OLARJI IN ZDRAVA PREHRANA Zdrava prehrana primerna energijska

  • Slides: 7
Download presentation
ŠOLARJI IN ZDRAVA PREHRANA Zdrava prehrana: Øprimerna energijska vrednost Ødovolj hranilnih snovi Ødovolj zaščitnih

ŠOLARJI IN ZDRAVA PREHRANA Zdrava prehrana: Øprimerna energijska vrednost Ødovolj hranilnih snovi Ødovolj zaščitnih snovi Øpestra Ørazporejena v več obrokih

ALI SE ŠOLARJI PREHRANJUJEJO ZDRAVO? Raziskava Inštituta za varovanje zdravja “Obnašanje v zvezi z

ALI SE ŠOLARJI PREHRANJUJEJO ZDRAVO? Raziskava Inštituta za varovanje zdravja “Obnašanje v zvezi z zdravjem v šolskem obdobju” je pokazala: 1/3 šolarjev odhaja vsak dan v šolo brez zajtrka, redno pa zajtrkuje le 40% fantov in deklet.

ZAJTRK Zajtrk mora biti sestavljen iz živil, bogatih z ogljikovimi hidrati, ki počasi in

ZAJTRK Zajtrk mora biti sestavljen iz živil, bogatih z ogljikovimi hidrati, ki počasi in zmerno dvigujejo glukozo v krvi, dodati pa je treba še beljakovinska živila. Zajtrk naj zagotovi 20% dnevnih potreb po energiji in hranilnih snoveh. Pri otrocih, ki ne zajtrkujejo, se lahko delovna storilnost zmanjša tudi do 20%.

OTROCI IN DEBELOST V EU je predebelih približno 18% otrok. Vzroki: Ønapačna prehrana (povečan

OTROCI IN DEBELOST V EU je predebelih približno 18% otrok. Vzroki: Ønapačna prehrana (povečan vnos) Øpomanjkanje gibanja (vsaj 60 minut vsak dan)

DEBELOST IN NAPAČNA PREHRANA “Značilna je nepravilna prehrana, ko hrana ni več nujno potrebno

DEBELOST IN NAPAČNA PREHRANA “Značilna je nepravilna prehrana, ko hrana ni več nujno potrebno živilo, ampak prinaša še nekaj zraven, nekakšno tolažbo. ” “ Pri pubertetnikih se za preveliko težo največkrat skriva nek psihični vzrok. ” “ Pri mlajših otrocih, je vzrok za debelost največkrat v družini in neizdelanih prehranjevalnih navadah. ” (Dr. Magdalena Urbančič, Center za zdravljenje bolezni otrok v Šentvidu pri Stični)

NAJPOGOSTEJŠE NAPAKE ØHitro pripravljena hrana, ki vsebuje premalo balastnih snovi. ØPreveč zaužitih kalorij, ki

NAJPOGOSTEJŠE NAPAKE ØHitro pripravljena hrana, ki vsebuje premalo balastnih snovi. ØPreveč zaužitih kalorij, ki presegajo otrokove potrebe. ØPitje sadnega soka oziroma sadnih pijač, gaziranih pijač in ledenega čaja. (Pollitrska plastenka osvežilne pijače lahko doseže skoraj polovico nujnih energijskih potreb predšolskega otroka. ) ØOtroci ne ločijo med občutkom žeje in lakote, zato posegajo po hrani namesto po napitku.

INDEKS TELESNE MASE (ITM) WHO klasifikacija: Normalna telesna teža: 18, 9 – 24, 9

INDEKS TELESNE MASE (ITM) WHO klasifikacija: Normalna telesna teža: 18, 9 – 24, 9 ITM