Felsvgtagi krosodsok kritriumai s rtkelsk Dr Somlay Gza

  • Slides: 23
Download presentation
Felsővégtagi károsodások kritériumai és értékelésük Dr. Somlay Géza 2008. szeptember

Felsővégtagi károsodások kritériumai és értékelésük Dr. Somlay Géza 2008. szeptember

E=mc² A. Einstein A+(1 -A)B=C F. Juhász

E=mc² A. Einstein A+(1 -A)B=C F. Juhász

Bizonyítékokon alapuló orvoslás. Rendelkezésünkre álló dokumentációk validitása. A mozgás funkciókat mi mérhetjük.

Bizonyítékokon alapuló orvoslás. Rendelkezésünkre álló dokumentációk validitása. A mozgás funkciókat mi mérhetjük.

A mozgásszervi értékelésben egy hármas egység megvalósítására kell törekednünk: 1. ) Anatómiai mérések –

A mozgásszervi értékelésben egy hármas egység megvalósítására kell törekednünk: 1. ) Anatómiai mérések – ez ma is megvalósítható 2. ) Funkcionális vizsgálatok - közeljövő 3. ) Kozmetikai eredmények, társadalmi befogadás – távolabbi jövő

Két alapvető dologra kell felhívnom a figyelmet: 1. ) A felső végtag funkcionális értékelése

Két alapvető dologra kell felhívnom a figyelmet: 1. ) A felső végtag funkcionális értékelése során a képlet mechanikus alkalmazása tévedéseket okoz (segít a számítógépes program, de a szakértőnek ismernie kell, hogy mi alapján értékel a program) 2. ) A szakértői értékelés lényege, a megmaradt funkciók értékelése.

Sajnálatos tény, hogy a hazai normál mozgástartomány értékei nem állnak rendelkezésre, csak a nemzetközi

Sajnálatos tény, hogy a hazai normál mozgástartomány értékei nem állnak rendelkezésre, csak a nemzetközi adatok. A szögmérés eszközeit és a méréstechnikát nem ismertetem.

Mielőtt az előadás érdemi részéhez érnénk, marad egy megválaszolatlan kérdés, miért kell ismerni ezt

Mielőtt az előadás érdemi részéhez érnénk, marad egy megválaszolatlan kérdés, miért kell ismerni ezt a bonyolult számítást, hiszen ott a gép? 1. ) Az egyszer egyet is ismerni kell. 2. ) Sok alkalmazónak nincs programja (pl. igazságügyi szakértők, üzleti biztosítók, szakértői irodák, stb. ) 3. ) Saját szakértőinktől is elvárható, hogy tudja, hogy a program valójában mit csinál és miért. 4. ) Végül: az Irányelvek szakkönyv és nem Biblia. Csak azok az orvosok tudják a haladásnak megfelelően fejleszteni, akik az elveket készség szinten ismerik és a tudomány fejlődésével is lépést tartanak.

Általános alapelvek: 1. ) A legpraktikusabb és leghasználhatóbb megközelítés az ujjak károsodásának értékeléséhez az,

Általános alapelvek: 1. ) A legpraktikusabb és leghasználhatóbb megközelítés az ujjak károsodásának értékeléséhez az, ha összehasonlítjuk az adott ujj funkciókárosodását annak amputációjával. (teljes mozgás és érzéskiesés, vagy ankylosis rossz helyzetben = ugyanakkora csonkolás. 2. ) Az érző funkció teljes elvesztése az amputációhoz viszonyítva 50 % -os károsodásnak tekinthető. 3. ) A mozgástartományt a neutrális pozíció =0 fok elve alapján kell megállapítani. 4. ) A mérésünk eredményét a legközelebbi 10 fokig kerekítsük.

Előbb nézzük meg, hogy mit kell tenni egy hosszú ujj mozgáskorlátozásai esetén: 1. )

Előbb nézzük meg, hogy mit kell tenni egy hosszú ujj mozgáskorlátozásai esetén: 1. ) Mérés minden károsodott ízületben és érték leolvasás a görbéről. 2. ) Az egyes flexióhoz és extenzióhoz tartozó értékeket összeadjuk, így az egyes károsodott ízületek károsodási százalékát megkapjuk. 3. ) A kapott értékeket a kombinált értéktáblázat alapján összegezzük. (kombináljuk) 4. ) A kapott ujjkárosodási értéket vessük össze előbb össze az ujj – kéz, majd a kéz – felsővégtag és végül a felsővégtag - ÖEK táblázattal. Ekkor kapjuk meg azt a végeredményt, ami ugyancsak tovább kombinálható a többi betegséggel vagy károsodással.

A hosszú ujj amputációs, érzéskiesési és kóros mozgásából adódó károsodások kombinálása: 1. ) Végezzük

A hosszú ujj amputációs, érzéskiesési és kóros mozgásából adódó károsodások kombinálása: 1. ) Végezzük el a károsodásnak megfelelő méréseket és olvassuk le a hozzá tartozó görbékből, táblázatokból a károsodási értékeket. 2. ) A kombinált értéktáblázattal végezzük el az értékek kombinálását. Így megkapjuk a teljes ujjkárosodás mértékét. 3. ) Használjuk az ujj – kéz, kéz –felsővégtag, felsővégtag ÖEK táblázatot, ezzel megkapjuk a további számításokhaz használható értéket.

A hüvelykujj mozgáskárosodásának értékelése eltér a hosszú ujjak értékelési rendszerétől. 1. ) Mérjük meg

A hüvelykujj mozgáskárosodásának értékelése eltér a hosszú ujjak értékelési rendszerétől. 1. ) Mérjük meg és olvassuk le a hüvelykujj mozgáskárosodását flexióban, extenzióban, addukcióban, radiális abdukcióban és oppozicióban. 2. ) Adjuk össze az egyes értékeket, hogy megkapjuk a hüvelykujj mozgáskorlátozását. Mivel minden hüvelykujj funkció relatív értéke a teljes hüvelykujj mozgáshoz képest figyelembe lett véve, ezért az egyes mozgáskárosodások összeadódnak, szemben a hosszú ujjakéval, amelyeket kombinálni kell.

A hüvelykujj amputációs, érzés zavar, kóros mozgásból eredő károsodásának kombinálása: 1. ) Mérje meg

A hüvelykujj amputációs, érzés zavar, kóros mozgásból eredő károsodásának kombinálása: 1. ) Mérje meg külön-külön az egyes károsodási értékeket és jegyezze fel a megfelelő táblázatokból az ehhez tartozó károsodási értékeket. 2. ) A talált értékeket kombinálja a szokott módon a kombinációs értéktáblázat alapján. Így megkapja a hüvelykujj károsodásának mértékét. 3. ) Az ujj –kéz, kéz – felsővégtag, felsővégtag – ÖEK táblázattal megkapja a további munkához szükséges értéket.

Miben különbözik az előbbitől, ha több ujj többszörösen sérül? 1. ) Előbb elvégezzük az

Miben különbözik az előbbitől, ha több ujj többszörösen sérül? 1. ) Előbb elvégezzük az egyes ujjak vonatkozásában a mérést, leolvasást, összeadást és a kombinált értéktáblázat használatát. 2. ) ezután megkeressük minden károsodott ujj vonatkozásában az ujj – kéz táblázatban az ujjkárosodás kézre vonatkozó értékét. 3. ) Ezeket az értékeket összeadjuk. 4. ) ezután a szokásos módon a kéz –felsővégtag, majd a felsővégtag ÖEK táblázattal kapjuk meg a további munkához az alapértéket.

Most tekintsük át a csukló mozgások rendellenességeit: 1. ) Mérjük meg a flexiót, extenziót,

Most tekintsük át a csukló mozgások rendellenességeit: 1. ) Mérjük meg a flexiót, extenziót, radiális és ulnaris deviációt és olvassuk le a görbékről az értékeket. 2. ) Mivel a csukló funkcionális egységének relatív értékeit már figyelembe vettük a károsodási függvényben, ezért a talált károsodási értékek összeadódnak. A kapott érték már a felső végtagi károsodásnak felel meg. 3. ) Itt már csak egy táblázatot kell használni a felsővégtag – ÖEK táblázatot.

A könyök mozgásaival kapcsolatos megállapítások teljesen azonosak a csukló értékelésével, vagyis 1. ) Megmérjük

A könyök mozgásaival kapcsolatos megállapítások teljesen azonosak a csukló értékelésével, vagyis 1. ) Megmérjük a flexiót, extenziót, a pronációt és a szupinációt és a talált értékeket leolvassuk a görbékről. 2. ) Miután a könyök funkcionális egységeinek relatív értékét már figyelembe vettük a károsodások értékeiben, itt is összeadjuk a talált értékeket és megkapjuk a felsővégtagi károsodás mértékét. 3. ) Csak egy táblázatot kell használjunk, a felsővégtag – ÖEK táblázatot.

Végül a vállízület kérdése. Teljesen azonos a csukló és a könyök károsodások értékelésével, vagyis:

Végül a vállízület kérdése. Teljesen azonos a csukló és a könyök károsodások értékelésével, vagyis: 1. ) Megmérjük a váll kóros flexiós, extenziós, abdukciós, addukciós értékeit és ezek alapján leolvassuk a károsodások mértékét a görbékről. 2. ) Mivel minden funkcionális mozgásegység relatív értékét már figyelembe vettünk a károsodási grafikonban, a talált értékeket összeadjuk, hogy megkapjuk a felső végtagi károsodás mértékét. 3. ) Itt is csak egy táblázatot, a felsővégtag – ÖEK táblázatot kell használni.

A csukló környéki amputáció esetén a csonkolási szintnek megfelelő értéket leolvassuk, és a kéz

A csukló környéki amputáció esetén a csonkolási szintnek megfelelő értéket leolvassuk, és a kéz – felsővégtag, majd a felsővégtag ÖEK táblázatot használva kapjuk meg a végső értéket.

A könyök környéki amputáció esetén a csonkolási érték leolvasása után, már csak a felsővégtag

A könyök környéki amputáció esetén a csonkolási érték leolvasása után, már csak a felsővégtag – ÖEK táblázatot kell használni.

A vállíületben történt csonkolás esetén közvetlenül ÖEK-t kapunk.

A vállíületben történt csonkolás esetén közvetlenül ÖEK-t kapunk.

Az utolsó kérdéscsoport: A felső végtagot érintő érzés és mozgáskiesések kérdése: Ha egy károsodás

Az utolsó kérdéscsoport: A felső végtagot érintő érzés és mozgáskiesések kérdése: Ha egy károsodás szigorúan egy perifériás ideg károsodásának az eredménye, akkor ezen károsodás értékelése esetén, tilos a disztálisan érintett funkció károsodást külön értékelnie, mert akkor a károsodási százalék nem valós emelkedése következik be.

Mi a teendő többszörös ideg károsodás esetén? 1. ) Minden károsodott struktúrára kiszámoljuk a

Mi a teendő többszörös ideg károsodás esetén? 1. ) Minden károsodott struktúrára kiszámoljuk a károsodási százalékot úgy, hogy megszorozzuk az adott idegstruktúra maximális károsodásához tartozó motoros és szenzoros károsodás értékét a becsült szenzoros vagy motoros kiesés súlyosságának mértékével. (Képletben: Ideg táblázatos értéke X becsült érzés vagy mozgáskieséssel= ideg károsodási érték) 2. ) A érintett perifériás idegenként elvégzett számítás után a kombinál érték táblázattal kapjuk meg a végső értéket.

Utolsó kérdéscsoport. Mi a tennivaló, ha a felső végtag többszörös károsodása áll fenn? Amennyiben

Utolsó kérdéscsoport. Mi a tennivaló, ha a felső végtag többszörös károsodása áll fenn? Amennyiben a felső végtag többszörös károsodása áll fenn, úgymint amputáció, motoros funkciókiesés és vaszkuláris elváltozás, akkor az elváltozások értékeit a kombinált érték táblázat szerint értékeljük. Így kapjuk meg a felső végtag teljes károsodását. Ezt az értéket a felsővégtag –ÖEK táblázattal fordítjuk át ÖEK értékre. Ha olyan felső végtagi károsodás is fennáll, amelynek önálló értékelő táblázata van, akkor a táblázat szerint értékelünk, majd a többi károsodással együtt a kombinált értéktáblázat szerint és végül a kapott értéket a felsővégtag – ÖEK táblázattal fordítjuk át ÖEK értékre.

KÖSZÖNÖM A FIGYELMÜKET!

KÖSZÖNÖM A FIGYELMÜKET!