Kompleksne metode u TQMu 1 2 3 FMEA

  • Slides: 16
Download presentation
Kompleksne metode u TQM-u: 1. 2. 3. FMEA FMECA FTA

Kompleksne metode u TQM-u: 1. 2. 3. FMEA FMECA FTA

Kompleksne metode u TQM-u FMEA (Analiza načina i efekata slabosti - Failure Modes and

Kompleksne metode u TQM-u FMEA (Analiza načina i efekata slabosti - Failure Modes and Effects Analysis) “Failure modes” predstavlja oblik ili način na koji mogu nastati slabosti/nedostaci. Slabosti/nedostaci su bilo koji aktuelni ili potencijalni oblik greške ili neusaglašenosti, naročito oni koji imaju uticaj na korisnika. “Effects” se odnosi na posledice ovih slabosti/neostataka. FMEA je razvijena 1949. god za vojsku SAD (kao analitička metoda za procenu pouzdanosti vojne opreme), a kasnije počinje da se koristi i u ostalim industrijama. FMEA je korak po korak pristup za analizu svih mogućih slabosti/nedostataka u proizvodu, procesu ili sistemu i njihovih posledica.

Kompleksne metode u TQM-u Pre primene FMEA, potrebno je proučiti standarde i specifične metode

Kompleksne metode u TQM-u Pre primene FMEA, potrebno je proučiti standarde i specifične metode za datu industriju. Najčešće se koristi u početnim fazama razvoja, da bi se osiguralo da svi potencijalni nedostaci budu uočeni i eliminisani na vreme, ali može se koristiti i u proizvodnji, korišćenju ili održavanju. Idealno, FMEA počinje da se koristi za vreme najranije konceptualne faze razvoja i nastavlja se kroz čitav životni ciklus produkta. Slabosti-nedostaci se kategorišu na osnovu toga koliko su ozbiljne njihove posledice, koliko često se pojavljuju i koliko je teško detektovati ih. Svrha FMEA je preduzeti mere da bi se eliminisale ili umanjile slabosti-nedostaci, počevši od najviših prioriteta.

Kompleksne metode u TQM-u FMEA je induktivna metoda. To znači da se ovom metodom

Kompleksne metode u TQM-u FMEA je induktivna metoda. To znači da se ovom metodom najpre identifikuju pojedinačni nedostaci koji mogu nepovoljno uticati na kvalitet celog sistema, pa se potom utvrđuju njihove posledice. Koristi se: • prilikom modifikacije/razvoja procesa ili produkata, u integraciji sa QFD metodom, • pre razvoja planova kontrolisanja za nove ili modifikovane procese, • prilikom planiranja ciljeva unapređenja za postojeće procese ili produkte, • prilikom analiziranja slabosti/nedostataka postojećih procesa ili produkata, • periodično u toku životnog ciklusa procesa ili produkata.

Kompleksne metode u TQM-u Koraci sprovođenja FMEA: (Ovo je opšta procedura. Specifični detalji mogu

Kompleksne metode u TQM-u Koraci sprovođenja FMEA: (Ovo je opšta procedura. Specifični detalji mogu varirati u zavisnosti od standarda za određenu industriju. ) 1. Uspostaviti multidisciplinarni tim sa različitim znanjima o sistemu, procesu, produktu ili zahtevima korisnika. Discipline mogu uključiti: razvoj, proizvodnju, kvalitet, testiranje, pouzdanost, nabavku, prodaju, marketing i sl. 2. Identifikovati obim FMEA. Da li je primenjena za sistem, proces ili produkt ili neki njihov deo? Koje su granice? Koliko detaljna će biti? 3. Identifikovati funkciju za dati obim. Definišite “Koja je funkcija tj. svrha sistema, procesa ili produkta? ” Moguće je obim dekomponovati na posebne podsisteme, elemente, delove ili aktivnosti procesa i identifikovati funkciju za svaki. 4. Za svaku funkciju, identifikovati sve načine nastanka slabosti/nedostataka koji se mogu dogoditi. To su potencijalni "failure modes". 5. Za svaki nedostatak, identifikovati sve moguće posledice na sistem, procese, produkte, korisnike i/ili dr. Ovo su potencijalni "effects of failure". Utvrdite “Šta će se dogoditi ako se ova slabost/nedostatak pojavi? ”

Kompleksne metode u TQM-u Koraci sprovođenja FMEA - nastavak: 6. Odredite koliko je ozbiljna

Kompleksne metode u TQM-u Koraci sprovođenja FMEA - nastavak: 6. Odredite koliko je ozbiljna svaka posledica. Ovo je rang ozbiljnosti posledice. Posledice se uglavnom rangiraju na skali od 1 do 10, gde je 1 najmanje ozbiljno a 10 izuzetno ozbiljno. Ukoliko jedan nedostatak ima više od jedne posledice, piše se jedan rang ozbiljnosti posledice, i to onaj najviši. Preispitajte da li je neki nedostatak povezan sa kritičnim karakteristikama. (Kritične karakteristike su one koje se odnose na bezbednost ili ispunjenje regulative i zahtevaju specijalne kontrolne mere. ) Obično, kritične karakteristike imaju rang posledice 9 ili 10. 7. Za svaki nedostatak definišite sve potencijalne uzroke. Koristite metode i tehnike za utvrđivanje uzroka, kao i svo raspoloživo znanje i iskustvo tima. Navedite sve moguće uzroke za svaki nedostatak na FMEA formularu. 8. Odredite verovatnoću pojavljivanja nedostatka kao rezultat delovanja svakog od uzroka posebno. Ovo je rang pojavljivanja nedostatka. Pojavljivanje se uobičajeno rangira na skali od 1 do 10, gde je 1 nemoguće a 10 neizbežno da se desi nedostatak.

Kompleksne metode u TQM-u Koraci sprovođenja FMEA - nastavak: 9. Za svaki uzrok, identifikovati

Kompleksne metode u TQM-u Koraci sprovođenja FMEA - nastavak: 9. Za svaki uzrok, identifikovati postojeće upravljačke mere. To mogu biti testiranja, procedure ili mehanizmi za koje znate da postoje i da mogu sprečiti pojavljivanje slabosti-nedostatka. Ove mere mogu sprečiti pojavljivanje uzroka, smanjiti verovatnoću da se pojavi ili detektovati slabost -nedostatak nakon pojavljivanja uzroka, ali pre uticaja na sistem, proces, produkt ili korisnika. 10. Za svaku identifikovanu meru, odredite rang detektovanja nedostatka i/ili njegovog uzroka koji pokazuje koliko dobro svaka od mera može detektovati nedostatak i/ili njegov uzrok nakon njegovog pojavljivanja ali pre uticaja na sistem, proces, produkt ili korisnika. Detekcija se uobičajeno rangira na skali od 1 do 10, gde 10 znači da je datom kontrolnom merom nemoguće detektovati nedostatak i/ili njegov uzrok (ili kontrolna mera ne postoji), a 1 da je datom merom apsolutno moguće detektovati nedostatak i/ili njegov uzrok. 11. Izračunajte prioritet rizika nedostataka - RPN (Risk priority number). RPN = rang ozbiljnosti posledica x rang pojavljivanja nedostatka x x rang detektovanja nedostatka

Kompleksne metode u TQM-u Koraci sprovođenja FMEA - nastavak: 11. Ukoliko ste za prethodne

Kompleksne metode u TQM-u Koraci sprovođenja FMEA - nastavak: 11. Ukoliko ste za prethodne rangove koristili skalu 1 -10, prioriter rizika nedostataka i/ili njegovih uzroka može se klasifikovati na sledeći način: Normalni→ ako je RPN ϵ [0; 50) → nema potrebe za sprovođenjem mera Opasni → ako je RPN ϵ [50; 200) → poželjno je sprovođenje mera Kritični → ako je RPN ϵ [200; 1000]→ neophodno je sprovođenje mera Ovo nam pomaže prilikom određivanja prioriteta u rešavanju nedostataka i/ili njegovih uzroka. Ukoliko jedan nedostatak ima više od jedne vrednosti RPN, prilikom rangiranja nedostataka uzima se najveća vrednost RPN-a. 12. Identifikovati potrebne mere. Ove mere mogu biti razvoj ili izmena procesa da bi se umanjile posledice i pojavljivanje nedostataka. Mogu biti i dodatne kontrolne mere da bi se poboljšalo detektovanje. 13. Definisati ko je odgovoran za sprovođenje definisanih mera. 14. Odrediti rok za realizaciju definisanih mera. 15. Kako se mere realizuju, beležite rezultate i datum na FMEA obrascu. 16. Utvrditi nove rangove posledica, pojavljivanja i detektovanja kao i nove RPN.

Kompleksne metode u TQM-u Primer FMEA:

Kompleksne metode u TQM-u Primer FMEA:

Kompleksne metode u TQM-u Svrha primene FMEA metode: poboljšanje trenutnog stanja (kroz pravovremeno otkrivanje

Kompleksne metode u TQM-u Svrha primene FMEA metode: poboljšanje trenutnog stanja (kroz pravovremeno otkrivanje i otklanjanje potencijalnih nedostataka, izbegavanje ili ublažavanje njihovih posledica, smanjenje verovatnoće njihovog ponovnog pojavljivanja i dr. ) radi sprečavanje troškova mogućeg opoziva ili ponovljenih radnji zbog pojave nedostataka, sprečavanje gubitka reputacije, sprečavanje nezadovoljstva korisnika i dr. Zaključujemo da je FMEA metoda, zapravo, iterativni postupak rešavanja problema, a da je FMEA formular sažetak (sažet prikaz) rezultata postupka rešavanja posmatranog problema.

Kompleksne metode u TQM-u Primer: U okviru JKP Gradska čistoća obavlja se proces Utovara

Kompleksne metode u TQM-u Primer: U okviru JKP Gradska čistoća obavlja se proces Utovara smeća u specijano vozilo, a kao deo ovog procesa obavljaja se aktivnost “Pozicioniranja posude za smeće prema vozilu i od vozila” u okviru koje su uočena sldeća dva nedostka: 1) Prvi nedostatak je Lom ili krivljenje točkova kontejnera, što za posledice može imati: a) Troškove intervencije, b) Povrede radnika i c) Smetnje u saobraćaju. Uzroci prvog nedostatka su: a) Preopterećenje, za koje je definisana kontrolna mera Procena opterećenja, b) Dotrajalost, za koju je definisana kontrolna mera Periodični pregledi i c) Loš materijal, za koga je definisana kontrolna mera Procena opterećenja 2) Drugi nedostatak je Prevrtanje kontejnera, što za posledice može imati: a) Troškove intervencije, b) Povrede radnika, c) Smetnje u saobraćaju i d) Povrede prolaznika.

Kompleksne metode u TQM-u Primer - nastavak: Uzroci drugog nedostatka su: a) Nagib terena,

Kompleksne metode u TQM-u Primer - nastavak: Uzroci drugog nedostatka su: a) Nagib terena, za koga nije definisana ni jedna kontrolna mera, b) Lom točka u hodu, za koga nije definisana ni jedna kontrolna mera, c) Pad koncentracije, za koju je definisana kontrolna mera Procena radnih sposobnosti radnika i d) Bolest radnika za koju je definisana kontrolna mera Zdravstveni pregled radnika Na osnovu vrednosti prioriteta rizika za svaki uzrok definisati preporučene mere i kompletirati FMEA matricu i nakon toga dati komentar o uspešnosti svake od preporučenih mera. Rangirati nedostatke prema vrednosti prioriteta rizika.

Kompleksne metode u TQM-u FMECA (Failure Modes and Effects Criticality Analysis) • FMECA je

Kompleksne metode u TQM-u FMECA (Failure Modes and Effects Criticality Analysis) • FMECA je metoda koja, za razliku od FMEA, uključuje i analizu kritičnosti nedostatka. Kritičnost = rang ozbiljnosti posledica x rang pojavljivanja nedostatka FTA (Fault Tree Analysis – Analiza stabla nedostataka) • Suprotno od FMEA, FTA je deduktivna metoda. To znači da se najpre specificira neželjeni događaj sistema, a zatim se analiziraju pojedinačni nedostaci koji mogu dovesti do tog događaja).

Kompleksne metode u TQM-u Primer FTA (Analize stabla nedostataka):

Kompleksne metode u TQM-u Primer FTA (Analize stabla nedostataka):

Kompleksne metode u TQM-u FTA – Osnovni simboli: Primarni događaji: Nerazvijeni događaj - događaj

Kompleksne metode u TQM-u FTA – Osnovni simboli: Primarni događaji: Nerazvijeni događaj - događaj koji nije dalje razvijen zato što to ne bi imalo naročit značaj ili zato što ne postoji mogućnost za to Bazični događaj – bazična, inicirajuća neispravnost koja ne zahteva dalje razvijanje. Spoljašnji događaj - događaj koji se normalno očekuje da će se desiti zbog projekta i normalnih uslova rada.

Kompleksne metode u TQM-u FTA – Osnovni simboli - nastavak: Posredni događaj – događaj

Kompleksne metode u TQM-u FTA – Osnovni simboli - nastavak: Posredni događaj – događaj neispravnosti koji se dešava zato što su jedan ili više prethodnih događaja aktivirali logičko kolo (što su prošli kroz logičko kolo). Logička kola (kapije): I - neispravnost na izlazu će se desiti ako se dese sve ulazne neispravnosti. ILI - neispravnost na izlazu će se desiti ako se desi bar jedna ulazna neispravnost. Simboli za prenos