Liturgick postoj e a kony vod vetko m

  • Slides: 29
Download presentation
Liturgické postoj e a úkony

Liturgické postoj e a úkony

Úvod - všetko má byť usporiadané tak, aby sa zachovala dlhá cirkevná tradícia -

Úvod - všetko má byť usporiadané tak, aby sa zachovala dlhá cirkevná tradícia - rovnako je dôležité to, aby bolo všetko usporiadané v čo najužšej harmónii s nebeskou liturgiou. Keď to platí o priestore a predmetoch liturgie, o to viac to musí platiť aj o našich postojoch a úkonoch. Preto je dobre pamätať si, že každý náš pohyb vo svätyni kostola má vyjadrovať našu spolupatričnosť k spoločenstvu Cirkvi a taktiež k spoločenstvu oslávenej Cirkvi v nebi. V mene lásky k Bohu a jeho Cirkvi musí preto ustúpiť každá svojvoľnosť a extravagancia.

Postoje a úkony: Státie Úklon Znak kríža Chôdza Zložené ruky Podávanie ruky Pokľaknutie Silencium

Postoje a úkony: Státie Úklon Znak kríža Chôdza Zložené ruky Podávanie ruky Pokľaknutie Silencium sacrum Kľačanie Rozopäté ruky Bitie v prsia Vystreté ruky Sedenie Prostrácia Bozk na oltár

Státie Je základným postojom vyjadrujúcim pripravenosť a bdelosť. Kto stojí, nespí, ale je pripravený

Státie Je základným postojom vyjadrujúcim pripravenosť a bdelosť. Kto stojí, nespí, ale je pripravený vydať sa na cestu, alebo urobiť nejakú úlohu. Státím vyjadrujeme aj úctu voči tomu, s kým hovoríme. Státie v kostole znamená nielen pripravenosť počúvať, ale aj urobiť to, čo chce Boh. Stojíme rovno, vzpriamene, neopierame sa o stenu alebo o lavicu. Päty sú spolu. Postoj státia vyjadruje aj eschatologickú situáciu: Keď sa to začne diať, vzpriamte sa, zodvihnite hlavu, lebo sa blíži vaše vykúpenie. (Lk 21, 28).

Znak kríža Je jeden z najdrahších úkonov. Pripomína, že Pán Ježiš z lásky k

Znak kríža Je jeden z najdrahších úkonov. Pripomína, že Pán Ježiš z lásky k nám zomrel na kríži a že my sa preň chceme tiež obetovať a dokázať niečo dobré urobiť. Znakom kríža dávame najavo, že prijímame každodenné kríže do svojho života. Znak kríža môže byť dvojaký: ØVeľký kríž ØMalý kríž

Veľký kríž robíme pri prežehnaní: Ľavá ruka je na hrudi, pravou rukou sa dotýkame

Veľký kríž robíme pri prežehnaní: Ľavá ruka je na hrudi, pravou rukou sa dotýkame najskôr čela, potom pod ľavou dlaňou (medzi hrudníkom a bruchom) a potom na ľavom a pravom ramene. Prsty sú stále spolu. Dávame pozor, aby sme sa prežehnávali pomaly a pozorne. . . aby to nebola len rutina alebo nejaká „nečitateľná“ grimasa. Takýto zlozvyk nedbanlivého prežehnávania je, žiaľ, veľmi rozšírený !!!

Malý kríž robíme pri svätej omši pred evanjeliom: Ľavá dlaň je položená na hrudi

Malý kríž robíme pri svätej omši pred evanjeliom: Ľavá dlaň je položená na hrudi a palcom pravej ruky robíme malý krížik Ø na čele /môžeme si pomyslieť: / (Pane, buď v mojej mysli) Ø na perách (Pane, buď na mojich perách) Ø na srdci (Pane, buď v mojom srdci). Je dobré, ak napr. rodičia svojim deťom dávajú malý krížik na čelo, keď idú ráno do školy alebo pri nejakej rozlúčke a pod.

Zložené ruky Znamenajú ochotu slúžiť. Nedávame si ich za chrbát, ani nám nevisia voľne

Zložené ruky Znamenajú ochotu slúžiť. Nedávame si ich za chrbát, ani nám nevisia voľne popri tele. Ak držíme zložené ruky na srdci, dávame tým najavo, že sa modlíme nielen ústami, ale aj srdcom. Dlane sú zložené k sebe, prsty smerujú hore, pravý palec je na ľavom. Takto zložené ruky vyjadrujú, že modlitba má stúpať hore k Bohu.

Pri obrade vysviacky diakona a kňaza je krásny obrad so zloženými rukami, ktoré kandidát

Pri obrade vysviacky diakona a kňaza je krásny obrad so zloženými rukami, ktoré kandidát na diakona a kňaza skladá svoje zložené ruky do rúk biskupa. Vtedy sa ho biskup pýta: Sľubuješ mne a mojim nástupcom úctu a poslušnosť? Vyvolený na to odpovedá: Sľubujem. Teda zložené ruky vyjadrujú vznešený postoj sebadarovania.

Pokľaknutie Je to vzdanie úcty Pánovi. Keď prichádzame do kostola, pokľaknutím pozdravíme Pána Ježiša

Pokľaknutie Je to vzdanie úcty Pánovi. Keď prichádzame do kostola, pokľaknutím pozdravíme Pána Ježiša vo svätostánku. Pokľakneme na pravé koleno, ktoré sa má dotknúť zeme, nepredkláňame sa. Ruky ostávajú zopäté (prípadne pravá je na hrudi – srdci a ľavá je spustená pozdĺž tela) a neopierajú sa ani o kolená, ani o zem. Nikdy nepokľakneme za chôdze. Keď pokľakávame spoločne, snažíme sa to urobiť naraz.

Kľačanie Je postoj vyjadrujúci pokoru. Je prejavom klaňania sa Pánu Bohu. Boh je väčší

Kľačanie Je postoj vyjadrujúci pokoru. Je prejavom klaňania sa Pánu Bohu. Boh je väčší ako my. Kľačíme vzpriamene a ticho, neotáčame hlavou, ruky zostávajú zopäté na srdci, päty sú spolu. Nesedíme na pätách.

Bitie v prsia Symbolizuje našu ľútosť nad spáchanými hriechmi. Pripomína nám mýtnika, ktorý sa

Bitie v prsia Symbolizuje našu ľútosť nad spáchanými hriechmi. Pripomína nám mýtnika, ktorý sa v chráme bil do pŕs a prosil: Bože, buď milostivý mne hriešnemu. (Lk 18, 13). Používa sa počas úkonu kajúcnosti, príp. pri litániách, keď sa modlíme: Baránok Boží, ty snímaš hriechy sveta, zľutuj sa nad nami, Pane.

Sedenie Keď sedíme v kostole, znamená to, že sa nikam neponáhľame, ale máme čas

Sedenie Keď sedíme v kostole, znamená to, že sa nikam neponáhľame, ale máme čas pre Ježiša a chceme ho v pokoji počúvať. Nepredkláňame sa, nenakláňame hlavu dopredu, chrbát zostáva rovný. Nohy nenaťahujeme pred seba, ani ich nedávame pod lavicu, kolená držíme spolu a ruky máme položené na kolenách.

Úklon Ø hlavy Ø alebo celého tela Má byť pokojný a dôstojný. Nesmieme si

Úklon Ø hlavy Ø alebo celého tela Má byť pokojný a dôstojný. Nesmieme si ho mýliť s predklonom. Úklonom preukazujeme úctu a česť niekomu, v našom prípade Pánu Ježišovi. Niektorí autori rozlišujú: Ø ľahký úklon Ø hlbší úklon.

Ø Hlbší úklon Robí sa pred obetným stolom a pred biskupom, a to vždy,

Ø Hlbší úklon Robí sa pred obetným stolom a pred biskupom, a to vždy, keď sa pri liturgii prechádza popred biskupa. Pri obetnom stole sa máme ukloniť vždy.

Ø Ľahší úklon Praktizujeme - napr. na začiatku sv. omše pred obetným stolom, pri

Ø Ľahší úklon Praktizujeme - napr. na začiatku sv. omše pred obetným stolom, pri pokľaknutí kňaza počas premenenia, vždy, keď prechádzame popred alebo poza obetný stôl. Ak pred alebo po sv. omši nesieme v rukách ťažšie liturgické veci (kadidlo, ampulky, kalich. . . ), vtedy si ani pred svätostánkom nemusíme pokľaknúť, ale stačí úklon a môžeme pokračovať do sakristie alebo na iné miesto určenia.

Chôdza Pri oltári vyjadruje radosť a pripravenosť k službe. Teda nie „zmätok na bojisku“.

Chôdza Pri oltári vyjadruje radosť a pripravenosť k službe. Teda nie „zmätok na bojisku“. K oltáru nepatrí ani „poklus“, ani „ťahanie nôh“. Pri skupinovej chôdzi sa snažíme udržať rad a rovnaké rozostupy. Zopäté ruky držíme v rovnakej výške.

Špeciálnymi prípadmi, keď sa asistencia presúva z jedného miesta na druhé, sú procesie. Vtedy

Špeciálnymi prípadmi, keď sa asistencia presúva z jedného miesta na druhé, sú procesie. Vtedy je veľmi dôležité presne poznať, čo má kto robiť. Potrebné je mať zmysel pre súmerné postupovanie v procesii, pre náležité zoradenie sprievodu a predovšetkým pre pokorné správanie sa, ktoré sa najviac páči Pánu Bohu.

Podávanie ruky Vyjadruje odpustenie, priateľstvo, jednotu. Pri svätej omši si podávame ruky pred svätým

Podávanie ruky Vyjadruje odpustenie, priateľstvo, jednotu. Pri svätej omši si podávame ruky pred svätým prijímaním po slovách: Dajte si znak pokoja! Podávame si pravú ruku. Podobne je to aj pri posviacke domov alebo pri vysluhovaní niektorých svätenín.

Najprv podá ruku kňaz najbližším miništrantom, tí ju podajú zase svojim susedom. A tak

Najprv podá ruku kňaz najbližším miništrantom, tí ju podajú zase svojim susedom. A tak to ide ďalej. Pri podávaní ruky sa pozeráme rovno do očí. Ten, kto podáva ruku, hovorí: Pokoj s tebou. Druhý odpovedá: I s duchom tvojím.

Silencium sacrum Ø (posvätné ticho) Je posvätný úkon, hoci sa pri ňom nič nerobí.

Silencium sacrum Ø (posvätné ticho) Je posvätný úkon, hoci sa pri ňom nič nerobí. A predsa! Ide o veľmi dôležitý moment pri bohoslužbách.

Ø po homílii Ø po svätom prijímaní Pričom sa máme sústrediť na práve počuté

Ø po homílii Ø po svätom prijímaní Pričom sa máme sústrediť na práve počuté Božie slovo a práve prijaté Telo Ježiša Krista. Chvíľa ticha naznačuje, že Božie Slovo a Božie Telo v nás účinkujú a pritom nie sú potrebné žiadne slová. Posvätné ticho odporúča Svätý Otec Benedikt XVI. v posynodálnej exhortácii Verbum Domini 66 (Verbo crescente, verba deficiunt).

Rozopäté ruky kňaza pri modlitbe všetkým pripomínajú, že Boh nás pozýva k sebe. Keď

Rozopäté ruky kňaza pri modlitbe všetkým pripomínajú, že Boh nás pozýva k sebe. Keď máme niekoho radi a chceme mu ísť naproti, natiahneme k nemu ruky. Tiež nám pripomínajú ruky Pána Ježiša na kríži – ak chceme byť podobní Pánovi, máme byť ochotní pre neho niečo obetovať.

Vystreté ruky Sú pekným gestom, ktorým sa naznačuje zvolávanie Božích darov pri požehnaní alebo

Vystreté ruky Sú pekným gestom, ktorým sa naznačuje zvolávanie Božích darov pri požehnaní alebo pri vysluhovaní sviatostí (napr. sviatosti birmovania) alebo iných posvätných úkonoch. Špeciálnym úkonom tohto druhu je vkladanie rúk pri diakonských a kňazských vysviackach alebo pri vysluhovaní sviatosti pomazania chorých. Tieto úkony môžu vykonávať iba kňazi a biskupi.

Prostrácia (lat. prosterno = vrhnúť sa na zem, padnúť, rozprestrieť) Je úkon, ktorým sa

Prostrácia (lat. prosterno = vrhnúť sa na zem, padnúť, rozprestrieť) Je úkon, ktorým sa na Veľký piatok začínajú liturgické obrady. Kňaz alebo biskup si vtedy ľahne na zem a všetci prítomní rozjímajú o Ježišovom umučení. Tento úkon znamená gesto hlbokej pokory a podriadenosti Ježiša Krista nebeskému Otcovi.

Podobne robia prostráciu kandidáti diakonátu, kňazstva a biskupskej hodnosti tí, ktorí majú prijať túto

Podobne robia prostráciu kandidáti diakonátu, kňazstva a biskupskej hodnosti tí, ktorí majú prijať túto sviatosť a taktiež rehoľníci a rehoľníčky pred životnými sľubmi. Ide o gesto úplnej oddanosti Bohu. Tento obrad je veľmi pôsobivý, obyčajne sa pritom spievajú litánie k všetkým svätým.

Bozk oltára Je gesto, ktorým sa začína a končí slávenie svätej omše. Znamená to

Bozk oltára Je gesto, ktorým sa začína a končí slávenie svätej omše. Znamená to najhlbšie uctenie obetného stola, na ktorom Ježiš Kristus prináša svoju ustavičnú obetu Nebeskému Otcovi. Bozk oltára má v sebe aj taký obsah, že symbolicky predstavuje bozk celému liturgickému zhromaždeniu.

Uživotnenie: Pri oltári sa t reba správať vždy ch ý n i i r

Uživotnenie: Pri oltári sa t reba správať vždy ch ý n i i r p o k a cky k a T p rirodzene a p tu j a , h c a z é h ritom c e t ka dôstojne. Slu toré k , ť a v o š i l z žbou o r treba m iništranta mô a v á n o k y v y že rásť n o úk u veriacich n é r o t k a t n ábožnosť a r t š mini alebo v prípa de vykonávajú iní n e úctivého sprá teda , a r á t l o i c í n vania b o služ m ôže u veriaci pi. u k s i b o b e l ch rásť a i z kňa rozhorčenie alebo Vynas pohoršenie. V n a eriaci žím sa zapam majú právo n ätať s a to, aby i obsa jedno sa miništran tlivýc h t pri h úkon a pri i b o ov hoslužbách s ch vyk prával si to b onávaní nábožne a úc udem tivo. pripom ínať.

Prajem Ti vytrvalosť!

Prajem Ti vytrvalosť!