Kohtuniksekretride koolitus Mari Skuin Rahvuskategooria kohtuniksekretr Marek Vitsur

• Slides: 24
Download presentation

Kohtunik-sekretäride koolitus Mari Skuin - Rahvuskategooria kohtunik-sekretär Marek Vitsur - Rahvuskategooria kohtunik 1 Koostaja: Nikolai Predbannikov v_1. 8

Eeldused ja nõuded kohtunik-sekretärile EELDUSED: NÕUDED: 1. Professionaalne suhtumine – eeltöö kodus, mängule minnes,

Eeldused ja nõuded kohtunik-sekretärile EELDUSED: NÕUDED: 1. Professionaalne suhtumine – eeltöö kodus, mängule minnes, mängus tegutsedes; 1. Kohustuslik lugeda reeglitest kohtunik-sekretäri tegevust puudutavat osa, lisaks teada ka 1 ja 2 kohtuniku põhiülesandeid ja žeste; 2. Emotsionaalne tasakaalukus ja psühholoogiline valmisolek pingelisteks momentideks (ja neid tekib!); 2. Riietus: musta värvi pluus või kampsun. 3. Enesekindlus, analüüsivõime; 4. Valmisolek teha iseseisvat tööd; Oluline kui tahad areneda: 5. Head teadmised kohtuniku tööst. Võistlusmängude vaatlused – st. teiste kohtunikesekretäride tegutsemise jälgimine; Suhtlus tegutsevate kohtunik-sekretäride ja kohtunikega - mitte karta, vajadusel küsimusi küsida! 2

Juhendmaterjalid AMETLIKUD VÕRKPALLIREEGLID 2017 -2020 https: //volley. ee/wp-content/uploads/2020/06/V 6 rkpalli_reeglid_v_0. 4 -4. pdf 25.

Juhendmaterjalid AMETLIKUD VÕRKPALLIREEGLID 2017 -2020 https: //volley. ee/wp-content/uploads/2020/06/V 6 rkpalli_reeglid_v_0. 4 -4. pdf 25. Kohtunik-sekretär 25. 1. Asukoht 25. 2. Kohustused 26. Kohtunik-sekretäri abi 26. 1. Asukoht 26. 2. Kohustused JUHTUMITE RAAMAT 2020 https: //volley. ee/wp-content/uploads/2020/06/V%C 3%95 RKPALLIREEGLID_JUHTUMITE_RAAMAT_2020. pdf Kohtunik-sekretäri mainitu 49 korda REEGLITE ANALÜÜS 2020 https: //volley. ee/wp-content/uploads/2020/06/REEGLITE-ANAL%C 3%9 CS_2020. pdf Reegel 25 Reegel 26 Kohtunik-sekretäri mainitud 61 korral 3

Mängueelsed protseduurid Täidetakse: 1. Võistlusalane väli ülemises osas; 2. Võistkondade koosseisu väli alumises parempoolses

Mängueelsed protseduurid Täidetakse: 1. Võistlusalane väli ülemises osas; 2. Võistkondade koosseisu väli alumises parempoolses nurgas; 3. Kohtunike andmed „tagajärje kinnitamise“ väljal; Eelpool nimetatud väljade täitmine on sekretäri KOHUSTUS !!! 4

Mängueelsed protseduurid: Võistlusalane blokk 1 4 3 5 T A R T U M

Mängueelsed protseduurid: Võistlusalane blokk 1 4 3 5 T A R T U M A A M E 6 I S T R I V Õ I S T L U S E D – 2 0 1 9 EMÜ SH 010219 TAR T U 8 I-LIIGA 28 7 X X TLN 6 2 1830 TRT 1. Võistluse nimetus või turniiri nimi; 7. Mehed/ Naised ? 2. Linn, kus toimub mäng; 8. Vanuseline kategooria; 3. Spordihoone/ Saali nimi; 9. Võistkondade nimed (võib kasutada ka lühendeid); 4. Mängu toimumise kp ja kellaaeg; 5. Võistluse liik; 6. Mängu nr (reeglina tuleb määranguga); 10. Pärast loosimist tuleb kirjutada iga võistkonna juurde (ringi sisse) kumb võistkond on A- ja kumb on B-võistkond; 5

Mängueelsed protseduurid: Võistkondade blokk B 1 2 3 4 1. Võistkondade nimed samas järjestuses,

Mängueelsed protseduurid: Võistkondade blokk B 1 2 3 4 1. Võistkondade nimed samas järjestuses, nagu eelmises punktis 5 võistlusalane blokk. A ja B väljad jätta tühjaks; 6 7 2. Kõikide mängijate numbrid (+ nimed) kasvavas järjekorras. Võistkonna kapteni numbrile tuleb ring ümber; Võistlejad märgitakse 10 perenimedega; 11 3. Juhul kui on sama nimedega mängijaid, siis reale lisatakse mängija 12 TLN TRT Varblane Pärsik, S Vitsur Gildemann Käpa Kuhlberg, K Kuhlberg, R Uusküla Haavik Pikkpõld 1 2 3 4 5 6 7 8 9 12 13 Ojamets Pärsik, M Vanaveski Jõesaar Saares Pilden Murulo, T Murulo, R Mäe Jakobson Orgvee Pärsik, S 1 2 Ojamets Pärsik, M eesnime esitäht; A 4. Libero-mängijad – dubleeritakse lisaks eraldi selleks ettenähtud lahtritesse; 5. Ametiisikute lahter tuleb samuti ära täita (märgitakse perenimed); VÄGA OLULINE: Pärast loosimist kontrollivad võistkonna KAPTEN JA TREENER üles antud mängijate nimede ja numbrite õigsust ning ALLKIRJASTAVAD nimekirja !!! 1. NB! Võistkondade A/B märgitakse peale loosimist, sõltuvalt poole valikust; 2 Vassiljev Tiganik Tamm Müürsepp Vahtra Tibar Ivanov Kõrve 2. Märke A saab sekretäri lauast VASAKUL (!) mängimist alustav võistkond. 6

Mängueelsed protseduurid: Tagajärje kinnitamine 1. Esimese kohtuniku nimi + linn; 2. Teise kohtuniku nimi

Mängueelsed protseduurid: Tagajärje kinnitamine 1. Esimese kohtuniku nimi + linn; 2. Teise kohtuniku nimi + linn; 3. Sekretäri nimi + linn; 4. Abisekretäri/ Tabloo nimi + linn; 5. Piirikohtunike nimed. IRINA SUHHOVA JAANIKA UNT MATI KOOREP EVA-JOHANNA VÕIK KAISA KARJANE KERT KÄRNER Kui mängul piirikohtunike on kaks, siis nende nimed lähevad lahtritesse nr. 1 ja 2 TALLINN TARTU DMITRI RÕZUK MART KEERUTAJA 7

PÄRAST LOOSI. . . Sekretär peab saama 1. kohtunikult info: Mis väljaku poolel milline

PÄRAST LOOSI. . . Sekretär peab saama 1. kohtunikult info: Mis väljaku poolel milline võistkond mängib; Võistkonna nimi, mis pallib esimesena. Sekretär peab saama 2. kohtunikult: Treenerite/ kaptenite poolt allkirjastatud asetuskaardid koos mängijate numbritega; Kui mängul teist kohtunikku ei ole, siis sekretär ise suhtleb treeneritega/ kaptenitega selleks, et saada nendelt asetuskaarte. 8

Mängu protseduurid 1. Mängu alguseks on teada, kumb kahest võistkonnast on A- ja kes

Mängu protseduurid 1. Mängu alguseks on teada, kumb kahest võistkonnast on A- ja kes on B-võistkond – seega tuleb seda märkida ka võistlusalasele väljale; 3. Loositulemustest lähtudes tuleb ära märkida: 2. Geimi algusaeg = võistluse reaalne algusaeg. a. A ja B võistkonnad; b. Palliv ja pallingut vastuvõttev võistkond. TARTUMAA MEISTRIVÕISTLUSED – 2019 010219 EMÜ SH TARTU I-LIIGA X 28 X 18 30 TRTA B TLN X 1830 X TLN 9

Geimi alustamine - asetused TR T Allkirjastatud asetuskaardilt tuleb pärast numbrite kontrollimist (vastavus ülesandmislehega)

Geimi alustamine - asetused TR T Allkirjastatud asetuskaardilt tuleb pärast numbrite kontrollimist (vastavus ülesandmislehega) kanda protokolli vastava geimi juurde korrektne asetus; TL N 4 6 5 7 1 3 7 3 8 6 5 4 Nimeta TARTU mängijate õige asetus TRT 18 30 8 5 6 4 7 X 3 X TLN 4 3 1 7 6 5 10

Geimi alustamine - palling 11 Pallivale võistkonnale märkida linnuke V (alles siis, kui oled

Geimi alustamine - palling 11 Pallivale võistkonnale märkida linnuke V (alles siis, kui oled veendunud, et servib õige mängija) ja vastuvõtvale võistkonnale X esimesse lahtrisse; Pallivate mängijate numbreid tuleb alati kontrollida enne 1. kohtuniku vilet; Kui võistkond saab punkti, tuleb see märkida punktide lahtris; TARTU võistkond võitis 4 palli, mille järel kaotas punkti ja pallimise õigus läks TALLINNA võistkonnale – st, et just tehtud linnukese kõrvale tuleb märkida 4; TALLINNa võistkonna mängija nr 3 läheb pallima ja võistkond võidab 6 punkti järjest; Tallinna võistkond kaotas pallivahetuse, järelikult TRT võistkonna pallija lahtrise tuleb teha vastav linnuke. TRT 18 30 8 Pallingu järjekorra fikseerimise väljad 4 5 6 4 7 X 3 X TLN 3 4 X 1 6 JA SELLISELT JÄTKATAKSE GEIMI LÕPUNI !!! 7 6 5

Geimi protseduurid - vahetused Seisul 5: 6 otsustab TALLINNa treener teha vahetuse. Mängija nr.

Geimi protseduurid - vahetused Seisul 5: 6 otsustab TALLINNa treener teha vahetuse. Mängija nr. 10 tuleb väljakule ja nr. 3 läheb välja. SINU TEGEVUS ON JÄRGMINE: 1. Tõsta üks käsi üles – see on märk kohtunike brigaadile, et sina tegeled vahetusega; 2. Pane tähele, millist mängijat (tema nr. ) vahetatakse välja ja kirjuta tema numbri alla: 3. a. Väljakule tuleva mängija nr. Ja üks rida alla poole: b. Aktuaalne mänguseis Kui see on tehtud, siis tõsta mõlemad käes üles (peopesad väljaku poolele)– valmisoleku žest kohtunike brigaadile. TRT 18 30 8 4 5 6 4 7 X 3 X TLN 4 X 3 1 10 65 6 7 6 5 12

Geimi protseduurid – tagasivahetus Geimi jooksul toimus mitu vahetust mõlemal võistkonnal. Seisul 15: 12

Geimi protseduurid – tagasivahetus Geimi jooksul toimus mitu vahetust mõlemal võistkonnal. Seisul 15: 12 soovib TALLINNa treener tagasi vahetada mängijat nr. 3 mängija nr. 10 vastu. SINU TEGEVUS ON JÄRGMINE: 1. Tõsta üks käsi üles – see on märk kohtunike brigaadile, et sina tegeled vahetusega; 2. Veendu, et väljakule tulev mängija oli eelnevalt vahetatud nr. 10 poolt. Kui see vastab tõele, siis: a. Tõmba ring ümber väljavahetatava mängija nr. – tõestamaks, et antud mängijat ei tohi rohkem vahetada: b. Ja kaks rida alla poole: aktuaalne mänguseis; 3. Kui toimub viies vahetus – informeeri sellest 2. kohtunikku (tema puudumisel treenerit ja 1. kohtunikku): näita parema käega viit sõrme; 4. Kui see on tehtud, siis tõsta mõlemad käed üles (peopesad väljaku poolele)– valmisoleku žest kohtunike brigaadile. . TRT 18 30 5 8 4 7 6 10 7 4 10 11 11 12 X 3 X TLN 4 X 3 1 10 65 15 12 6 9 7 11 98 11 6 5 12 12 10 13

Geimi protseduurid – vaheajad (TO) 14 Seisul 15: 13 soovib TALLINNa treener võtta vaheaega.

Geimi protseduurid – vaheajad (TO) 14 Seisul 15: 13 soovib TALLINNa treener võtta vaheaega. 2. kohtunik vilistab TO. SINU TEGEVUS ON JÄRGMINE: 1. Veendu, et vaheaega palunud treeneril on veel õigus seda küsida; 2. Märgi üles mänguseisu TO võtnud võistkonna poolelt vaadatuna; 3. Kui see on tehtud, siis tõsta mõlemad käed üles (peopesad väljaku poolele)– valmisoleku žest kohtunike brigaadile; 4. Pärast teise TO küsimist pead informeerima sellest 2. kohtunikku (tema puudumisel treenerit ja 1. kohtunikku): näita käega kahte sõrme. TRT 18 30 5 8 4 7 6 10 7 4 10 11 11 12 X 3 X TLN 4 X 3 1 10 65 15 12 6 9 7 11 98 11 6 5 12 12 10 15 15 13

Geimi lõpetamine Geim on läinud edasi – tulid juurde mõned vahetused ning TO’d. Seisul

Geimi lõpetamine Geim on läinud edasi – tulid juurde mõned vahetused ning TO’d. Seisul 24: 17 kaotas TALLINNa võistkond punkti. TARTU võistkond võitis 2 punkti ning seisul 19: 24 kaotas punkti, mille tulemusel TALLINNa võistkond sai 25 -nda punkti ning võitis mängu. SINU TEGEVUS ON JÄRGMINE: 1. Tõmba TALLINNa punktide väljal 25. punkti maha ning kirjuta „ 25“ järgmise pallija lahtrisse, kes oleks järgmisena pallinud. Pallijat märkinud linnukest sinna kasti ei tee; 2. Geimi lõpetamise vilele järgselt märgi üles geimi lõpuaeg vastavasse lahtrisse; 3. Tõmba pallingu fikseerimise järjekorra väljal võistkondade viimastele punktidele ringi ümber; 4. Tõmba punktide väljadel ülejäänud (realiseerimata) punktid „liivakella“ kujuga maha. 8 4 5 6 13 17 22 7 4 10 11 11 7 12 10 X TRT 18 30 17 X TLN 4 3 X 19 3 1 10 65 15 12 6 9 7 11 98 11 18 50 6 15 5 12 12 10 24 25 15 18 18 24 15 13 15

TRT Geimide vahel: tagajärje välja täitmine TLN 2 2 0 19 25 1 4

TRT Geimide vahel: tagajärje välja täitmine TLN 2 2 0 19 25 1 4 1 20 16 Geim on läinud edasi – tulid juurde mõned vahetused ning TO’d. Seisul 24: 17 kaotas TALLINNa võistkond punkti. TARTU võistkond võitis 2 punkti ning seisul 19: 24 kaotas punkt, mille tulemusel TALLINNa võistkond sai 25 -nda punkti ning võitis mängu. SINU TEGEVUS ON JÄRGMINE: 1. Tõmba TALLINNa punktide väljal 25. punkti maha ning kirjuta „ 25“ järgmise pallija lahtrisse, kes oleks järgmisena pallinud; 2. Geimi lõpetamise vile järgselt märgi üles geimi lõpuaeg vastavasse lahtrisse; 3. Tõmba pallingu fikseerimise järjekorra väljal viimastele punktidele ringi ümber. 8 4 5 6 13 17 22 7 4 10 11 11 7 12 10 X TRT 18 30 17 X TLN 4 3 X 19 3 1 10 65 15 12 6 9 7 11 98 11 18 50 6 15 5 12 12 10 24 25 15 18 18 24 15 13

Geimide vahel – poolte vahetus Nii nagu väljakul võistkonnad vahetuvad pooli, nii on ka

Geimide vahel – poolte vahetus Nii nagu väljakul võistkonnad vahetuvad pooli, nii on ka protokolliga – järgmise geimi ajal A võistkond liigub 2. geimi paremale poole ning B võistkond vasakule; Kuna 1. geim lõppes kell 18: 50, siis 2. geim algab kell 18: 53; TARTU võistkond alustas 1. geimi pallimisega, järelikult 2. geimis alustab pallimisega TALLINNa võistkond; Kui mõistliku aja jooksul 2. kohtunik või treenerid ei too algava geimi asetuslipikuid, siis tuleta nendele meelde; Selliselt jätkatakse mängu lõpuni; 18 30 TRT X X TLN 18 50 18 53 TLN X X TRT 17

Viies geim ERAKORRALINE VAHETUS VÕISTK. A: mängija 12 välja/ mängija 6 sisse /seisul 14:

Viies geim ERAKORRALINE VAHETUS VÕISTK. A: mängija 12 välja/ mängija 6 sisse /seisul 14: 8 / 5 geim Pärast 4. geimi tuleb 1. kohtunik sekretäri laua juurde loosi läbiviimise eesmärgiga – loosi tulemusel pead tema käest saama samad andmed, mida ta andis enne 1. geimi (pooled + palliv võistkond); Kuni 8. punktini toimub protokolli tavapärane täitmine; Poolte vahetusel kopeerid A-võistkonna andmed vasakpoolselt väljalt parempoolsele väljale; Lisaks paned vastava lahtrisse A-võistkonna punktide arvu poolte vahetuse ajal; Mängija vigastuse korral lubab 2. kohtunik erakorralise vahetuse, kui see pole määrustepäraselt võimalik. Protokollis tehakse sellekohane märge kahes kohas: geimi algasetuses ning märkuste väljal, mis asub „Tagajärje“ välja kohal. TRT 19 45 4 9 12 10 5 A 13 B X 8 1 X 6 4 5 0 4 X 4 5 0 4 7 8 9 A 19 55 TLN 10 7 4 12 /6 10 0 4 13 8 5 9 5 6 13 8 15 0 4 18

Viies geim – A-võistkond esimesena saavutab 8. punkti Pärast 4. geimi tuleb 1. kohtunik

Viies geim – A-võistkond esimesena saavutab 8. punkti Pärast 4. geimi tuleb 1. kohtunik sekretäri laua juurde loosi läbiviimise eesmärgiga – loosi tulemusel pead tema käest saama samad andmed, mida ta andis enne 1. geimi (pooled + palliv võistkond); Kuni 8. punktini toimub protokolli tavapärane täitmine; Poolte vahetusel kopeerid A-võistkonna andmed vasakpoolselt väljalt parempoolsele väljale; Lisaks paned vastava lahtrisse A-võistkonna punktide arvu poolte vahetuse ajal; Kui A-võistkond saavutab esimesena kaheksa punkti ja jätkab servimist, siis tehakse servimist tähistav linnuke esialgsele poolele, servimise tulemusena saavutatud punktid aga kirjutatakse ilma linnukeseta teisele poole. TRT 19 45 4 X 9 12 4 5 5 A 13 8 B X 1 X 6 4 6 7 5 9 A 19 55 TLN 10 7 4 12 8 9 5 8 13 8 15 19

Sanktsioonid 20 Alusetu palve – vastava võistkonna tähistuse X-ga tähistamine; Väärkäitumise eest: X 1.

Sanktsioonid 20 Alusetu palve – vastava võistkonna tähistuse X-ga tähistamine; Väärkäitumise eest: X 1. Kergem väärkäitumine - suuline hoiatus läbi mängu kapteni (ei lähe kirja); 2. Hoiatus – kollane kaart võistkonna liikmele (tagajärge ei tule); 3. Märkus – punane kaart võistkonna liikmele (pallimängimise kaotus ja punkt vastasele); 4. Eemaldamine – viivitamatu reeglipärane vahetus, võistkonna liige ei tohi geimi lõpuni mängida. 5. Diskvalifitseerimine – viivitamatult reeglipärane vahetus, võistkonna liige lahkub mängu lõpuni võistluse kontrollalalt. Viivituse eest 1. Viivitushoiatus – kollane kaart võistkonnale (tagajärge ei tule); 2. Viivitusmärkus – punane kaart võistkonnale (pallimängimise kaotus ja punkt vastasele). 4 V 3 V T 9 3 3 B B A A B A 1 1 1 2 2 2 3 3 16 10 18 12 18 16 10 12 12 10 15 20 05 15 17 09

Märkustest tulenevate punktide fikseerimine 21 Kõikide sanktsioonide hulgast karistatakse võistkondi punktide kaotusega vastase kasuks

Märkustest tulenevate punktide fikseerimine 21 Kõikide sanktsioonide hulgast karistatakse võistkondi punktide kaotusega vastase kasuks ainult alljärgnevate juhtumitel: 1. Väärkäitumise eest antav punane kaart; 2. Viivituse eest antav punane kaart; Antud punkte tuleb märgistada ringidega protokollis punktide väljal: X 4 V 3 V T 9 3 3 B B A A B A 1 1 1 2 2 2 3 3 16 10 18 12 18 16 10 12 12 10 15 20 05 15 17 09

Tagajärg – mängutulemuste arvutamine Ei midagi muud, kui puhas matemaatika! TRT 2 1 2

Tagajärg – mängutulemuste arvutamine Ei midagi muud, kui puhas matemaatika! TRT 2 1 2 0 1 2 2 3 0 19 1 25 0 19 1 27 1 15 6 10 3 105 18 30 20 15 14 14 10 73 19 55 TRT TL N 25 1 21 0 25 1 25 0 7 0 103 2 4 2 1 3 0 10 1 2 1 5 1 25 2 22

„Tagajärje kinnitamine“ lõplik täitmine Pärast arvutuste tegemist ning protokolli lõpliku täitmist, küsi allkirjad alljärgnevatelt

„Tagajärje kinnitamine“ lõplik täitmine Pärast arvutuste tegemist ning protokolli lõpliku täitmist, küsi allkirjad alljärgnevatelt võtmeisikutelt alltoodud järjekorras 1. Sekretär (ehk Sina ise); 2. Abisekretär / Tabloo; 3. Kaptenid; 4. 2. kohtunik; 5. 1. kohtunik; IRINA SUHHOVA JAANIKA UNT MATI KOOREP EVA-JOHANNA VÕIK KAISA KARJANE KERT KÄRNER TALLINN TARTU DMITRI RÕZUK MART KEERUTAJA 23

Lõpetuseks Mängudel võiks kaasas olla 3 sinist värvi pastakat ning joonlaud; Suhtle 2. kohtunikuga

Lõpetuseks Mängudel võiks kaasas olla 3 sinist värvi pastakat ning joonlaud; Suhtle 2. kohtunikuga – te tegutsete paaris: v Kontrolli ülesandmislehel olevate mängijate nimesid ja särkidel olevate numbrite vastavust; v Näita pärast iga TO-i sõrmedega võetud TO-de arvu; v Pärast võistkonna viiendat vahetust näita sõrmedega (5 sõrme) tehtud vahetuste arvu; v Kui näed, et vahetuse tulemusel võistkonna kapten liigub väljakult ära, siis maini seda ka 2. kohtunikule; v Kui asetuskaardid ei tule õigeks ajaks, siis teavita sellest 2. kohtunikku; v Tõsta mõlemad käed üles, kui oled valmis edasi tegutsema (pärast igat TO-d, vahetust ning karistuste fikseerimist); v Vahetuspalve signaal tuleb anda siis, kui mängija on sisenenud vahetusalasse. 24