Polskie tace narodowe Nazwa polskie tace narodowe uywana

  • Slides: 29
Download presentation
Polskie tańce narodowe

Polskie tańce narodowe

Nazwa polskie tańce narodowe używana była dopiero od lat dwudziestych XIX wieku i miała

Nazwa polskie tańce narodowe używana była dopiero od lat dwudziestych XIX wieku i miała nieco odmienne znaczenie niż obecnie. Z wypowiedzi muzyków, kompozytorów, historyków obyczajów z tamtych czasów wynika, że nazwa polskie tańce narodowe najogólniej nazywano tańce polskie w odróżnieniu od tańców obcego pochodzenia. Do tańców pochodzenia polskiego - narodowego zaliczano wówczas oryginalne tańce wiejskie: krakowskie, wielkopolskie, góralskie, kujawskie itp.

 Powszechnie przyjmuje się że narodowymi tańcami stały sie tylko te tańce pochodzenia regionalnego,

Powszechnie przyjmuje się że narodowymi tańcami stały sie tylko te tańce pochodzenia regionalnego, które spopularyzowały się w pewnym okresie w całej Polsce i w różnych środowiskach tak dalece że straciwszy swój pierwotny ścisły związek z regionem i dawne znaczenie, stały się ogólnopolskimi tańcami towarzyskimi. Obecnie uważa sie, że tańce te reprezentują dominujące i charakterystyczne cechy muzyczne i ruchowe polskich tańców ludowych. Ich nazwy - polonez, krakowiak, mazur, kujawiak ( z wyjątkiem oberka ) nie są pochodzenia ludowego. Cechy muzyczne tych tańców daje sie dość jednoznacznie określić jako typowe dla danego regionu.

Krakowiak Krakowiak to taniec pochodzący z regionu krakowskiego. Jest skoczny, pełen temperamentu, w takcie

Krakowiak Krakowiak to taniec pochodzący z regionu krakowskiego. Jest skoczny, pełen temperamentu, w takcie 2/4. Nazwa krakowiak pochodzi od nazwy regionu, pojawiła się w XVIII wieku i oznaczała dwumiarowe tańce krakowskie. Z czasem taniec ten upowszechnił się, przenikając do muzyki symfonicznej i scenicznej. Nieodzowną częścią tańca są kolorowe stroje krakowskie, dodające mu piękna, uroku i świetności. W muzyce ludowej krakowiak zwykle rozpoczyna się przyśpiewką. Charakterystyczną cechą tańca jest występowanie synkopy zwanej krakowiakową. 1. S. Moniuszko - Krakowiaczek 2. Z. Noskowski - Krakowiaczek F-dur 3. K. Szymanowski - Krakowiak

CIEKAWOSTKI - POLSZCZYZNA Pisownia oraz liczba mnoga dwóch poniższych wyrazów nie jest taka sama.

CIEKAWOSTKI - POLSZCZYZNA Pisownia oraz liczba mnoga dwóch poniższych wyrazów nie jest taka sama. Krakowiak - mieszkaniec Krakowskiego lub mężczyzna, chłopiec w regionalnym stroju krakowskim (ten Krakowiak, ci Krakowiacy) krakowiak - taniec ludowy pochodzący z okolic Krakowa (ten krakowiak, te krakowiaki)

Stroje krakowskie

Stroje krakowskie

Kujawiak Nazwa tańca po raz pierwszy pojawiła się w 1827 r. i pochodzi od

Kujawiak Nazwa tańca po raz pierwszy pojawiła się w 1827 r. i pochodzi od nazwy regionu z którego wywodzi się taniec - z Kujawiak jest tańcem wolnym, posuwistym w takcie 3/4. Melodie autentycznych ludowych kujawiaków oparte są na skalach modalnych, co decyduje o ich smętnym charakterze. Podobnie jak oberek, kujawiak również poprzedzony jest wstępem 1. "Jasiu, czemu nie orzesz" - melodia ludowa 2. H. Wieniawski - Kujawiak

Strój kujawski

Strój kujawski

Oberek jest bardzo szybkim, skocznym i wesołym tańcem narodowym, w takcie 3/8. Często znany

Oberek jest bardzo szybkim, skocznym i wesołym tańcem narodowym, w takcie 3/8. Często znany jest pod nazwą obertas, ober. Nazwa tańca występuje po raz pierwszy w 1697 roku, a pochodzi od sposobu tańczenia - od obracania się. Oberek opiera się na ciągłym powtarzaniu tego samego motywu melodyczno - rytmicznego. Ważną cechą tańca jest występowanie wstępu, granego na jednym dźwięku, lub na kwincie w basie. Często taniec ten jest grany łącznie z kujawiakiem, tworząc formę ABA - oberek, kujawiak, oberek, lub wiązankę tańców. L. Różycki - Oberek z baletu "Pan Twardowski"

oberek

oberek

Mazur Po raz pierwszy nazwa tańca występuje w 1752 r. Mazur jest tańcem w

Mazur Po raz pierwszy nazwa tańca występuje w 1752 r. Mazur jest tańcem w takcie 3/4, opartym na charakterystycznych rytmach, zwanych rytmami mazurowymi. Charakteryzują się one występowaniem rytmu punktowanego. W tańcu charakterystyczny jest akcent na słabej - drugiej lub trzeciej części taktu oraz występowanie tempa rubato. Rubato polega na przesuwaniu drobnych wartości rytmicznych wewnątrz taktu, bez naruszania metrum głównego. Ten taniec również nazwę zaczerpną z nazwy regionu Polski jakim są Mazury. W postaci stylizowanej znany jest pod nazwą mazurek, a rozpowszechnili go tacy kompozytorzy jak Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Karol Kurpiński, Henryk Wieniawski, Karol Szymanowski i inni. „Jeszcze jeden mazur dzisiaj”

Polonez Taniec w tempie umiarkowanym, o metrum 3/4. Staropolski taniec korowodowy, prototypem był taniec

Polonez Taniec w tempie umiarkowanym, o metrum 3/4. Staropolski taniec korowodowy, prototypem był taniec o nazwie chodzony. Ma uroczysty i dostojny charakter, oraz charakterystyczny rytm z akcentem na 1. Nazwa pochodzi z języka francuskiego (fr. dance polonaise 'taniec polski'). Z biegiem czasu sam przymiotnik "polonaise" wszedł w powszechne użycie, a Polacy nazywali go polonezem. M. K. Ogiński - Polonez a-moll "Pożegnanie Ojczyzny". Wojciech Kilar- polonez z filmu “Pan Tadeusz”

Układ poloneza 1. Dwa rzędy naprzeciwko siebie, wykonują trzy kroki do środka sali i

Układ poloneza 1. Dwa rzędy naprzeciwko siebie, wykonują trzy kroki do środka sali i ukłon. 2. Tworzymy pary - parami środkiem sali

3. Para w lewo, para w prawo. 4. Dwa rzędy wchodzą do środka sali

3. Para w lewo, para w prawo. 4. Dwa rzędy wchodzą do środka sali i tworzą czwórki.

5. Czwórka za czwórką środkiem sali. 6. Pierwsza para środkowa wykonuje zwrot w tył

5. Czwórka za czwórką środkiem sali. 6. Pierwsza para środkowa wykonuje zwrot w tył i przechodzi pod tunelem utworzonym przez resztę par z tyłu. Partnerzy zewnętrzni wykonują krok do tyłu i idą w rzędzie bokami sali w drugim kierunku.

7. Tancerka z pary środkowej kieruje się do swojego partnera w prawo, a tancerz

7. Tancerka z pary środkowej kieruje się do swojego partnera w prawo, a tancerz z pary środkowej kieruje się do swojej partnerki w lewą stronę. 8. Dwie kolumny bokiem sali.

9. Tunel - po dojściu do określonego miejsca. Jeden z rzędów unosi połączone ręce

9. Tunel - po dojściu do określonego miejsca. Jeden z rzędów unosi połączone ręce do góry tworząc tunel, drugi przechodzi pod tunelem. 10. Tunel - po przeciwnej stronie. Drugi rząd unosi połączone ręce do góry tworząc tunel, a pierwszy przechodzi pod tunelem.

11. Dwa rzędy po bokach sali. 12. Dwa kroki w bok do środka sali

11. Dwa rzędy po bokach sali. 12. Dwa kroki w bok do środka sali i tańczący tworzą kolumnę para za parą.

13. Kolumna środkiem sali. 14. Tancerka w prawo, tancerz w lewo, poruszają się bokami

13. Kolumna środkiem sali. 14. Tancerka w prawo, tancerz w lewo, poruszają się bokami sali.

15. Tancerka łączy się z tancerzem i tworzą dwa rzędy. 16. Rzędy łączą się

15. Tancerka łączy się z tancerzem i tworzą dwa rzędy. 16. Rzędy łączą się w czwórki.

17. Wężyk - z jednej czwórki tancerka, z drugiej tancerz w przeciwnych kierunkach idą

17. Wężyk - z jednej czwórki tancerka, z drugiej tancerz w przeciwnych kierunkach idą wężykiem. 18. Tworzą dwa koła.

19. Dwa koła. Wszyscy tyłem do siebie trzymają się za ręce, na odpowiedni takt

19. Dwa koła. Wszyscy tyłem do siebie trzymają się za ręce, na odpowiedni takt wykonują przechwyt i zwracają się twarzą do siebie. 20. Para za parą po kole.

21. Wyjście z kółek. Powodzeni a

21. Wyjście z kółek. Powodzeni a