Jeszcze Polska nie zgina Patrycja Siekierska Martwy Orze

  • Slides: 12
Download presentation
Jeszcze Polska nie zginęła Patrycja Siekierska

Jeszcze Polska nie zginęła Patrycja Siekierska

Martwy Orzeł Biały- Opowieść o tym jak Trzy Czarne Orły napadły na Polskę. We

Martwy Orzeł Biały- Opowieść o tym jak Trzy Czarne Orły napadły na Polskę. We wrześniu 1764 roku sejm elekcyjny wybrał na króla Stanisława Poniatowskiego. Nie był to król taki jak dotychczas. Pozwolił szlachcie i sąsiadom na zbyt wiele swobody. Wywołało to wojnę domową i kryzys międzynarodowy i to dało okazję Trzem Czarnym Orłom do zbrodni nad naszym krajem. Rozdarli Orła Białego swoimi szponami na trzy części.

Trzy Czarne Orły Austria Prusy Rosja

Trzy Czarne Orły Austria Prusy Rosja

Do trzech razy sztuka-trzy rozbiory • I rozbiór Polski-Zabór ziem Rzeczypospolitej dokonany przez Rosję,

Do trzech razy sztuka-trzy rozbiory • I rozbiór Polski-Zabór ziem Rzeczypospolitej dokonany przez Rosję, Prusy i Austrię na mocy traktatu podpisanego 5 VIII 1772 r. • II rozbiór polski-Zabór ziem Rzeczypospolitej dokonany przez Rosję i Prusy na mocy traktatu podpisanego w styczniu 1793 r. • III rozbiór polski-Ostateczny zabór ziem Rzeczypospolitej dokonany przez Rosję, Prusy i Austrię na mocy traktatu podpisanego 24 X 1795 r.

Niezłomność Polaków-Droga do niepodległości Polacy, którzy po trzecim rozbiorze w 1795 roku utracili swe

Niezłomność Polaków-Droga do niepodległości Polacy, którzy po trzecim rozbiorze w 1795 roku utracili swe państwo nigdy nie zrezygnowali z prób odzyskania niepodległości. Świadczą o tym powstania i postawa Polaków, którzy mimo prób zniszczenia przez zaborców ich świadomości narodowej, pozostawali wierni swym niepodległościowym dążeniom. Chcieli pokazać, że nie da ich się zdeptać, bez poniesienia konsekwencji.

Ważniejsze powstania • Powstanie kościuszkowskie • Powstanie krakowskie • Powstanie listopadowe • Powstanie styczniowe

Ważniejsze powstania • Powstanie kościuszkowskie • Powstanie krakowskie • Powstanie listopadowe • Powstanie styczniowe

Na żołnierskim szlaku-I Wojna Światowa Wybuch I wojny światowej 28 lipca 1914 roku zrodził

Na żołnierskim szlaku-I Wojna Światowa Wybuch I wojny światowej 28 lipca 1914 roku zrodził Polakom szansę na odzyskanie niepodległego państwa. Spór pomiędzy zaborcami, czyli Rosją a Niemcami z Austro-Węgrami był pierwszym tak wielkim konfliktem zbrojnym w dziejach świata i po raz pierwszy od utraty niepodległości, państwa okupujące ziemie polskie stanęły po przeciwnych stronach konfliktu. W wojnie w której brały udział 33 państwa i zginęło około dziesięć milionów ludzi, Polacy pozostali wierni swoim niepodległościowym dążeniom. Podczas I wojny światowej w szeregach armii rosyjskiej, niemieckiej i austro-węgierskiej walczyło około trzech milionów Polaków. Około jednego miliona Polaków poległo, zmarło lub zaginęło bez wieści. Pomimo, iż sprawa polska nie odgrywała ważnej roli w polityce zaborców, działania wojenny prowadzone były na ziemiach polskich, zaczęto się więc interesować nastrojami panującymi wśród Polaków, a zaborcy chcieli zyskać ich poparcie.

Wielki bohater-Józef Piłsudski To dzięki niemu powstała PPS-Frakcja Rewolucyjna, na której czele sam stanął.

Wielki bohater-Józef Piłsudski To dzięki niemu powstała PPS-Frakcja Rewolucyjna, na której czele sam stanął. Zajął się on działalnością paramilitarną i organizacją oddziałów, które w przyszłości miały dać początek polskiej armii. Ze względu na trudności w prowadzeniu działalności konspiracyjnej w zaborze rosyjskim przeniósł się do Galicji. Można więc stwierdzić, że był ojcem niepodległej Polski. https: //pl. wikipedia. org/wiki/Józef_Piłsudski

Nareszcie wolni - Odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918 roku to ważny dzień w dziejach

Nareszcie wolni - Odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918 roku to ważny dzień w dziejach Europy i Polski, która odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. Dzień 11 listopada był dla wszystkich Polaków przepełniony radością, odrodziło się państwo polskie. Tak wspominają ten dzień zwykli ludzie "Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu największej radości. (" • Cztery pokolenia czekały, piąte się doczekało. Od rana do wieczora gromadziły się tłumy na rynkach miast; robotnik, urzędnik porzucał pracę, chłop porzucał rolę i leciał do miasta, na rynek, dowiedzieć się, przekonać się, zobaczyć wojsko polskie, polskie napisy, orły na urzędach, rozczulano się na widok kolejarzy, ba, na widok polskich policjantów i żandarmów. "

Jak dzisiaj świętujemy W dzisiejszych czasach święto niepodległości obchodzimy bardzo uroczyście. Organizowane są biegi

Jak dzisiaj świętujemy W dzisiejszych czasach święto niepodległości obchodzimy bardzo uroczyście. Organizowane są biegi i marsze niepodległościowe, defilady i rekonstrukcje.

Obchody święta niepodległości w naszej szkole Nasz szkoła nosi imię Bohaterów walk nad Bzurą

Obchody święta niepodległości w naszej szkole Nasz szkoła nosi imię Bohaterów walk nad Bzurą 1939 roku. W tym roku obchodziliśmy 79 rocznicę święta szkoły. W związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości ten dzień świetowaliśmy niezwykle wyjątkowo. Uroczystość rozpoczęła się przed remizą w Kocierzewie. Pani dyrektor Agnieszka Maliszewska powitała zebranych gości, następnie przeszliśmy na cmentarz gdzie odczytano Apel Poległych, później udaliśmy się pod Urząd Gminny. Nastąpiło tam odsłonięcie zegara słonecznego z kapsułą czasu. Uroczystość zakończyła się Maszą Świętą w kościele w Kocierzewie i akademią upamiętniającą rocznicę Bitwy nad Bzurą.