Dva fenomena iste prirode pa ipak u izravnom

  • Slides: 17
Download presentation
Dva fenomena iste prirode, pa ipak u izravnom sukobu koji je do sada bio

Dva fenomena iste prirode, pa ipak u izravnom sukobu koji je do sada bio gotovo neprimjetan, razvijaju se u azijskom dijelu Turske. Prvi fenomen je buđenje arapske nacije, a drugi su skriveni pokušaji Židova da ponovno uspostave drevno izraelsko kraljevstvo uvećanih granica. Sudbina tih pokreta je trajan konflikt, sve dok jedan ne nadvlada drugog. Sudbina cijeloga svijeta ovisiti će o konačnom ishodu dvaju naroda koji predstavljaju dva sukobljena načela Najib Azuri, 1905.

Židovi u Izraelu

Židovi u Izraelu

- Uvod: 1 Dva naroda, Židovi i Palestinci, polažu pravo na isti teritorij. Ali

- Uvod: 1 Dva naroda, Židovi i Palestinci, polažu pravo na isti teritorij. Ali kome on zaista pripada? Pripada li Židovima zbog Abrahama i njihovih potomaka koji su ga naseljavali mnogo stoljeća prije Krista i vjerovali da im ga je Bog obećao „zauvijek“? Pripada li im zato što su, čak i nakon što su ih Rimljani izagnali iz Jeruzalema 135. g. , skupine Židova i dalje živjele u nekoliko središta, sve do početka stalne imigracije koja je započela osamdesetih godina 19. stoljeća? Pripada li im zato što im je ponuđen Planom UN-a 1947. g. ? C. C. (2002. ), “Čija je Obećana zemlja? ”, Zagreb, str. 17

- Na prethodno navedena pitanja pokušat ćemo odgovoriti onoliko koliko je u našoj moći

- Na prethodno navedena pitanja pokušat ćemo odgovoriti onoliko koliko je u našoj moći i pokušati što vjerodostojnije dočarati tematiku koju obrađujemo. Istina, bit će teško jer je tematika veoma zapletena i pomalo komplicirana te seže od davnih vremena i stalno se ponavlja, no potrudit ćemo se i dati sve od sebe u nadi za uspjehom. - Mi smo skupina koja predstavlja Izraelce (Židove) i zadatak nam je braniti njihove postupke te argumentirati pravo posjeda palestinskog teritorija. Riječ je o debati, odnosno otvorenoj raspravi na već spomenutu temu gdje se moramo verbalno i argumentirano sukobiti s grupom koja predstavlja našu oporbu - Palestince. Nadamo se, kako ćemo kao zajednica, zajedno s našim predmetnim nastavnikom - D. Marinom, u tome i uspjeti.

Obećanje zemlje Bog je Abrahamu dao obećanje pod kojim podrazumijeva da će zbrinuti njegov

Obećanje zemlje Bog je Abrahamu dao obećanje pod kojim podrazumijeva da će zbrinuti njegov narod , tj. odvesti ga i nastaniti u Obećanoj zemlji. To je bilo jamstvo izraelskomu narodu da će nesmetano moći živjeti svoju vjeru na datom teritoriju. Jahve reče Abrahamu: “Idi iz zemlje svoje, iz zavičaja i doma očinskog, u krajeve koje ću ti pokazati. Velik ću narod od tebe učiniti, blagoslovit ću te, ime ću ti uzveličat i sam ćeš biti blagoslov. Blagoslivljat ću one koji te blagoslivljali budu, koji te budu kleli, njih ću proklinjati; sva plemena tobom će se blagoslivljati. ” Postanak 12, 1 -3

Buđenje nacionalne svijesti među Židovima Postupno, buđenjem nacionalne svijesti među Židovima, nastaje novi pokret

Buđenje nacionalne svijesti među Židovima Postupno, buđenjem nacionalne svijesti među Židovima, nastaje novi pokret u izraelskoj povijesti - cionizam. *Cionizam – pokret nastao u 19. stoljeću, a temeljni mu je cilj okupiti Židove oko stvaranja i nastanjivanja u jednoj neovisnoj državi. Njegovim temeljnim osnivačem smatra se Theodore Herzl 1897. g. u Baselu.

Palestina pod britanskim mandatom U Prvom svjetskom ratu Turci su poraženi i izbačeni iz

Palestina pod britanskim mandatom U Prvom svjetskom ratu Turci su poraženi i izbačeni iz Palestine 1918. godine udruženim naporima Britanaca, Francuza i Arapa. U studenom 1917. g. britanska je vlada objavila poznatu Balfourovu deklaraciju u kojoj izražava potporu ideji o “nacionalnoj domovini za židovski narod”. Prema uvjetima iz mandata koji je potvrđen 1920. , a zaživio 1922. g. , Britaniji je dana odgovornost za Palestinu, dok je Francuska preuzela odgovornost za Siriju.

Plan UN-a 1947. Prisjetimo se: problem Palestine bio je pod britanskim mandatom čija je

Plan UN-a 1947. Prisjetimo se: problem Palestine bio je pod britanskim mandatom čija je posljedica i objavljivanje Balfourove deklarcije (2. 11. 1917. - lord Arthur Balfour) od strane britanske vlade. Kasnije, 1947. godine, britanska vlast slučaj Palestine prepušta UN-u. Odredbe Plana: § Židovska država koja bi obuhvaćala 55% zemlje, s 509 780 Arapa i 499 020 Židova (više Arapa nego Židova) § Arapska država koja bi obuhvaćala preostalih 45% zemlje, sa 749 101 Arapa i 9 520 Židova § Jeruzalem i područje oko njega postalo bi „međunarodnom zonom“.

Osnutak države Izrael Nakon završetka britanskog mandata na palestinskom području, 14. svibnja 1948. godine,

Osnutak države Izrael Nakon završetka britanskog mandata na palestinskom području, 14. svibnja 1948. godine, dr. Hajim Weizmann podigao je Davidovu zastavu i proglasio novu državu Izrael. Arapi nisu imali planova za uspostavu svoje države na koju ih je pozivao Plan UN-a pa su odlučili uništiti novostvorenu židovsku državu. U borbi koja je potrajala sljedećih 7 mjeseci, židovske su snage porazile arapske vojske i preuzele velika područja na sjeveru (Galileju) i jugu (Negeb) koja su, prema Planu, trebala formirati dio arapske države. Između 700 000 i 800 000 Arapa napustilo je domove. Od 550 sela preostalo je samo 121. Izrael je okupirao 77% zemlje. Teritorij na Zapadnoj obali, uključujući Istočni Jeruzalem koji je trebao biti dio arapske države, pripojio je Jordan.

§ Tekst proglašenja Države Izrael “Mi članovi Narodnoga vijeća, predstavnici židovske zajednice u Eretz

§ Tekst proglašenja Države Izrael “Mi članovi Narodnoga vijeća, predstavnici židovske zajednice u Eretz Izraelu i Cionističkoga pokreta, skupili smo se ovdje na dan prestanka britanskoga mandata nad Eretz Izraelom, i nošeni prirodnim i povijesnim pravom, koje je potvrdila i Generalna skupština UN, objavljujemo USPOSTAVLJANJE ŽIDOVSKE DRŽAVE U ERETZ IZRAELU KOJA ĆE SE ZVATI “ DRŽAVA IZRAEL”. . Nadajući se u Svemogućega, mi potpisujemo ovu proklamaciju na ovom sastanku privremenoga vijeća, na tlu domovine u gradu Tel Avivu, u predvečerje blagdana Subote, 5 dan iyara 5708 (14. 5. 1948. )”

Izrael nakon osnutka – 1948. g.

Izrael nakon osnutka – 1948. g.

“Izrael je zemlja Židova i samo Židova. Svaki Arapin koji živi ovdje ima ista

“Izrael je zemlja Židova i samo Židova. Svaki Arapin koji živi ovdje ima ista prava kao i bilo koji pripadnik manjine u bilo kojoj zemlji na svijetu, ali moramo uvažiti činjenicu da živi u židovskoj zemlji. ” David Ben Gurion objašnjava arapska gledišta na cjelokupan cionistički pothvat: “ Mi smo agresori, oni se brane. . . Palestina je njihova jer u njoj žive dok mi, naprotiv, želimo ovamo doći, nastaniti se i, s njihova stajališta, oduzeti im zemlju. ”

Pojašnjenje manje poznatih pojmova § *Antisemitizam - neprijateljstvo prema Židovima, netrpeljivost. Postoje tri oblika

Pojašnjenje manje poznatih pojmova § *Antisemitizam - neprijateljstvo prema Židovima, netrpeljivost. Postoje tri oblika antisemitizma: klasični (poganski), kršćanski i moderni. - KLASIČNI (poganski) - temeljio se na različitosti Židova od njihove okoline - KRŠĆANSKI - imao je isti temelj, no tome je dodao grijeh odbacivanja i razapinjanja Isusa - MODERNI - temelji se na teoriji da su Židovi inferiorna, odnosno manje vrijedna rasa *Cionizam - pokret, učenje za povratak Židova u zemlju Izraelovu i osnivanje izraelske države po brdu S(Z)ionu, jednom od brežuljaka u Jeruzalemu na kojemu je prema predaji grob kralja Davida

Literatura: 1. Colin Chapman, 2002. Čija je Obećana zemlja Zagreb 2. Milovan Baletić, Povratak

Literatura: 1. Colin Chapman, 2002. Čija je Obećana zemlja Zagreb 2. Milovan Baletić, Povratak Židova u zemlju izraelovu (Zagreb: Globus, 1988). 3. David K. Shipler, 2004. , Arapi i Židovi, Zagreb 4. Opća enciklopedija jugoslavenskog leksikografskog zavoda, Zagreb 1977. 5. Charles D. Smith, Palestine and the Arab. Israeli Conflict (Boston and New York: Bedford/St. Martin`s 2001).

Izradili: Tomislav Fuzul, Kristina Markulin, Mateja Crnjac, Marijana Čiklić, Marija Beljo 8. D Mentor:

Izradili: Tomislav Fuzul, Kristina Markulin, Mateja Crnjac, Marijana Čiklić, Marija Beljo 8. D Mentor: D. Marin, prof. Učenici OŠ Bartula Kašića, Zadar