Monologick metdy vyuovania Vklad rozprvanie opis prednka patria

  • Slides: 10
Download presentation
Monologické metódy vyučovania. Výklad, rozprávanie, opis, prednáška - patria medzi metódy priameho prenosu poznatkov;

Monologické metódy vyučovania. Výklad, rozprávanie, opis, prednáška - patria medzi metódy priameho prenosu poznatkov; - patrí tu: opis, vysvetľovanie, rozprávanie, prednáška

Opis – monologická metóda; z hľadiska účinnosti tejto metódy je dôležité odlišovať veci podstatné

Opis – monologická metóda; z hľadiska účinnosti tejto metódy je dôležité odlišovať veci podstatné od nepodstatných, na to upriamovať pozornosť žiakov, aby na základe podstatných znakov dokázali veci a javy navzájom odlíšiť. Rozprávanie – metóda je zameraná na predstavy, city, fantáziu žiakov. Aby učiteľ udržal pozornosť žiakov pri rozprávaní, mal by im ukladať menšie úlohy, ktoré umožnia zároveň sledovať jeho rozprávanie (napr. žiaci majú kresliť, robiť náčrty a pod. ).

Metóda vysvetľovania – používa sa najmä pri objasňovaní podstaty predmetov a javov, ich funkcií,

Metóda vysvetľovania – používa sa najmä pri objasňovaní podstaty predmetov a javov, ich funkcií, vlastností i rôznych činností, pri objasňovaní príčinno-následných vzťahov - v centre deja je učiteľ, - zaberá takmer 60% hodiny, - najviac využívaná metóda.

Požiadavky na vysvetľovanie 1. zrozumiteľnosť: - postupnosť vyvodzovania; - nadväznosť na predchádzajúce vlastnosti; -

Požiadavky na vysvetľovanie 1. zrozumiteľnosť: - postupnosť vyvodzovania; - nadväznosť na predchádzajúce vlastnosti; - uvádzanie konkrétnych príkladov; - využívanie názorných pomôcok; - jasný, presný a výstižný jazyk;

2. logická stavba: - orientácia na hlavné fakty; - od konkrétneho k abstraktnému; -

2. logická stavba: - orientácia na hlavné fakty; - od konkrétneho k abstraktnému; - analógia a zovšeobecňovanie; - štrukturovanie poznatkov do systému; - nadväznosť na iné predmety, odbory.

Princípy efektívneho výkladu 1. 2. 3. 4. 5. 6. Na začiatku výkladu sformulovať jeho

Princípy efektívneho výkladu 1. 2. 3. 4. 5. 6. Na začiatku výkladu sformulovať jeho ciele. Učivo rozdeliť na logicky ucelené časti. Využívať tabuľu, spätný projektor. Výklad by mal byť zaujímavý a dynamický. Výklad je logický a stručný. Obsah výkladu je spojený s prv prebratým učivom a/alebo s praxou. 7. Obsah výkladu koreluje s inými tematickými celkami a inými vyučovacími predmetmi.

8. V závere výkladu je potrebné zosumarizovať jeho hlavné body. 9. Učiteľ nie je

8. V závere výkladu je potrebné zosumarizovať jeho hlavné body. 9. Učiteľ nie je viazaný na písomnú prípravu, nečíta. 1 O. Učiteľ má kultivované vystupovanie, zmysel pre humor, viditeľnú chuť žiakov niečo naučiť. 11. Dôležité je realizovať spätnú väzbu (verbálnu aj neverbálnu). 12. Učiteľ nesedí za katedrou, prechádza sa. 13. Učiteľ sleduje žiakov pohľadom, sleduje celú triedu. 14. Učiteľ pracuje s hlasom, gestikuluje, mení výraz tváre.

Prúd slov Väčšina ľudí hovorí tempom asi 100 až 200 slov za minútu. Hodinová

Prúd slov Väčšina ľudí hovorí tempom asi 100 až 200 slov za minútu. Hodinová prednáška by pri takomto tempe mohla obsahovať až ? slov, čo je ako rozsah malej knižky. Učiť znamená omnoho viac, než len vykladať! Na čo prišli vedci? Skúsení učitelia majú tendenciu meniť silu a výšku hlasu trikrát častejšie ako pri bežnej reči. Keď je učiteľ smutný, rozpráva hlbším hlasom a pomalšie, keď je nadšený rozpráva rýchlejšie a hlas je posadený vyššie. Učitelia často využívajú tzv. vyplňujúce slová (vlastne, takže proste, chápete. . . )

Výhody výkladu - na rozdiel od knihy môže byť vedený na úrovni zodpovedajúcej vedomostiam

Výhody výkladu - na rozdiel od knihy môže byť vedený na úrovni zodpovedajúcej vedomostiam i potrebám žiakov, - pre skúseného učiteľa nevyžaduje množstvo prípravy, ani pomôcok, - ide o rýchlu metódu zoznamovania sa s látkou, - je osobnejšou metódou komunikácie než metódy písomné.

Nevýhody výkladu - učiteľ postupuje so všetkými žiakmi rovnakým tempom, - problematická je spätná

Nevýhody výkladu - učiteľ postupuje so všetkými žiakmi rovnakým tempom, - problematická je spätná väzba – učiteľ často nevie, či došlo k porozumeniu novej látky, - nižšia miera aktivity žiakov, - sústredenosť žiakov je kratšia ako pri iných metódach, - nízka miera aplikácie vedomostí žiakov.