Energetika Energetika je grana teske industrije i od

  • Slides: 30
Download presentation
Energetika -Energetika je grana teske industrije i od velikog je znacaja za svaku zemlju.

Energetika -Energetika je grana teske industrije i od velikog je znacaja za svaku zemlju.

Savremeni zivot se tesko moze zamisliti bez ELEKTRICNE ENERGIJE. Najveci potrosaci elektricne energije su

Savremeni zivot se tesko moze zamisliti bez ELEKTRICNE ENERGIJE. Najveci potrosaci elektricne energije su domacinstva i industrija. U nasoj zemlji najveci deo elektricne energije se proizvede u termoelektranama (TE), zatim u hidroelektranama (HE), a najmanji deo u kombinovanim termoelektranama-toplanama (TE-TO).

proizvodnja elekticne energije (2007)

proizvodnja elekticne energije (2007)

Potrosnja elektricne energije (2007)

Potrosnja elektricne energije (2007)

Hidroenergija je cist, obnovljiv i neiscrpan izvor energije. Prema istrazivanjima, koja je izvrsio institut

Hidroenergija je cist, obnovljiv i neiscrpan izvor energije. Prema istrazivanjima, koja je izvrsio institut “Jaroslav Cerni”, ukupan hidroenergetski potencijal reka u Srbiji je veliki. Od ukupnog hidroenergetskog potencijala, tehnicki je koristivo 73%, a od toga je vec iskorisceno 52%

Prva hidroelektrana u Srbiji izgradjena je u Uzicu, na reci Djetinji, 1900. godine. Izgradjena

Prva hidroelektrana u Srbiji izgradjena je u Uzicu, na reci Djetinji, 1900. godine. Izgradjena je samo 4 godine posle prve hodroelektrane u svetu (na reci Nijagari), sa Teslinim sistemom visefaznih struja. Prestala je sa radom 1970, ali je na stogodisnjicu izdradnje ponovo pokrenuta I radi i danas.

Hidroelektrana na reci Djetinji

Hidroelektrana na reci Djetinji

Veci broj hidroenergetskih objekata stariji je od 40 godina, zbog cega je u planu

Veci broj hidroenergetskih objekata stariji je od 40 godina, zbog cega je u planu njihova rekonstrukcija, modernizacija i povecanje postojecih kapactiteta. Pored toga, planira se i izgradnja jos desetak novih velikih hidroelektrana. U Srbiji je utvrdjeno i 856 mesta za mogucu izgradnju malih hidroelektrana.

Male hidroelektrane spadaju u kategoriju povlascenih proizvodjaca energije, a dozvole za njihovu izgradnju izdaje

Male hidroelektrane spadaju u kategoriju povlascenih proizvodjaca energije, a dozvole za njihovu izgradnju izdaje Ministarstvo rudarstva i energetike. Dosad je ovo ministarstvo izdalo dozvole za izgradnju 14 mini-hidroelektrana.

Potpisivanjem Ugovora o osnivanju energetske zajednice, Srbija je preuzela obavezu da promovise i podstakne

Potpisivanjem Ugovora o osnivanju energetske zajednice, Srbija je preuzela obavezu da promovise i podstakne proizvodnju elektricne energije koriscenjem i drugih obnovljivih izvora energije osim mini-hidroelektrana. To su energije vetra, solarna energija, geotermalna energija i energija biomase. U tom cilju izdata je dozvola za izgradnju vetroelektrane na podrucju opstine Vrsac.

Od 26. janura 2009. godine, Republika Srbija je postala clan i jedan od osnivaca

Od 26. janura 2009. godine, Republika Srbija je postala clan i jedan od osnivaca Medjunarodne agencije za obnovljivu energiju (IRENA).

TESKA INDUSTRIJA

TESKA INDUSTRIJA

Teska industrija obuhvata eksploataciju mineralnih sirovina , proizvodnju energije , kao i proizvodnju sredstava

Teska industrija obuhvata eksploataciju mineralnih sirovina , proizvodnju energije , kao i proizvodnju sredstava i materijala (sirovina) koji se koriste u daljoj proizvodnji. Osim rudarstva i energetike , ostale grane teske industrije su metalurgija , metalska industrija i teska hemijska industrija.

Metalurgija je grana teske industrije koja se bavi dobijanjem i preradom metala iz ruda.

Metalurgija je grana teske industrije koja se bavi dobijanjem i preradom metala iz ruda. Najcesce se deli na crnu i obojenu metalurgiju. Crna metalurgija obuhvata topljenje gvozdene rude i proizvodnju sirovog gvozdja i celika, kao i metala koji se koriste za oplemenjivanje celika ( nikl hrom, molibden, kobalt, volfram I dr. )

Obojena metalurgija se zasniva na preradi teskih ruda obojenih metala (bakar , olovo ,

Obojena metalurgija se zasniva na preradi teskih ruda obojenih metala (bakar , olovo , cink , antimon) , lakih ruda obojenih metala (aluminijum, magnezijum) i plemenitih metala.

Proces proizvodnje u zelezari

Proces proizvodnje u zelezari

Jedina fabrika za preradu rude gvozdja i proizvodnju celika u Srbiji je zelezara u

Jedina fabrika za preradu rude gvozdja i proizvodnju celika u Srbiji je zelezara u Smederevu. Sirovine potrebne za proizvodnju celika se uvoze.

Centri obojene metalurgije u kojima se vrsi primarna prerada nalaze se u neposrednoj blizini

Centri obojene metalurgije u kojima se vrsi primarna prerada nalaze se u neposrednoj blizini velikih rudnika. Ruda bakra se preradjuje u Boru , topionica olova i cinka nalazi se u Zvecanu , a topionica antimona u Zajaci. U Sapcu se nalazi topionica cinka i fabrika za izradu belih limova , a u Sevojnu valjaonica bakra i aluminijuma.

Valjaonica bakra u Sevojnu

Valjaonica bakra u Sevojnu

Plemeniti metali nalaze se u prirodi u elementarnom stanju u obliku zica , listica

Plemeniti metali nalaze se u prirodi u elementarnom stanju u obliku zica , listica i grumenja i u nekim rudama – najcesce olovo – cinkanim i bakarnim. Dobijaju se kao sporedni proizvodi proizvodnji olova , cinka i bakra u Zvecanu u Boru.

Metalska industrija se direktno nadoveziju na metalurgiju i obuhvata preradu metala u polufabrikate ili

Metalska industrija se direktno nadoveziju na metalurgiju i obuhvata preradu metala u polufabrikate ili gotove proizvode. Prema vrsti proizvoda deli se na metalopreradjivacku industriju , masinku industriju , elektroindustriju i brodogradnju. Metalopreradjivacka industrija proizvodi raznovrstan alat , celicne konstrukcije , zeleznicke sine , ploce za stednjake , ramove za bicikle i drugo.

Masinska industrija obuhvata proizvodnju prevoznih sredstava (sinska , privredna i putnicka vozila), proizvodnju poljoprivrednih

Masinska industrija obuhvata proizvodnju prevoznih sredstava (sinska , privredna i putnicka vozila), proizvodnju poljoprivrednih masina , kao i uredjaja koji se koriste u domacinstvu. Podela masinske industrije izvrsena je prema vrsti proizvoda. Centri masinske industrije su sirom Srbije , a takoreci sva veca naselja , posebno gradska , centri su masinske industrije.

Proizvodnja u fabrici ‘’ Ikarbus’’

Proizvodnja u fabrici ‘’ Ikarbus’’

Elektroindustrija proizvodi razne masine i uredjaje za proizvodnju, prenos i potrosnju elektricne energije. To

Elektroindustrija proizvodi razne masine i uredjaje za proizvodnju, prenos i potrosnju elektricne energije. To su generatori , transformatori , kontrolni i signalni uredjaji , rendgenski aparati , kablovi , elektricni aparati za domacinstvo, motori za liftove , radio i TV aparati , oprema za automatizaciju i elektronika.

Uredjaji za prenos elektricne energije

Uredjaji za prenos elektricne energije

Teska hemijska industrija razvija se kao prateca grana industrije uz crnu i obojenu metalurgiju.

Teska hemijska industrija razvija se kao prateca grana industrije uz crnu i obojenu metalurgiju. Njene sirovine su biljnog , mineralnog i zivotinjskog porekla.

Petrohemija pored prerade nafte obuhvata i proizvodnju njenih derivata. U sastavu Naftne industrije Srbije

Petrohemija pored prerade nafte obuhvata i proizvodnju njenih derivata. U sastavu Naftne industrije Srbije nalaze se dve rafinerije , u Pancevu i Novom Sadu. Petrohemija se jos bavi dobijanjem , proizvodnjom i preradom organskih i neorganskih hemijskih proizvoda , koji se koriste u daljoj proizvodnji.

Najvazniji proizvodi teske hemijske industrije su sumporna kiselina , vestacka djubriva , plasticne mase

Najvazniji proizvodi teske hemijske industrije su sumporna kiselina , vestacka djubriva , plasticne mase i deterdzenti. Sumporna kiselina dobija se kao prateci proizvod pri preradi ruda bakra , olova i cinka.

KRAJ Tanja Marjanovic i Aleksandra Djurdjevic , VIII-1

KRAJ Tanja Marjanovic i Aleksandra Djurdjevic , VIII-1