Frukogorski manastiri Alex Galonja Coghill 8 a Fruka

  • Slides: 20
Download presentation
Fruškogorski manastiri Alex Galonja Coghill, 8. a

Fruškogorski manastiri Alex Galonja Coghill, 8. a

Fruška gora je od davnina bila bogata svetilištima, a u 16. i 17. veku

Fruška gora je od davnina bila bogata svetilištima, a u 16. i 17. veku tu je bilo 35 manastira. Oni su često bili pljačkani, rušeni i napuštani. Njihov istorijat je mešavina istine i legende. Najviše su stradali tokom Drugog svetskog rata, a nekoliko manastira su teško oštetile i zemlje NATO pakta, tokom bombardovanja 1999. godine.

Danas je na prostoru Fruške gore, dugom 50 i širokom 10 kilometara, smešteno šesnaest

Danas je na prostoru Fruške gore, dugom 50 i širokom 10 kilometara, smešteno šesnaest srpskih pravoslavnih manastira. Ovo je jedinstvena kulturno-istorijska celina. Godine 1990. proglašena je kulturnim dobrom od izuzetnog značaja za Republiku Srbiju, a predložena je i za upis na listu svetske baštine UNESKO-a.

Raspored manastira od zapada prema istoku: Privina Glava, Divša, Kuveždin, Petkovica, Šišatovac, Bešenovo, Mala

Raspored manastira od zapada prema istoku: Privina Glava, Divša, Kuveždin, Petkovica, Šišatovac, Bešenovo, Mala Remeta, Beočin, Rakovac, Jazak, Vrdnik, Staro Hopovo, Novo Hopovo, Grgeteg, Velika Remeta, Krušedol

Manastir Privina glava 5 km od Šida † Ženski, aktivan manastir. † Krajem 16.

Manastir Privina glava 5 km od Šida † Ženski, aktivan manastir. † Krajem 16. veka je bio razrušen i pust, a posle Karlovačkog mira 1699. ponovo sagrađen † Tu je kruna despota Jovana Brankovića, od zelene kadife vezene srebrnom i zlatnom žicom. † Slava manastira Privina Glava je Sabor sv. arhangela Gavrila - 26. jul. Prema jednom predanju, manastir je najstariji na Fruškoj gori i sagradio ga je 12. veku vlastelin Priva, o kom nema pisanih podataka. Po drugom predanju, despot Vuk Branković je za izgradnju dao mnogo novaca, koje su zidari ukrali. Po njegovom naređenju, uhvaćeni su i ubijeni, odakle i naziv Privina glava (prebijena glava).

Manastir Divša (nar. Đipša) između sela Vizića i Divoša † Ženski, aktivan manastir. †

Manastir Divša (nar. Đipša) između sela Vizića i Divoša † Ženski, aktivan manastir. † Tokom svoje istorije bio je siromašan i izgubio samostalnost. † Obrti situacije: 1. 2. 1741. dolazi snalažljiv monah, pustinjak Matej, koji brzo uspeva da iskrči okolnu šumu i zasadi voćnjak od čak 2500 voćki. Seljaci iz okoline uspevaju da mu povrate samostalnost. † Slava manastira Divša je Prenos moštiju Svetog oca Nikolaja - 22. maj. Manastir je zadužbina despota Jovana Brankovića, a potiče, prema najstarijem pisanom izvoru, s kraja 15. ili početka 16. veka. Manastir čeka popravku, a crkva čeka da dobije ikonostas, jer su ikone u Galeriji umetnosti u Sremskoj Mitrovici !

Manastir Kuveždin 2 km od sela Divoš kod Sremske Mitrovice † Muški manastir, ruševina.

Manastir Kuveždin 2 km od sela Divoš kod Sremske Mitrovice † Muški manastir, ruševina. † Prvi pisani spomen je u turskom izvoru iz 1566. godine gde se naziva "Manastir sveti Sava, drugo ime Kuveždin, blizu sela Vanđinca" † Ikone sa ikonostasa Pavla Simića nalaze se u kapeli na groblju. † Manastirska crkva je delimično obnovljena. † Slava manastira Kuveždin je Preobraženje - 19. avgusta. Manastir je posvećen Svetom Savi i njegovom ocu Stefanu Nemanji (monahu Simeonu), a sagrađen je oko 1520. godine. Najteže je stradao u drugom svetskom ratu, kada je razrušen i opustošen.

Manastir Petkovica između sela Divoša i Šišatovca † Bez monaha, u obnovi. † Od

Manastir Petkovica između sela Divoša i Šišatovca † Bez monaha, u obnovi. † Od svih fresaka najlepše je poprsje Hrista Pantokratora, naslikano u temenu kupole. Sada je oštećeno i vide se samo delovi. † U toku II svetskog rata crkva je napuštena, a sve stare ikone iz nje su odnešene ili uništene. † Slava manastira Petkovica je Prepodobna mučenica Paraskeva - 8. (26. ) avgust i Prepodobna mati Paraskeva - sveta Petka - 27. decembar. Narodno predanje kaže da je manastir, jedan od najstarijih na Fruškoj gori, sazidala Jelena Štiljanović, udovica Stefana Štiljanovića, koji je proglašen svecem.

Manastir Šišatovac (pored sela Šišatovac i izvora potočića Remete) † Muški, aktivan manastir. †

Manastir Šišatovac (pored sela Šišatovac i izvora potočića Remete) † Muški, aktivan manastir. † U 19. veku bio je stecište srpske inteligencije (Vuka Karadžića, Jakova Gerčića i drugih). † Razvijan kult moštiju sveca Stefana Štiljanovića. † U II svetskom ratu manastir sa crkvom je razoren. Za razliku od drugih fruškogorskih manastira, zna se kada je nastao. Osnovali su ga 1520. godine, monasi iz manastira Žiča. † Danas čeka popravku i freskoslikare. † Slava manastira Šišatovac je Mala Gospojina - 21. septembra.

Manastir Bešenovo (u Bešenovačkom Prnjavoru uz potok Čikoš) Nekada Sada Manastir Bešenovo osnovao je,

Manastir Bešenovo (u Bešenovačkom Prnjavoru uz potok Čikoš) Nekada Sada Manastir Bešenovo osnovao je, prema predanju, kralj Dragutin Nemanjić, krajem 13. veka. † Bez monaha, ruševan. † Posle razaranja u II svetskom ratu nije obnavljan, sve do sad. Interesantno, manastir ima i websajt i Facebook stranicu uglavnom posvećene obnovi manastira: http: //manastirbesenovo. org https: //www. facebook. com/manastirbesenovo

Manastir Mala Remeta (u Maloj Remeti) † Ženski, aktivan manastir. † Crkvica je primer

Manastir Mala Remeta (u Maloj Remeti) † Ženski, aktivan manastir. † Crkvica je primer tradicionalne arhitekture krajeva južno od Dunava i Save. † Nikada nije imala zvonik, a monahinje su zvonile zvonom, koje je bilo pričvršćeno na veliko stablo lipe. † Kapelica je prekrivena freskama. † Slava manastira Mala Remeta je Pokrov Presvete Bogorodice - 14. oktobra. Turci ga u svojim knjigama spominju prvi put 1546. godine pod imenom Remetica. Spaljivan, pa obnavljan, manastir je tek 1739. dobio crkvu.

Manastir Beočin (kod Beočina) † Ženski, aktivan manastir. † Manastir ima veoma lep park

Manastir Beočin (kod Beočina) † Ženski, aktivan manastir. † Manastir ima veoma lep park koji je podigao arhimandrit Dimitrije Branković. Iznad parka se nalazi prelepa kapela sagrađena 1905. godine, sa izrezbarenim ikonostasom sa 7 ikona. Osnivač manastira Beočin je nepoznat, a o samom manastiru ima iznenađujuće malo podataka. Prvi put ga u pisanim izvorima spominju Turci 1566. † U II svetskom ratu manastir je opustošen, ali su građevine ostale neoštećene. † Slava manastira Beočin je Spasovdan - 40. dan posle Vaskrsa.

Manastir Rakovac (kod sela Rakovac) † Ženski, aktivan manastir. † U prvoj polovini 18.

Manastir Rakovac (kod sela Rakovac) † Ženski, aktivan manastir. † U prvoj polovini 18. veka u manastiru je postojao aktivan prepisivački centar. Tu je prepisan Dušanov zakonik, a 1714. je dovršen čuveni rakovački rukopisni "Srbljak", u kojem su sabrane sve pohvalne pesme Srbima vladarima svetiteljima. Po predanju izgradio ga je vojvoda Raka Milošević, 1502. godine, pa je po njemu i dobio ime. † Slava manastira Rakovac je Sveti mučenici i besrebrnici Kozma i Damjan - 14. jul i Sv. Kozma i Damjan - Vračevi - 14. novembar.

Manastir Jazak (kod Vrdnika) † Ženski, aktivan. † Najmlađi od svih fruškogorskih manastira (završen

Manastir Jazak (kod Vrdnika) † Ženski, aktivan. † Najmlađi od svih fruškogorskih manastira (završen 1758. ). † Meša se stara srpska arhitektura sa baroknom i islamskom. † Kilometar ispod starog manastira Jazak. † U njemu su bile mošti cara Uroša. Od 1705. godine kada su donešene mošti cara Uroša, Stari Jazak je privlačio mnogobrojne posetioce koji su hteli da vide mošti poslednjeg iz loze Nemanjića † Slava manastira Jazak su Duhovi (Trojice) - 50. dan posle Vaskrsa.

Manastir Vrdnik, zvanično: Sremska Ravanica (u Vrdniku) † Muški, aktivan. † Osnovan je između

Manastir Vrdnik, zvanično: Sremska Ravanica (u Vrdniku) † Muški, aktivan. † Osnovan je između kraja 15. i početka 16. veka. Kako se ne zna vreme gradnje, ne zna se ni ko ga je sagradio. † Osim komada moštiju kneza Lazara, manastir poseduje i mošti svete Anastasije (3. vek) i svetinje sa Hristovog groba, izložene ispred ikonostasa. † Slava manastira Sremska Ravanica (Vrdnik) je Vidovdan - 28. juna. Godine 1811, na Vidovdan, završena je manastirska crkva i u nju su prenete mošti kneza Lazara. Manastir je jedan od najznačajnijih na Fruškoj gori.

Manastir Staro Hopovo (2 km istočno od manastira Novo Hopovo ) † Bez monaha,

Manastir Staro Hopovo (2 km istočno od manastira Novo Hopovo ) † Bez monaha, ruševine. † Istočno od manastira Novo Hopovo na maloj zaravni, izolovan i nepristupačan. † Crkvica je u lošem stanju. Iz krova raste drveće, nema prozora ni vrata, a pod je povađen. † Zvonik ne postoji, niti ga je ikada bilo. Staro Hopovo je podigao despot Đorđe Branković između 1496. i 1520. godine.

Novo Hopovo (južni obronci Fruške gore, blizu Iriga) † Ženski, aktivan. † Po nekim

Novo Hopovo (južni obronci Fruške gore, blizu Iriga) † Ženski, aktivan. † Po nekim izvorima, manastir je osnovao slepi Stefan Branković (1420 -76), a prema danas prihvaćenim, osnovao ga je despot Đorđe Branković (1496. -1502. ) kao svoju prvu zadužbinu. † Novo Hopovo je negovalo kult sv. ratnika Teodora Tirona i čuva njegove mošti. † Slava manastira Novo Hopovo je Prenos moštiju sv. Nikole - 22. maj. Manastir Novo Hopovo je uvek bio imućan, kao i kulturno središte, a neko vreme i sedište episkopa.

Manastir Grgeteg (kod naselja Grgeteg, na južnim obroncima Fruške gore) † Muški, aktivan. †

Manastir Grgeteg (kod naselja Grgeteg, na južnim obroncima Fruške gore) † Muški, aktivan. † Pretpostavlja se da je sagrađen između 1459. (pad Despotovine), ali pre turskog osvajanja Srema (1521. ). † Tu je živeo i umro Ilarion Ruvarac - izuzetan istoričar i polemičar. Njegov grob je na malom proplanku na manastirskom groblju. † Slava manastira Grgeteg je Prenos moštiju Svetog oca Nikolaja - 22. maj. Po predanju, manastir je podigao Vuk Grgurević (Zmaj Ognjeni) za svog slepog oca, hilandarskog monaha Germana, ali istoričari to smatraju legendom.

Manastir Velika Remeta (kod naselja Velika Remeta, opština Irig) † Muški, aktivan manastir. Po

Manastir Velika Remeta (kod naselja Velika Remeta, opština Irig) † Muški, aktivan manastir. Po predanju, manastir je osnovao kralj Dragutin kada je u lovu pao sa konja i ostao trajno hrom. Tada je predao vlast svom bratu Milutinu. † Manastir je veoma star i građen je još u 15. veku. † Sa sve četiri strane opkoljen je konacima i ima najviši zvonik u Sremu (38, 6 metara). † Manastir je bio islikan i spolja. Od tih fresaka je sačuvana samo freska Bogorodice sa malim Hristom † Slava manastira Velika Remeta je Ivanjdan - 7. jul.

Manastir Krušedol (južna strana Fruške gore, atar sela Krušedol) Osnivači su despot Đorđe Branković

Manastir Krušedol (južna strana Fruške gore, atar sela Krušedol) Osnivači su despot Đorđe Branković (monah Maksim) i njegova majka Angelina. Sagrađen je između 1509. i 1514. godine † Ženski, aktivan manastir. † Tu su sahranjeni mnogi poznati Srbi: patrijarh Arsenije III Čarnojević, mitropolit Isaija Đaković, patrijarh Arsenije IV Jovanović, grof Đorđe, vojvoda Stefan Šupljikac, kneginja Ljubica Obrenović, kralj Milan Obrenović. † Slava manastira Krušedol je Prepodobna mati Angelina srpska 12. avgusta.