NEKATERE SNOVI LAHKO PRETAKAMO Tekoine lahko pretakamo z

  • Slides: 14
Download presentation
NEKATERE SNOVI LAHKO PRETAKAMO

NEKATERE SNOVI LAHKO PRETAKAMO

Tekočine lahko pretakamo z enega mesta na drugo. Običajno si pri tem pomagamo s

Tekočine lahko pretakamo z enega mesta na drugo. Običajno si pri tem pomagamo s koriti, žlebovi, cevmi in cevnimi sistemi. Bi znal razložiti razliko med cevjo in koritom? KORITA CEVI Korito usmeri vodo k vodnemu kolesu Oblikovano betonsko korito – odtok meteorne vode. Vodovodne cevi, po katerih priteče voda do hiš, so okrogle in votle. Če je voda v zbiralniku vode, so z vodo napolnjene tudi cevi. Po njih se voda pretaka v vse smeri. Korito je podolgovata vdolbina na zemeljski površini. Po njej teče voda, najpogosteje potok ali reka. Po koritu teče voda le, če je to nagnjeno navzdol.

AKVADUKT Rimljani so gradili AKVADUKTE (vodovode), da bi v mesta pripeljali vodo. Vodo so

AKVADUKT Rimljani so gradili AKVADUKTE (vodovode), da bi v mesta pripeljali vodo. Vodo so uporabljali za javna kopališča, javna stranišča, fontane in zasebna gospodinjstva, pa tudi za rudarstvo, mline, kmetije in vrtove. Akvadukti so prenašali vodo samo ob rahlem nagibu navzdol znotraj kanalov iz kamna in opeke. Večina kanalov je bila zakopana pod zemljo. Kjer so naleteli na doline ali nižine, je bil akvadukt nameščen na most.

Za zalivanje uporabljamo različne pripomočke: zalivalke, cevi, namakalne sisteme… Ugotovi, katere so značilnosti materialov,

Za zalivanje uporabljamo različne pripomočke: zalivalke, cevi, namakalne sisteme… Ugotovi, katere so značilnosti materialov, ki prepuščajo vodo in materialov, ki je ne. Razmisli, kakšen je namen zbiralnika vode.

PONOVI O VODI OB ZAPISIH IN NALOGAH NA NASLEDNJIH STRANEH.

PONOVI O VODI OB ZAPISIH IN NALOGAH NA NASLEDNJIH STRANEH.

Preberi spodnji odstavek in ga dopolni z manjkajočimi besedami. Ob deževju voda pronica v

Preberi spodnji odstavek in ga dopolni z manjkajočimi besedami. Ob deževju voda pronica v tla. Plasti, skozi katero pronica voda, rečemo __________ plast. Voda se zbira nad plastjo, ki vode ne prepušča. Imenujemo jo __________ plast. Vodo, ki se zbira pod tlemi, imenujemo _________. Mesto, kjer voda pride na površje, imenujemo _______. Na tem mestu lahko zgradimo _________ , da zajamemo pitno vodo.

Preberi spodnji odstavek in ga dopolni z manjkajočimi besedami. Ob deževju voda pronica v

Preberi spodnji odstavek in ga dopolni z manjkajočimi besedami. Ob deževju voda pronica v tla. Plasti, skozi katero pronica voda, rečemo prepustna plast. Voda se zbira nad plastjo, ki vode ne prepušča. Imenujemo jo neprepustna plast. Vodo, ki se zbira pod tlemi, imenujemo podtalnica. Mesto, kjer voda pride na površje, imenujemo izvir. Na tem mestu lahko zgradimo zajetje, da zajamemo pitno vodo.

Preberi spodnji odstavek in ga dopolni z manjkajočimi besedami. Ko je plastenka polna vode,

Preberi spodnji odstavek in ga dopolni z manjkajočimi besedami. Ko je plastenka polna vode, je curek _________. Z nižanjem vodne gladine se domet curka ___________. Če pomaknem konec cevke _______ kot je gladina vode, voda preneha teči. Pomembno je, da se porabniki vode nahajajo_________ od vodnega hrama. Če se porabniki nahajajo višje, vodo do njih potisne ___________.

Preberi spodnji odstavek in ga dopolni z manjkajočimi besedami. Ko je plastenka polna vode,

Preberi spodnji odstavek in ga dopolni z manjkajočimi besedami. Ko je plastenka polna vode, je curek najdaljši. Z nižanjem vodne gladine se domet curka krajša. Če pomaknem konec cevke višje kot je gladina vode, voda preneha teči. Pomembno je, da se porabniki vode nahajajo nižje od vodnega hrama. Če se porabniki nahajajo višje, vodo do njih potisne črpalka.