Numer alarmowy 112 ten numer ratuje ycie Numer

  • Slides: 13
Download presentation
Numer alarmowy 112 ten numer ratuje życie

Numer alarmowy 112 ten numer ratuje życie

Numer alarmowy 112 obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Połączenia z tym numerem są

Numer alarmowy 112 obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Połączenia z tym numerem są bezpłatne.

Co to jest „ 112”? Numer alarmowy „ 112” jest jednolitym ogólnoeuropejskim numerem alarmowym

Co to jest „ 112”? Numer alarmowy „ 112” jest jednolitym ogólnoeuropejskim numerem alarmowym zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Kierowanie połączeń na numer alarmowy „ 112” jest bezpłatne. Ponadto numer „ 112” można wybrać w telefonie posiadającym karty SIM.

Telefon alarmowy 112 łączy trzy najważniejsze służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo : Państwową Straż Pożarną,

Telefon alarmowy 112 łączy trzy najważniejsze służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo : Państwową Straż Pożarną, Pogotowie Ratunkowe, Policję.

Co zrobi operator odbierający połączenie na numer alarmowy „ 112”? zapyta o rodzaj zdarzenia

Co zrobi operator odbierający połączenie na numer alarmowy „ 112”? zapyta o rodzaj zdarzenia i miejsce zdarzenia; wstępnie dokona oceny sytuacji i dokona weryfikacji, która służba powinna być skierowana do miejsca zdarzenia; poinformuje o rodzaju zdarzenia właściwe służby ratunkowe najbliższe miejscu zdarzenia, dlatego tak istotne jest jak najbardziej precyzyjne wskazanie lokalizacji; jeśli zajdzie taka potrzeba, operator może połączyć osobę zgłaszającą zdarzenie bezpośrednio z dyspozytorem danej służby np. : z dyspozytorem medycznym.

Jak dzwonić na „ 112”, czyli co należy robić krok po kroku od momentu

Jak dzwonić na „ 112”, czyli co należy robić krok po kroku od momentu wybrania numeru 112: jeśli to możliwe, połączenie z operatorem numeru „ 112” powinno być wykonane przez osobę znajdującą się bezpośrednio w miejscu zagrożenia lub inną osobę będącą świadkiem danego zdarzenia; po wybraniu numeru „ 112” należy czekać cierpliwie do momentu zgłoszenia się operatora, nie odkładać słuchawki do czasu, gdy połączenie zostanie podjęte (połączenie jest bezpłatne); krótko opisać zdarzenie lub sytuację, której było się świadkiem w celu wezwania przez operatora właściwej służby, podać swoje imię i nazwisko; wskazać miejsce przebywania/adres, w którym miało miejsce zdarzenie lub sytuacja; jeśli to możliwe wskazać najszybszą drogę dojazdu do miejsca zdarzenia;

 udzielać dodatkowych informacji na zadawane przez operatora pytania; wykonywać polecenia/instrukcje przekazywane przez operatora;

udzielać dodatkowych informacji na zadawane przez operatora pytania; wykonywać polecenia/instrukcje przekazywane przez operatora; jeśli sytuacja nagle się zmieni lub pogorszy, należy szybko o tym powiadomić operatora numeru „ 112”; należy starać się o chwilowe nie korzystanie z telefonu, z którego dokonywano zgłoszenia na wypadek, gdyby operator próbował skontaktować się ponownie w celu weryfikacji informacji lub udzielenia innych dodatkowych informacji.

Kiedy dzwonić na „ 112”? Numer ten służy wyłącznie do powiadamiania w nagłych sytuacjach

Kiedy dzwonić na „ 112”? Numer ten służy wyłącznie do powiadamiania w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia, np. : pożary; wypadki drogowe; nagłe omdlenia i utrata świadomości, poważne uszkodzenie ciała i silne krwawienie, kradzieże; włamania; w przypadku użycia przemocy; przypadki porażenia prądem; rozpoznania osoby poszukiwanej przez Policję; inna nagła sytuacja zagrażająca zdrowiu, życiu lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu.

Pamiętaj! Nie dzwoń na numer alarmowy „ 112” bez potrzeby blokujesz linię telefoniczną osobie,

Pamiętaj! Nie dzwoń na numer alarmowy „ 112” bez potrzeby blokujesz linię telefoniczną osobie, która właśnie w tej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy, a nie może połączyć się z operatorem 112. Zastanów się – TY też możesz kiedyś potrzebować pomocy!

Na terenie Polski nadal obowiązują także numery alarmowe: 997 (Policja); 998 (Państwowa Straż Pożarna);

Na terenie Polski nadal obowiązują także numery alarmowe: 997 (Policja); 998 (Państwowa Straż Pożarna); 999 (Pogotowie Ratunkowe).

ALARMOWA WYLICZANKA Jeden – jeden –dwa, Ten numer każdy zna, Gdy pożar czy wypadek,

ALARMOWA WYLICZANKA Jeden – jeden –dwa, Ten numer każdy zna, Gdy pożar czy wypadek, Kiedy zasłabnie dziadek, Telefon bierz do ręki, Wystukaj trzy cyferki. Jeden – jeden –dwa, Ten mądry, kto je zna, Ratują życie, ochraniają, Służą pomocą, doradzają, Te trzy cyferki małe, To liczby doskonałe! Jeden – jeden – dwa, W tym cała sprawa ta, By poznać numer alarmowy, Nieść szybką pomoc nam gotowy. Kto mądry dobrze zapamięta, Numer 112 - na co dzień i od święta! Kacper Walczak uczeń klasy 3 b Szkoła Podstawowa nr 6 w Zielonej Górze

„ „Ten numer ratuje życie. Nie blokuj go bez potrzeby”

„ „Ten numer ratuje życie. Nie blokuj go bez potrzeby”

Pod 112 dzwoń – nie zwlekaj, tam zawsze pomoc czeka. Policja, straż, pogotowie, w

Pod 112 dzwoń – nie zwlekaj, tam zawsze pomoc czeka. Policja, straż, pogotowie, w razie potrzeby są zawsze gotowe. Przemysław Nowak kl. 6 b Szkoła Podstawowa nr 6 w Zielonej Górze ul. Moniuszki 19 65 -409 Zielona Góra Autor prezentacji Aneta Adamczewska Wykorzystano informacje ze strony internetowej http: //www. 112. gov. pl