GALAXIE Galaxia Andromeda Galaxia je hviezdna sstava zloen

  • Slides: 9
Download presentation
GALAXIE Galaxia Andromeda Galaxia je hviezdna sústava zložená z hviezd, hmlovín, hviezdokôp, medzihviezdnej hmoty

GALAXIE Galaxia Andromeda Galaxia je hviezdna sústava zložená z hviezd, hmlovín, hviezdokôp, medzihviezdnej hmoty a tmavej hmoty. Slovo galaxia bolo odvodené z gréckeho názvu našej vlastnej galaxie Mliečnej dráhy Κύκλος γαλακτικός (Κyklos galaktikos). Hviezdy sa takmer vždy nachádzajú v skupinách, nazývaných galaxie, spolu s plynmi, medzihviezdnym prachom a "temnou hmotou"; asi 10 -20% galaxie tvoria hviezdy, plyny a prach. Galaxie držia pokope pôsobením gravitačnej príťažlivosti a jednotlivé galaktické zložky obiehajú spoločný stred. Existuje niekoľko dôkazov, že v strede niektorých, alebo dokonca väčšiny galaxií sa môžu nachádzať čierne diery. Galaxie vznikajú z

hmlovina Hmlovina (angl. nebula, z lat. nebula - „hmla“) je viditeľný medzihviezdny oblak plynu

hmlovina Hmlovina (angl. nebula, z lat. nebula - „hmla“) je viditeľný medzihviezdny oblak plynu a prachu. Pôvodne sa názov hmlovina používal ako všeobecné pomenovanie rozľahlého astronomického objektu, zahŕňajúce galaxie mimo Mliečnej dráhy (niektoré príklady starého používania tohto pomenovania ostali dodnes; napríklad galaxii Androméda sa niekedy hovorí hmlovina Androméda).

hviezdokopa Hviezdokopy sú skupiny hviezd, ktoré gravitácia drží pokope. Rozlišujeme dva odlišné typy hviezdokôp:

hviezdokopa Hviezdokopy sú skupiny hviezd, ktoré gravitácia drží pokope. Rozlišujeme dva odlišné typy hviezdokôp: guľové hviezdokopy sú tesné skupiny stoviek tisícov veľmi starých hviezd, zatiaľ čo otvorené hviezdokopy obsahujú menej ako niekoľko stoviek hviezd a sú často veľmi mladé.

Medzihviezdna hmota je veľmi riedka hmota v priestoroch medzi hviezdami v našej Galaxii a

Medzihviezdna hmota je veľmi riedka hmota v priestoroch medzi hviezdami v našej Galaxii a v ostatných galaxiách tvorená plynom, prachovými časticami, žiarením a magnetickými poľami. Tieto 4 zložky sú navzájom úplne premiešané.

Elipticka galaxia Eliptická galaxia je typ galaxie v Hubblovej schéme, charakterizovaný nasledovnými fyzikálnymi vlastnosťami:

Elipticka galaxia Eliptická galaxia je typ galaxie v Hubblovej schéme, charakterizovaný nasledovnými fyzikálnymi vlastnosťami: Gigantická eliptická galaxia NGC 4881 (guľovitá žiara v ľavom hornom rohu) leží na okraji klasteru galaxií s názvom Coma. * Nemá žiadne alebo len bezvýznamné množstvo uhlovej hybnosti. * Nemá žiadne alebo len bezvýznamné množstvo medzihviezdnej hmoty, žiadne mladé hviezdy, žiadne otvorené hviezdokopy. * Pozostáva zo starých hviezd, nazývaných Populácia II. * Väčšie eliptické galaxie majú spravidla systém guľových hviezdokôp.

Spiralova galaxia Špirálová galaxia je typ galaxie v Hubblovej schéme, charakterizovaný nasledovnými fyzikálnymi vlastnostami:

Spiralova galaxia Špirálová galaxia je typ galaxie v Hubblovej schéme, charakterizovaný nasledovnými fyzikálnymi vlastnostami: Značná celková uhlová hybnosť. Zložená z centrálnej vypukliny (angl. bulge), obklopenej diskom. o Vypuklina pripomína eliptickú galaxiu, obsahuje veľa starých hviezd, nazývaných Populácia II, a typicky aj supermasívnu čiernu dieru vo svojom strede. o Disk je ploché, rotujúce teleso, zložené z medzihviezdnej hmoty, mladých hviezd, nazývaných Populácia I, a otvorených hviezdokôp.

Spiralova galaxia s prieckou Špirálová galaxia s priečkou je špirálová galaxia s pásmom jasných

Spiralova galaxia s prieckou Špirálová galaxia s priečkou je špirálová galaxia s pásmom jasných hviezd vychádzajúcich zo stredu prebiehajúcim cez celý stred galaxie. Toto pásmo sa nazýva galaktická priečka a je samostatným útvarom. Z priečky vzchádza jedno alebo viacero ramien. Špirálové galaxie s priečkou patria do jednej zo štyroch tried Hubblovej klasifikácie galaxií. Označujú sa ako SB a podľa stupňa rozvinutia ramien rozoznávame ešte podtypy SBa , SBb a SBc. SBa má na jadre najtesnejšie navinuté ramená a SBc má zase ramená najviac otvorené. Naša galaxia Mliečna cesta je podľa najnovších výskumov takisto špirálová galaxia s priečkou.

Sosovkova galaxia Šošovková galaxia je prechodný typ galaxie medzi eliptickou a špirálovou galaxiou. Má

Sosovkova galaxia Šošovková galaxia je prechodný typ galaxie medzi eliptickou a špirálovou galaxiou. Má tvar šošovky s vypuklým jadrom a tenším diskom, avšak v jej disku chýbajú náznaky špirálovej štruktúry.

Edwin hubble Edwin Powell Hubble (* 20. november 1889, Marshfield v USA, Missouri –

Edwin hubble Edwin Powell Hubble (* 20. november 1889, Marshfield v USA, Missouri – † 28. september 1953, San Marino (USA), Kalifornia) bol americký astronóm, ktorý študoval galaxie. Dokázal, že galaxie sú samostatné hviezdne sústavy podobné Mliečnej ceste. Medzi jeho najväčšie objavy patrí vzťah medzi rýchlosťou rozpínania galaxií a ich vzdialenosťou (Hubblov zákon). Po ňom sú pomenované Hubblov teleskop, Hubblova konštanta, Hubblov vzťah a iné.