Legislativn informace JUDr Ing Mgr Marek Hodulk SNM

  • Slides: 21
Download presentation
Legislativní informace JUDr. Ing. Mgr. Marek Hodulík SNĚM RVŠ 15. 11. 2018

Legislativní informace JUDr. Ing. Mgr. Marek Hodulík SNĚM RVŠ 15. 11. 2018

Aktuální legislativa Zrušení karenční doby v prvních 3 dnech nemoci = nemocenská od prvního

Aktuální legislativa Zrušení karenční doby v prvních 3 dnech nemoci = nemocenská od prvního dne nemoci PN 1371 – posl. Karla Raise a Heleny Válkové – rozvrhování a evidence pracovní doby

„§ 70 a Pracovní doba akademických pracovníků (1) Akademičtí pracovníci vykonávají v pracovní době

„§ 70 a Pracovní doba akademických pracovníků (1) Akademičtí pracovníci vykonávají v pracovní době a) přímou pedagogickou činnost, b) práce související s přímou pedagogickou činností, c) vědeckou, výzkumnou, vývojovou a inovační, uměleckou nebo další tvůrčí činnost. (2) Akademický pracovník je povinen být na pracovišti zaměstnavatele nebo na jiném dohodnutém místě v době stanovené rozvrhem jeho přímé pedagogické činnosti a v případech, které stanoví v souladu se zákoníkem práce zaměstnavatel. (3) Jde-li o výkon jiné práce než podle odstavce 2, vykonává akademický pracovník sjednanou práci v pracovní době, kterou si sám rozvrhuje, a na místě, které si sám určí. Náklady, které akademickému pracovníkovi vzniknou výlučně v souvislosti s výkonem práce na jiném místě než na pracovišti zaměstnavatele podle věty první, se nepovažují za náklady vzniklé v souvislosti s výkonem závislé práce, a není-li dohodnuto jinak, hradí je akademický pracovník. (4) Zaměstnavatel eviduje jen tu část pracovní doby, kterou sám rozvrhuje. “. “

Aktuální legislativa Projednáno ve 2. čtení 14. 11. 2018 – proti ODS a TOP

Aktuální legislativa Projednáno ve 2. čtení 14. 11. 2018 – proti ODS a TOP 09

Novela zákona o státních svátcích – relevantní pozměňovací návrhy A. Poslanec Dominik Feri SD

Novela zákona o státních svátcích – relevantní pozměňovací návrhy A. Poslanec Dominik Feri SD 1486 Čl. I zní: „V § 1 zákona č. 245/2000 Sb. , o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu, ve znění zákona č. 101/2004 Sb. , se slova „ 17. listopad - Den boje za svobodu a demokracii“ nahrazují slovy „ 17. listopad - Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní studentský den“. “. D. Poslanec Miroslav Kalousek V čl. II – účinnost – se slova „jeho vyhlášení“ nahrazují slovy „ 1. ledna 2040“.

Návrh zákona o státních svátcích diskuse Poslanec Václav Klaus: Dneska je taková nějaká zvláštní

Návrh zákona o státních svátcích diskuse Poslanec Václav Klaus: Dneska je taková nějaká zvláštní konjunkce. Nejprve návrh společně s panem Čižinským, paní Valachovou, pak jsem dvakrát souhlasil s Piráty ohledně vodáků i ohledně OSA a nyní bych rád souhlasil s panem poslancem Kalouskem. Byl jsem jeden z mála na školském výboru, který se snažil zabránit doporučujícímu stanovisku, protože si myslím, že název boje za svobodu a demokracii se nemá rozmělňovat. Nemá se tam přidávat, ještě zmínit protektorátní četníky, z nichž řada pracovala v odboji a položila život, a tak dále, nemusí se tam zmiňovat Sokolové a další tisíce organizací. Ten název, který jsme doposud měli, naprosto stačí. To je jeden argument. A druhý - žádní studenti to nechtějí. Já mám čtyři děti, tři z nich studují, žádný takový požadavek, aby se přejmenoval 17. listopad, na mě nevznášejí. To, že nějaká úzká skupina nějakých těch jako studentských papalášů to sem donese do Sněmovny, to ještě není podle mě velký důvod, takže bych asi popáté v životě souhlasil s panem Kalouskem, byť ne tedy zcela, ale s hlavní ideou, že se to nemá rozmělňovat.

Poslanec Pavel Žáček: Děkuji za slovo. Já bych řekl, abych připomněl, kdo vlastně rozděluje

Poslanec Pavel Žáček: Děkuji za slovo. Já bych řekl, abych připomněl, kdo vlastně rozděluje tyto dva velmi důležité termíny, dva 17. listopady. To si myslím, že je také to, co se odehrává u Hlávkovy koleje. Podívejme se, kdo tam přednáší, včetně pana profesora Pavlíčka, a myslím si, že to bude jasné, že zde je jisté vyhrocení levice a zbytku spektra. To je první bod. Poslanec Pavel Žáček: Děkuji za slovo. Já bych ke kolegovi předřečníkovi, předřečníkovi z Pirátů. Já to vnímám jako pokus marxistické i neomarxistické levice o vymazání 17. listopadu 1989 z naší politické historie, abychom na to prostě zapomněli. A říkám to s plnou zodpovědností jako šéfredaktor Studentských listů, které v roce 1989 až 1991 byly hlasem našich studentů, té generace 17. listopadu. A my jsme v našem čtrnáctideníku uvedli zpátky do společenského povědomí právě studenty z roku 1939 a z roku 1941, kdy jsme publikovali např. vzpomínky na několik pokračování Lubomíra Zinka a dalších. Ono to je o hodnotách a ty hodnoty musí být i v politice, protože bez toho bychom se mohli dočkat, že za chvíli, po tom rozmělnění, sem někdo přijde a bude navrhovat, abychom 17. listopad přejmenovali na Den pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti, protože ten to vlastně svým brachiálním zásahem všechno začal.

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Možná nejdřív obecnější poznámka. Velmi často, když debatujeme

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Možná nejdřív obecnější poznámka. Velmi často, když debatujeme úroveň školského systému v České republice, tak často říkáme, že nejsme spokojeni s tím, jak to probíhá. Nechtěl bych mít takový ten staromilský pohled, že dřív to bývalo všechno lepší. Ale to, co četl pan poslanec Bartoň, ve mně vyvolává smutek. To, že mladí lidé, kteří reprezentují středoškoláky nechápou, nechápou historický kontext a historické souvislosti, mě skutečně mrzí. Já to nechci nijak napadat to stanovisko. Podle mě je to výsledek selhání vzdělávacích procesů, protože kromě konkrétního okamžiku musíte také posuzovat ten historický kontext. … Nejlepší, co můžeme udělat s tímto návrhem zákona, je zamítnout ho ve třetím čtení, důstojně a radostně si v sobotu připomenout 29 let staré události a nemíchat do toho ten pohled komunistické strany.

Aktuální legislativa Pozm. návrh prof. Raise zastropování pokuty pro VŠ na 100 000 Kč

Aktuální legislativa Pozm. návrh prof. Raise zastropování pokuty pro VŠ na 100 000 Kč za porušení GDPR ST 683 – NEPROŠLO

Poslanec Marek Benda: Já teď jen poprosím legislativu, ať mě kontroluje. Já myslím, že

Poslanec Marek Benda: Já teď jen poprosím legislativu, ať mě kontroluje. Já myslím, že návrh H je hlasovatelný v tuto chvíli. Ano. To byla chybička, která se mi vloudila. Je to návrh pana poslance Karla Raise, jiné pokuty pro vysoké školy. Já řeknu jenom stanovisko výboru. Ústavněprávní výbor nedoporučuje. Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Děkuji. Prosím o stanovisko ministerstva. (Nesouhlasné. ) Děkuji. Zahajuji hlasování číslo 125. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? V hlasování číslo 125 je přihlášeno 164 poslanců a poslankyň, pro 64, proti 76. Návrh byl zamítnut. Prosím o další návrh.

Aktuální legislativa Pozm. návrh prof. Rais – matrika studentů – ST 1302 Pozm. návrh

Aktuální legislativa Pozm. návrh prof. Rais – matrika studentů – ST 1302 Pozm. návrh prof. Rais – vedení el. agendy – ST 1038

§ 51 a Elektronický informační systém Vede-li vysoká škola elektronický informační systém vysoké školy

§ 51 a Elektronický informační systém Vede-li vysoká škola elektronický informační systém vysoké školy nebo fakulty, může užívat uvedený systém v rozsahu stanoveném vnitřním předpisem vysoké školy i pro účely vedení dokumentace, evidence a administrativy související se vzdělávací, tvůrčí, doplňkovou nebo další činností vysoké školy, včetně evidence a administrativy související s poskytováním knihovnických a informačních služeb, zajišťováním kulturní a sportovní činnosti a ubytováním a stravováním členů akademické obce; za uvedenými účely je oprávněna v rozsahu nezbytně nutném zpracovávat osobní údaje dotčených osob. Vnitřní předpis vysoké školy stanoví rozsah, způsob zpracování a dobu uchování osobních údajů.

§ 88 Matrika studentů (1) Vysoká škola vede matriku studentů. Matrika studentů slouží k

§ 88 Matrika studentů (1) Vysoká škola vede matriku studentů. Matrika studentů slouží k evidenci o studentech, k činnostem spojeným se zabezpečením zajišťování kvality vzdělávací, tvůrčí a s nimi souvisejících činností a vnitřnímu hodnocení kvality vzdělávací, tvůrčí a s nimi souvisejících činností vy soké školy podle tohoto zákonaa k rozpočtovým a statistickým účelům. (2) Do matriky studentů se zaznamenává osobní jméno a příjmení, popřípadě další jména a rodné příjmení, rodné číslo, stav a adresa místa trvalého pobytu studenta, adresa elektronické pošty, je li studentem poskytnuta, u cizinců též datum narození, pohlaví, adresa místa hláše ného pobytu v České republice a státní občanství.

Aktuální legislativa Rozšíření pravomocí NKÚ na veškerý majetek a činnosti vysokých škol

Aktuální legislativa Rozšíření pravomocí NKÚ na veškerý majetek a činnosti vysokých škol

ST 230 NKÚ 1 Platné znění zákona č. 166/1993 sb. , o Nejvyšším e)

ST 230 NKÚ 1 Platné znění zákona č. 166/1993 sb. , o Nejvyšším e) vydávání a umořování státních cenných papírů, kontrolním úřadu, s vyznačením navrhovaných f) zadávání státních zakázek. změn (1) Úřad vykonává kontrolu hospodaření § 3 a) státu a kontrolu plnění státního rozpočtu a Úřad vykonává kontrolu státního závěrečného účtu, a) hospodaření se státním majetkem a finančními b) jiných osob s veřejnými prostředky, prostředky vybíranými na základě zákona ve prospěch právnických osob s výjimkou prostředků c) s prostředky poskytnutými z veřejných vybíraných obcemi nebo kraji v jejich samostatné rozpočtů, působnosti, d) právnických osob, ve kterých mají stát nebo b) státního závěrečného účtu, územní samosprávný celek samostatně nebo s jiným územním samosprávným celkem c) plnění státního rozpočtu, většinovou majetkovou účast nebo většinový d) hospodaření s prostředky, poskytnutými České podíl na hlasovacích právech, a to i republice ze zahraničí, a s prostředky, za něž prostřednictvím jiné právnické osoby. převzal stát záruky,

ST 230 NKÚ 2 § 3 a (1) Veřejnými prostředky se pro účely tohoto

ST 230 NKÚ 2 § 3 a (1) Veřejnými prostředky se pro účely tohoto zákona rozumí • a) majetek státu, • b) majetek kraje, statutárního města nebo hlavního města Prahy, • c) majetek jiné právnické osoby, jde-li o • 1. státní podnik, národní podnik, státní fond, státní příspěvkovou organizaci, státní • organizaci Správa železniční dopravní cesty nebo jinou státní organizaci, • 2. zdravotní pojišťovnu, • 3. veřejnou výzkumnou instituci, • 4. dobrovolný svazek obcí, • 5. příspěvkovou organizaci zřízenou územním samosprávným celkem uvedeným v • písm. b) nebo dobrovolným svazkem obcí, • 6. regionální radu regionu soudržnosti, • 7. Českou televizi, • 8. Český rozhlas, • 9. veřejnou vysokou školu, • 10. školskou právnickou osobu zřízenou státem, územním samosprávným • celkem uvedeným v odstavci 2 nebo dobrovolným svazkem obcí, • d) prostředky Evropské unie nebo jiné prostředky ze zahraničí poskytnuté státu na • základě mezinárodní smlouvy.

NKÚ – ST 230 STANOVISKO VLÁDY • k návrhu poslanců Lukáše Černohorského, Tomáše Martínka,

NKÚ – ST 230 STANOVISKO VLÁDY • k návrhu poslanců Lukáše Černohorského, Tomáše Martínka, Jakuba Michálka, Ivana Bartoše a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 166/1993 Sb. , o Nejvyšším • kontrolním úřadu, ve znění pozdějších předpisů (sněmovní tisk č. 230) • Vláda na své schůzi dne 31. července 2018 projednala a posoudila návrh zákona, kterým se mění zákon č. 166/1993 Sb. , • o Nejvyšším kontrolním úřadu, ve znění pozdějších předpisů, a zaujala k tomuto návrhu zákona neutrální stanovisko s tím, že upozorňuje na některé níže uvedené skutečnosti, které doporučuje při dalším projednávání tohoto návrhu zohlednit. • 1. O rozšíření stávající omezené kontrolní působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu v obdobném rozsahu, jaký byl navržen poslanci, usiluje i vláda, což vyjádřila jako jeden ze svých závazků v Programovém prohlášení vlády, takže v tomto smyslu obecně lze se záměrem obsaženým v předloženém návrhu souhlasit. Práce na legislativním zakotvení nového rámce rozsahu kontrolní působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu zahájila vláda již počátkem tohoto roku a v současné době je příslušný návrh novely zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu již zpracován a je projednáván legislativními orgány vlády. 2. V této souvislosti vláda upozorňuje na to, že nyní poslanci předložený návrh zákona obsahově vychází ze znění výše zmíněného návrhu zákona zpracovaného a předloženého vládě ministrem spravedlnosti a předsedou Legislativní rady vlády. Zároveň je třeba zdůraznit, že tento návrh zákona byl projednán v rozsáhlém řádném připomínkovém řízení, jehož výsledky poslanecký návrh zákona nereflektuje, a to zejména v otázce týkající se rozsahu kontrol, kterým by nově měly podléhat územní samosprávné celky. Poslanci omezují tento rozsah pouze na kraje, statutární města a hlavní město Prahu. Poslanecký návrh tak v podstatě pomíjí 99, 6 % obcí (statutárních měst je v České republice v současné době 26 včetně hlavního města Prahy), tedy daleko významnější skupinu obcí než návrh předložený vládě ministrem spravedlnosti a předsedou Legislativní rady vlády. Schválením poslaneckého návrhu v předloženém znění bez rozšíření rozsahu subjektů, které by měly nově podléhat kontrolám ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu, by tak zřejmě již nenaplňovalo cíl, o který vláda usiluje v rámci Programového prohlášení vlády.

NKÚ – ST 230 STANOVISKO VLÁDY • 3. Vláda dále upozorňuje, že není zřejmé,

NKÚ – ST 230 STANOVISKO VLÁDY • 3. Vláda dále upozorňuje, že není zřejmé, na základě jakého kritéria přistoupili předkladatelé v případě obcí kontrolovaných Nejvyšším kontrolním úřadem k omezení • 2 jejich rozsahu pouze na statutární města. Statutární města se od jiných obcí s rozšířenou působností odlišují v zásadě pouze • tím, že se jejich území může (ale nutně nemusí) členit na městské obvody nebo městské části s vlastními orgány samosprávy. Tato skutečnost se ve vztahu k výkonu kontrolní působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu nejeví jako relevantní. K rozšiřování resp. zužování okruhu subjektů podléhajících kontrole Nejvyššího kontrolního úřadu by pak v případě statutárních měst docházelo na základě novelizace zákona o obcích, který je určuje formou jejich jmenovitého výčtu, aniž však stanoví jakákoli kritéria, která musí statutární město pro • přiznání tohoto označení splňovat, což ve vztahu k úpravě rozsahu subjektů podléhajících kontrolám Nejvyššího kontrolního úřadu nepovažuje vláda za vhodné. • 4. Vláda si je zároveň vědoma určitého administrativního zatížení územních samosprávných celků, které by mohlo rozšíření kontrolní působnosti Nejvyššího kontrolního úřadu na územní samosprávné celky znamenat, a proto rozsah těchto kontrol rovněž navrhuje omezit, a to, pokud jde o obce, pouze na ty, které vykonávají rozšířenou působnost. U těchto obcí lze, vzhledem k jejich velikosti, počtu obyvatel a rozsahu činnosti předpokládat, že možnost Nejvyššího kontrolního úřadu kontrolovat jejich hospodaření bude pro Nejvyšší kontrolní úřad dostatečná pro nanejvýš potřebné prověření správnosti nakládání s veřejnými prostředky na úrovni územních samosprávných celků. 5. V neposlední řadě vláda upozorňuje, že návrh zákona vykazuje také některé legislativně technické nedostatky, jako je například nesprávný odkaz v čl. I bodě 4 v § 3 a odst. 1 písm. c) bodě 10, podle nějž mají kontrole Nejvyššího kontrolního úřadu podléhat školské právnické osoby zřízené územním samosprávným celkem uvedeným v odstavci 2, přičemž v odstavci 2 však žádné územní samosprávné celky uvedeny nejsou. 6. Vzhledem ke všem výše uvedeným skutečnostem vláda považuje za vhodné, aby daná problematika byla řešena komplexně prostřednictvím již výše zmíněného vládního návrhu zákona.

Další témata • Definice vědeckého pracovníka (zákon 130/2002? ) • Hodnotící zpráva a její

Další témata • Definice vědeckého pracovníka (zákon 130/2002? ) • Hodnotící zpráva a její dodatek – rozsah dodatku. • Pracovní doba v OP 3 V – soboty?

 • DĚKUJI ZA POZORNOST

• DĚKUJI ZA POZORNOST