Kogo niszczy wadza despotyczna Rozwaania wok sceny zaprzysienia

  • Slides: 13
Download presentation
Kogo niszczy władza despotyczna? Rozważania wokół sceny zaprzysiężenia w Kordianie

Kogo niszczy władza despotyczna? Rozważania wokół sceny zaprzysiężenia w Kordianie

Cele lekcji ODCZYTANIE KORDIANA W KONTEKŚCIE HISTORYCZNYM UNIWERSALIZM PROBLEMATYKI DRAMATU SŁOWACKIEGO CHARAKTERYSTYKA WŁADZY DESPOTYCZNEJ

Cele lekcji ODCZYTANIE KORDIANA W KONTEKŚCIE HISTORYCZNYM UNIWERSALIZM PROBLEMATYKI DRAMATU SŁOWACKIEGO CHARAKTERYSTYKA WŁADZY DESPOTYCZNEJ

Na podstawie sceny II aktu III odpowiedz na pytania: Co wyróżnia tę scenę spośród

Na podstawie sceny II aktu III odpowiedz na pytania: Co wyróżnia tę scenę spośród innych? Jakie wrażenia i skojarzenia wywołuje ta scena? Na czym polega szczególna funkcja didaskaliów w tej scenie? Jak oceniasz zachowanie prymasa, kanclerza, polskich dygnitarzy, ludu? Na czym polega oskarżycielski ton tej sceny? Jak można zinterpretować gesty cesarza? Jaka jest symbolika krzyża, konstytucji i korony?

Przeczytaj uważnie scenę III aktu III Kordiana i odpowiedz na pytania. Co się wydarzyło

Przeczytaj uważnie scenę III aktu III Kordiana i odpowiedz na pytania. Co się wydarzyło podczas tej sceny? O czym świadczą te wydarzenia? Jak można je odczytać w kontekście zaprzysiężenia cara? Jak zachowują się ludzie zgromadzeni na placu? O czym śpiewa nieznajomy? Jak tłum reaguje na pieśń nieznajomego? Jak można interpretować, np. w kontekście biblijnym, symbolikę sceny rozrywania sukna?

Co się wydarzyło podczas tej sceny? Car po zaprzysiężeniu wyszedł z kościoła na plac

Co się wydarzyło podczas tej sceny? Car po zaprzysiężeniu wyszedł z kościoła na plac Ludzie komentują uroczystość, powątpiewają, czy car dotrzyma przysięgi, że będzie przestrzegał konstytucji. Książę Konstanty brutalnie popchnął kobietę z dzieckiem na ręku.

O czym świadczą te wydarzenia? Jak można je odczytać w kontekście zaprzysiężenia cara? Prawdziwy

O czym świadczą te wydarzenia? Jak można je odczytać w kontekście zaprzysiężenia cara? Prawdziwy stosunek władzy carskiej do poddanych. Car od początku nie zamierza przestrzegać konstytucji, na którą przed chwilą przysięgał. Obojętność, pogarda, brak poszanowania dla ludzkiego życia.

Jak zachowują się ludzie zgromadzeni na placu? Lud lubi oglądać widowiska. Ludzie są przyzwyczajeni

Jak zachowują się ludzie zgromadzeni na placu? Lud lubi oglądać widowiska. Ludzie są przyzwyczajeni do tego, że władza ich nie szanuje. Podejrzewają, że car nie będzie respektował praw. Boją się. Nikt nie staje w obronie matki. Po skończonej uroczystości ludzie rzucają się jak sępy na czerwone płótno.

O czym śpiewa nieznajomy? Ironicznie ocenia postawę ludzi. Odwołuje się do symboliki religijnej, przypomina,

O czym śpiewa nieznajomy? Ironicznie ocenia postawę ludzi. Odwołuje się do symboliki religijnej, przypomina, że Chrystus przemienił wodę w wino, ale potem wino – w krew. Zapowiada, że nadchodzi czas krwi – czas przemiany wina (wypijanego teraz przez świętującą tłuszczę) w krew, czyli rewolucja. Jest to pieśń zemsty

Jak tłum reaguje na pieśń nieznajomego? Jest zdezorientowany, zaniepokojony. Nie da się zignorować pieśni,

Jak tłum reaguje na pieśń nieznajomego? Jest zdezorientowany, zaniepokojony. Nie da się zignorować pieśni, budzi lęk. Lud rozrywający sukno ukazuje swój brak wrażliwości na tragedię. Czerwony kolor materiału nawiązuje do przelanej właśnie niewinnej krwi dziecka. Ofiara ta przywodzi na myśl męczeńską śmierć Chrystusa i scenę poprzedzającą ukrzyżowanie – żołdaków wyrywających sobie jego szaty.

Określ zachowanie bohaterów w scenie VII aktu III. O jakich cechach ono świadczy? bohater

Określ zachowanie bohaterów w scenie VII aktu III. O jakich cechach ono świadczy? bohater wielki książę car Kordian zachowanie cechy charakteru

Przeanalizuj wypowiedzi cara i księcia w scenie IX aktu III i na podstawie ich

Przeanalizuj wypowiedzi cara i księcia w scenie IX aktu III i na podstawie ich słów scharakteryzuj obu bohaterów. car Mikołaj I wielki książę Konstanty

car Mikołaj I Zabór Polski traktuje jako wstęp do kolejnych podbojów. Ma imperialistyczne plany

car Mikołaj I Zabór Polski traktuje jako wstęp do kolejnych podbojów. Ma imperialistyczne plany zawładnięcia całą Europą. Nie liczy się dla niego ludzkie życie, na drodze po władzę zamordował własnego ojca. Rządzi poprzez terror, niepokornych wysyłając na Syberię. Jest okrutny, bezwzględny, nie ma litości. Brata podporządkowuje sobie szantażem.

wielki książę Konstanty Jest słabszy od brata. Mikołajowi zarzuca ojcobójstwo i terroryzowanie poddanych, jednak

wielki książę Konstanty Jest słabszy od brata. Mikołajowi zarzuca ojcobójstwo i terroryzowanie poddanych, jednak sam nie jest bez winy. Ulega słabościom charakteru, sybaryta, rozpustnik, doprowadził do śmierci dziewczynę, która nie chciała mu ulec.