JAK KONSTRUOWA KWESTIONARIUSZE ANKIET POJCIE ANKIETY Przez ankiet

  • Slides: 11
Download presentation
JAK KONSTRUOWAĆ KWESTIONARIUSZE ANKIET?

JAK KONSTRUOWAĆ KWESTIONARIUSZE ANKIET?

POJĘCIE ANKIETY Przez ankietę rozumiemy zbiór specjalnie dobranych pytań, na które badane osoby powinny

POJĘCIE ANKIETY Przez ankietę rozumiemy zbiór specjalnie dobranych pytań, na które badane osoby powinny udzielić odpowiedzi.

ZASADY OPRACOWANIA ANKIETY Opracowując ankietę należy pamiętać o: 1. strukturze ankiety, 2. formie i

ZASADY OPRACOWANIA ANKIETY Opracowując ankietę należy pamiętać o: 1. strukturze ankiety, 2. formie i treści poszczególnych jej elementów, 3. wyglądzie zewnętrznym.

STRUKTURA ANKIETY 1. List wprowadzający. 2. Część zasadnicza. 3. Metryczka.

STRUKTURA ANKIETY 1. List wprowadzający. 2. Część zasadnicza. 3. Metryczka.

LIST WPROWADZAJĄCY 1. W lewym górnym rogu umieszcza się nagłówek zawierający nazwę firmy, która

LIST WPROWADZAJĄCY 1. W lewym górnym rogu umieszcza się nagłówek zawierający nazwę firmy, która prowadzi badania, jej adres, numer telefonu itd. 2. W części środkowej umieszcza się adresata ankiety. 3. Poniżej umieszcza się zwięzłą informację o celu jakiemu ma służyć ankieta oraz dodatkowe wyjaśnienia, których charakter zależy od rodzaju ankiety, mogą to być np. uzasadnienie wyboru danego respondenta, informacja o jawności lub anonimowości ankiety, informacja o sposobie wykorzystania danych, określenie sposobu zwrotu ankiety, podziękowanie respondentom za trud związany z wypełnieniem ankiety.

LIST WPROWADZAJĄCY Nazwa szkoły Dokładny adres Telefon Drogi Uczniu, Droga Uczennico Celem naszych badań

LIST WPROWADZAJĄCY Nazwa szkoły Dokładny adres Telefon Drogi Uczniu, Droga Uczennico Celem naszych badań jest poznanie Waszych opinii o pracy szkoły i pracy nauczycieli. Po ich zdiagnozowaniu będziemy się starać wprowadzić zmiany wg Waszych sugestii. Informacje te zostaną wykorzystane w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Kwestionariusz ankiety jest anonimowy. Dziękuję za szczere i wyczerpujące informacje.

CZĘŚĆ ZASADNICZA 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. Formułować pytania jasno, precyzyjnie dobierać

CZĘŚĆ ZASADNICZA 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. Formułować pytania jasno, precyzyjnie dobierać słownictwo i nie naprowadzać respondenta na właściwą odpowiedź. W jednym pytaniu zawrzeć tylko jedną myśl, nie pytać o kilka różnych spraw naraz. Przemyśleć czy nie można sformułować pytania prościej i krócej. Unikać wieloznacznych sformułowań. Starać się nie zadawać pytań w formie negatywnej. Unikać pytań sugerujących odpowiedź. Sprawdź czy na liście znajdują się pytania, które mogłoby wprowadzić w zakłopotanie osoby nie posiadające wiedzy na interesujące Ciebie tematy.

RODZAJE PYTAŃ 1. Otwarte – ich wadą jest to, że często respondenci odpowiadają na

RODZAJE PYTAŃ 1. Otwarte – ich wadą jest to, że często respondenci odpowiadają na nie pisząc wszystko co im przyjdzie do głowy i nie są to opinie w pełni przemyślane. 2. Zamknięte – nie dopuszczają zróżnicowanych odpowiedzi, ich konstrukcja składa się z trzech części; właściwego pytania, instrukcji co do techniki udzielania odpowiedzi, kafeterii (listy możliwych odpowiedzi, z których respondent wybierze jedną lub kilka możliwych odpowiedzi). 3. Półotwarte – połączenie pytań zamkniętych z możliwością wyrażenia własnego zdania.

KWESTIONARIUSZ ANKIETOWY 1. Podaj przykład sytuacji, które są dla Ciebie w szkole najbardziej przyjemne?

KWESTIONARIUSZ ANKIETOWY 1. Podaj przykład sytuacji, które są dla Ciebie w szkole najbardziej przyjemne? (Proszę podać kilka przykładów) …………………………. . . . ………………………………………………………………………………………………… 2. Moje odczucie względem stopni które dostaję? ( Proszę podkreślić jedną odpowiedź) a) są niesprawiedliwe b) czasem są niesprawiedliwe c) są adekwatne do mojej wiedzy d) o niczym nie świadczą 3. Czy w szkole czujesz się bezpiecznie? a) tak b) nie c) jeżeli nie to podaj przyczyny

METRYCZKA Znajduje się po pytaniach, zawiera dane o respondencie ( płeć, wiek, wykształcenie i

METRYCZKA Znajduje się po pytaniach, zawiera dane o respondencie ( płeć, wiek, wykształcenie i inne w zależności od rodzaju ankiety)

METRYCZKA PŁEĆ K WYKSZTAŁCENIE M WIEK 17 -18 19 -20 21 -22 23 -24

METRYCZKA PŁEĆ K WYKSZTAŁCENIE M WIEK 17 -18 19 -20 21 -22 23 -24 PODSTAWOW E ZAWODOWE ŚREDNIE WYŻSZE ŚRODOWISKO MIASTO WIEŚ