JANUSZ KORCZAK 1878 1942 Janusz Korczak Henryk Goldszmit

  • Slides: 12
Download presentation
JANUSZ KORCZAK 1878 -1942

JANUSZ KORCZAK 1878 -1942

 Janusz Korczak (Henryk Goldszmit ) znany jako Pan Doktor lub Stary Doktor (Czasami

Janusz Korczak (Henryk Goldszmit ) znany jako Pan Doktor lub Stary Doktor (Czasami pisane razem). Urodził się 22 lipca 1878 lub 1879 r w Warszawie

 Pan Doktor urodził się w spolonizowanej rodzinie żydowskiej, jako syn adwokata Józefa Goldszmita

Pan Doktor urodził się w spolonizowanej rodzinie żydowskiej, jako syn adwokata Józefa Goldszmita i Cecylii z domu Gębickiej. Rodzina Goldszmitów wywodziła się z Lubelskiego, zaś Gębickich z Kaliskiego. Jeden z pradziadków był szklarzem, inny Maurycy Gębicki lekarzem – podobnie jak dziadek Hersz Goldszmit. Groby ojca Janusza Korczaka i jego dziadków ze strony matki (jej grobu nie odnaleziono) znajdują się na cmentarzu żydowskim w Warszawie przy ulicy Okopowej.

 Rodzina Goldszmitów mieszkała przy ulicach: Bielańska 18 (prawdopodobne miejsce urodzenia), w roku 1881

Rodzina Goldszmitów mieszkała przy ulicach: Bielańska 18 (prawdopodobne miejsce urodzenia), w roku 1881 przeprowadziła się na Krakowskie Przedmieście 77 gdzie mieszkał z rodzicami, siostrą Anna i babcią ze strony matki Emilią (Mila) Gębicką, w 1883 zamieszkali na ul. Miodowej 19 gdzie zajmowali siedem pokoi, pl. Krasińskich 3, Nowosenatorska 6 (dziś Moliera), na Świętojerskiej i na Leszno 18 mieszkanie 10. W lipcu 1885 posłano go do szkoły na ul. Freta przygotowującej do nauki w gimnazjum. W latach 18861897 uczęszczał do szkoły początkowej Augustyna Szmury przy ulicy Freta, a następnie w 1890 dostał się do ośmioklasowego VII Rządowego Gimnazjum Męskiego na warszawskiej Pradze Ogólnokształcące im. Władysława IV. O tym okresie życia napisał później w swym pamiętniku

Twórczość literacka

Twórczość literacka

Kajtuś Czarodziej 1934 r. W utworze opisane są dzieje małego chłopca Antosia, nazywanego przez

Kajtuś Czarodziej 1934 r. W utworze opisane są dzieje małego chłopca Antosia, nazywanego przez wszystkich Kajtusiem, mającego magiczne umiejętności. Chłopiec uczył się magii sam.

Król Maciuś Pierwszy (wydany w 1922 r) Opowiada ona o małym chłopcu, synu króla.

Król Maciuś Pierwszy (wydany w 1922 r) Opowiada ona o małym chłopcu, synu króla. Po śmierci ojca – władcy (matka umarła już wcześniej) Maciuś sam zostaje królem. Z początku uzależniony od ministrów i etykiety jest traktowany jak rozpieszczony maluch. Chce jednak pokazać, że jest odważny jak jego przodkowie. Gdy w kraju wybucha wojna, Maciuś z przyjacielem Felkiem przebiera się za zwykłego żołnierza i wyrusza na front.

Król Maciuś na Wyspie Bezludnej Kontynuacja powieści Król Maciuś Pierwszy. Wydany w 1923 r

Król Maciuś na Wyspie Bezludnej Kontynuacja powieści Król Maciuś Pierwszy. Wydany w 1923 r

Wybrane cytaty „Chcę nauczyć rozumieć i kochać cudowne, pełne życia i olśniewających niespodzianek –

Wybrane cytaty „Chcę nauczyć rozumieć i kochać cudowne, pełne życia i olśniewających niespodzianek – twórcze «nie wiem» współczesnej wiedzy w stosunku do dziecka. Chcę, by zrozumiano, że żadna książka, żaden lekarz nie zastąpią czujnej myśli, własnego uważnego spostrzegania. ”

Wybrane cytaty c. d. „Czy oddajesz dziecku, co od rodziców wzięłaś, czy tylko pożyczasz,

Wybrane cytaty c. d. „Czy oddajesz dziecku, co od rodziców wzięłaś, czy tylko pożyczasz, by odebrać, zapisując skrzętnie i obliczając procenty? ”

Koniec… Przygotował Wojciech Olko z kl. VI

Koniec… Przygotował Wojciech Olko z kl. VI

Wykorzystano materiały ze strony www. wikipedia. pl

Wykorzystano materiały ze strony www. wikipedia. pl