dužno je pridonositi svojem uzdržavanju i školovanju.

Literatura: 1. Hrabar, D. , Obiteljsko pravo u sustavu socijalne skrbi, Narodne novine, 2019,

Literatura: 1. Hrabar, D. , Obiteljsko pravo u sustavu socijalne skrbi, Narodne novine, 2019, str. 164 -176. 2. Obiteljski zakon, čl. 84 -90. i čl. 359 -360.