OGLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POARNICZEJ Sprzt poarniczy 1 2

  • Slides: 93
Download presentation
OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ Sprzęt pożarniczy 1 2 3 4 5 6 7 8

OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ Sprzęt pożarniczy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Pytania ustne grupa III 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Podaj podział piany gaśniczej ze względu na liczbę spienienia? Liczba spienienia do 20 –

Podaj podział piany gaśniczej ze względu na liczbę spienienia? Liczba spienienia do 20 – piana ciężka, Liczba spienienia od 20 do 200 – piana średnia Liczba spienienia powyżej 200 – piana lekka.

Wymień zasady wyposażania stref pożarowych w podręczny sprzęt gaśniczy? Obiekty muszą być wyposażone w

Wymień zasady wyposażania stref pożarowych w podręczny sprzęt gaśniczy? Obiekty muszą być wyposażone w gaśnice, spełniające wymagania Polskich Norm, dotyczących gaśnic. Rodzaj gaśnic powinien być dostosowany do gaszenia tych grup pożarów, które mogą wystąpić w obiekcie: A - materiałów stałych, zwykle pochodzenia organicznego, których normalne spalanie zachodzi z tworzeniem żarzących się węgli; B - cieczy i materiałów stałych topiących się; C - gazów; D - metali; F - tłuszczów i olejów w urządzeniach kuchennych. Jedna jednostka masy środka gaśniczego 2 kg (lub 3 dm 3) zawartego w gaśnicach przypada, z wyjątkiem przypadków określonych w przepisach szczególnych: na każde 100 m 2 powierzchni strefy pożarowej w budynku, nie chronionej stałym urządzeniem gaśniczym: zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL I, ZL III lub ZL V, produkcyjnej i magazynowej o gęstości obciążenia ogniowego ponad 500 MJ/m 2, zawierającej pomieszczenie zagrożone wybuchem, na każde 300 m 2 powierzchni strefy pożarowej nie wymienionej w pkt. 1), z wyjątkiem zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV. Gaśnice w obiektach powinny być rozmieszczone: w miejscach łatwo dostępnych i widocznych, w szczególności: przy wejściach do budynków, na klatkach schodowych, na korytarzach, przy wyjściach z pomieszczeń na zewnątrz, w miejscach nienarażonych na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie źródeł ciepła (piece, grzejniki), w obiektach wielokondygnacyjnych - w tych samych miejscach na każdej kondygnacji, jeżeli pozwalają na to istniejące warunki. Przy rozmieszczaniu gaśnic muszą być spełnione następujące warunki: odległość z każdego miejsca w obiekcie, w którym może przebywać człowiek, do najbliższej gaśnicy nie powinna być większa niż 30 m, do gaśnic powinien być zapewniony dostęp o szerokości co najmniej 1 m.

Kim był św. Florian? legionistą rzymskim Urodził się ok. 250 roku w Zeiselmauer (dawn.

Kim był św. Florian? legionistą rzymskim Urodził się ok. 250 roku w Zeiselmauer (dawn. Ceti, Dolna Austria). Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armii cesarza rzymskiego – Dioklecjana (284 -305). W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. 4 maja 304 poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns , na terenie dzisiejszej Górnej Austrii, w miejscowości Lauriacum. Św. Florian jest patronem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy, piekarzy.

 Zdefiniuj pojęcie „teren pożaru”. Teren pożaru to obszar, na którym rozwija się i

Zdefiniuj pojęcie „teren pożaru”. Teren pożaru to obszar, na którym rozwija się i rozprzestrzenia pożar, na którym znajdują się materiały, obiekty pośrednio lub bezpośrednio zagrożone przez płomienie i promieniowanie cieplne.

 Jaki stopień oznacza poniższa dystynkcja: Strażak

Jaki stopień oznacza poniższa dystynkcja: Strażak

Omów na czym polega przystosowanie naturalnych i sztucznych zbiorników oraz studni do poboru wody

Omów na czym polega przystosowanie naturalnych i sztucznych zbiorników oraz studni do poboru wody i do ich wykorzystania w celach gaśniczych. 1. wykonaniu studzienek ssawnych lub innych urządzeń umożliwiających pobór wody, 2. zabezpieczeniu przed zamuleniem i zamarzaniem, 3. zapewnieniu możliwości pobierania wody z głębokości nie większej niż 6 m, licząc od osi pompy do lustra wody, - zapewnieniu utwardzonego dojazdu dla samochodów pożarniczych z placem manewrowym 20 x 20 m.

Jaki gaz znajduje się w gaśnicach śniegowych? Skroplony CO 2.

Jaki gaz znajduje się w gaśnicach śniegowych? Skroplony CO 2.

Jakie wyróżniamy grupy wysokości budynków (wg rozporządzenia MI)? W celu określenia wymagań technicznych i

Jakie wyróżniamy grupy wysokości budynków (wg rozporządzenia MI)? W celu określenia wymagań technicznych i użytkowych wprowadzono następujący podział budynków na grupy wysokości: 1) niskie (N) do 12 m włącznie nad poziomem terenu lub mieszkalne o wysokości do 4 kondygnacji nadziemnych włącznie, 2) średniowysoki (SW) ponad 12 m do 25 m włącznie nad poziomem terenu lub mieszkalne o wysokości ponad 4 do 9 kondygnacji nadziemnych włącznie, 3) wysokie (W) ponad 25 m do 55 m włącznie nad poziomem terenu lub mieszkalne o wysokości ponad 9 do 18 kondygnacji nadziemnych włącznie, 4) wysokościowe (WW) powyżej 55 m nad poziomem terenu.

Co oznacza skrót KSRG, SKKM, SSP? Krajowy System Ratowniczo Gaśniczy, Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego,

Co oznacza skrót KSRG, SKKM, SSP? Krajowy System Ratowniczo Gaśniczy, Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego, System Sygnalizacji Pożaru

Wymień zasadnicze przedmioty środków ochrony indywidualnej Strażaka PSP określone w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych

Wymień zasadnicze przedmioty środków ochrony indywidualnej Strażaka PSP określone w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 listopada 2005 r. w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej. 1) ubranie specjalne; 2) rękawice specjalne; 3) kominiarka; 4) buty strażackie; 5) hełm strażacki.

Podaj podział samochodów gaśniczych ze względu na ich masę całkowitą? Lekkie – do 7

Podaj podział samochodów gaśniczych ze względu na ich masę całkowitą? Lekkie – do 7 ton, Średnie – od 7 do 14 ton Ciężkie powyżej 14 ton

Podaj symbol drabiny nasadkowej? Odp. DN-2, 7

Podaj symbol drabiny nasadkowej? Odp. DN-2, 7

Co to jest pożar? Pożarem nazywamy każdy przypadek niekontrolowanego procesu spalania materiałów palnych.

Co to jest pożar? Pożarem nazywamy każdy przypadek niekontrolowanego procesu spalania materiałów palnych.

Jaką szerokość winna posiadać pozioma droga ewakuacyjna w budynku – jak można ją obliczyć?

Jaką szerokość winna posiadać pozioma droga ewakuacyjna w budynku – jak można ją obliczyć? Szerokość poziomych dróg ewakuacyjnych należy obliczać proporcjonalnie do liczby osób mogących przebywać jednocześnie na danej kondygnacji budynku, przyjmując co najmniej 0, 6 m na 100 osób, lecz nie mniej niż 1, 4 m. Dopuszcza się zmniejszenie szerokości poziomej drogi ewakuacyjnej do 1, 2 m, jeżeli jest ona przeznaczona do ewakuacji nie więcej niż 20 osób.

Co to są środki zwilżające? Są to środki powierzchniowo czynne, powodujące obniżenie napięcia powierzchniowego

Co to są środki zwilżające? Są to środki powierzchniowo czynne, powodujące obniżenie napięcia powierzchniowego wody.

Co oznacza skrót ZP ZOSP RP, KM PSP, JRG? Zarząd Powiatowy Związku Ochotniczych Straży

Co oznacza skrót ZP ZOSP RP, KM PSP, JRG? Zarząd Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej Jednostka Ratowniczo Gaśnicza

Do czego służą (co to są) zbieracze? Zbieracze stosowane są do łączenia dwóch linii

Do czego służą (co to są) zbieracze? Zbieracze stosowane są do łączenia dwóch linii zasilających W – 75 z nasadą o średnicy 110 (lub dwóch linii 52 z nasadą o średnicy 75).

Ile stopni podoficerskich jest w Państwowej Straży Pożarnej, wymień je. 5 stopni podoficerskich: sekcyjny,

Ile stopni podoficerskich jest w Państwowej Straży Pożarnej, wymień je. 5 stopni podoficerskich: sekcyjny, st. sekcyjnych, mł. ogniomistrz, st. ogniomistrz.

Wymień i omów rodzaje natarć prowadzonych podczas gaszenia pożaru? Natarcie frontalne – działanie na

Wymień i omów rodzaje natarć prowadzonych podczas gaszenia pożaru? Natarcie frontalne – działanie na miejsce pożaru od czoła Natarcie oskrzydlające – działanie na miejsce pożaru od skrzydeł, Natarcie okrążające – działanie na miejsce pożaru ze wszystkich stron.

Na którym ramieniu strażak nosi sznur galowy? Na prawym

Na którym ramieniu strażak nosi sznur galowy? Na prawym

Jaki środek gaśniczy został wycofany z użycia ze względu na niszczące jego działanie na

Jaki środek gaśniczy został wycofany z użycia ze względu na niszczące jego działanie na środowisko naturalne? HALON W połowie lat 90. XX wieku udowodniono szkodliwy wpływ halonów na górne warstwy atmosfery (zob. dziura ozonowa), pomimo dużej skuteczności, zostały na przełomie wieków wycofane ze względu na degradację środowiska naturalnego, a także powstawanie w trakcie gaszenia szkodliwych dla człowieka gazów. Mają one właściwości podobne do freonów, podobnie jak one niszczą warstwę ozonową w atmosferze ziemskiej. Kolejną poważną wadą tych związków jest ich szkodliwość dla zdrowia człowieka. Działanie toksyczne wykazują zarówno opary samego halonu jak i związków powstałych w wyniku jego rozkładu w wysokiej temperaturze.

Co ile lat węże gaśnicze stanowiące wyposażenie hydrantów wewnętrznych powinny być poddane próbie ciśnieniowej

Co ile lat węże gaśnicze stanowiące wyposażenie hydrantów wewnętrznych powinny być poddane próbie ciśnieniowej na maksymalne ciśnienie robocze? Co 5 lat

Podaj definicję obrony? Jest to jedna z form działań taktycznych, polegająca na opóźnianiu lub

Podaj definicję obrony? Jest to jedna z form działań taktycznych, polegająca na opóźnianiu lub niedopuszczaniu do zapalenia się materiałów bądź obiektów zagrożonych przez trwający pożar.

Co to jest stanowisko wodne? Jest to specjalnie przygotowane miejsce przy zbiorniku wodnym, służące

Co to jest stanowisko wodne? Jest to specjalnie przygotowane miejsce przy zbiorniku wodnym, służące do ustawienia motopompy lub samochodu pożarniczego celu pobierania wody z tego zbiornika.

Jaki stopień oznacza poniższa dystynkcja: Stopień Młodszego Ogniomistrza

Jaki stopień oznacza poniższa dystynkcja: Stopień Młodszego Ogniomistrza

Co to jest pozycja wodna - definicja? Pozycja wodna – teren, na którym rozmieszczone

Co to jest pozycja wodna - definicja? Pozycja wodna – teren, na którym rozmieszczone są punkty czerpania wody, ustawione zostały pompy, sprawione zostały linie ssawne i zasilające.

Do gaszenia jakich materiałów palnych nie wolno stosować wody? Wymień dwie grupy. Wodą nie

Do gaszenia jakich materiałów palnych nie wolno stosować wody? Wymień dwie grupy. Wodą nie wolno gasić ciał reagujących z wodą (np. : sód, potas, karbid, wapno palone itp. ), płynów łatwopalnych lżejszych od wody (benzyna, olej napędowy, nafta, lepik, oleje itp. ), instalacji elektrycznych pod napięciem.

Na podstawie jakiego dokumentu działa Ochotnicza Straż Pożarna? Na podstawie Statutu OSP.

Na podstawie jakiego dokumentu działa Ochotnicza Straż Pożarna? Na podstawie Statutu OSP.

Wymień przynajmniej pięć przyczyn powstawania pożaru? Nieostrożność osób dorosłych, nieostrożność nieletnich, wady urządzeń grzewczych

Wymień przynajmniej pięć przyczyn powstawania pożaru? Nieostrożność osób dorosłych, nieostrożność nieletnich, wady urządzeń grzewczych i kominowych, wady urządzeń elektrycznych mechanicznych, wyładowania atmosferyczne, samozapalenia, podpalenia.

Co to jest rota? rota - dwuosobowy zespół ratowników wchodzący w skład zastępu lub

Co to jest rota? rota - dwuosobowy zespół ratowników wchodzący w skład zastępu lub specjalistycznej grupy ratowniczej;

Na czym polega działanie gaśnicze piany? Działanie gaśnicze piany polega na działaniu izolującym i

Na czym polega działanie gaśnicze piany? Działanie gaśnicze piany polega na działaniu izolującym i chłodzącym oraz rozcieńczającym. Właściwości izolujące piany wynikają z oddzielenia materiału palnego od utleniacza warstwa piany o odpowiedniej strukturze i grubości.

Co oznacza symbol PP 2 - 12? Jest to oznaczenie prądownicy pianowej o nominalnej

Co oznacza symbol PP 2 - 12? Jest to oznaczenie prądownicy pianowej o nominalnej wydajności wody 200 l/min. (2) i liczbie spienienia 12.

Wymień sprzęt dostosowany do likwidacji katastrof budowlanych. Piły do cięcia drewna, piły do cięcia

Wymień sprzęt dostosowany do likwidacji katastrof budowlanych. Piły do cięcia drewna, piły do cięcia stali i betonu, stemple drewniane, stemple metalowe, urządzenia hydrauliczne, kamery wziernikowe, geofony, samochody ratownicze – dźwigi, poduszki pneumatyczne.

Jak nazywa się najwyższe odznaczenie nadawane przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP? Odp. Złoty

Jak nazywa się najwyższe odznaczenie nadawane przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP? Odp. Złoty Znak Związku.

Z jakich pomieszczeń należy zapewnić, co najmniej dwa wyjścia ewakuacyjne oddalone od siebie o

Z jakich pomieszczeń należy zapewnić, co najmniej dwa wyjścia ewakuacyjne oddalone od siebie o co najmniej 5 m, wymień dwa przykłady Pomieszczenie powinno mieć co najmniej dwa wyjścia ewakuacyjne oddalone od siebie o co najmniej 5 m w przypadkach, gdy: 1) jest przeznaczone do jednoczesnego przebywania w nim ponad 50 osób, a w strefie pożarowej ZL II - ponad 30 osób, 2) znajduje się w strefie pożarowej ZL, a jego powierzchnia przekracza 300 m 2, 3) znajduje się w strefie pożarowej PM o gęstości obciążenia ogniowego powyżej 500 MJ/m 2, a jego powierzchnia przekracza 300 m 2, 4) znajduje się w strefie pożarowej PM o gęstości obciążenia ogniowego do 500 MJ/m 2, a jego powierzchnia przekracza 1. 000 m 2, 5) jest zagrożone wybuchem, a jego powierzchnia przekracza 100 m 2.

Wymień rodzaje linii wężowych. ügłówna ügaśnicze üzasilające üssawne

Wymień rodzaje linii wężowych. ügłówna ügaśnicze üzasilające üssawne

Co to są prace niebezpieczne pożarowo? Prace niebezpieczne pod względem pożarowym - należy przez

Co to są prace niebezpieczne pożarowo? Prace niebezpieczne pod względem pożarowym - należy przez to rozumieć prace remontowo-budowlane związane z użyciem otwartego ognia, cięciem z wytwarzaniem iskier mechanicznych i spawaniem, prowadzone wewnątrz lub na dachach obiektów, na przyległych do nich terenach oraz placach składowych, a także prace remontowo-budowlane wykonywane w strefach zagrożonych wybuchem;

Jaką szerokość winny posiadać drzwi stanowiące wyjście ewakuacyjne z pomieszczenia. Jak można ją obliczyć.

Jaką szerokość winny posiadać drzwi stanowiące wyjście ewakuacyjne z pomieszczenia. Jak można ją obliczyć. Łączną szerokość drzwi w świetle, stanowiących wyjścia ewakuacyjne z pomieszczenia, należy obliczać proporcjonalnie do liczby osób mogących przebywać w nim równocześnie, przyjmując co najmniej 0, 6 m szerokości na 100 osób, przy czym najmniejsza szerokość drzwi w świetle ościeżnicy powinna wynosić 0, 9 m, a w przypadku drzwi służących do ewakuacji do 3 osób - 0, 8 m.

Podaj imię i nazwisko obecnego Prezesa Zarządu Powiatowego ZOSP w Elblągu Druh Ryszard Zagalski

Podaj imię i nazwisko obecnego Prezesa Zarządu Powiatowego ZOSP w Elblągu Druh Ryszard Zagalski

Co rozumiemy pod pojęciem przejście ewakuacyjne? W pomieszczeniach, od najdalszego miejsca, w którym może

Co rozumiemy pod pojęciem przejście ewakuacyjne? W pomieszczeniach, od najdalszego miejsca, w którym może przebywać człowiek, do wyjścia ewakuacyjnego na drogę ewakuacyjną lub do innej strefy pożarowej albo na zewnątrz budynku, powinno być zapewnione przejście, zwane dalej „przejściem ewakuacyjnym”

Jaką szerokość winna posiadać pozioma droga ewakuacyjna w budynku – jak można ją obliczyć.

Jaką szerokość winna posiadać pozioma droga ewakuacyjna w budynku – jak można ją obliczyć. Szerokość poziomych dróg ewakuacyjnych należy obliczać proporcjonalnie do liczby osób mogących przebywać jednocześnie na danej kondygnacji budynku, przyjmując co najmniej 0, 6 m na 100 osób, lecz nie mniej niż 1, 4 m. 2. Dopuszcza się zmniejszenie szerokości poziomej drogi ewakuacyjnej do 1, 2 m, jeżeli jest ona przeznaczona do ewakuacji nie więcej niż 20 osób.

Podaj zakres ustawowych działań realizowanych przez Państwową Straż Pożarną: - walka z pożarami lub

Podaj zakres ustawowych działań realizowanych przez Państwową Straż Pożarną: - walka z pożarami lub innymi klęskami żywiołowymi - ratownictwo techniczne - ratownictwo chemiczne - ratownictwo ekologiczne - ratownictwo medyczne

Podaj podział piany gaśniczej ze względu na sposób jej wytwarzania? Piana mechaniczna i chemiczna.

Podaj podział piany gaśniczej ze względu na sposób jej wytwarzania? Piana mechaniczna i chemiczna.

Co to jest liczba spienienia? Liczba spienienia jest to stosunek ilości piany do ilości

Co to jest liczba spienienia? Liczba spienienia jest to stosunek ilości piany do ilości wodnego roztworu środka pianotwórczego, z którego ta piana została wytworzona.

Jakie elementy znajdują się na terenie pożaru? Wymień co najmniej trzy.

Jakie elementy znajdują się na terenie pożaru? Wymień co najmniej trzy.

Na czym polega działanie gaśnicze dwutlenku węgla? Jego właściwości polegają na izolacji (ograniczeniu) dostępu

Na czym polega działanie gaśnicze dwutlenku węgla? Jego właściwości polegają na izolacji (ograniczeniu) dostępu powietrza do miejsca pożaru.

Co to jest strefa pożarowa? Strefa pożarowa- to wydzielona przestrzeń w taki sposób aby

Co to jest strefa pożarowa? Strefa pożarowa- to wydzielona przestrzeń w taki sposób aby w określonym czasie pożar nie przeniósł się na zewnątrz lub do wewnątrz wydzielonej przestrzeni.

Podaj, jaka jest zawartość tlenu w powietrzu oraz przy jakiej zawartości tlenu w powietrzu

Podaj, jaka jest zawartość tlenu w powietrzu oraz przy jakiej zawartości tlenu w powietrzu ustaje proces spalania? Zawartość tlenu w powietrzu – 21% Proces spalania ustaje przy zawartości 16% tlenu w powietrzu.

Co to jest dolna granica wybuchowości? Dolna granica wybuchowości /DGW/ - minimalna zawartość składnika

Co to jest dolna granica wybuchowości? Dolna granica wybuchowości /DGW/ - minimalna zawartość składnika palnego w mieszaninie z powietrzem, przy której zapłon jest już możliwy

Czego dotyczy europejska umowa ADR? Dotyczy międzynarodowego przewozu drogowego materiałów niebezpiecznych

Czego dotyczy europejska umowa ADR? Dotyczy międzynarodowego przewozu drogowego materiałów niebezpiecznych

Podaj jakie elementy powinna zawierać instrukcja bezpieczeństwa pożarowego. 1) warunki ochrony przeciwpożarowej, wynikające z

Podaj jakie elementy powinna zawierać instrukcja bezpieczeństwa pożarowego. 1) warunki ochrony przeciwpożarowej, wynikające z przeznaczenia obiektu, sposobu użytkowania, prowadzonego procesu technologicznego, magazynowania (składowania) i warunków technicznych, w tym zagrożenia wybuchem; 2) określenie wyposażenia w wymagane urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice oraz sposobu poddawania ich przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym 3) sposoby postępowania na wypadek pożaru i innego zagrożenia; 4) sposoby zabezpieczania prac niebezpiecznych pod względem pożarowym, jeżeli takie prace są przewidywane; 5) warunki i organizację ewakuacji ludzi oraz praktyczne sposoby ich sprawdzania 6) sposoby zapoznania użytkowników obiektu, w tym zatrudnionych pracowników z treścią przedmiotowej instrukcji oraz z przepisami przeciwpożarowymi, 7) zadania i obowiązki w zakresie ochrony przeciwpożarowej dla osób będących ich stałymi użytkownikami 8) plany obiektów, obejmujące także ich usytuowanie, oraz terenu przyległego , z uwzględnieniem graficznych danych 9) wskazania osób lub podmiotów opracowujących instrukcję

Co to jest alarm fałszywy w dobrej wierze Zgłaszający zdarzenie zaobserwował objawy zagrożenia, np.

Co to jest alarm fałszywy w dobrej wierze Zgłaszający zdarzenie zaobserwował objawy zagrożenia, np. : dymy, pary, zapachy, lecz po przybyciu na miejsce zagrożenie samoistnie zakończyło się bez możliwości stwierdzenia miejsca lub przyczyny, nie stwarzało zagrożenia, np. para z urządzeń wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, dymy lub ognie technologiczne, wypalanie materiałów pod nadzorem w miejscach do tego celu przeznaczonych, inne zdarzenia, które nie wymagały podjęcia działań ratowniczych.

Co oznaczają zastosowane w przepisach budowlanych skróty NRO i SRO ? elementy budynku -

Co oznaczają zastosowane w przepisach budowlanych skróty NRO i SRO ? elementy budynku - nierozprzestrzeniające ognia elementy budynku - słabo rozprzestrzeniające ogień

Co zaliczamy do sprzętu tłumiącego? Do sprzętu tłumiącego zaliczamy: koce gaśnicze, tłumice i sita

Co zaliczamy do sprzętu tłumiącego? Do sprzętu tłumiącego zaliczamy: koce gaśnicze, tłumice i sita kominowe.

Dokonaj podziału członków Ochotniczych Straży Pożarnych. Członkowie OSP dzielą się na : · czynnych,

Dokonaj podziału członków Ochotniczych Straży Pożarnych. Członkowie OSP dzielą się na : · czynnych, · honorowych, · wspierających, · młodzieżowych drużyn pożarniczych.

Ile i jakie stopnie w korpusie aspirantów rozróżniamy w Państwowej Straży Pożarnej 4 stopnie:

Ile i jakie stopnie w korpusie aspirantów rozróżniamy w Państwowej Straży Pożarnej 4 stopnie: mł. aspirant, st. aspirant, aspirant sztabowy.

Wymień znane ci klasy odporności pożarowej budynków od największej do najmniejszej. Ustanawia się pięć

Wymień znane ci klasy odporności pożarowej budynków od największej do najmniejszej. Ustanawia się pięć klas odporności pożarowej budynków lub ich części, podanych w kolejności od najwyższej do najniższej i oznaczonych literami. „A”, „B”, „C”, „D” i „E”,

Trzy cechy określane dla elementu budowlanego w ramach określania klasy odporności ogniowej to REI.

Trzy cechy określane dla elementu budowlanego w ramach określania klasy odporności ogniowej to REI. Podaj jakie to cechy. R E I - nośność ogniowa (w minutach), , szczelność ogniowa (w minutach), określona jw. , izolacyjność ogniowa (w minutach), określona jw.

Co rozumiemy pod pojęciem gotowości bojowej? Zdolność podziału straży pożarnej do podjęcia akcji ratowniczej

Co rozumiemy pod pojęciem gotowości bojowej? Zdolność podziału straży pożarnej do podjęcia akcji ratowniczej w określonym czasie.

Wymień siedziby (wszystkie) i nazwy (co najmniej 2) szkół pożarniczych w Polsce. - SGSP

Wymień siedziby (wszystkie) i nazwy (co najmniej 2) szkół pożarniczych w Polsce. - SGSP w Warszawie - CS PSP w Częstochowie - SA w Poznaniu - SA w Krakowie

ELIMINACJE MIEJSKIE ELBLĄG 2016

ELIMINACJE MIEJSKIE ELBLĄG 2016

Jednym z najwybitniejszych członków Korpusu Technicznego Pożarnictwa był: inż. Józef Tuliszkowski

Jednym z najwybitniejszych członków Korpusu Technicznego Pożarnictwa był: inż. Józef Tuliszkowski